5/5 - (15 votes)

Najjužnejšia časť talianskej čižmy je známa aj ako Kalábria. Ponúka čisté biele pieskové pláže, nádhernú prírodu, vinice a v neposlednom rade aj kus histórie. Lieta sa do mestečka Lamezia Terme, ktoré je vzdialené 60 km od hlavného letoviska Tropea. Ak sa chcete dostať do najkrajších kútov Kalábrie, oplatí sa požičať auto. Výlet odporúčame spojiť s plavbou na Liparské ostrovy, ktoré nám doslova vyrazili dych. Môžete sa okúpať v liečivom bahne alebo oddychovať na čiernej pláži pri aktívnej dymiacej sopke.

Podrobná Google mapa s atrakciami

Podrobná mapa našich bodov záujmu

1. Tropea

Tropea je hlavné prímorské letovisko Kalábrie. Je to mesto na obrovskej tufovej skale, ktoré zaujme plážami, architektúrou i jedlom. Tento úsek pobrežia Tyrhénskeho mora sa nazýva aj „Pobrežie bohov“ a považuje sa za jednu z najkrajších častí Kalábrie. Hlavné pláže sú sústredené okolo skalnatého výbežku vybiehajúceho do mora, kde stojí kláštor Santa Maria dell’Isola. Vyšľapať si to hore strmými schodami stojí rozhodne za to, z kamennej terasy sú krásne panoramatické výhľady. Vnútri kaplnky nájdete oltár patrónky mesta – Madony z Rumunska.

V samotnom meste sa zachovalo množstvo historických pamiatok – normanská katedrála Maria Santissima z Rumunska, kostol sv. Františka z Assisi a mnoho ďalších kostolov, kaplniek a palácov. Tradíciou je výroba pohyblivých betlehemov a umeleckých sošiek. Pekným vyhliadkovým bodom z mesta na pláže je Affaccio del Corso. Fajnšmekri si môžu kúpiť „cipolle di Tropea“ – slávnu sladkastú červenú cibuľu.

2. Liparské ostrovy

Liparské ostrovy alebo Lipari patria k Sicílii, ale sú viditeľné aj z Tropei. Jednodňový výlet zahŕňa ostrovy Vulcano, Lipari a Stromboli. Výlet loďou sa dá rezervovať na nasledujúci deň cez hociktorú cestovnú agentúru v meste. Môžete pritom skúsiť zjednávať cenu, nám sa to podarilo na 35€ / osobu (bolo nás 5).

Prvá zastávka je ostrov Vulcano, kde sme sa mohli okúpať v liečivom sírovom jazierku. Aktuálne je dočasne zatvorené, ale nevieme prečo. Na tomto ostrove je ešte čierna pláž Spiaggia Sabbie Nere alebo žltá Spiaggia delle Acque Calde, takže podľa času rozchodu si vyberte tú svoju.

Ostrov Lipari je hlavný a najväčší ostrov, podľa ktorého je pomenované celé súostrovie. Malebné mestečko s rovnomenným názvom Lipari má dva prístavy, hrad zo 16. storočia a množstvo kostolov. Na hrade je aj amfiteáter, z ktorého je pekný výhľad na mesto. Na tomto ostrove sme sa nekúpali, ale je skôr o chodení po historických pamiatkách.

Ostrov Stromboli je známy predovšetkým svojou stále aktívnou sopkou. Uź z diaľky vidíme stúpajúci dym a tušíme, že toto bude aj trošku adrenalín. Ale nebojte sa, ak by to nebolo bezpečné, lode by tam určite nepremávali. Na ostrove sme si prešlapali k čiernej pláži Ficogrande, ktorá má ten najčiernejší vulkanický piesok. Pri plávaní si dávajte pozor na medúzy, lebo v našom čase sme ich tam videli viacero. Tento ostrov hodnotíme ako najtajomnejší. 

3. Pláž Spiaggia Di Riaci

Táto piesková pláž sa nachádza len 10 min autom od Tropey a je výbornou voľbou v čase, keď sú pláže v Tropei v plnej sezóne úplne preplnené. Voda má nádhernú farbu a skaly vo vode dodávajú zvláštne čaro. Pre ľudí ako my, ktorí majú radi šnorchlovanie, je to najlepšia pláž v tejto oblasti. Skala na ľavej strane je perfektná a dokáže vás zabaviť na celé hodiny. Dá sa tu vidieť dosť veľa rýb.

4. Pláž Spiaggia La Marinella

K najkrajším plážam v Kalábrii patrí aj Spiaggia La Marinella na pobreží Tyrhénskeho mora v meste Zambrone. Známa je aj ako raj pre potápačov, pretože má krásne čistú vodu a bohatý podmorský život. Ideálna je však aj na kúpanie a pohodové plávanie.

5. Vyhliadky Capo Vaticano

Capo Vaticano je členité pobrežie so skalami padajúcimi do mora a striedajúcimi sa s plážami s bielym pieskom a priezračnou vodou. Jeho dovolenkovú atmosféru dotvárajú kaktusy, banánovníky a ďalšie tropické rastliny a palmy. Z miesta Terrazza panoramica si môžete vychutnať dokonalé výhľady na celé okolie. S dobrým prístupom autom je pláž Grotticelle.