5/5 - (18 votes)

(29.11.2013 – 06.12.2013) Mesto postavené na púšti, mrakodrapy siahajúce do neba, najvyššia budova, najvyšší hotel, najluxusnejší hotel, najväčšie nákupné centrum, najväčšia fontána, najväčšia kvetinková záhrada, najväčší ohňostroj na svete? Áno, určite už správne tušíte, že reč je o rozprávkovom Dubaji. Po otvorení nového letiska Dubai World Central – Al Maktoum International Airport koncom októbra 2013 sa rozbehla vlna lacných leteniek. Spiatočný let Budapešť – Dubaj so spoločnosťou Wizz Air sa dal zohnať za niečo vyše 130E. K cene treba pripočítať povinné víza (Pre Slovensko platilo do 22. 3. 2014, kedy bola zrušená vízová povinnosť).

Dĺžka výletu: 7 nocí | Dĺžka letu: Budapešť – Dubaj: 6h
Cena letenky: 161€ | Víza: 74€ | Ubytovanie: 244€ / 7 nocí | Doprava: 30€ | Atrakcie: 118€ | Spolu na osobu: 627€ + jedlo

Naša špeciálna google mapka

Obsah

1.deň (29.11.) – DWC a Hotel Saffron
2.deň (30.11.) – Al Mamzer Beach Park a Ramee Rose Hotel
3.deň (01.12.) – Burj Khalifa a Dubai Mall
4.deň (02.12.) – Burj Al Arab a Dubai Fountain
5.deň (03.12.) – Wild Wadi Waterpark
6.deň (04.12.) – Palm Jumeirah a Staré mesto
7.deň (05.12.) – Parky a Desert Safari
8.deň (06.12.) – Marina Beach, Jumeirah Beach Park a Mall of Emirates

1.deň (29.11.) – DWC a Hotel Saffron

Víza vyšli najlacnejšie cez spoločnosť Pelikán a trvalo to cca 7 pracovných dni. Na vybavenie potrebujete sken pasu, fotky a vyplnenie formulára s osobnými údajmi a letom. Pas môže byť aj obyčajný a odporúčané je cestovné poistenie. K vízam sa viazala aj jedna noc v Saffron Hotel, ktorú sme nakoniec využili, aj keď to bolo len 2* ubytovanie. Z Bratislavy vyrážame ranným vlakom 5:50 a cestovanie prakticky celý deň sa môže začať. Víza vám skontrolujú ešte na letisku v Budapešti v odletovom Gate.

TIP: Ak chcete mať dobrý vyhľad, sadnite si v lietadle na pravú stranu z pohľadu pilota

Priamy let z Budapešti trval niečo vyše 6 hodín a časový posun v Dubaji bol +3 hodiny. Prilietame o 21:00 miestneho času, takže z lietadla máte večerný vysvietený Dubaj ako na dlani. Trblietavá Burj Khalifa je neprehliadnuteľná, aj keď z lietadla vyzerá len ako malá palička. Popritom vás oslní pestrofarebná palma Jumeirah. Z lietadla sa treba ponáhľať na pasovú kontrolu, pretože to tam ide strašne pomaly. Určite ale nepodľahnite prvej zmenárni, čo sa tu nachádza.

TIP: TIP: Zmenáreň vám dá dosť nevýhodný kurz, oveľa viac sa oplatí vyberať z bankomatu alebo platiť kartou

Kurz VISA karty bol v čase našej návštevy cca 5AED = 1EUR, takže sa to ľahko prerátavalo. Z letiska DWC sa inak ako taxíkom nedostanete. Autobusová linka F53 síce ide okolo letiska, ale zastávka je hodne ďaleko od výstupnej haly. Na náš hotel Saffron je to 70km a taxík nás vyšiel cca 25E. Ak si to rozrátate na 4 osoby a ako bonus máte večernú prehliadku Dubaja po hlavnej tepne Sheikh Zayed Road, tak to je ako zadarmo. Treba si dať pozor na Lexusové taxíky, ktoré su drahšie a nemajú ani označenie taxi. Je niečo pred polnocou a po malom nákupe v potravinách zaspávame ako drevo.

2.deň (30.11.) – Al Mamzer Beach Park a Ramee Rose Hotel

Ranné vstávanie je trošku ťažšie, jednak kvôli náročnej ceste, ale aj časovému posunu. Pobalíme si zvlášť veci na pláž a zvyšok si odkladáme v hoteli, aby sme sa mohli odubytovať. Hlavný program dnešného dňa je najsevernejšia pláž Al Mamzer Beach Park. Na cestovanie MHD potrebujete NOL kartu, kde si dobíjate kredit. Najbližšia metro stanica je Al Rigga, kde vybavíme potrebné záležitosti.

