5/5 - (9 votes)

Každý z nás pozná dilemu pred cestou do zahraničia – dám sa poistiť, nedám sa poistiť? Cestujem už desať rokov a nič sa mi nestalo. Idem len na dovolenku k moru, nejdem robiť žiadne rizikové športy. Presne takto rozmýšľa každý človek, ktorý chce ušetriť na cestovnom poistení. Pevne verím, že po prečítaní tohto článku nepôjdete bez cestovného poistenia ani na krok.

Náš 17-dňový trip v Thajsku začal sľubne. Všetko išlo podľa plánu, pochodili sme postupne Krabi – Ao Nang – Khao Sok – Koh Tao a mali sme ešte pochodiť Koh Samui a Bangkok. Na ostrove Koh Tao som si požičal bicykel a bikoval po hornatom teréne.

Na záver dňa možno únava, možno strata balansu, ale po ceste do rezortu na poslednú pláž som preletel dopredu. Preťatý lakeť, odreniny a narazená noha. Ležím na zemi, ľudia naokolo nevedia, čo majú robiť, ja neviem, čo mám robiť. Čakám na spasenie. Našťastie ide okolo taxík, ktorý ma nakladá dozadu na korbu. Priviezol ma na kliniku, kde ma hneď brali na ošetrenie rán a zašitie lakťa. Keďže som nejak dokrivkal a nesťažoval sa na nohu, tak my ju ani len nenavrhli zröntgenovať. Všetko prebehlo veľmi rýchlo a sedím v čakárni so 130€-ovým účtom.

Čakám na svojho spolubývajúceho, ktorý má príde zobrať na motorke a prinesie peniaze. Ako som s odstupom času zistil, taxikár ma viezol hádam na najvzdialenejšiu kliniku na ostrove a vypýtal si za to na Thajsko nekresťanských 13. So spolubývajúcim sme to zjednali na 8, ale samozrejme zabudli sme si vypýtať bloček. Noha odpúchala len veľmi pomaly, až som si dal na štvrtý deň urobiť pre istotu röntgen. A nakoniec to bola naozaj zlomenina!

Pripravil som pre vás sumár toho najdôležitejšieho od toho, ako zabezpečiť kvalitné cestovné poistenie, ako postupovať pri úraze v zahraničí, ako zvládnuť let so zlomeninou, až po preplatenie nákladov poisťovňou.

1. Ako si zabezpečiť kvalitné cestovné poistenie

Možností uzatvorenia cestovného poistenia je viacero:

  • Pôjdete priamo cez svoju poisťovňu (asi najdrahší spôsob).
  • Pôjdete cez agregátor, ktorý vám vyhľadá cenovo najvýhodnejšie cestovné poistenie naprieč všetkými poisťovňami.
  • Poistenie máte automaticky k svojej platobnej karte po splnení podmienok (napr. Diners Club karta, ktorej poistenie sme využili v Thajsku).

2. Po úraze v zahraničí

Čo vám preplatí poisťovňa:

  • Prvotné ošetrenie rán
  • Pravidelné preväzovanie rán
  • Lieky
  • Taxíky k doktorovi
  • Röntgen a DVD so snímkami
  • Dláha/sadra a barle

Moje chyby, ktorým sa vyvarujte:

  • Pýtajte si bločky za taxíky.
  • V nemocniciach sa dá platiť kartou bez poplatku, nemíňajte si hotovosť.
  • Ak ste si narazili nohu, dajte si ju zröntgenovať hneď, nie až po 4 dňoch.
  • Pýtajte si lieky na trombózu do lietadla.
  • Pri požičaní bicykla si pýtajte prilbu.

Na ukážku, že sa nejedná o malé sumy (všetko som musel zaplatiť na mieste):

Dátum Položka Miesto Popis ošetrenia THB EUR
30.12.2016 Taxík na kliniku Koh Tao transport 300 8
30.12.2016 Ko Tao Physician Clinic Koh Tao prvotné vyšetrenie, zašitie lakťa, ošetrenie rán, obväzy, lieky 4900 130,76
31.12.2016 Bandon International Hospital Koh Samui prvotné vyšetrenie, preväz 1800 47,73
1.1.2017 Bandon International Hospital Koh Samui preväz, bandáž na nohu 1500 39,78
3.1.2017 Bandon International Hospital Koh Samui preväz, röntgen, bandáž na nohu 2600 69,66
3.1.2017 Hua Chiew Hospital Bangkok prvotné vyšetrenie, preväz, röntgen, dláha na nohu, barle, lieky 4173,5 112,17
5.1.2017 Hua Chiew Hospital Bangkok preväz, nová skrátená dláha, dvd so snímkami, lieky 2585 68,81
Spolu 17858,50 THB 476,91€

3. Tipy ako zvládnuť let so zlomeninou

  1. Základ je mať odhodlanie a vieru, že všetko dobre dopadne.
  2. Zabezpečte si potvrdenie od doktora, že môžete letieť a lieky proti trombóze.
  3. Na checkine požiadajte o vozík – od tohto momentu dostanete osobného opatrovateľa, ktorý vás dopraví až do lietadla, cez všetky kontroly idete prioritne plus s nami išiel aj kamoš, aby sme sa nestratili
  4. V lietadle si nohu vykladajte – požiadajte letušku o vankúše, aby ste si mohli nohu vykladať do uličky alebo pri dlhšom lete požiadajte o presadenie na miesto v prvom rade (mne to sami navrhli).
  5. V cieľovej destinácii vás bude takisto čakať vozík s osobným opatrovateľom, takže sa nemusíte báť.

4. Po príchode na Slovensko

Po návrate domov môžete začať riešiť poistnú udalosť. Vašej poisťovni nahláste telefonicky poistnú udalosť, kde vám dajú ďalšie inštrukcie. Môj následný postup bol takýto:

  1. Začnite u obvodnej, ktorá vám dá potvrdenie o stave a odporúčanie k špecialistovi
  2. S týmto potvrdením môžete začať riešiť preplatenie nákladov – poštou zašlete vyplnené tlačivo poisťovne, originály lekárskych správ a bločkov zo zahraničia, lekársku správu zo Slovenska
  3. Čakáte na potvrdenie prijatia dokumentov a doplňujúce otázky, resp. potvrdenia
  4. Do mesiaca od zadania poistnej udalosti by ste mali mať vyrozumenie mailom (reálne 3 týždne) a následne do dvoch týždňov peniaze na účte (reálne týždeň).

Samozrejme, človek je tvor nepoučiteľný. Ak teda stále, aj napriek mojej skúsenosti, zvažujete cestovať bez poistenia, je to vaše rozhodnutie. Ak však predsa len chcete ísť poistený a chcete vedieť, ako ušetriť, môžete si pozrieť ukážkové porovnanie cien cestovného poistenia. Možno vám to pomôže pri rozhodovaní a plánovaní ďalšej cesty.