4.4/5 - (8 votes)

(09.10.2013 – 13.10.2013) Chladné počasie na Slovensku nás prinútilo rozmýšľať, kam do tepla na jeseň. Letenky Ryanairu za 58E na Sicíliu nás nemuseli dlho presviedčať. Po predchádzajúcom výlete kolegu naprieč Sicíliou sme sa zamerali na severozápadnú časť ostrova San Vito Lo Capo. Toto čarovné mestečko s krásnou plážou a horou Monte Monaco predstavuje dokonalú pohodičku na predĺžený víkend. Teplota vody v októbri príjemných 23 stupňov hovorí za všetko. K tomu si predstavte dve prírodné rezervácie so značenými trasami, takže na svoje si prídu nielen priaznivci plávania, ale aj turistiky. Jesenný trip sa môže začať.

Dĺžka výletu: 4 noci | Dĺžka letu: Bratislava – Trapani: 2h (sledujte lacné letenky)
Cena letenky: 58€ | Ubytovanie: 80€ / 4 noci | Auto + benzín: 30€ | Spolu na osobu: 168€ +/-

Naša špeciálna google mapka

Obsah

1.deň (9.10.) – Pláž San Vito lo Capo
2.deň (10.10.) – Rezervácia Monte Cofano
3.deň (11.10.) – Relax v San Vite lo Capo
4.deň (12.10.) – Turistika na Monte Monaco

1.deň (9.10.) – Pláž San Vito lo Capo

Po dlhšej dobe lietania z Budapešti máme pre zmenu letenky z Bratislavy. Priamy let do Trapani trval necelé 2 hodiny a na letisku si požičiavame auto od spoločnosti Auto Europa. Auto sme bookovali cez stránku vipcars.com. Fiatky sú tam priam monopol a aj nám sa ušiel jeden z nich, konkrétne biely Fiat Panda. Auto sme si na začiatku nenafotili a na druhý deň sme objavili preliačeniny a drobný škrabanec. Aj napriek tomu, že sme nemali žiadnu kolíziu, takže rozhodne si auto na začiatku odporúčame nafotiť. Nebolo nám to naštastie naúčtované, ale v papieroch to bolo zaznačené ako nové poškodenie. Po ceste k ubytovaniu sa zastavujeme na soľných poliach s kamenným mlynom. Pár metrov ďalej je Carrrefour, kde sme si spravili hneď väčší nákup, priamo v meste boli niektoré markety predražené a vyrabované. Jazda cez Trapani bola celkom adrenalínová, obiehajú vás sprava, zľava na bicykloch, motorkách a popri tom sa vám tlačia autá z bočných uličiek. Po vyše hodine jazdy prichádzame do nášho San Vito Lo Capo. Check-in máme v hoteli Mira Spiaggia, ale bývame v Residence Smeraldo. S ubytkom sme nadmieru spokojný, dostali sme apartmán s dvomi spálňami, kuchynkou a balkónmi. Jediný príplatok bol za posteľné prádlo a uteráky. Zložíme si veci a môže sa vyraziť na našu pláž San Vito Lo Capo. Mimochodom máme to len nejakých 5 minút. Slniečko nám pekne svieti, takže zvyšok dňa relaxujeme na pláži. Scenéria s vrchom Monte Monaco je úžasná. Na záver dňa si robíme večernú prechádzku k majáku.

San Vito Lo Capo San Vito Lo Capo San Vito Lo Capo San Vito Lo Capo San Vito Lo Capo

2.deň (10.10.) – Rezervácia Monte Cofano

Deň začíname ranným kúpaním, takže plavky na seba, uterák do ruky a môžeme ísť. Ranný pohľad na more je ako na jednu veľkú sklenenú tabuľu. Odpočítame tri, dva, jedna a hádžeme sa do vody. Kiež by sa takýto budíček dal praktizovať celý rok. Dnes máme na pláne východné pobrežie až po rezerváciu Monte Cofano. Prvá odbočka k pobrežiu je smerom k El Bahira kempingu, kde si robíme krátku prechádzku. Ďalej po pobreží nasleduje široké priestranstvo s trávnikom, ktoré slúži zrejme ako ďalší kemping.