TIP: Pre turistov je najvýhodnejšia strieborná NOL karta za 20AED

Karta obsahuje 14AED kredit, takže sme si dobili rovno ďalších 50AED. Z karty vám bude strhávať podľa jednotlivých pásiem, s tým že viac ako denný limit 14AED neprejazdíte. Dopravu sa oplatí dopredu naštudovať, pretože v busoch nemali vždy zapnuté tabule s názvami zastávok. Ak chcete plánovač cesty z miesta A do miesta B, volá sa Wojhati. Metro je jednoznačne najrýchlejšie, najluxusnejšie a najprehladnejšie. Karta platí ešte na Water Bus, ale ten sme nevyužili. Na stanici Union prestupujeme na bus C28, ktorý ide priamo k Al Mamzer Beach Park. Parky sú spoplatnené len symbolicky, konkrétne tento stojí 5AED. V rámci parku je viacero pláži krytých do tvaru písmena U. Náš prvotný ošial nás presvedčil zakotviť na prvej pláži. Slnko pečie kvalitne a pocitovo mohlo byť takých 30C, voda zase príjemných 25C. Nechceme si predstaviť aké peklo tu musí byť v lete. Natierame sa Daylongom 15 a môže sa íst do vody. Všetky pláže v Dubaji sú pieskové a majú čisté dno, takže šnorchlovať sa tu moc nedá. Voda je niekde čistejšia, niekde zamútená, celkovo najčistejšia verejná pláž bola Dubai Marina, čo je asi dané luxusnými hotelmi pozdĺž pláže. V diaľke sa črtá majestátna Burj Khalifa, ktorú je vidno takmer zovšadial. Keď už máme plávania a slnenia dosť, pokračujeme ďalej po obvode parku. Na konci sa vám naskytne pekná panoráma s mrakodrapmi na protiľahlom brehu. Nasleduje bazén, ktorý bol ale mimo prevádzky a hneď za ním asi najkrajšia pláž tohto parku. Je relatívne prázdna, pretože všetci ako my zakotvili hneď na prvých troch plážach a navyše tu máte scenériu s mrakodrapmi. Hádžeme sa opäť do vody a vychutnávame si decembrové kúpanie v Perzskom zálive. Treba povedať, že o parky sa tu dôkladne starajú, a to sme nevideli ani jedného záhradníka.

 Al Mamzer Beach Park  Al Mamzer Beach Park  Al Mamzer Beach Park  Al Mamzer Beach Park  Al Mamzer Beach Park

Naspäť ideme tou istou trasou, teda bus a potom metro. Berieme si veci z hotela Saffron a ideme sa presunúť do nášho nového štvorhviezdičkového sídla Ramee Rose Hotel. Trasa metrom vedie s jedným prestupom Al Rigga – Union – Dubai Internet City. Z metro stanice Dubai Internet City je to asi 10 minút pešo alebo sa môžete zviezť busom F31 dve zastávky. Hotel je už na prvý dojem luxusnejší, predsa len tie 4 hviezdičky robia svoje. Izbu sme vymákli na 6-tom poschodí s výhľadom na Ski Dubai, Burj Khalifa a Burj Al Arab. Navyše nám dali na výber rodinné izby, takže sme boli prepojení prechodovými dverami. Papučky a župan takisto nemávame bežne na výletoch. Chladničku s nápojmi sa oplatí skontrolovať hneď na začiatku. Nejakí chytráci tam nechali prázdne plechovky a potom sa ťo ťažko vysvetlovalo, ale nakoniec nám to uznali. Vybalíme si veci, odskúšame wifinu a pripíjame si našimi domácimi zásobami.

TIP: Alkohol sa oplatí doviezť z domu, na hoteli vám úplne v pohode ponúknu fľašu tvrdého za 150E a v obchodoch sa alkohol nepredáva vôbec

Na streche hotela na 12-tom poschodí je vyhrievaný bazén, takže ho ideme rovno odskúšať. Parádny výhľad, prázdny bazén a teplá voda, je to jednoducho idylka. Jediná nevýhoda, že bazén bol otvorený oficiálne iba do 19:00.

