5/5 - (3 votes)

(21.3.2009 – 24.3.2009) Bola to jedna z posledných superakcií SkyEurope, o rok nato skrachovali. Písal sa júl 2008 a letenky sa dali bookovať od 29Sk na vyše pol roka dopredu. Rozhodli sme sa teda, že v marci navštívime najväčšie mesto Európskej únie – Londýn. Letenky nás vyšli 63Sk + jedna batožina 450Sk. Mesiac pred odletom nám ešte troška upravili čas odletu z večera na ráno, čím nám skrátili pobyt o jeden deň.

Dĺžka výletu: 3 noci | Dĺžka letu: Bratislava (BTS) – Londýn (Luton – LTN): 2h 20min (sledujte lacné letenky)
Cena letenky: 63Sk + jedna batožina 450Sk | Ubytovanie: 30£ / 3noci | Autobus Luton – Londýn: 15£ spiatočný | London Pass: 32£ / jednodňový | Metro: 3£ / karta + 16,60£ | Spolu na osobu: 98£ +/-

Naša špeciálna google mapka

Obsah

1.deň (21.3.) – Hyde Park a Buckinghamský palác
2.deň (22.3.) – Canary Wharf, Greenwich, Big Ben a múzeá
3.deň (23.3.) – St. Paul’s Cathedral, Tower of London, Tower Bridge a HMS
4.deň (24.3.) – Speakers Corner ako bodka na záver

1.deň (21.3.) – Hyde Park a Buckinghamský palác

Na letisko Luton sme prileteli v sobotu 13:20 miestneho času (časový posun -1hod). Kúpili sme si spiatočné lístky spoločnosti easyBus za 15£, síce autobus bol aj tak GreenLine. Počas cesty sme sa troška posilnili Becherovkou, z ktorej sa stala nakoniec tradícia na výletoch 🙂

Vystúpili sme na zastávke Marble Arch, čo bolo asi najbližšie k nášmu ubytovaniu. V metre sme si ako prvé kúpili Oyster kartu za 3£ a nabili kredit, aby sme sa už nemuseli starať o lístky.

TIP: Oyster Card Vám strháva automaticky podľa pásiem a je oveľa výhodnejšia ako lístky a takisto má nastavený maximálny limit na deň, takže viac ako 8£/deň v prvom a druhom pásme neprejazdíte. Karta má dve tarify. Drahšia (Peak) sa uplatňuje v časoch 6:30 – 9:30 a 16:00 – 19:00 od pondelka do piatku okrem sviatkov. Lacnejšia (Peak-Off) je vo všetkých ostatných časoch.

Červeným metrom (Central) sme sa odviezli na zastávku Notting Hill Gate. Bol to zároveň aj náš východiskový uzol na ďalšie dni. Po Londýne sme sa pohybovali výhradne metrom (London Underground alebo hovorovo Tube). Každá metro linka je označená farbou a názvom, ktorý ju charakterizuje. Naše ubytovanie bolo vzdialené asi 5 minút a hneď po ceste sme natrafili na Tesco Expres, kde sme si potom dopĺňali zásoby 🙂 Takisto sme sa kochali parádnymi autíčkami, značky ako Ferrari a Porsche, alebo Porsche s papučou boli v Londýne úplne bežné.

Zložili sme sa v našom ubytku, ktoré sme mali po známosti, mimochodom boli to tiež Slováci. Chlapci pekne spolu v jednej izbe a dáma dostala izbičku vedľa nás. Posilnení becherovkou smerovali naše prvé kroky do neďalekého parku. Ako prvé to boli Kensingtonské záhrady a Hyde Park. Pofotili sme sa troška s kačičkami v rybníku a pomaličky sa začalo stmievať. Nasledoval Green Park a na jeho konci sme si mohli prehliadnuť dozelena osvetlený Buckinghamský palác britskej kráľovnej. Ešte kúsok popri St. James Parku a naše pohľady zaujal slávny Big Ben. Z diaľky sme si pozreli London Eye a príjemne unavení sme si to namierili na prvú zastávku metra a domov.

Doubledecker Hyde Park Big Ban Buckinghamský palác

2.deň (22.3.) – Canary Wharf, Greenwich, Big Ben a múzeá

Naraňajkovali sme sa a našou prvou zastávkou bolo finančné centrum Canary Wharf, kde sa nachádzali aj najvyššie budovy Londýna. Bola nedeľa ráno a tak sme sa mohli nerušene prechádzať po takmer vyprázdnenej mrakodrapovej štvrti. Nachádzajú sa tam tri najvyššie budovy Veľkej Británie: 1 Canada Square (235 m), HSBC Tower (200 m) a Citigroup Centre (200 m), takže fotečky, ako držím najvyššiu budovu, museli byť. Pokochali sme sa budovami a nakukli do nákupného centra. O tom, že v Londýne dosť často prší, svedčil aj automat na dáždniky hneď pri vchode.

Canary Wharf Canary Wharf Canary Wharf Canary Wharf

Prostredníctvom DLR (Docklands Light Railway) sme si to namierili na Kráľovské observatórium v Greenwichi. Tento druh bezobslužnej koľajovej hromadnej dopravy spadal tiež pod Oyster Card, museli ste však kartu priložiť ešte na zastávke. Keď ste nastúpili, bolo už neskoro, ale nás naštastie nechytili 🙂 Zo zastávky sme museli troška prešliapať cez Greenwich Park, kde sme troška porelaxovali a zjedli naše domáce zásoby. Na vrchole parku bolo samotné observatórium. Odfotili sme sa s nultým poludníkom a digitálnymi hodinami, ktoré znázorňovali symboliku nultej časovej zóny GMT, od ktorej sa odvádzajú všetky ostatné časové zóny.

