5/5 - (2 votes)

Grécky ostrov Kefalónia je väčší brat obľúbeného Zakynthosu, ale môžeme potvrdiť, že v ničom nezaostáva, ba práve naopak. Navštívite nádherné pláže v hornatom profile, dychberúce vyhliadky, krásne kostolíky alebo majestátny hrad. K tomu si prirátajte vynikajúcu grécku pohostinnosť a dokonalá dovolenka je na svete. Rozhodne si požičajte auto, aby ste mohli pojazdiť celý ostrov, keďže na niektoré pláže sa nemáte inak šancu dostať.

Podrobná Google mapa s atrakciami

Podrobná mapa našich bodov záujmu

1. Vyhliadka a pláž Myrtos Beach

Papierová jednotka Kefalónie je jednoznačne pláž Myrtos. Je to podobná pýcha ostrova ako má Zakynthos svoju Navagio Beach. Jej dokonalú modrú farbu si vychutnáte najprv z dvoch vyhliadok (severnejšia je lepšia) a potom si ju môžete pozrieť zblízka. Pláž je obsypaná snehovo-bielymi kamienkami a je obmývaná nádherne sfarbeným Iónskym morom. Dookola je obklopená bielymi vápencovými útesmi, ktorých vrcholky sú porastené bujnou vegetáciou. Úžasným zážitkom sú západy slnka. Pláž má veľké bezplatné off-road parkovisko.

2. Najvyšší vrch Mount Ainos

Najvyšší vrch Mount Ainos (1628m) je súčasťou národného parku Ainos od roku 1962. Zaujímavosťou je, že jediný druh jedle Abies Cephalonica rastie v nadmorských výškach 600 – 1 600 metrov a pokrýva 2/3 plochy parku. Ohromí vás aj stretnutie s malými polodivokými koňmi Equus caballus, ktoré sme mali šťastie vidieť z diaľky aj my. Čo sa týka náročnosti túry, tak autom sa viete vyviezť až do výšky 1600m a odtiaľ sa šlape necelé 2 km na samotný vrchol. Vyhliadky na celý ostrov a pláže sú famózne.

GPS trasa: https://www.strava.com/activities/9861884065

3. Antisamos Beach

Pláž Antisamos ponúka divokú scenériu v krásnom zálive lemovanú zelenými lesmi. Je to kamienková pláž s drobnými bielymi kamienkami rovnako ako Myrtos. Očarila dokonca aj hollywoodskych filmárov, ktorí tu natáčali film Mandolína kapitána Corelliho s Nicolasom Cageom a Penelope Cruz. Na tejto pláži by sme okrem pokojnej vody vyzdvihli šnorchlovanie s množstvom rybičiek hneď pri brehu. Parkovisko bolo bezplatné a rovnako aj lehátka, jediná podmienka bola, že ste si potom museli dať nejaký drink alebo kávu.

4. Xi Beach

Pláž s kratučkým názvom Xi je výnimočná svojim červeným pieskom s tehlovými tónmi. Ostro tak kontrastuje s bielymi skalnatými útesmi obklopujúcimi pláž. Je vhodná pre rodiny s deťmi, keďže má neuveriteľne jemný piesok a veľmi plytký a pozvoľný vstup do mora aj niekoľko metrov. Vyzujte si topánky, začnite sa prechádzať po pobreží a nebudete chcieť skončiť.

5. Melissani Cave

Slávna jaskyňa Melissani pozostáva z podzemného jazera, ktoré sa odhalilo v roku 1953 zrútením stropu. Jaskyňa je prístupná iba člnmi a pôsobí tajomne aj vďaka vode, kde sa mieša slaná voda z mora a sladká voda z podzemného zdroja. Najlepší čas na pozorovanie svetelných odrazov je medzi 12.-14. hodinou. V tejto oblasti sa nachádza aj druhá jaskyňa Drogarati, ktorá je pre svoju akustiku prezývaná ako jaskyňa koncertov.

TIP: Kombinovaný lístok za obidve jaskyne Melissani a Drogarati stojí 10€. 

6. Emplisi Beach

Emplisi Beach je krásna azúrová kamienková pláž na severe ostrova. Po oboch stranách ju lemujú biele, placaté skaly, na ktorých sa dá takisto ležať. Za nimi sa vyníma hustý borovicový les. Šnorchlovanie by som hodnotil ako priemernejšie, ale treba vyskúšať, môžete mať viac šťastia. Z pláže je aj výhľad na neďaleké ostrovy Ithaka a Lefkada.

7. Mestečko Assos

V mestečku Assos na severe ostrova nájdete kamienkové pláže s komornou atmosférou, ako stvorené na oddych ďaleko od masových pláží. Popri pobreží sú malebné domčeky, takže je to veľmi fotogenické prostredie. Navyše mesto je spojené so zeleným kopcovitým polostrovom, kde sú rôzne archeologické vykopávky, kostolíky ako aj zrúcanina benátskej citadely zo 16. storočia.

8. Agia Eleni Beach

Agia Eleni je z kategórie skrytých a nekomerčných pláží. Vedie sem jediná asfaltová cesta, tak ak vás google navigácia bude hnať nejakou poľnou cestou, radšej to otočte. Záver cesty k pláži sú úzke serpentíny, ale našťastie sme sa nemuseli s nikým vyhýbať. Potom vás už čaká očarujúca zátoka pod bielymi skalnými útesmi. A samozrejme plávanie a šnorchlovanie v čistučkej vode. Kúsok od tejto pláže môžete navštíviť aj väčšiu komerčnejšiu Petani Beach. 

9. Castle of Agios Georgios

Hrad Agios Georgios, známy aj ako Kefalonia Castle, bol postavený pred 800 rokmi a po stáročia bol hlavným mestom Kefalónie. Vďaka vynikajúcej strategickej polohe hradu mohli za jasného dňa lokalizovať pirátske lode až do vzdialenosti 20 míľ. V súčasnosti je hrad čiastočne zrekonštruovaný a je veľkou atrakciou ostrova. S panoramatickým výhľadom na more, hory a hlavné mesto Argostoli ponúka nádherný pohľad na okolie.

10. Byron’s Rock

Možno si z literatúry pamätáte romantického básnika Georgea Gordona Byrona alebo Lorda Byrona. Tento anglický básnik napísal diela ako Childe Haroldova púť alebo román Don Juan. No a práve Kefalónia mu tak učarovala, že tu strávil časť svojho života. Na pozemku domu, kde býval, je dnes parčík s výhľadom na letiskovú dráhu a skala s jeho ďakovným citátom – “Ak som ja básnikom, tak ma ním urobil grécky vzduch”.

Ak milujete nezameniteľné chute gréckej kuchyne, nikdy sa nekončiace výhľady na tyrkysové pláže s bielym pieskom a najmä objavovanie krásnych gréckych ostrovov, určite zaraďte Kefalóniu do svojho wishlistu.