4.7/5 - (22 votes)

Máte v rodine alebo medzi kamarátmi zanieteného cestovateľa? Chcete mu dať niečo, čo ho poteší a namiesto toho, aby to založil do skrine, či na poličku, to reálne využije na cestách? Spísali sme tipy na darčeky, bez ktorých si nevieme predstaviť vyraziť na cesty a pomáhajú nám šetriť peniaze, ale aj čas a nervy.

1. Stieracia mapka pre tých, ktorí majú veľké cestovateľské sny

Pohľad na mapu sveta motivuje cestovať. Dokonale sa hodí na stenu a poteší umelecké duše ale aj tých, ktorí najradšej cestujú prstom po mape. Kúpite napriklad na ajtaci.sk

2. Trojica praktických vecí do príručnej batožiny

  1. 100ml fľašky, ktoré sa zmestia do každej príručnej batožiny. Do fľašiek môžete dať od kozmetiky, cez pracie prostriedky až po tradičné slovenské likéry 🙂 Majú 100ml, čo je maximálny objem povolený na palube lietadla. Kúpiť ich môžete napríklad v IKEA.
  2. Skladateľná fľaša je perfektná na ušetrenie miesta. Keď je prázdna, stačí ju zrolovať. Naopak, keď je plná, môžete ju zavesiť na batoh a je vždy k dispozícii. Kúpiť sa dá napríklad pri pokladni SportsDirect za 2€ – 3€.
  3. Cestovateľský uterák je vyrobený zo špeciálneho materiálu, ktorý rýchlo schne. Je tenký, no slúži na 100%, rovnako ako bežný uterák. Môžete si ho objednať zo slovenských eshopov, kde sa ceny pohybujú od 6€ do 15€ alebo za pár eur na AliExpress z Číny. Treba ale rátať, že doprava trvá minimálne 2 týždne.

3. Pohodlné tričko, ktoré je za štyri

froggywear.sk

Reč je o tričku vyrobenom zo špeciálnej vlny merino. Ani po pár dňoch nosenia nesmrdí, a tak stačí na týždňový výlet zobrať do ruksaku 2-3 namiesto trička na každý deň. Merino tričko je príjemné a nezradí vás. Sami sme si to vyskúšali 🙂

Vhodné je na turistiku ale aj na behanie po meste. Nájdete tričká na leto aj na zimu – čím viac gramov merino vlna má, tým je teplejšia.

Cena sa pohybuje od 35€ do 70€ v závislosti od toho kde kupujete. Nie je to najlacnejšie, no praktickosť je na nezaplatenie. Kúpiť môžete napríklad vo froggywear.sk, ich ceny začínajú na 35€ alebo môžete zvoliť drahšie možnosti ako napríklad Icebreaker. Takisto sa môžete ísť prejsť do niektorého zo športových obchodov a pýtať sa na merino oblečenie.

4. Bezdrôtový reprák pre milovníkov hudby

Mať nonstop sluchátka v ušiach je otravné. Niekedy si proste chceme hudbu vypeckovať aj na cestách a vtedy je neoceniteľným darčekom malý bluetooth reprák, ktorý nepotrebuje zástrčku, zaberá málo miesta a má silný a kvalitný zvuk.

Pri výbere treba dbať na hmotnosť, veľkosť a silu zvuku. Nám sa osvedčil na cesty JBL Clip 2.

5. Powerbank pre extra výdrž zariadení

Na cestách sa vybíja telefón oveľa rýchlejšie ako doma. Neustále zmeny polohy, fotenie, natáčanie, používanie wifi a životnosť baterky sa môže skrátiť aj na pár hodín. Nie je nič lepšie, keď máte na cestách k dispozícií kvalitnú a ľahkú powerbank, cez ktorú si dobijete telefón kdekoľvek.

Na cestách je dôležité, aby powerbank nevážila kilo a vydržala minimálne 1-2 nabitia. Powerbank s minimálne 5200 mAh by mala v pohode stačiť. Čím má totiž väčšiu výdrž, tým ťažšia býva, a to cestovateľov nepoteší.

Dobrou voľbou je napríklad táto Xiaomi Mi Power Bank 2C 20 000, na ktoru nedame dopustit na cestach :).

6. Slúchadla na cesty

Kvalitné slúchadlá do lietadla nikoho neurazia. My sme sa zamilovali do Bluetooth verzie slúchadiel Marshall Major III.

Verím, že vám článok pomohol a dodal inšpiráciu, čo darovať vášnivým cestovateľom vo vašom okolí 🙂