TIP: O necelý kilometer ďalej nájdete malinkú skrytú zátoku, kde sa môžete okúpať

Cesta sa meni z asfaltovej na poľnú a mierne štrkovú, ale pomalšou jazdou sa to dá v pohode zvládnuť. Sem tam sa musíte uhýbať jamám alebo dobytku 🙂 Auto sme odparkovali na konci cesty, kde už boli drevené závory. Pôvodne sme sa chceli prejsť len k pevnosti, ktorú sme z diaľky videli, avšak pri nej ešte len začína hlavný okruh rezerváciou. Trasa okolo kopca až po Cala Buguto nám zabrala niečo vyše hodiny. Ak by ste chceli dať okruh, treba sa pripraviť aj na menšiu turistiku, lebo cesta vedie peknými serpentínami. My sme sa pre nedostatok času a aj zlej obuvi vybrali naspäť po tej iste trase, takže nabudúce. Cesta je pekne označená smerovníkmi s náučnými tabuľami a môžete si spraviť zachádzku do jaskýň, kaplnky a strážnej veže. Cestou naspäť nám niečo škrelo na pneumatike, ale našťastie žiadny defekt, bol to len chudáčik slimák. Do San Vita prichádzame tesne pred zotmením. Večer si dávame prechádzku hlavnou obchodnou ulicou Via Savoia a necháme sa zlákať do miestnej reštiky. Ochutnáme seafood šalát, miestnu špecialitu caponatu a samozrejme aj talianske vínko.

TIP: Známky na pohľadnice predávajú len v trafikách, ale aj tam nikde nemali, jediná istota je pošta na hlavnom námestí pri kostole

Monte Cofano Monte Cofano Monte Cofano Monte Cofano Monte Cofano

3.deň (11.10.) – Relax v San Vito lo Capo

Náš tretí deň začíname opať ranným kúpaním. Nasleduje ranná kávička a ako tak pozeráme na oblohu, dnes to vyzerá na dážď. Oblaky pribúdajú, more sa rozburuje a veruže prišli aj hromy, blesky. Celé doobedie trávime hraním kariet a pozeraním filmu. Troška škrt do nášho programu, ale čo sa dá robiť, treba zažiť každé počasie. Slniečko vychádza až o nejakej tretej a tak sa poberáme pomalinky na našu pláž San Vito. Na odvodnenie mestskych ciest do mora spravili bagrami kanále do piesku, takže voda bola značne špinavá. Oplatilo sa presunúť kúsok ďalej doprava. Dnes to už nijako nejdeme siliť a relaxujeme na pláži až do večera. Večer vyskúšame ďalšiu miestnu reštiku a nejaké fajn jedlo.

4.deň (12.10.) – Turistika na Monte Monaco

Plán na dnešný deň je rezervácia Zingaro na východnej strane od San Vita. Cesta autom vedie popri pobreží a počítajte s tým, že sa občas treba vyhýbať kravám. Nasledujú mierne serpentíny s panoramatickými výhľadmi a na konci dostatočne veľké parkovisko. Háčik bol ale v tom, že aj napriek peknému počasiu nepúšťali do rezervácie kvôli vetru. Dovolili nám spraviť pár fotiek a nielen my odchádzame rozčarovaní naspäť. Nevadí, aspoň bude o dôvod viac sa sem ešte vrátiť. Ako náhradný program volíme túru na Monte Monaco. Auto sa dá odparkovať pri začiatku poľnej cesty na vrchol. Výstup s prevýšením okolo 500m nám trval miernym tempom niečo vyše hodiny. Na privítanie vás čaká masívny kríž a neopísateľné výhľady z výšky 532m. Celé pobrežie máte ako na dlani, viditeľnosť je od San Vita až po Monte Cofano. Dokonca tu stretávame českých turistov 🙂 Panorámy a videa hotové, može sa ísť na našu pláž, ktorú sme si dôkladne obhliadli z vtáčej perspektívy. Po túre v takej horúčave sa už tešíme do vody.

Monte Monaco Monte Monaco Monte Monaco Monte Monaco Monte Monaco

Monte Monaco Monte Monaco Monte Monaco Monte Monaco Monte Monaco

TIP: Bójkami pár desiatok metrov od pláže je označený podmorský vrak, kde sa dá potápať alebo šnorchlovať, nie je tu núdza ani o rybičky

Ako to už býva, na konci výletu máme vždy najkrajšie počasie. Užívame si posledný deň na pláži a večer zakončujeme koncertom na hlavnom námestí. Naozaj pekná neplánovaná bodka. Ráno sa už len presunieme na letisko, odovzdáme auto a 10:55 letíme do Bratislavy.