4.8/5 - (9 votes)

Merino

Snáď každý, kto už cestoval s nízkonákladovkami, sa stretol s problémom ako sa ideálne zbaliť do malej batožiny. Na dovolenke pri mori sa ako freediver nezaobídem bez potápačských okuliarov, opaska so závažím, prípadne aj krátkeho neoprénu a kamery. A to už zaberie dosť miesta.

Začal som teda premýšľať, či by sa nejaké to miesto nedalo ušetriť na oblečení. Väčšinou si beriem na 5 dňový výlet 3 tričká a boxerky na každý deň. Zistil som, že základom je dobrá voľba materiálu oblečenia.

Bavlna

Mám rád obyčajné čierne bavlnené tričká. Bavlna je veľmi pohodlný materiál, na druhej strane veľmi rýchlo napáchne. V lete počas nabitého programu vydrží takéto tričko deň, dva, potom to už to nie je bohviečo 🙂

Syntetické vlákno

Osvedčili sa mi turistické tričká a košele, hlavne košeľa Bear Grylls By Craghoppers. Jej výhoda je, že je vzdušná, veľmi rýchlo schne a dá sa nosiť aj 5 dní vkuse bez toho, aby ste otrávili svoje okolie. Nevýhodou je turistický look. Je fajn na túru, ale v meste v nej človek vyzerá trochu smiešne a tiež nie je až tak pohodlná ako bavlnená. Skrátka, frajerka za za vás bude hanbiť a v prípade, že ešte žiadnu nemáte, tak v tomto ani nikoho nezbalíte.

MerinoMerino

Potom sa ku mne dostali informácie o Merino vlne a popis znel viac než sľubne.

“Vlna Merino je 100% prírodné, priedušné, komplexné proteínové vlákno, ktoré sa dokáže prispôsobiť veľkým teplotným rozdielom. V lete chladí, v zime hreje a vďaka svojmu keratínovému základu neabsorbuje telesné pachy.“

Začal som teda zisťovať, kde by sa dalo tričko z Merino vlny kúpiť. Hlavná požiadavka bola, aby vyzeralo ako obyčajné čierne tričko. Niečo, čo by sa dalo nosiť na túry, ale aj na citybreak a večerné posedenie v reštaurácii.

Narazil som na Slovenskú značku froggywear.sk. Do mojich predstáv sa presne trafilo tričko Kamenec a aj boxerky Hrabovec. Keďže sa blížil 4-dňový výlet na Sardíniu, napadlo ma, že by som mohol vyskúšať, čo to zvládne.


Testujem

froggywear.skNapísal som Janke do froggywear.sk, že by som chcel urobiť test, počas ktorého by som mal na sebe 4 dni iba jedno tričko a jedny boxerky. Najskôr sa zhrozila, ale vysvetlil som jej, že cez deň by som behal aj v plavkách a v noci mal na sebe normálne pyžamo.

Ide síce o trochu extrémny test, ale chcel som vyskúšať čo Merino zvládne. Janka súhlasila, takže testu už nič nebránilo v realizácii.

Po pár dňoch som už v rukách držal ručne šité čierne tričko Kamenec a boxerky Hrabovec. Prvý dojem bol úžasný. Na dotyk bol materiál minimálne taký príjemný ako bavlna. Strih bol pohodlný, presne taký som si predstavoval, materiál veľmi elastický a vôbec neškrabal.

Počas 4-dňového testu Merino oblečenie zažilo:

  • 1 nočné intenzívne popíjanie na pláži 🙂
  • 2 lety
  • 4 celé dni, počas ktorých som mal oblečenie na sebe ako prvú vrstvu (okrem kúpania a spánku)
  • 8h šoférovania v aute
  • 10 pláží, ktoré sme navštívili. Nikde sme sa nesprchovali, takže som sa obliekal nasolený 🙂

MerinoA ako teda vyzeralo oblečenie po 4 dňoch? Na moje prekvapenie úplne rovnako ako na začiatku! Čo sa týka pohodlnosti aj “vône”. Soľ sa na oblečení nezachytávala, stačilo oprášiť. Pokiaľ by to bolo potrebné, napríklad na dlhšej túre, viem si predstaviť, že oblečenie vydrží v dobrom stave aj ďalšie dni bez obťažovania okolia. Toto oblečenie by mohlo byť teda spásou aj pre ľudí, ktorí sa nadmerne potia a už po polovici dňa sa s nimi “nedá” cestovať.

Pre dôveryhodnosť tohto testu by som na záver rád dodal, že nie som žiadny “gurmán”, ale normálny čistotný človek. Moja priateľka môže dosvedčiť 🙂 Tento test ma presvedčil, že oblečenie z Merina sa naozaj oplatí, či sa jedná o turistiku, citybreaky, alebo aj na bežné nosenie. Ďakujem froggywear.sk, že mi pomohli s realizáciou tohto testu 🙂 Merino forever!