4.9/5 - (8 votes)

Za tento článok ďakujeme našej čitateľke Agi.  Netajím sa tým, že som nenapraviteľný „italofil“, a preto sa neodmietnem žiadnu príležitosť navštíviť túto úžasnú krajinu. Tentokrát sme si vybrali citybreak Pisa-Florencia. Ale mám aj pár tipov ako stráviť v Toskánsku dlhší čas. Najrýchlejší spôsob ako sa dostať do hlavného mesta Toskánska,  Florencie, je letecky do neďalekej Pisy a odtiaľ za hodinku autobusom alebo vlakom. Z Budapešti lieta do Pisy Ryanair, z Viedne nízkonákladovka Eurowings. Cena na konci februára cez Eurowings bola 80 eur/os., let trvá niečo málo cez hodinu.
(sledujte lacné letenky)

Pozrite si atrakcie z článku na Google Mape

Pisa

Namestie zazrakov Pisa

Prečo vlastne do Pisy, keď sa chceme dostať do Florencie? Letisko v Pise je väčšie ako vo Florencii, je viac vyťažené, asi preto, že sa dá dostať ľahšie k moru. V neposlednom rade máte dôvod ísť si pozrieť preslávenú Šikmú vežu. Pretože iný dôvod na návštevu Pisy ako Piazza del Duomo, kde sa Veža nachádza, žiaľ nie je. Torre Pendente, ako ju volajú domáci, je súčasťou komplexu Campo dei Miracoli (námestie zázrakov), prekrásne stredoveké námestie, ktoré sa ubránilo bombardovaniu mesta počas 2. svetovej vojny, a vďaka tomu tam dnes smerujú milióny turistov. Celkovo návšteva námestia zaberie maximálne hodinu, ale stojí za to. Ďalšiu hodinu – dve si treba vyhradiť ak sa rozhodnete navštíviť aj vyhliadku vo veži. Rady turistov môžu byť naozaj zdĺhavé a každý musí prejsť cez kontrolu vojakov, ktorí dohliadajú na bezpečnosť. Na „Námestie zázrakov“ sa dá dostať z letiska Galileo Galilei alebo hlavnej vlakovej stanice Pisa Centrale mestskou dopravou Lam Rossa „červená linka“. Ale pokiaľ idete z vlakovej stanice prejdete pohodlne aj peši za cca 20 minút.

Florencia

Hoci sme článok začali návštevou Pisy, jej pamiatky sme si nechali až na koniec výletu a priamo z letiska sme šli shuttle busom do Florencie.

Tip: Priamu dopravu z letiska Galileo Galilei v Pise na hlavnú vlakovú stanicu Santa Maria Novella vo Florencii zabezpečuje Terravision alebo Autostradale. Obe kancelárie, kde si môžete kúpiť jednosmerný alebo spiatočný lístok, sa nachádzajú napravo od východu z letiskovej haly.

Cesta trvá niečo cez hodinu a jednosmerný lístok stojí do 10 eur. Ubytovanie sme si zabezpečili cez booking len 10 minút od stanice SMN za 110eur pre dve osoby/2noci s raňajkami. Hotel Soggiorno Oblivium ponúka útulne, plne zrekonštruované izby s vlastnou kúpeľnou a všetkým čo potrebujete. Nie je tu stála recepcia, a preto sme sa s prevádzkarom museli dohodnúť na približnom čase príchodu. Všetko nám vysvetlil, odporučil miesta, ktoré treba vidieť, dostali sme mapu a kupóny na raňajky, ktoré sa konali v neďalekej kaviarni Ottaviano. Tie boli klasicky talianske, cappucino, corneti e succo di arancia, v praklade kapučíno, croissant a pomarančový džús.  

Kultúrny tip:  Vo Florencii, ako aj v celom Taliansku, je silná kaviarenská kultúra, cappucino sa pije len s raňajkami do jedenástej doobeda, potom sa pije už iba „kafé“, ktoré by sme u nás nazvali espresso. Cena na stojáka je v kaviarni nižšia ako keď si sadnete k stolu, pretože miestni len idú okolo hodia do seba kávu, prehodia pár slov a idú ďalej.