Ramee Rose Hotel Ramee Rose Hotel Ramee Rose Hotel Ramee Rose Hotel

Na večeru ideme skúsiť mrakodrapovú štvrť Dubai Marina. Po Burj Khalife sa tu nachádzajú 4 ďalšie najvyššie budovy – Princess Tower, 23 Marina, Elite Residence a Almas Tower. Sú to predovšetkým bytové domy s nekonečným luxusom. Napríklad 23 Marina má “len” 57 bazénov a 79% bytov bolo predaných ešte pred začiatkom stavby. V roku 2013 dokončili unikátny mrakodrap Infinity Tower, ktorý je pootočený o 90 stupňov.. Z hotela odchádzame priamym busom 84. Mnoho zastávok bolo zrušených kvôli rekonštrukciám, takže sme sa previezli až na koniec prístavu. Po krátkom hľadaní sme narazili na reštauráciu Golden Fork, kde si dávame fajnový kebab s hranolkami na tanieri. Ja osobne som riskol viac pikantný, ale nebolo až také strašné okrem zelenej čili papričky. S plným žalúdkom pokračujeme vo večernej prechádzke smerom k pláži Marina Beach. Vďaka rekonštrukciám sa vstup hľadal ťažšie a dokonca bol obmedzený len z ľavého konca. Prešli sme si celú pláž a keďže sme sa nechceli vracať, skúsili sme rýchly prechod cez hotel Hilton. Úspešne. Je niečo okolo polnoci a neostáva nám nič iné, len stopnúť taxík. Náš nový Ramee Rose Hotel nás už očakáva.

Dubai Marina Dubai Marina Dubai Marina Dubai Marina

3.deň (1.12.) – Burj Khalifa a Dubai Mall

Na raňajky máme švédske stoly, sladké, slané, ovocie, zelenina, džúsy. Čo sa týka mäsa, tak to bolo poslabšie, na výber boli len párky alebo kuracie nugetky. Hlavným programom dnešného dňa je najvyššia budova sveta Burj Khalifa, ktorú máme zarezervovanú na presný dátum a čas 1.12.2013 13:00

TIP: Rezerváciu odporúčame spraviť minimálne dva týždne vopred na stránke At the top a treba zaplatiť kartou dopredu

Najrýchlejšie sa bookujú časy okolo 17:00, ale my sme sa rozhodli, že si výhľady vychutnáme pekne za svetla. Na mieste vás vyjdú lístky 3x viac a nemáte nikde zaručené, že sa tam vôbec dostanete. Robíme si dostatočnú časovú rezervu a začíname v nákupnom centre Dubai Mall. Len samotný prechod z metro stanice do začiatku nákupného centra mohol trvať dobrých 15 minút. Dubai Mall je najväčšie nákupné centrum na svete s viac ako 1200 obchodmi. Všetko pôsobí neskutočným luxusom a žiarou, stačí zablúdiť do uličiek Gucci a cítite sa ako v rozprávke. Ak sa chcete zamerať len na suveníry, tak sa určite zastavte v malých obchodíkoch pri vstupe z metra. Obchody sme si vyberali námatkovo a ak by ste to chceli pochodiť celé, tak si vyhradťe aspoň 2 dni. Zastavili sme sa napríklad v Samsungu a porovnali ceny Samsung Galaxy S4. A celkom by sa to aj oplatilo, cena bola na úrovni najnižsej ceny, za akú sa dá zohnať u nás.

