4.3/5 - (6 votes)

Sardínia je známa svojimi dokonalými bielymi plážami. Svojou veľkosťou je to druhý najväčší ostrov v Stredozemnom mori hneď po Sicílii, takže rozhodne ju nepochodíte na jeden ani dva razy. My sme sa tentokrát zamerali na južnú oblasť okolo hlavného mesta Cagliari. V oblasti Villasimius navštívime papierovo najkrajšie pláže, ktoré sú podľa nás jedny z najkrajších na celej Sardínii. V meste Cagliari sa pokocháme historickou citadelou a parkom s unikátnymi plameniakmi vo voľnej prírode. A záverečnou čerešničkou smerom na juhozápad od Cagliari bude fotogenická pláž Tuerredda.

Podrobná Google mapa s atrakciami

Podrobná mapa našich bodov záujmu

1. Spiaggia di Porto Giunco

Spiaggia di Porto Giunco

Najkrajšie pláže od mesta Cagliari sú jednoznačne v juhovýchodnej oblasti ostrova. Ak sa ubytujete v mestečku Villasimius, tak budete približne v strede od všetkých týchto pláží, čo dáva skvelý východiskový bod. Pre nás bola absolútnou bombou pláž Porto Giunco. Karibský biely piesok a pozvoľný vstup do mora, kde vás privítajú stovky rybičiek je hneď na privítanie. Plávať v pokojnej vode, alebo nenáročne šnorchlovať by sme tu vedeli aj celý deň. Rozhodne ale odporúčame vybehnúť nad pláž, kde sa týči “nahnevaná” starobylá strážna veža. Nahnevaná preto, lebo má naozaj oči a nos s nahnevaným výrazom tváre. Pri veži sú neskutočné panoramatické výhľady na okolie. Pohľadnicovú fotku tvorí prechod troch farieb vody – pláž Porto Giunco, jazero Stagno di Notteri a šíre more. Za parking zaplatíte 5€ alebo môžete odparkovať zadarmo pred začiatkom off-road cesty.

2. Punta Molentis Beach

Punta Molentis Beach

Punta Molentis sa nachádza kúsok severnejšie od pláže Porto Giunco. Je to krásna zátoka s bielym pieskom a fotogenickým cípom na konci pláže. Na výbežku sú aj chránené pieskové duny, kde by ste nemali vstupovať. Radšej vybehnite chodníkom ponad reštiku, odkiaľ máte pláž ako na dlani. Voda je veľmi dlho plytká a dá sa tu nenáročne šnorchlovať. Na kúsku brehu sme dokonca videli ružový piesok, ktorým je známa len západná Kréta. Mínusom je asi len drahé parkovné 10€ / auto + 1€ / osobu, čo pripisujeme snahe zabrániť preplnenosti pláže, keďže nie je taká veľká ako Porto Giunco. Suma sumárum, táto pláž rozhodne stojí za návštevu.

3. Tuerredda Beach

Tuerredda Beach

Táto pláž sa už nenachádza v lokalite Villasimius, ale rozhodne by ste ju nemali vynechať, pretože konkuruje prvým dvom plážam. Od Cagliari je to približne hodina cesty autom. Tuerredda je výnimočná svojím pieskovým jazykom, ktorý vidno už z diaľky z prichádzajúcej cesty. Pláž je obklopená kopcami, čo len dotvára dokonalú atmosféru. Okrem plávania sme pri brehu pozorovali aj rybičky. Za parkovné tu zaplatíte podľa parkoviska 5-7€. Zvyšok dňa môžete vyplniť plážami Spiaggia di Cala Cipolla (menšia zátoka bez vĺn) a Su Giudeu Beach (veľká otvorená pláž skôr s vlnami), ktoré sú po ceste naspäť.

4. Mesto Cagliari

Cagliari

Cagliari ako hlavné mesto celej Sardínie nás celkom milo prekvapilo. Ak ste zvyknutí na malé Alghero, tak toto je troška rušnejšie mesto. Historické centrum tvorí mohutná citadela, ktorej obrovské hradby sa týčia nad celým mestom. Odporúčame majestátny vstup cez vežu Saint Remy, kde je dokonalé nádvorie na pozorovanie západu slnka. Následne môžete pokračovať úzkymi uličkami ku katedrále Santa Maria Assunta e Santa Cecilia. V centre je množstvo reštaurácií a obchodov s oblečením a suvenírmi, takže sme sa sem vrátili aj druhýkrát. Parkovanie je možné hlavne pri prístave a je spoplatnené, ale môžete využiť tip na bezplatnú uličku, zaznačenú na google mape.

