5/5 - (11 votes)

(30.09.2011 – 04.10.2011) Uponáhľaná Bratislava, chladnejšie počasie, nervózni ľudia kýchajúci na každom kroku, neznesiteľný šéf, úsporný finančný režim a málo dovolenky. Aj toto môžu byť dôvody, pre ktoré sa Vám aj dnes snívalo, že ste niekde na opustenom ostrove v polohe ležiaceho strelca, pijete miešané drinky a okolo Vás pobehujú usmievavé domorodé tanečnice. Tam, kde sme boli tentoraz Vám síce nemôžeme zaručiť žiadne tanečnice na pláži a už v žiadnom prípade to, že tam budete úplne sám ale na toto všetko hneď zabudnete pri návštevách tichých romantických zálivov, kamienkových a pieskových pláží, historických miest, malebných dedín, úchvatných vyhliadok, rušných nočných ulíc, barov a diskoték.

Dĺžka výletu: 4 noci | Dĺžka letu: Bratislava (BTS) – Palma Mallorca Airport (PMI): 2h 30min (sledujte lacné letenky)
Cena letenky: 62€ | Ubytovanie: 88€ / 4 noci | Auto + benzín: 45€ | Večere na hoteli: 10€ * 3 | Spolu na osobu: 225€ +/-

Naša špeciálna google mapka

Obsah

1.deň (30.9.) – Nočný prílet
2.deň (1.10.) – Valldemossa, rezervácia Cuber a pláž Torrent de Pareis
3.deň (2.10.) – Pláže Camp de Mar a Santa Ponsa
4.deň (3.10.) – Mys Cap de Formentor a Cala Figuera
5.deň (4.10.) – Hlavné mesto ostrova Palma

1.deň (30.9.) – Nočný prílet

Naším septembrovým cieľom bol ostrov, ležiaci v západnej časti Stredozemného mora a zároveň najväčší ostrov Baleárov plný najrôznejších pláží. Ostrov, na ktorom si domáci viac ako 300 dní v roku užívajú slnka. Ostrov plný turistov, tichých a romantických miest ale zároveň aj rušných ulíc. Hovorí sa, že Malorku do roka navštívi približne 7 miliónov turistov. Tento údaj by som všade poopravila na 7 miliónov nemeckých turistov. Niekedy máte pocit, že ste skôr na Neuseedlerskom jazere ako v Španielsku.

Náš 4-dňový únik z reality sa začal 30. septembra (piatok) večerným odletom z Bratislavy a skončil 4. októbra (utorok) príletom do o 10 stupňov chladnejšieho počasia. Po prílete nás na letisku čakalo auto Ford Fiesta (1.6 benzín) od požičovne Goldcar. Ubytovaní sme v Hoteli Playa a ako už samotný názov napovedá, je to hneď pri pláži Playa de Palma, asi 10 minút autom od letiska. Nadšení príjemnou nočnou teplotou a morským vzduchom sme okamžite po príchode a ubytovaní zahájili nočné kúpanie. Voda bola viac ako len príjemná. Ešte pár hodín pred tým som riešila bežné pracovné problémy a zrazu som s vyhrnutými nohavicami kráčala po piesku a nohy mi umývalo Stredozemné more. Naľavo svetlá mesta a po pravej strane široko ďaleko nič, len nekonečný chodník, ktorý po mori urobilo svetlo mesiaca. Úplný pokoj, neuveriteľný pocit slobody a šťastia, s ktorým zaspával každý z nás, aby sme na druhý deň plní síl začali spoznávať všetko, čo ostrov ponúka.

2.deň (1.10.) – Valldemossa, rezervácia Cuber a pláž Torrent de Pareis

Prvý deň smerovali naše kroky do mestečka Valldemossa. Na Malorke máte pocit, že nič nie je ďaleko a predsa Vám cesta trvá neskutočne dlho. A to vďaka serpentínovým úzkym cestám, ktorými sú pospájané tie najkrajšie a zároveň najodľahlejšie miesta ostrova. Mestečko Valldemossa k tým najodľahlejším samozrejme nepatrí. Mesto Vás príjemne prekvapí svojou malebnosťou, pokojom a dobrou náladou domácich. Mačky, skladateľ Frederick Chopin, spisovateľka George Sandová, borovicová vôňa, terasy lemujúce úzke uličky preplnené ľuďmi, balkóny plné farebných črepníkových kvetov a ešte oveľa, oveľa viac. Jednoducho farebné malebné mestečko plné kvetov a zelene, v ktorom našli svoje útočisko v roku 1838 aj spomínaní Frederick Chopin a spisovateľka George Sandová. Práve na skladateľovu počesť sa v tomto meste každoročne koná Chopinov festival, na ktorý chodia najznámejší klaviristi z celého sveta. Zaujímavosťou a lákadlom mesta je najmä kartuziánsky kláštor, v ktorom sú údajne dodnes ukryté diela oboch umelcov.