Dubai Aquarium a Under Water Zoo Dubai Mall Dubai Mall Dubai Mall Dubai Mall

Lístky na Burj Khalifu sa dajú vyzdvihnúť v obchode so suvenírmi At the Top Burj Khalifa na najnižšom podlaží LG. Do automatu potrebujete zadať údaje z e-ticketu. Vstupná brána je hneď vedľa obchodu a je veľmi ľahko prehliadnuteľná. Píšem to zámerne, pretože vám možno ušetríme pol hodinu hľadania ako sa to stalo nám. Aj keď sme si nechávali dostatočnú časovú rezervu, stíhame to len tak tak a pred 13-tou hodinou je tam už celkom slušná rada. Prechádzame cez vstupný turniket a nasleduje dlhá púť chodbou k výťahom. Staviame sa do radu na štartovnú čiaru pred výťahmi a vtipný pánko nám dáva úvodný pokec. Jazda výťahom je zážitok, efektná svetelná šou s dramatickou hudbou, zaľahnutie v ušiach a presun do výšky 452m, to všetko sa dá stihnúť za 59 sekúnd, aj keď subjektívne sa mi to zdalo kratšie. Hore je to už maximálna pohodička a nikto vás nenaháňa, môžete tu byť kludne aj hodinu. Viditeľnosť sme mali parádnu a nekonečné fotenie a natáčanie sa môže začať. Vyhliadka je z polky otvorená a cez výrezy v skle môžete vystrčiť fotoaparát. Práve odtiaľto vznikajú tie slávne fotky na ulicu Sheikh Zayed Road. Ak ste nevedeli, kde je najviac betónu na svete, tak je to práve táto ulica. V roku 2013 pribudol nový mrakodrap Al Yaqoub Tower, ktorý sa nápadne inšpiroval londýnskym Big Benom. Ďalšími zaujímavými budovami sú The Address, The Index, Chelsea Tower, Hotel Rose, Emirate Towers alebo historicky prvý mrakodrap z roku 1978 Dubai World Trade Center. Kontrast svetla vnútri a vonku je tak prudký, že sa nám dobrú fotku postáv s pozadím mrakodrapov ani nepodarilo spraviť.Vnútorná časť vyhliadky ponúka výhľad na Dubai World Islands a celé pobrežie Jumeirah.

Downtown Dubai Dubai World Sheikh Zayed Road Sheikh Zayed Road

Asi po hodine prehliadky sa poberáme dole, cesta výťahom už nie je taká veľkolepá. Na chodbách sa vynímajú fotky hlavných predstaviteľov projektu Burj Khalifa. Zaujímavou osobou je žeriavnik, ktorý staval vrchol veže. Len samotná cesta hore a dole mu trvala 3 hodiny, tak sa rozhodol pracovať hore na týždňovky 🙂 Po prehliadke Khalify ešte pobeháme pár obchodíkov a snažíme sa zohnať nejaké tričká alebo šatku. Nakupovanie ale nebolo našim hlavným cieľom, popritom chodení sme sa snažili nájsť Dubai Aquarium a Under Water Zoo, ktoré je pre zmenu najväčším akváriom na svete. Vstup dovnútra sa nám zdal dosť drahý, takže nám stačila aj vonkajšia prehliadka. Čas v Dubai Mall letí neskutočne rýchlo a musíme sa poberať na pláž.Ideme červeným metrom na Bur Juman a potom zeleným na stanicu Al Ghubaiba. Slnko zapadá v decembri okolo 17:30, takže pre urýchlenie volíme taxík, ktorý nás dovezie priamo na pláž Jumeirah Public Beach. Pláž je upravená do tvaru U kamennými nánosmi s výhľadom na začiatok Sheikh Zayed Road. Za necelú hodinku si vychutnávame “zhasínajúcu” Khalifu a západ slnka. Slnečné lúče sa totiž postupne odrážajú od vrchola Khalify až po základňu. Naše ďalšie kroky smerujú k mešite Jumeirah Mosque, ktorá je len kúsok od pláže. Mešitu si obchádzame dookola, ale na vstup dnu sa nikto neodhodlal. Domov pokračujeme autobusom č.8 s prestupom v Dubai Internet City. Pri vstupe do hotela nás zlákal na večeru podarený “China Man”. Presvedčilo nás biele víno grátis a 10% zľava z účtu, keďže ceny alkoholu sú ake sú. Treba povedať, že aj jedlo bolo fajn a tak sme sem zavítali aj ďalšie večery.

Al Ghubaiba Jumeirah Public Beach Jumeirah Public Beach Jumeirah Public Beach Jumeirah Mosque