Greenwich Park Greenwich Park Greenwich Park

Slniečko nám vykuklo a z Greenwichu sme sa vydali DLR a metrom priamo k Big Benu. Chceli sme si ho totiž pozrieť aj za svetla. Podarilo sa. Krásny pohľad na Big Ben, Westminsterský palác a Westminsterské opátstvo. Potom sme ešte nakukli do bočnej uličky Downing Street a zastavili sa pri bráne č.10, ktorá je oficiálnym sídlom britského premiéra. Samozrejme za plotom po zuby strážená ozbrojenými jednotkami.

Big Ben okolie Big Benu okolie Big Benu Big Ben Downing Street

Pokračovali sme ďalej na Trafalgar Square, kde sme si pozreli Nelsonov stĺp a o pár ulíc ďalej dopravný uzol Piccadilly Circus. Opäť nás prepadol hlad a chcelo to niečo poriadneho pod zub. V štvrti China Town Vás reštaurácie lákajú paušálnym poplatkom a môžete zjesť, koľko vládzete. My sme si vybrali nenápadnú reštiku za 4,95£. Na záver dňa sme absolvovali prírodovedné múzeum a vedecké múzeum. Obidve sa nachádzajú južne od Hyde Parku hneď vedľa seba a vstup je zadarmo. Večer sme si sadli do miestneho lokálu a ochutnali čapované anglické pivko. Druhý deň za nami, ide sa spať.

Prírodovedné múzeum Prírodovedné múzeum Prírodovedné múzeum Vedecké múzeum Vedecké múzeum

3.deň (23.3.) – St. Paul’s Cathedral, Tower of London, Tower Bridge a HMS

Všetky platené atrakcie sme si nechali na tretí deň. Existuje totiž možnosť zakúpenia permanentky – London Pass na jeden alebo viac dní a takmer všetky hlavné pamiatky máte v cene.

TIP: London Pass možno zakúpiť iba v informačných centrách.

Pondelkové ráno začíname prehliadkou St. Paul’s Cathedral. Kúsok od katedrály sme si najprv zakúpili jednodňový London Pass za 32£. V rámci prehliadky sme si vyšliapali až na vrchol katedrály, odkiaľ sa nám naskytli krásne pohľady na mesto. Druhou zastávkou je pevnosť a palác Jej Veličenstva Tower of London. Dali sme si rozchod na hodinu a každý sa vydal skúmať veci, čo ho zaujímali. Z množstva sál a miestností nás asi najviac zaujali korunovačné klenoty. Na nádvorí nemohla chýbať fotka s Beefeaterom. Pred vstupom na hrad sa ľudia hrali s katapultom, celkom fajn zábavka a pri čakaní ma ešte stihol opečiatkovať holub 🙂 Začalo sa zmrákať, tak sme sa rýchlo ponáhľali na Tower Bridge. Len samotný vstup na tento zdvíhací most by normálne stál 16£. Súčasťou prehliadky bola aj promenáda hornou chodbou, ktorá spájala vrcholy mosta. Na záver sa nám ešte snažili nanútiť predraženú fotku, kde nás doretušovali do fotky s mostom.

St. Paul's Cathedral St. Paul's Cathedral Tower of London Tower Bridge Tower Bridge

Pokračovali sme ďalej a popri miestnej radnici sme sa presunuli na loď Jej Veličenstva HMS Belfast, ktorá bola sprístupnená ako múzeum. Všetci sme sa zhodli na tom, že to bola najzaujímavejšia atrakcia dňa. Prieskum piatich poschodí lode stál zato, od podpalubia sa dalo dostať až do samotnej kajuty kapitána a posadiť sa na jeho stoličku. Figuríny v miestnostiach zachytávali bežný život ako za starých čias, keď loď slúžila na vojnové účely. Tematický zápach v jednotlivých miestnostiach v nás len dopĺňal vierohodný zážitok. Po prehliadke lode sme sa ponáhľali opäť na druhú stranu Temže, aby sme stihli poslednú vyhliadkovú plavbu. Trasa končila vo Westminsterskom prístave.

HMS Belfast HMS Belfast HMS Belfast Vyhliadková plavba

Aby toho nebolo málo, stihli sme ešte aj British Museum. Ale to už fakt len tak z rýchlika, lebo zatvárali. Kuriózne bolo, keď som ja vyšiel na jednej strane múzea a ostatní na druhej. Chvíľku trvalo, kým sme sa našli 🙂 Večer sme ešte dorazili nohy v centre a pozreli štvrť Soho. Unavení zaspávame ako bábätká.

British Museum British Museum British Museum

4.deň (24.3.) – Speakers Corner ako bodka na záver

Ráno smerovali naše kroky pozdĺž Hyde Parky na zastávku Marble Arch. Na rohu Speakers Corner si Tomáš ešte z chute zanadával. Mali sme tak troška aj štastie, pretože pri čakaní na bus išla okolo nás kráľovská jazda na koňoch. A treba uznať, že toľko bordelu a smradu za tak krátky čas, čo stihli vyprodukovať tie koníky sa len tak nevidí. Ešteže nablískané BMW-čka to rýchlo roznosili po celom meste. Nasadáme na bus a mierime na letisko Luton. Cesta späť nám ubehla ako voda a nabití zážitkami sme sa vracali spokojne domov.

Speakers Corner Speakers Corner