5. Prírodný park Molentargius

Parco Naturale Molentargius Saline

Na okraji mesta Cagliari sa nachádza park Molentargius, ktorý je unikátny ružovými plameniakmi vo voľnej prírode. Na mape sme zaznačili miesto, odkiaľ sme ich pozorovali, ale v skutočnosti musíte mať aj troška šťastia, aby ste ich videli. Prístup do parku je bezplatný. Auto môžete nechať na vyhradenom parkovisku a voľne prejsť do parku, ktorý má viacero častí ako športové trasy, náučné chodníky, cyklotrasy a pešie túry. Aj keď je park známy najmä množstvom vtákov, stále tu žijú aj žaby, ropuchy, korytnačky, niektoré druhy hadov alebo králiky a ježkovia. Flóra je tiež pomerne bohatá a obsahuje mnoho stredomorských rastlín, medzi nimi aj niekoľko ohrozených druhov. Do roku 1985 tu bolo najväčšie ťažisko soli na Sardínii.

6. Spiaggia di Santa Giusta

Spiaggia di Santa Giusta

Pláž je charakteristická veľkou žulovou skalou na ľavej  strane pobrežia. Zdá sa, že je to privilegované miesto rybára Peppina, z čoho pochádza aj jeho názov “The Rock of Peppino”. Okolo skaly sa dá šnorchlovať, alebo na ňu vyliezť. Na parkovisku boli automaty, ktoré si pýtali 60 centov za hodinu. Ak by ste chceli zaparkovať bezplatne, tak na severnejšej pláži Spiaggia delle Ginestre sa dalo. My sme sa tam presunuli hneď, ako sme mali dosť Santa Giusty.

7. Spiaggia del Poetto

Spiaggia del Poetto

Pláž Poetto je asi 8 km dlhá otvorená pláž, ktorá sa tiahne pozdĺž celého Cagliari. Prezývky ako Copacabana alebo pláž stotisíc naznačujú, že je veľmi obľúbená. Je to raj pre surferov, alebo sa sem môžete vyblázniť vo vlnách ako my. Jemný biely piesok vytvára karibskú atmosféru a mohutná skala napravo zase dokonalú fotogenickosť. Skalnatá hora má nezvyčajné meno – Sella del Diavolo, čo v preklade znamená sedlo diabla. Ak budete mať dostatok času, tak si sem môžete dať aj túričku.

8. Spiaggia di Capo Carbonara

Spiaggia di Capo Carbonara

Cíp Capo Carbonara sme mali v pláne najprv pochodiť peši. Auto sa dá odparkovať na konci asfaltovej cesty (na mape bod Belvedere panoramico), odkiaľ je aj výhľad na pláž Spiaggia di Capo Carbonara. Ďalej pokračujete asi kilometer nespevnenou cestou. Na konci je výhľad na ostrov Cavoli s majákom. Po tejto prechádzke sa ale už ideme vyvaliť na pláž. Vedie sem off-road cesta, pred ktorou sme mali najprv rešpekt, ale nakoniec to bolo v pohode. Zvykne tu byť aj veľa karavanov. Z kúpania by som vyzdvihol krištáľovo-čistú vodu a množstvo rybičiek pod hladinou.

9. Spiaggia di Mari Pintau

Spiaggia di Mari Pintau

Pláž Mari Pintau sme mali po ceste z letiska do Villasimius a bola to jedna z našich prvých zastávok. Hneď z príchodu nás očarila a to sme ešte nevedeli, že toto je len začiatok a prídu oveľa krajšie pláže. Ako jedna z mála, je táto pláž kamienková s drobnými a príjemnými kamienkami. Voda bola čistá, akoby ste si ju napustili do vane. A ak budete hladní, v bufete odporúčame výborné panini.

10. Cala Sinzias

Cala Sinzias

Do TOP 10 som ešte vybral pláž Cala Sinzias, ktorá je na východnom pobreží a mala veľmi peknú kopcovitú scenériu. Veľká otvorená pláž s bielym pieskom je ideálna na oddych na záver dňa. Po pravej strane pri úpätí kopca bolo navyše výborné šnorchlovanie.