4.deň (2.12.) – Burj Al Arab a Dubai Fountain

Dnešný deň je naozaj veľkolepý, každoročne sa tu oslavuje národný deň zjednotenia a vzniku Spojených Arabských Emirátov 2.12.1971 UAE national day. Vlajky UAE sme videli už od prvého dňa na autách, domoch a tak sme dnes až taký rozdiel nepostrehli. Možno bolo viac ľudí v meste a ľudia viac kričali z áut. Po výdatných raňajkách sa presúvame do parku Dubai Internet City. Je to technologický park s jazierkom a budovami TOP firiem ako Microsoft, HP, IBM, Dell, Oracle. Naskytne sa vám parádny výhľad na najvyššie mrakodrapy Dubai Marina. Po hodinke prechádzky nasadáme na bus 8 alebo 88 a smer plachetnica Burj Al Arab. Tento 7-hviezdičkový hotel s výškou 321m je považovaný za najluxusnejší na svete. Cena za noc sa pohybuje od 1000E, čo asi smotánke nerobí najmenší problém. Taxikár nám povedal, že len čaj tam stojí 60E a pritom viezol klienta, ktorý tam býva 5 rokov. Napravo od hotela sú súkromne pláže k samotnému hotelu a ďalšiemu hotelu v tvare vlny Jumeirah Beach Hotel. My sa skladáme ešte kúsok ďalej na verejnej pláži Sunset Beach. Plachetnicu Burj Al Arab máte ako na dlani a môžete si spraviť fotku, ako ju držíte za špic 🙂 Ale pozor, chce to trpezlivosť a najmä fotografa. V prezliekarňach je navyše wifina, takže môžete rovno postovať na facebook. Táto pláž je rajom surferov a majú tu vyhradenú časť, aj keď to moc nedodržiavali. My sme dostatočne vybláznili vo vlnách aj bez surfu, aj keď trebalo dávať pozor, keď sa vám pred hlavou vyrútil surfer. Keď sme dostatočne pobúchaní a poodieraní vlnami, ostávame sa slniť na deke. Strávime tu celé poobedie, veď pohľad na plachetnicu stojí za to.

Dubai Internet City Sunset Beach Sunset Beach Sunset Beach Sunset Beach

Následný plán je presunúť sa do Jumeirah Beach Park. Po ceste sa ešte zastavujeme hodiť niečo pod zub v lebanonskej reštaurácii. Pomaly sa blíži západ slnka, takže park už moc nestíhame. Namiesto toho zakotvíme na jeho neplatenej časti na ľavej strane nazývanej Jumeirah Open Beach, kde sa dá rovnako okúpať. Do parku Jumeirah sme sa s odstupom dní dostali až na tretí pokus, ďalším obmedzením je, že dva dni v týždni majú povolený vstup len ženy. Aby toho nebolo dosť, je tu aj zákaz fotografovania. Zaplávame si, pozrieme západ slnka a rýchlo naspäť do suchého. Vzhľadom k našej pribúdajúcej pohodlnosti sa presúvame taxíkom do Dubai Mall. Chceme stihnúť večerné predstavenie Dubai Fountain. Nevieme či to bolo národným dňom, ale v Dubai Mall bola tlačenica pri výstupných dverách k fontáne doslova o život.

TIP: Fontána začína svoje predstavenie každú celú a pol hodinu a dobré miesto si treba prísť chytiť skorej

Asi sa všetci zhodneme, že sánka dole, je to ohromný zážitok a ďalšie dubajské NAJ. Trysky striekajú vodu až do výšky 150m a tancujú presne podľa hudby. Pesničky sa menia, my sme vymákli skladbu „I Will Always Love You“ od Whitney Houston. Popravde, ani neviete kam sa máte skôr pozerať, v pozadí je trblietajúca Khalifa meniaca farbu a siahajúca priam do nebies. V popredí dokonale zosynchronizovaná show vodných trysiek s hudbou a svetlami. Povedali sme si, že počkáme ešte jedno vystúpenie. Pobrali sme sa naspäť do Dubai Mall, prešli pár obchodov a zrazu bola hodina v ťahu. Teraz si to ideme vychutnať bez fotenia a natáčania. Melódia už nebola taká známa, čo ale nemenilo nič na dokonalosti fontány. Dúfali sme, že na národný deň by mohol byť aj ohňostroj na Burj Khalife, ale nič také sa nekonalo alebo sme ho zmeškali. Kým sme sa dostali na metro prešla ďalšia hodina. A teraz už len autopilot domov, náročný deň za nami.

