Máte v rodine alebo medzi kamarátmi zanieteného cestovateľa? Chcete mu dať niečo, čo ho poteší a namiesto toho, aby to založil do skrine, či na poličku, to reálne využije na cestách? Spísali sme tipy na darčeky, bez ktorých si nevieme predstaviť vyraziť na cesty a pomáhajú nám šetriť peniaze, ale aj čas a nervy.

1. Trojica praktických vecí do príručnej batožiny

  1. 100ml fľašky, ktoré sa zmestia do každej príručnej batožiny. Do fľašiek môžete dať od kozmetiky, cez pracie prostriedky až po tradičné slovenské likéry 🙂 Majú 100ml, čo je maximálny objem povolený na palube lietadla. Kúpiť ich môžete napríklad v IKEA.
  2. Skladateľná fľaša je perfektná na ušetrenie miesta. Keď je prázdna, stačí ju zrolovať. Naopak, keď je plná, môžete ju zavesiť na batoh a je vždy k dispozícii. Kúpiť sa dá napríklad pri pokladni SportsDirect za 2€ – 3€.
  3. Cestovateľský uterák je vyrobený zo špeciálneho materiálu, ktorý rýchlo schne. Je tenký, no slúži na 100%, rovnako ako bežný uterák. Môžete si ho objednať zo slovenských eshopov, kde sa ceny pohybujú od 6€ do 15€ alebo za pár eur na AliExpress z Číny. Treba ale rátať, že doprava trvá minimálne 2 týždne.

2. Pohodlné tričko, ktoré je za štyri

froggywear.sk

Reč je o tričku vyrobenom zo špeciálnej vlny merino. Ani po pár dňoch nosenia nesmrdí, a tak stačí na týždňový výlet zobrať do ruksaku 2-3 namiesto trička na každý deň. Merino tričko je príjemné a nezradí vás. Sami sme si to vyskúšali 🙂

Vhodné je na turistiku ale aj na behanie po meste. Nájdete tričká na leto aj na zimu – čím viac gramov merino vlna má, tým je teplejšia.

Cena sa pohybuje od 35€ do 70€ v závislosti od toho kde kupujete. Nie je to najlacnejšie, no praktickosť je na nezaplatenie. Kúpiť môžete napríklad vo froggywear.sk, ich ceny začínajú na 35€ alebo môžete zvoliť drahšie možnosti ako napríklad Icebreaker. Takisto sa môžete ísť prejsť do niektorého zo športových obchodov a pýtať sa na merino oblečenie.

3. Stieracia mapka pre tých, ktorí majú veľké cestovateľské sny

Stieracia mapa

Pohľad na mapu sveta motivuje cestovať. Dokonale sa hodí na stenu  a poteší umelecké duše ale aj tých, ktorí najradšej cestujú prstom po mape.

Máme skúsenosť s touto, ktorá sa dá dlhodobo kúpiť cez Zľavomat za 6,99€.

Stieracích máp je na trhu viac. Predtým ako si nejakú kúpite, prečítajte si recenzie – známej sa stalo, že jej mapa sa nedala zotrieť a bola tým pádom nepoužiteľná.

4. Bezdrôtový reprák pre milovníkov hudby

Bezdrôtový reprák

Mať nonstop sluchátka v ušiach je otravné. Niekedy si proste chceme hudbu vypeckovať aj na cestách a vtedy je neoceniteľným darčekom malý bluetooth reprák, ktorý nepotrebuje zástrčku, zaberá málo miesta a má silný a kvalitný zvuk.

Pri výbere treba dbať na hmotnosť, veľkosť a silu zvuku. Odporúčame jeden reprák, ktorý má 5V alebo viac a je veľkosťou čo najmenší. Výbornú skúsenosť máme s mini bluetooth reprákom od Tracer, ktorý sme si kupovali cez eBay za cca 5,50€.

5. Powerbank pre extra výdrž zariadení

Powerbanka

Na cestách sa vybíja telefón oveľa rýchlejšie ako doma. Neustále zmeny polohy, fotenie, natáčanie, používanie wifi a životnosť baterky sa môže skrátiť aj na pár hodín. Nie je nič lepšie, keď máte na cestách k dispozícií kvalitnú a ľahkú powerbank, cez ktorú si dobijete telefón kdekoľvek.

Na cestách je dôležité, aby powerbank nevážila kilo a vydržala minimálne 1-2 nabitia. Powerbank s minimálne 5200 mAh by mala v pohode stačiť. Čím má totiž väčšiu výdrž, tým ťažšia býva, a to cestovateľov nepoteší.

Dobrou voľbou je napríklad táto XIAOMI Power bank, ktorá sa dá kúpiť pod 20€. Má 10000 mAh, čo stačí na 2-3 nabitia telefónu a má len 207g.

6. Kniha s návodom ako cestovať šikovne a lacno

www.cestujbezmilionov.sk

Výborná voľba ako darček pre tých, ktorí chcú cestovať lacno a šikovne, no nevedia ako na to. Autorka knihy založila jeden z najúspešnejších cestovateľských blogov na Slovensku Travelhacker a kniha je jej návodom ako si ušetriť na cestách peniaze, čas a nervy.

Kniha bude vhodná pre tých, ktorí:

  1. Chcú cestovať za menej a hľadajú spôsoby ako na to
  2. Nemajú veľa skúseností s cestovaním do exotiky alebo po Európe
  3. Chcú pohodlný návod a inšpiráciu

Tento darček sa radí medzi tie drahšie, cena knihy začína na 27€ za e-book a 37€ za tlačenú knihu. Môžeme ale povedať, že investícia sa oplatí, kniha ušetrí oveľa viac peňazí ako stojí. Nájdete ju na www.cestujbezmilionov.sk.

Verím, že vám článok pomohol a dodal inšpiráciu, čo darovať vášnivým cestovateľom vo vašom okolí 🙂