4.9/5 - (7 votes)

Čakať na rampách, keď práve cez cestu prechádza lietadlo, nezažijete len tak hocikde. Reč je o britskom Gibraltári, kam sa dostanete pohodlne z letiska v Malage. Dole vládne čulý ruch, no keď sa vyveziete lanovkou na “Rock of Gibraltar”, tak sa ocitnete v divej prírode s makakmi. Po mierne náročnej turistike sa môžete ísť schladiť na pieskové pláže na východnom pobreží.

Podrobná Google mapa s atrakciami

Podrobná mapa našich bodov záujmu

Praktické informácie

 • Ubytovanie – ak nechcete bývať v drahom Gibraltári, najvhodnejšie je mesto pri hraniciach – La Linea de la Conception. My sme si tu našli ubytovanie cez Airbnb pri pláži Santa Barbara, odkiaľ je krásny výhľad na Gibraltársku skalu. Okrem priezračnej vody sa dalo nazbierať množstvo mušlí.
 • Doklady – na prechod cez Gibraltársku hranicu stačil občiansky preukaz – POZOR ale, po brexite už nemusí.
 • Prechod cez hranicu – Gibraltár je najľahšie dostupný autom, alebo peši cez hranicu – dalo sa prejsť aj na občiansky preukaz. Ak chcete ísť autom, tak si ešte v autopožičovni zistite, či je s ním možné prechádzať hranicu. Celkovo sa tu pripravte na vyššie ceny. Platidlom je gibraltárska libra (GIP), ale zoberú vám aj britské libry (GBP). Opačne to vraj nefunguje, takže sa ich radšej snažte minúť.
 • Letisko Gibraltár – zistite si rozpis letov na stránke letiska Gibraltára, je ich len okolo 10 letov / deň, bola by škoda zmeškať  toto divadlo, kde dávate prednosť lietadlu.
 • Medúzy – v Malage aj Gibraltári zvyknú bývať medúzy, takže radšej chodievajte do vody s okuliarmi (prípadne ich bude signalizovať červená vlajka). 
 • Mýtna úseky – z Malagy do Gibraltáru sú mýtne úseky, ktorým sa môžete vyhnúť o 20 minút dlhšími cestami
 • Rýchlosť – pozor na rýchlosť v Španielsku. Aj keď máte auto z požičovne, pokuta vám môže prísť až domov na Slovensko. Nám tak prišla 100€ pokuta.
 • Prečítajte si aj súvisiaci článok o Andalúzii 🙂

MHD doprava po Gibraltári

 • Po Gibraltári jazdia autobusové linky 1 až 9, autobusová stanica je kúsok za letiskom
 • Lístky sa kupujú len v hotovosti u vodiča – 1 jazda stojí 1,80 GBP, alebo viac sa oplatí celodenný lístok za 2,50 GBP (dá sa platiť aj eurami, ale za nevýhodnejšie ceny)
 • Na východné pláže (Sandy Bay a Catalan Bay) chodia autobusy číslo 4 a 8

Top atrakcie na Gibraltári

1. Rock of Gibraltar

Rampy pred letiskom

Gibráltarska skala s jej obyvateľmi, opicami – makakmi je bezpochyby najznámejšia atrakcia. Legenda hovorí, že Gibraltár bude dovtedy britský, kým budú skalu obývať makaky. Na vrchu Gibraltáru noste ruksak radšej vpredu, lebo opice naň zvyknú skákať zozadu, otvoria vám ho, vyberú si jedlo aj za chôdze a následne vás môžu začať naháňať (vlastná skúsenosť). Pomáha aj palica do ruky, ktorej sa boja v domnení, že je to puška.

Pláž Santa BarbaraMapa Gibraltárskej skalyGibraltárska skala z La LineyGibraltár

Ceny a možností, ako sa dostať na vrchol skaly:

 • Lanovkou obojsmerne za 15,50 GBP
 • Lanovkou hore za 13,50 GBP a peši dole – náš tip
 • Peši hore aj dole – najlacnejšia možnosť, no v teple to nebude výhra 🙂
 • Mikrobusom – v rade na lanovku vás budú lámať na túto možnosť, cena bola okolo 30 GBP

Ceny za voliteľné príplatky:

 • Walkers ticket za 5 GBP – zahŕňa Skywalk (vyhliadka na východné pláže s preskleným dnom), O’hara’s battery (obrovské delo s výhľadom na Afriku)
 • Nature Reserve za 10 GBP – zahŕňa Skywalk, St Michael’s Cave, Windsor Suspension Bridge, Great Siege Tunnels, City Under Siege Exhibition, Moorish Castle, 100 Ton Gun

TIP: Lístky na lanovku si môžete kúpiť vopred online, v tom prípade idete rýchlejšou priority radou a od hraníc vás odvezie autobus. Ceny online sú rovnaké ako na mieste.

Južný cíp Gibraltáru a AfrikaSandy BaySkywalkVrchol Gibraltárskej skalyAj makaky sa vozia

Môžete sa prípadne inšpirovať našou trasou – lanovkou hore, hlavná vyhliadka, prechod ku Skywalk, Douglas path and lookout, odbočka ku O’hara’s battery, kde nám dve opice skočili na ruksak a začali nás naháňať, obrovské delo s výhľadom na Afriku, naspäť dole okolo St Michael’s Cave a Ape’s Den, na konci za Moorish Castle boli dokonca eskalátory – GPS trasa

TIP: Pri O’hara’s battery sa dá odbočiť na kamenné schody Mediterranean Steps (radšej sa spýtajte strážnika, aby ste ich neminuli)

2. Sikorski Memorial

Pamätník poľského generála Władysława Sikorskeho na južnom cípe Gibraltaru. Veľmi príjemné miesto na oddych a výhľady na more.

3. Gibraltar Botanic Gardens & Alameda Wildlife Park

Veľmi pekná botanická záhrada s malou ZOO uprostred parku. Určite odporúčame navštíviť a poprechádzať sa tam.