Valldemossa Valldemossa Valldemossa Valldemossa Valldemossa

Cestou na pláž Cala Deia z mesta Valldemossa sme si nemohli nevšimnúť jednu z najkrajších vyhliadok ostrova na „Oko v skale“, ako sme ju sami nazvali. Ďalšia zastávka bola na pláži Cala Deia, obklopenej skalami a útulnými kaviarničkami. Ďalej sme sa cez tunel v skalách, ktorý sme mali cestou, premiestnili na ďalšie zaujímavé miesto. Tentoraz to nebolo žiadne mesto, ani pláž ale rezervácia Cuber, kde sme si so záujmom prezreli rezervoár pitnej vody.

 "Oko v skale"  pláž Cala Deia rezervácia Cuber rezervácia Cuber rezervácia Cuber

Pláž Sa Calobra, obľúbené miesto domácich, pre nás predskokan neďalekej pláže Torrent de Pareis – najkrajšia pláž, ktorú sme počas štyroch dní videli.

TIP: Ak chcete mať na tejto pláži aj troška slnečných lúčov, treba prísť okolo obeda.

Dostať sa na obe chce ale istú dávku trpezlivosti a možno treba mať pripravený aj nejaký ten ,,odkladací priestor,, na raňajky, pretože cesta, ktorá k nim vedie sa snáď ani nedá nazvať inak ako čertovským dielom. Ostrá zákruta doľava, hneď nato doprava a zasa doľava a tak dookola a dookola, závratne stúpate a zrazu klesáte. No tam, kam Vás cesta zavedie sa naozaj oplatí ísť. Úzky a dlhý tunel v skalách Vás privedie na rajské miesto, obklopené vysokánskymi a strmými skalami, po ktorých sa prechádzali kozy, miesto s nádherne tyrkysovou a čistou vodou. Dokonalý obraz akoby z Pirátov z Karibiku dotvárala veľká plachetnica.

cesta k Torrent de Pareis Pláž Sa Calobra  pláž Torrent de Pareis  pláž Torrent de Pareis  pláž Torrent de Pareis

Po dni plnom zážitkov a dojmov sme sa vybrali okúsiť trochu nočného života a Malorskej zábavy v Riu Palace. Noc plná najnovších tanečných hitov, klub preplnený najrôznejšími ľuďmi z najrôznejších kútov sveta, dokonca aj takými, ktorí prvý krát počuli, že existuje aj štát s názvom Slovakia. Ako sme už spomínali na začiatku, aj toto bolo miestom, ktoré bolo plné nemecky hovoriacich turistov. Okrem neuveriteľnej zábavy, ktorú klub ponúka ale netreba prestávať zabúdať na svoje veci. Viac ako len veľmi ľahko sa totiž môže stať, že o ne v sekunde prídete. Verte mi, viem o čom hovorím 🙂 Za zábavou sme sa do klubu vrátili aj v poslednú noc nášho výletu, a preto už nikoho z nás neprekvapilo keď si pred našimi očami chceli štyria starší Nemci natrvalo ,,požičať,, 4 klobúky a tričká, ktoré sme dostali pri vstupe. Hlavne, že sme zdraví, všakže.

3.deň (2.10.) – Pláže Camp de Mar a Santa Ponsa

Ráno po Riu bolo ťažké. Dnešný deň rozhodne nepatril k tým najaktívnejším. Veď napokon, skúste zažiť Riu Palace na Mallorce a pochopíte. Štart: Palma, prvý cieľ: Port d´Andratx. Prístav bol vzdialený od Palmy približne 30 km smerom na západ, pol hodina cesty, aby ste stáli na miestach medzi majestátnymi horami a Stredozemným morom a vychutnávali slnečné októbrové 30-ky. Port d´Andratx bola pôvodne malá rybárska dedina, dnes je to miesto pre bývanie malých lodiek ale aj luxusných jácht európskych turistov. Pohli sme sa na juh. Približne po 5-tich kilometroch sme dorazili na pláž Camp de Mar. 180 m dlhá a 50 m široká piesočná pláž, výnimočná malým ostrovom, ktorý je s pevninou spojený mostom. Viac ako polovicu plochy tohto ostrovčeka zaberá reštaurácia. Úžasné miesto na relax. 13 kilometrov južnejšie od pláže s atrakciou sa nachádza pláž Santa Ponsa. Rekreačné stredisko plné turistov s bohatou históriou, luxusnými jachtami a pol kilometra dlhou pieskovou plážou. Všetkých so zmyslom pre krásu určite zaujme, že v roku 1962 práve na týchto miestach natáčala svoj film nemecká herečka Elke Sommer, považovaná za sexsymbol tej doby, film sa volá Bahía de Palma. Po niekoľkohodinovom leňošení na pláži sme sa cestou späť do Palmy zastavili v McDonalde, ktorý nebolo vôbec ťažké nájsť kdekoľvek na ostrove.