Jumeirah Open Beach Burj Khalifa Burj Khalifa Burj Khalifa Dubai Fountain

5.deň (3.12.) – Wild Wadi Waterpark

Deň začíname ako obvykle raňajkami v našom hoteli. Dnes máme na programe akvapark Wild Wadi Waterpark situovaný vedľa hotela Jumeirah. Vstupné je horibilných 47E, takže chceme tam byť čo najskôr. Park otvárajú o 10:00 a zo začiatku tu je viac personálu ako ľudí. Pri vstupe nám zobrali všetku vodu a odložili do chladničky 🙂 Skladáme si veci na lehátka pri bazéne s umelým vlnobitím a ideme poskúšať tobogány. V člne pre 4 sú tu dva tobogány – jeden prudší s lievikmi a ten druhý miernejší. Ďalšou atrakciou je okruh okolo celého akvaparku. Nasadnete do jedno alebo dvojčlnu a dráha vás vystreluje vodným tokom dohora. Medzi jednotlivými prechodmi vás posúvajú pracovníci akvaparku. Jedno absolvovanie okruhu vám zaberie aj pol hodinu a koniec okruhu musíte ísť na vlastný pohon. Najadrenalínovejšiu atrakciu Jumeirah Sceirah sme vyskúšali iba raz. Zavrú vás do kapsule, prekrížite si ruky a nohy a nasleduje odpočet. Potom sa už len otvorí dno a padáte chvíľu voľným pádom. Adrenalín ako sa patrí, takže odporúčame. Pokračujeme jazdou na surfe. Je to akási škola surfovania, máte protiprúd, hodíte sa na vodu so surfom a pracovník vám ukazuje pohyby a fintičky, ktoré sa snažíte napodobniť. Celé je to hlavne o rovnováhe a keď už zvládate jednoduchšie surfovanie, je tam aj protiprúd pre profíkov. Na obed si dávame pizzu, ale pozor neprežente to ako ja, lebo vám potom bude zle na tobogánoch. Poobede pokračujeme znova okruhom okolo celého akvaparku a bazénom s umelým vlnobitím. Môžete si obliecť plaveckú vestu a nechať sa len tak unášať vlnami. Do detskej časti tobogánov vás nepustia, pokiaľ sa nezahráte na small baby.

TIP: Pred záverečnou sa dajú spraviť parádne fotky hotela Jumeirah a Burj Al Arab

Z akvaparku sme pomerne rýchlo doma a tak stíhame ešte náš hotelový bazén. Zo statívom sa dajú spraviť parádne fotky na večerné okolie. Dnes chceme skúsiť aj diskotéku Rock Bottom Cafe, ktorá nás provokuje už od prvého dňa. Vstupné je grátis, ale potom sa pripravte na ceny od 10E za pivo alebo miešaný drink. Približne do polnoci hrá živá kapela a potom ich vystriedal DJ. Kiežby sme tak ráno nemuseli vstávať.

Wild Wadi Waterpark Wild Wadi Waterpark Wild Wadi Waterpark Jumeirah Beach Hotel Burj Al Arab

6.deň (4.12.) – Palm Jumeirah a Staré mesto

Na raňajky to už až tak nepreháňame ako prvé dni, každý si dáva svoje osvedčené veci. Dnes sa chystáme navštíviť prvý umelý palmový ostrov Palm Jumeirah. Výstavba palmy a domov bola dokončená za neuveriteľných 5 rokov v roku 2006. Zvyšné dve palmy Palm Jebel Ali a Palm Deira sú ešte vo výstavbe. Pobalíme si veci a presúvame sa taxíkom do Gateway Towers. Je to východzia zastávka jednokoľajnicovej visutej dráhy na palmu. Palm Jumeirah Monorail má v súčasnosti len začiatočnú a konečnú zastávku, všetky ostatné sú ešte vo výstavbe. Postupne by mala byť napojená na Dubai Internet City MS. Ako cestovný lístok slúži kartička, ktorá sa na konci vracia. Problém bol, že sa dalo v automate platiť len v hotovosti, takže sme toľko ledva naškriabali. Podarilo sa nám obsadiť miesto v prvom rade, takže sme sa cítili, ako by sme to šoférovali. Samozrejme súpravu riadi automat. Jazda trvá približne 10 minút a palmu máte z takmer vtáčej perspektívy. Kmeň palmy tvorí park s bežeckou dráhou a jednotlivé konáre sú luxusné domy s privátnymi plážami. Na konci palmy už z diaľky svieti rozprávkový hotel Atlantis. Jednokoľajnička ho obíde sprava ponad vodu, pre autá je zase spravený podmorský tunel zľava. Na konci palmy sa môžete pohybovať len po obvode kamennej bariéry, všade inde vás odbijú, že “private property”. Ale nie je sa čo čudovať, pozemky tu museli stáť majland. Ďalšia možnosť je navštíviť druhý akvapark v Dubaji Aquaventure Waterpark. Cena je podobná ako pri Wild Wadi, ale ani sme to nemali v pláne. Nasadáme na jednokoľajničku a môže sa íst naspäť.

