5/5 - (13 votes)

Sithonia na Chalkidiki je jedna z najkrajších destinácii, ktoré sme navštívili (prečítajte si nášho sprievodcu). Je tam množstvo krásnych pláži, ktoré môžu smelo konkurovať aj plážam v Karibiku. Navyše tam je v Septembri iba minimum ľudí.

ChalkidikiChalkidiki sme tento rok navštívili už druhý krát. Náš pobyt sme sa ale rozhodli trocha ozvláštniť požičaním motorového člna na jeden deň. Keďže nemáme “vodičák na lode” tak sme začali googliť či je vôbec možne si požičať loďku aj bez neho a aké sú ceny.

Kde si požičať loďku

Ideálnou destináciou na požičanie loďky je okolie ostrova Diaporos. Ostrov, jeho okolie a priľahlé zátoky ponúka snáď všetko čo si môžete priať. Krásne zátoky s azúrovo modrou vodou, ideálne na šnorchlovanie. Kaviarničky v zátoke, kde si môžete zakotviť loď a ísť sa občerstviť. Alebo si len tak zakotviť loďku a nerušene si plávať. Ani nevieme ako nám tých 8h ubehlo 🙂

V dedine Vourvourou je hneď niekoľko spoločností, ktoré požičiavajú lode. Super správa je že sa bez vodičáku môžu požičať lode do výkonu 30 konských síl a sú cenovo veľmi dostupné.

Ako si ju zarezervovať

THOMAS Corsaro 4,37

Aktualizácia september 2018!!! Nižšie spomenutú spoločnosť Circuit Rent (aktuálne sa premenovala na MyBoat) neodporúčame. Lode už zostarli a je to poznať. Na rovnakom mieste je hneď niekoľko spoločností, ktorých lode vyzerali v oveľa lepšom stave a za lepšie ceny. Napríklad DeepBlue, alebo Sirena.

My sme sa rozhodli pre spoločnosť Circuit Rent. Zaujal nás čln THOMAS Corsaro 4,37, ktorý sa dá rezervovať cez net už za 50€, prípadne 55€ priamo na mieste. Benzín sa platí samostatne na konci plavby. Treba rátať tak 20 – 35€. Za čln sa neplatí žiaden depozit, iba si nechajú Váš občiansky preukaz, ktorý Vám potom vrátia.

Nevedeli sme kedy presne chceme ísť, tak sme si rezervovali čln telefonicky deň dopredu. Všetko prebehlo bez problémov. Otváracie hodiny sú 9:30 – 18:00.

THOMAS AlexanderJediný problém bol s identifikáciou miesta kam máme prísť po čln 🙂 Webstránka toho veľmi nepovie a mapa na ich webe nesedí. Správne miesto je na tomto odkaze.

Po príchode na miesto nás príjemne prekvapili. Čln, ktorý sme mali objednaný bol pokazený, tak nám dali lepší za rovnakú cenu. V cene je aj prenosná chladnička na jedlo, kde sme mali pivka 🙂

Ovládanie lode

Samotná jazda na lodi je úplne bezproblémová a zvládne ju každý po 3min inštruktáži. Štartuje sa kľúčom ako auto, taktiež tam je volant a rýchlostná páka. To je celá veda 🙂

Pri zastavení sa iba vyhodí kotva, ktorá bezpečne udrží loď na mieste a môže sa ísť do vody. Treba iba dávať pozor, aby bola loď spoľahlivo ukotvená. V opačnom prípade Vám odpláva, ako sa stalo aj nám 🙂

Kam sa vybrať

Mapa Mapa
Na lodi je k dispozícii mapka. Sú na nej vyznačené miesta kam sa môže ísť, kde je zakázané ísť (sú tam skaly, ktoré by mohli poškodiť čln), pláže ako aj hranice pokiaľ je dovolené ísť. Na celý deň máte čo robiť. My sme išli po nasledujúcej trase. Samozrejme si môžete zastaviť hocikde, kde sa Vám zapáči. 🙂

  1. Prístav odkiaľ sa vyráža na more.
  2. Blue Lagoon, kde je úplne nádherná, priezračna voda ako v Karibiku.
  3. Vzdialenejšia časť Blue Lagoon, bližšie k malému ostrovu, kde sa dá veľmi dobre šnorchlovať. Videli sme tam aj chobotnicu 🙂
  4. Zátoka, kde sme sa len boli pozrieť, vyzerá to tam ako na rieke. Kľudná voda, aj keď sú na mori vlny.
  5. Tu sme zaparkovali loďku, blízko prieplavu kde je plytká voda a nesmie sa tade ísť. Príjemné kúpanie.
  6. Pláž s barom. Asi 10m od pláže sme zaparkovali čln a išli sme si dať Frapé a trocha opalovať.
  7. Tu sme sa taktiež boli len pozrieť, ale veľmi nás tu nič nezaujalo.
  8. Zakotvili sme pri pláži ostrova Kalogria a vyštverali sa na vrchol. Je to maličký opustený ostrov s krásnym výhľadom na okolie. Pozor na kotvu. Už pár metrov od brehu je veľká hĺbka.
  9. Malá zátoka, kde sme si zastavili na šnorchlovanie. Videli sme tam 20cm kraba.
  10. Posledná zastávka na šnorchlovanie. Pozor na tyč, ktorá trčí z vody. Asi 2m od nej je skala tesne pod hladinou. Tiež veľmi príjemne potápanie.

Fotogaléria