Florencia a Toskánsko vo všeobecnosti patrili od minulosti k bohatším oblastiam oproti južným častiam Talianska. Od toho sa odvíja aj spôsob stravovania a vôbec pokrmy, ktoré sú pre tieto miesta typické. Od Ríma na juh sa považujú za tradičné jedlá cestoviny a pizza, teda hutné múčne pokrmy, ktoré rýchlo a lacno zasýtili. Vo Florencii je ale tradičným jedlom bistecca alla fiorentina (florentský hovädzí steak) – rozumej poriadny kus mäsa. Nepochybujem, že ho miestni vedia pripraviť výborne všade, a aj my sme narazili cez Tripadvisor na reštauráciu Trattoria dall Oste, kde nám steak servírovali takmer surový na rozpálenej platni, takže sme si ho mohli dorobiť podľa vlastnej chuti. Keďže sme si spravili rezerváciu cez Tripadvisor, mali sme na celý účet 20% zľavu, čo nie je málo. Silne odporúčam! V tejto oblasti sa pestuje a teda aj pije červené víno Chianti, ktoré dokonale dopĺňa chuť hovädzieho mäsa. Ak však máte chuť len na rýchly obed/trebárs aj vegetariánsky, počas prechádzky doslova na ulici, nie je asi nič lepšie ako ochutnať focacciu v All’Antico Vinaio. Miniatúrny priestor v centre mesta ponúka plnené „chlebíčky“ s tými najlepšími surovinami, ktoré sa dajú na okolí zohnať. Milí chalani, ktorí focacciu pripravujú, vám radi poradia s kombináciami chutí, ktoré sa k sebe skvele hodia. Cena za toto plnohodnotné jedlo, ktoré vás zasýti na celé hodiny, je 5 eur.

Palazzo Vechio

Florencia ale nie je iba o jedle. Nachádzajú sa tu samozrejme najznámejšie umelecké diela z celého sveta, sochy, obrazy, architektonické zázraky svojej doby. Čo sa teda dá stihnúť za krátky víkend a čo nevynechať? Centrum Florencie je relatívne malé a nie je potrebné riešiť nejaký spôsob dopravy, všade sa dostanete pešo. Keby ste chceli navštíviť všetky významné múzeá a galérie, víkend určite stačiť nebude. Našťastie samotná Florencia je jedno veľké múzeum a tak aj za krátky čas sa dá vidieť veľmi veľa len samotnými prechádzkami v exteriéroch a teda aj zadarmo.

Kupola Duomu

Zrejme každý, kto navštívi toto mesto prvýkrát, zamieri najskôr na Piazza del Duomo, kde sa z ničoho zjaví Brunelleschiho kupola Duoma a štíhla Campanile (zvonica). Architektonickú trojicu uzatvára na tomto námestí Battistero, vraj najstaršia florentská stavba, kde boli pôvodne krstení všetci Florenťania. Ťažko opísať wow-moment, ktorý nastane pri vstupe na námestie. Je to nádherný komplex akoby vytrhnutý z reality a zasadený len tak mimochodom niekde, kde sa našlo miesto. Vstup do dómu je ako vstup do kostola bezplatný. Výhľad zo zvonice, či z kupoly je spoplatnený a pripravte sa na dlhé rady záujemcov.

Pár krokov od Piazza del Duomo krížom cez úzke uličky sa nacháda Piazza della Signoria (signoria – vládna autorita v stredovekých talianskych mestských štátoch). Námestiu dominuje radnica Palazzo Vecchio. Pred vchodom sa nachádza jedna z mnohých napodobenín sochy Michelangelovho Davida, ale tiež Loggia della Signoria – terasa s viacerými významnými sochami. Nádvorie Palazzo Vecchio môžete navštíviť bezplatne a nájdete tam dokonca aj fresku stredovekej Bratislavy pod menom Pressburg. Aj tu je možné doplatiť si za návštevu múzea a vyhliadku. Pri krátkej návšteve Florencie odporúčam práve túto vyhliadku, pretože na vstup tu nie sú také rady ako pri majestátnom Duome. Vyšliapanie 300 schodov stojí naozaj za to. Ako bonus sa v Palazzo nachádzajú aj ďalšie zaujímavosti k videniu. Salone dei Cinquecento alias Sála päťsto, kde zasadala signoria, mapová miestnosť, Alighieriho posmrtná maska,… Budovu dal prestavať Cosimo l. Medici, na ktorého podobizeň často vo Florencii narazíte. Jeho rodina patrila k vplyvným Florenťanom. Venovali sa bankovníctvu a on sám mal silné umelecké cítenie. Nepochybne spravil mnoho pre lesk stredovekej Florencie, ktorý pretrváva dodnes.