Port d´Andratx pláž Camp de Mar

4.deň (3.10.) – Mys Cap de Formentor a Cala Figuera

V predposledné ráno sme si to namierili na maják na myse Cap de Formentor. Cestou po 84 kilometrovej trase k cieľu sme sa dostali na jednu z najkrajších vyhliadok ostrova neďaleko majáka. Bol to taký malorský čínsky múr, z ktorého sa Vám pri pohľade dolu musela točiť hlava. Vysoké skaliská, šíre more a na ňom malé biele bodky, tak by sa Vám totiž zdali lode, ktoré boli na mori. Tu pochopíte, aký je ten ostrov krásny. Pár kilometrov od majáka bude strastiplnejších pre slabšie žalúdky kvôli serpentínovým tvarom ciest a stúpaniam. No na ich konci Vás čaká pekný maják ako z nejakého švédskeho filmu.

Vyhliadka Vyhliadka Vyhliadka Pohľad z majáku na myse Cap de Formentor Maják na myse Cap de Formentor

Ďalšou zastávkou na dnešnej ceste ostrovom bola pláž Cala Figuera. Prístup na ňu je náročný už len na pohľad. Auto necháte na parkovisku a k pláži schádzate strmými úzkymi vyšľapanými cestičkami. Že to nebolo nič pochopíte až keď bude Vaša kondička preverovaná cestou späť. Na pláž sa ale rozhodne oplatí zísť už len pre tyrkysovú farbu vody, veľké húfy rybičiek a väčšiu skalu vyčnievajúcu z vody neďaleko brehu, ktorá robí miesto dokonalým. Kúsok po ceste je ďalšia nádherná pláž Cala Formentor. Nefalšovaná turistická pláž s množstvom slamených slnečníkov, turistov, piesku a zelene. Veľmi pekné miesto s priezračnou vodou. Nad niekoľko málo metrov širokým pásom piesku vyčnievali konáre stromov, ktoré tak na pláži vytvárali tieň. Príjemné miesto plné zelene, rôznych obchodíkov a kaviarničiek. Pláž Cala Sant Vincenc je posledná zastávka dnešného dňa na severnej časti ostrova. Má nádych turizmu nielen pre množstvo ľudí ale aj pre množstvo hotelov a parkovísk v blízkosti pláže.

pláž Cala Figuera pláž Cala Figuera pláž Cala Figuera pláž Cala Formentor  Pláž Cala Sant Vincenc

Po dlhom a aktívnom dni sme si opäť raz dopriali krátku návštevu v McDonalde ako „posilnenie“ pred ďalšou nocou v našom obľúbenom Riu.

TIP: Cez týždeň je síce klub otvorený tiež, ale priestor je zmenšený, odporúčame ísť hlavne cez víkend.

5.deň (4.10.) – Hlavné mesto ostrova Palma

V posledný deň nášho pobytu na ostrove sme vyšli do ulíc hlavného mesta.

TIP: V Palme je dosť problém zaparkovať, tak si pripravte pevné nervy.

Najzaujímavejším miestom, ktoré sme v tento deň navštívili bola dominanta mesta katedrála La Seu. O jej príťažlivosti svedčí aj veľké množstvo turistov. Gotická majestátna katedrála bola postavená v 13. storočí na znak víťazstva kresťanstva na ostrove. Patrí medzi päť najkrajších katedrál Španielska. Prechádzame okolo kráľovského paláca La Almudaina a naspäť uličkami mesta. Blížil sa čas ukončenia nášho spoznávania. Naposledy sme sa rozlúčili s plážou pred hotelom a 16:50 odlet z Medzinárodného letiska Son Sant Joan v blízkosti Palma de Mallorca. Dúfam ale, že nás toto letisko pred štyrmi dňami neprivítalo naposledy.

 katedrála La Seu  katedrála La Seu  katedrála La Seu  katedrála La Seu :)