Hotel Atlantis Hotel Atlantis Aquaventure Waterpark Palm Jumeirah Park

Zo stanice Gateway Towers nejde žiaden bus, takže volíme opäť taxík. Presúvame sa na luxusnú tržnicu v starobylom štýle Souk Medinat. Žltá fasáda, drevený nádych a kanál s výhľadom na Burj Al Arab pôsobia veľmi upokojujúco. Celkovo vládne v tejto tržnici nákupná pohodička a dobre sa vyberajú suveníry. Pomaly by sme sa už aj chceli okúpať, takže pokračujeme po pobreží smerom k Jumeirah Beach. Okrem jedného človiečika tu nebol nikto, celá pláž len pre nás. A kebyže len pláž, aj mušle boli ešte nevyzbierané. Stačilo prejsť pár metrov a mali ste ich plné ruky, takže tie najkrajšie si berieme aj domov.

Souk Medinat Souk Medinat Souk Medinat Jumeirah Beach Jumeirah Beach

Do západu slnka sa kúpeme a slníme a večer sa chystáme pozrieť Staré mesto – štvrť Bur Dubai. Vystupujeme na stanici Al Ghubaiba, kde nás zlákal arabský McDonald. Prekvapujúco chutil rovnako ako na Slovensku 🙂 Pôvodne sme sa chceli preplaviť na druhý breh waterbusom, ktorý máme v rámci NOL karty, ale zastávka Al Ghubaiba bola mimo prevádzky.

TIP: Ak si prešľapete kúsok ďalej, môžete sa odviezť starobylou loďkou Abra za 1AED

Počas jazdy Abrou zažijete pravú vôňu motorového paliva. Štvrť Deira je známa predovšetkým trhom s korením – Spicy Souk a zlatým trhom – Gold Souk. My sme ochutnali sušené ovocie. Naspäť na druhý breh sa vraciame zeleným metrom na Al Fahídi. Zastávka je pomenovaná podľa prvej budovy v Dubaji – pevnosti Al Fahídi postavenej v roku 1787. Dnes je na jej nádvorí a v podzemných priestoroch postavené Dubai Museum. Otváracie hodiny stíhame len tak tak, ale prehliadka múzea stojí za to. Môžete tu vidieť prastaré loďky, zbrane, chatrče, dobové figuríny, ale aj mapku pôvodného Dubaja. Teda pardon, v roku 1822 ešte Debaia. Pred pevnosťou je umiestnená veľka drevená loď a v pozadí svieti rozprávkový hotel Arabian Courtyard. Ako poslednú vec si pozeráme Grand Mosque a Ruler’s Court. Dnes sme nabehali kilometre a cesta domov je pre nás vykúpením. Na večeru si dávame šalát u China Mana.

McDonalds Abra Arabian Courtyard Dubai Museum Dubai Museum

7.deň (5.12.) – Parky a Desert Safari

Názov dnešného fakultatívneho výletu je Desert Safari, alebo pre nezainteresovaných jazda na džípoch po púšti s all inclusive večerou v oáze. Atrakciu si bookujeme v našom hoteli a cenu sa nám podarilo zjednať na 200AED. Cez internet sa dalo síce za lacnejšie, ale zase nám tvrdila teta, že tí majú kratšiu jazdu po púšti. Jazda na džípoch začína 15:00 a dohodli sme si vyzdvihnutie pred Jumeirah Beach Park. Dovtedy je ale ešte kopec času a tak sa chystáme pozrieť dubajské parky. Ako prvý navštevujeme Zabeel Park v štvrti Bur Dubai. Park je tematicky ladený prvkami astronómie, je tu vesmírne stredisko s modelmi 5 planét pod názvom Stargate. Druhým parkom je Safa Park, kde si dávame poobedného šlofíka v tráve. Skladáme sa pri jazierko s výhľadom na Burj Khalifa a najvyššie hoteli na svete JW Marriott Marquis. Pracovný názov sme im vymysleli “kvetinky”. Park je takmer prázdny a popri hľadaní nejakého fast foodu sme narazili na Malik Burger. Na tom by nebolo nič neobvyklého, keby sa tak nevolal jeden člen našej posádky.

