5/5 - (5 votes)

(4.7.2009 – 5.7.2009) Výlet do Budapešti za necelých 10€? Odpoveď je áno, stačí totiž poznať pravidelnú autobusovú linku Student Agency. Pamiatky a nočný život, to je ideálna kombinácia na víkend strávený v hlavnom meste Maďarska.

Dĺžka výletu: 1 noc
Cena autobusu Bratislava-Budapešť a späť: 7,70 | Ubytovanie: 9,70€ / 1 noc | Metro 300HUF / lístok | Spolu na osobu: 20 +/-

Naša špeciálna google mapka

Obsah

1.deň (4.7.) – Historická Budapešť – mosty, hrad a bazilika
2.deň (5.7.) – Parlament, Námestie hrdinov a park Városliget

1.deň (4.7.) – Historická Budapešť – mosty, hrad a bazilika

Na autobusovú stanicu Népliget prichádzame v sobotu okolo obeda. Cesta trvala necelé tri hodiny. Nastupujeme na metro M3 a mierime na zastávku Ferenciek Tere.

TIP: Budapešťianske metro má celkovo tri linky, ktoré úplne stačia na presun po historickom jadre.

Kúsok odtiaľ máme náš Ginkgo Hostel. Izba to bola síce sharovaná aj s inými a dokonca prechodná, ale na prespatie, za takú cenu a priamo v centre bezkonkurenčná ponuka 🙂 Skladáme si veci do skrinky a vyrážame do mesta. Treba povedať, že historické centrum mesta je naozaj obrovské. Začíname pri Alžbetinom moste a pokračujeme pozdĺž Dunaja. Ako iste viete, Budapešť vznikla spojením dvoch miest, Buda na ľavej strane Dunaja a Pešti na pravej. Nachádzame sa teda v Pešti a naskytá sa nám krásny pohľad na Budínsky hrad. Popri pobreží je aj električková trať a jazdia tam priam historické kúsky. Je krásny slnečný deň a po Dunaji sa plaví množstvo výletných lodí. Po ceste míňame množstvo hotelov striedajúcich sa s historickými budovami.

Alžbetin most Budínsky hrad Budínsky hrad Budínsky hrad

Nasleduje Sečéniho reťazový most, kde bola v tom čase pešia zóna. Mostu dominujú dva levy pri vstupe a dva mohutné oblúky. Na konci je kruhový objazd a môžete si vybrať, či sa vyveziete k hradu pozemnou lanovkou alebo si to vyšliapete. My sme si zvolili druhý variant. Je to fajn prechádzka a teraz sa nám zase naskytajú krásne pohľady na Pešť, ktorej dominuje budova Parlamentu. Sme pri hradnom nádvorí, kde sa nachádza socha s koňom, záhradky s kvetmi a fontána. Zaplatili sme si vstup a prehliadka sa môže začať. Je to viacmenej sprístupnené ako múzeum, kde sme si to prešli po jednotlivých poschodiach a na záver sme mali možnosť vyjsť aj do kupoly a pokochať sa vyhliadkami na celé mesto. Pokračujeme po mestkých hradbách ďalej k Matthiasovmu kostolu a Fishermanovým vežiam. Naozaj úchvatné vežičky, odporúčame.

Sečéniho reťazový most Sečéniho reťazový most Fishermanove veže Fishermanove veže  Matthiasov kostol

Naspäť sa vraciame po reťazovom moste a smerujeme k Bazilike sv. Štefana. Zo susedného parku sme síce počuli hluk, ale neprikladali sme tomu nijakú dôležitosť. Až keď sme dorazili k ohradenej bazilike a všade naokolo boli ťažkoodenci, začalo nám to byť jasné. Demonštrácia môže začať každú chvíľu a my sme práve v kotli diania. Jeden policajt dokonca vytiahol mobil a odfotil si ma. Počkali sme na našu maďarskú kamošku a rýchlo sme sa pobrali preč. Zastavujeme sa na večeri v reštaurácii a potom rovno ku kamoške na byt. Posilnili sme sa troška na izbe a myslím, že nás dlho nebolo treba prehovárať, vyrážame na Margitin ostrov na diskotéku. Boli sme milo prekvapení ako to v Budapešti žije, plno ľudí, super hudba a hlavne, bolo to otvorené priestranstvo. Domov sa vraciame za denného svetla.

Bazilika sv. Štefana Bazilika sv. Štefana

2.deň (5.7.) – Parlament, Námestie hrdinov a park Városliget

Po dvoch hodinách spánku sa veru ťažko vstáva. Dávame si raňajky, ktoré sme mali v cene, konkrétne chlieb s džemom a ideme sa odubytovať. Deň začíname prehliadkou Maďarského národného múzea, ktoré sa nachádzalo asi dve minúty od nášho hostela. Nasadáme na metro M2 na zastávke Kálvin tér a smer Maďarský parlament (Országgyűlés). Najprv si musíte vystáť radu na časenky a potom tam prísť znova na danú hodinu. Ak by ste nechceli čakať, môžete kúpiť časenku od miestnych podnikavcov 🙂 My sme si ho pozreli iba zvonku a prešli sa troška parkom, kde bola socha Lajosa Kossutha. Kúsok od parlamentu je zastávka metra M2 Kossuth Lajos tér a následne prestupujeme na metro M1 na uzle Deák Ferenc tér, kde sa spájajú všetky tri linky metra.

Maďarské národné múzeum Maďarské národné múzeum Maďarský parlament Maďarský parlament Socha Lajosa Kossutha

Vystupujeme na Námestí hrdinov (Hősök tere). Je to veľké priestranné námestie, ktorému dominuje Pamätník milénia a množstvo sôch. Pokračujeme ďalej do parku Városliget, kde sme strávili zvyšok dňa. Je tu naozaj čo obdivovať. Môžete tu nájsť rozprávkový hrad Vajdahunyad, Sečéniho kúpele, zábavný park Vidámpark, cirkus alebo nádhernú zoologickú záhradu. Poprechádzali sme sa parkom, posedeli troška na lavičke a pomaly, aby sme aj išli na bus. Odchod máme 16:15 z Népligetu a všetko prebehlo bez vážnejších problémov. Minuli sme posledné forinty v stánku pri stanici a môže sa ísť domov 🙂 Náročný, ale super využitý víkend za nami.

Námestie hrdinov Námestie hrdinov hrad Vajdahunyad hrad Vajdahunyad zábavný park Vidámpark