4.8/5 - (40 votes)

Malaga na juhu Španielska je dnes ľahko dostupná vďaka viacerým nízkonákladovkám, ako Level, Ryanair alebo Wizzair. Pristavné mesto sme sa rozhodli spojiť s dobrodružným výletom na Gibraltár a s najkrajšími plážami v okolí. Ak máte dostatok času, za návštevu stoja aj historické mestá Alhambra, Ronda, či Cadiz. Všetky odporúčame.

Podrobná Google mapa s atrakciami

Podrobná mapa našich bodov záujmu

Praktické informácie

  • Dĺžka letu – Viedeň – Malaga: 3h 20min (sledujte lacné letenky)
  • Požičanie auta – osvedčila sa nám požičovňa OK Rent a Car (bookovali sme cez overený Ryanair car hire)
  • Teplota vody – Malaga a okolie má príjemnú vodu na kúpanie (nad 20°C) až v júli a auguste, za Gibraltárom sa pripravte na studený Atlantik
  • Vstupné do pamiatok – niektoré pamiatky v Malage sú zadarmo v nedeľu po 14:00 hod., napr. pevnosti Alcazaba a Gibralfaro
  • Medúzy – v Malage zvyknú bývať medúzy, takže do vody choďte na začiatok radšej s okuliarmi
  • Mýto – ak sa chcete vyhnúť mýtnym úsekom od Malagy po Gibraltár, využite vedľajšie, len o 20 minút dlhšie cesty
  • Rýchlosť – pozor na rýchlosť v Španielsku. Aj keď máte auto z požičovne, pokuta vám môže prísť až domov na Slovensko. Nám tak prišla 100€ pokuta.

Čo sa oplatí vidieť?

1. Malaga

Ubytovanie v Malage sme si zvolili v centre cez Airbnb, na Bookingu sú ceny dosť premrštené. Bezplatné parkovanie v meste je možné  iba od soboty poobedia do pondelka rána. Domáci nám ale poradil celoročnú bezplatnú zónu, viď. naša google mapa. V Malage sa konajú aj cyklopreteky La Vuelta a ak budete mať šťastie ako my, môžete vidieť štartovať Petra Sagana. Ak máte chuť na jednohubky, tak môžeme odporučiť montaditos – malé zapekané bagetky/sendviče s kombináciami od výmyslu sveta – šunka, syr, niva, losos, atď. V podniku 100 Montaditos mali skutočne 100 druhov.

Pláž Malagueta

Playa la Malagueta

Playa la Malagueta – hlavná mestská pláž s tmavým pieskom. Zvykne tu byť veľa mladých a špinavšia voda, ale kúpali sme sa. Môžete sa odfotiť s veľkým „pieskovým“ nápisom Malagueta. 

Pevnosť Alcazaba

Alcazaba

Alcazaba – zachovalá arabská pevnosť, v ktorej nájdete zrúcaniny rímskeho amfiteátra, maurské záhrady a archeologické múzeum. Okrem pekných hradieb sú tu aj vyhliadky na mesto. Popod Alcazabu ide cestný tunel, ktorým sa chodí z centra smerom na pláž.

TIP: Nemusíte si sem nosiť litre vody, sú tu fontánky s pitnou vodou
TIP: Ak pôjdete v platenom čase, oplatí sa kombinovaný lístok Alcazaba + Gibralfaro

Hrad Castillo Gibralfaro

Castillo Gibralfaro – hrad Gibralfaro zo 14. stor. sa týči nad Alcazabou, nie sú však medzi sebou prepojené, ako sme si pôvodne mysleli. Z  Alcazaby sa musíte vracať, aby ste sa dostali k hradu. Po ceste je pekná vyhliadka Gibralfaro viewpoint. Z hradieb Gibralfara sa otvárajú vyhliadky na celú Malagu.

Vyhliadka Gibralfaro

Gibralfaro viewpoint – podľa nás najkrajšia vyhliadka na Malagu, môžete vidieť dominantnú žltú býčiu arénu (La Malagueta Bullring), centrum mesta s modernou zástavbou, prístav, ako aj radnicu a mestský park (Malaga park)

Katedrála Malaga

Malaga Cathedral – Malagčania ju nazývajú La Manquita (v preklade jednoruká), pretože na dostavbu druhej veže už nezostali peniaze.

Múzeum Picasso

Museo Picasso – svetoznámy maliar a sochár Pablo Picasso sa narodil práve v Malage. Na jeho počesť otvorili v roku 2003 múzeum, kde jeho rodina darovala 285 diel.

Námestie Plaza de la Constitución

Plaza de la Constitucion

Plaza de la Constitución – hlavné námestie a Plaza de la Merced – pohodové námestie s obeliskom.

2. Gibraltár

Gibraltárska skala z La Liney

Gibraltár – britské územie na najjužnejšom cípe Pyrenejského polostrova, skala s výškou 426m nad morom, letisko križujúce cestu, historické centrum a to všetko na ploche 6,5 km2. Gibraltár je rozhodne povinná zastávka pri návšteve Andalúzie. Viac si prečítajte v tomto článku.

3. Benalmádena

Mariposario de Benalmádena – najväčší motýlí park v Európe s viac ako 1500 motýľmi, nachádza sa asi 30 km od Malagy. Dozviete sa množstvo zaujímavých informácií, ako napríklad, že taký motýľ žije len 2-3 týždne. Uvidíte všetky 4 fázy vývoja motýľa naživo. Okrem motýľov, molí sme stretli aj korytnačky, jaštera a kenguru. Park je otvorený každý deň od 10:00-18:30 so vstupným 10€.

TIP: V blízkosti parku sa nachádza pekná lurdská jaskyňa s výhľadom na more a veľká modlitebňa.

4. Alhambra

Alhambra je nádherný stredoveký komplex palácov a pevností panovníkov Granady, ktorý nesmiete vynechať. Je to veľmi obľúbené turistické miesto, kde viete stráviť aj celý deň. Odporúčame si dopredu kúpiť lístky.

5. Ronda

Čarovné mesto, ktoré leží približne 100km západne od Malagy a je známe aj tým, že sa tu zdržiavali spisovatelia Ernest Hemingway a George Orson Welles. Určite nevynechajte ikonický most, ktorý je snáď na každej fotografii a potom sa len tak prechádzajte krásnymi historickými uličkami  a nasávajte atmosféru.

6. Tarifa

Veľmi pekné, malé mesto, kúsok od vyhlásenej surferskej pláže. Stojí za to sa poprechádzať v starom meste, sadnúť si do kaviarne, alebo dať si niečo dobré pod zub. V diaľke je vidieť Africké pobrežie.

7. Mijas

Krásna tradičná horská dedinka s bielymi domami a nádhernými výhľadmi na more. Určite treba navštíviť. Nájdete tu veľa remeselných obchodov, galérii, ako aj múzeum miniatúr. V tomto múzeu nájdete aj miniatúrnu vysušenú ľudskú hlavu.

8. Cadiz

Mesto s veľkým prístavom a pútavou históriou. Nemali sme veľa času na podrobné preskúmanie, preto sme navštívili len peknú pevnosť Castillo de San Sebastian. Keby sme sa mohli ale zdržať dlhšie, tak by sme určite vyskúšali Free tour. Free tour je super spôsob ako spoznať mesto trocha viac. Osvedčilo sa nám to už po celom svete 🙂

TOP 5 najkrajších pláží Andalúzie

Playa de Bolonia

Pozrite si v našom samostatnom článku 😉