Sheikh Zayed Road Stargate Zabeel Park Safa Park Safa Park

Čas beží ako bláznivý a nakoniec musíme bežať, aby sme to vôbec stihli na tu 15tu. Pár minút po tretej prichádza biela terénna Toyota so šoférom v pravom arabskom habite. Okrem neho idú s nami ešte dvaja manželia. Najpv sa vezieme asi 70 km smerom do vnútrozemia a zastavujeme v tábore s terénnymi buginami. Táto atrakcia sa platila zvlášť a keďže sa nikto neodhodlal, tak sme sa tu aj troška nudili. Náš šofér medzitým vypúšta troška pneumatiky. Po asi hodinke vyrážame na kruhový objazd, ktorý ústi priamo do púšte. Adrenalínová jazda pri západe slnka sa môže začať. Náš šofér to vraj robí už 7 rokov a nie je to vôbec jednoduché. Presvedčili sme sa o tom keď džíp, ktorý išiel s nami v tandeme, zapadol na špičke duny a museli sme ho potiahnuť. Pani vpredu džípu sa s nami musela vymeniť, lebo to bolo pre ňu až moc divoké. Tesne pred západom slnka máme krátku zastávku na fotenie. Piesok na púšti je priam hnedočervený a je úplne iný ako na pláži. Celkovo trvala jazda po dunách necelú pol hodinu a potom smerujeme na večerný program do oázy. V kempe máme all inclusive soft drinky a teplú večeru, ktorú musia najprv pripraviť. Môžete si tu zatiaľ vyskúšať boardovanie na dune alebo jazdu na ťave. Alebo stretnúť jedovatého chrobáka na wc 🙂 Usádzame sa k nášmu stolu a čakáme, kým sa ugriluje mäsko. Podaktorí si čas spríjemňujú vodnou fajkou. Večer vrcholí vystúpením tanečníka a brušnej tanečnice. Na záver ešte vyhlásili akciu 1+1 na alkohol, takže rýchlo na ex, lebo náš šofér je už netrpezlivý. Domov sa vezieme s našim tandemovým džípom. Po príchode do hotela sa ideme posilniť k China Manovi, aby sme vydržali žúrovať, je to náš posledný večer. Začíname v bare miešanými drinkami, cigarami a pokračujeme koncertom a diskotékou v Rock Bottom Cafe. Dnes držíme stráž rekordne do 3 ráno, ale treba sa aj vyspať, zajtra náš čaká ešte celodenný program. Museli sme byť riadne napáchnutí, lebo na izbe začali pípať detektory dymu.

Desert Safari IF Desert Safari Desert Safari Camp Desert Safari Camp

8.deň (5.12.) – Marina Beach, Jumeirah Beach Park a Mall of Emirates

Na raňajky sa ešte poslednýkrát napraceme, odubytujeme sa a veci si odkládame do skladu. Vyrážame na pláž Marina Beach, ktorá nám ostala ako jedna z posledných. A ako sa vraví, to najlepšie na koniec, treba povedať, že táto pláž mala naozaj najčistejšiu vodu. Asi by sa dalo vydedukovať, že to majú na svedomí neďaleké luxusné hotely ako Hilton. Prezliekame sa v kruhovitých búdkach, počkáme kým vstrebe krém a môže sa ísť do vody. Posledný slnečný deň si vychutnávame naplno. Voda je priehľadná až na dno a čvachtáme sa celé predpoludnie. Je čas obeda a rozhodli sme sa opäť pre reštauráciu Golden Fork. Objednávame si síce len kebab na tanieri, ale ako pozornosť podniku dostávame grátis aj polievku.

Marina Beach Marina Beach Marina Beach Marina Beach Marina Beach

Na tretí pokus sa ideme pokúsiť dostať do Jumeirah Beach Park. Konečne sa podarilo sa, dnes nie sú žiadne obmedzenia. Akurát všade naokolo sú tabule zákaz fotografovania a kamerovania. Park je plný rodiniek s deťmi, ktoré si piknikujú v tráve. My sa presúvame k vode, aby sme si ešte poslednýkrát zaplávali. Času nie je moc a musíme sa pomaly presunúť do nákupného centra Mall of Emirates. Chceme stihnúť pozrieť ešte nejaké tričká a poslať pohľadnicu. S nápisom Dubai sa dajú zohnať napríklad v Carrefoure.

TIP: Ak vás už dubajské horúčavy omrzia, môžete navštíviť najväčšie kryté lyžiarske stredisko na svete Ski Dubai, ktoré je súčasťou centra

Do hotela sa presúvame metrom, na taxíky bola totiť hrôzostrašná rada. Vyzdvihneme si veci a voláme taxík na letisko. Odlietame 21:35 miestneho času, takže stíhame to len tak tak. Na letisku nás ešte troška stresovali, že si musíme vymeniť online checkin za palubný lístok. Z lietadla zakývame Dubaju a naša slnečná idylka sa pomaly ale isto končí. Cesta naspäť je trošku komplikovanejšia, lebo musíme v Budapešti prespať na letisku a až potom na ranný vlak. Zasnežená krajina a mrazivý vietor sú jasným znamením, že sme doma.

Dubai Dubai Dubai