Takmer v bezprostrednej blízkosti Palazzo Vecchio sa nachádza Galleria degli Uffizi, ktorá vo svojich útrobách skrýva množstvo obrazov, ktoré patria do svetového kultúrneho dedičstva. Už samotné nádvorie pôsobí majestátne s mnohými sochami umelcov, stredovekých vedcov a mysliteľov. Na vstup samozrejme treba vyhradiť nejaký čas. Ak sa rozhodnete navštíviť galériu, odporúčam lístky bookovať online na presný čas.

Ponte Vecchio

Galéria Uffizi sa nachádza v bezprostrednej blízkosti rieky Arno, a hneď ako prejdete jej nádvorím uvidíte po pravej ruke slávny Ponte Vecchio, teda starý most. Počas druhej svetovej vojny boli mosty v meste zbombardované až na tento jeden. Bol ušetrený vraj na priamy príkaz Hitlera. Na moste pôvodne bývali a pracovali rybári, avšak kvôli nepríjemnému zápachu ich v minulosti vymenili šperkári a zlatníci, ktorí tu svoj tovar ponúkajú dodnes.

Cez most prejdeme do časti Florencie zvanej Oltrarno. Keď pôjdete z mosta stále rovno, dostanete sa k Palazzo Pitti, kde sídli niekoľko múzeí. Komplex si vyžaduje dlhý čas na preskúmanie, pri víkendovom pobyte si radšej užite slniečko priamo za palácom, kde sa nachádza obrovský park Gardino di Boboli. Jedni z najväčších talianskych záhrad. Nezaložil ich nikto iný ako už spomínaný Cosimo Medici.

Florencia z Piazzale Michelangelo

Čo si v Oltrarno určite netreba nechať ujsť je Piazzale Michelangelo. Samozrejme námestíčku dominuje ďalšia napodobenina Dávida (čoskoro sa dostaneme aj k jeho originálu), ale je vyhľadávané hlavne pre prekrásny výhľad na celú Florenciu a všetky jej dominanty. Zľava doprava uvidíte Ponte Vecchio, Palazzo Vecchio, Campaniele, kupolu Duoma, Santa Croce a mnohé ďalšie. Cestou k Piazzale Michelangelo alebo späť sa zastavte na Via di San Niccolo, ulici s mnohými kvalitnými podnikmi na jedlo alebo len tak na kávu, či pohár vína.

Santa Croce

Peší okruh po hlavných vychytávkach vo Florencii (pozri mapu), ktorý zaberie aj s prestávkami na kávu a obed cca 6 hodín ukončite pri Santa Croce. Kostol, kde sú pochovaní Galileo, Michelangelo a Machiaveli.

Ak je cieľom vašej cesty do Florencie vidieť naozajstného michelangelového Davida, vedzte, že jediný originál nájdete v severnej časti mesta v Galleria dell‘ Accademia. Rovnako ako do Uffizi sa treba pripraviť dopredu a zakúpiť si lístok online. Či už pri Accademii alebo Uffizi je naozaj na zváženie, či ich navštíviť pri krátkom víkendovom výlete.

Pokiaľ sa rozhodnete preskúmať Toskánsko podrobnejšie a vyhradíte si týždeň, či dva, Florencia je skvelým štartovacím miestom. Dostanete sa odtiaľ do ostatných väčších či menších miest v oblasti. Siena, Lucca, San Gimignano, to sú najznámejšie mestá, s tradičnou architektúrou a nezameniteľnou atmosférou. Pre zvedavého cestovateľa nie je ale nič lepšie ako požičať si auto a ubytovať sa na toskánskom vidieku, ktorý je taký gýčový až je prekrásny a každý sa do neho musí zamilovať.

V Taliansku je dôležité snáď len jedno – LA DOLCE VITA – sladký život. Samotná atmosféra uličiek starovekých miest, akým je aj Florencia, rozpráva príbehy, ktoré vás nabijú novou energiou a zvedavosťou dozvedieť sa viac. Viac o tom, čo sa dialo na miestach, kde sa práve nachádzate a užívate si la dolce vita svojim jedinečným spôsobom.