5/5 - (12 votes)

Krétu sme si zamilovali už pri našej prvej návšteve západnej časti ostrova. Vtedy bolo východiskovým bodom letisko Chania. Na strednú a východnú Krétu je zase najlepším východiskovým bodom letisko Heraklion. Pozrieme sa od červenej pláže Red Beach, cez historický palác Knossos až po najväčší palmový prales na pláži Vai Beach. Odporúčame si požičať auto, cesty na Kréte sú vo veľmi dobrom stave.

Podrobná Google mapa s atrakciami

Podrobná mapa našich bodov záujmu

1. Vai Beach a okolie

Vai Beach

Pláž Vai sa nachádza na východnom cípe Kréty a je unikátna svojim palmovým pralesom, ktorý je najväčší v Európe s viac ako 6000 palmami. Pláž bola ocenená modrou vlajkou a ponúka ideálne podmienky na opaľovanie pod palmami a kúpanie v peknej zátoke. Na našej google mape sme zaznačili vyhliadku, odkiaľ budete mať palmový háj ako na dlani. Keďže celý prales je ohradený plotom, jedine sem sa viete dostať oficiálne. Zaujímavé je aj širšie okolie tejto pláže. Peši cez kopec smerom na juh sa môžete dostať k dunovej pláži Psili Ammos. Naopak smerom na sever od Vai leží pláž Itanos, kde sa nachádzajú ruiny starobylého mesta Itanos. Itanos býval jedným z najrozvinutejších a najmocnejších miest starovekej Kréty, mal svoju vlastnú mincu a dominoval oblasti východnej Kréty. Na tieto severné pláže sa už presúvame autom a na záver dňa sa ešte ideme previezť na úplný koniec cípu ostrova. Teda potiaľ, kým nie sú betónové bloky a tabuľa o vojenskej základni 🙂

2. Red Beach

Red Beach

Na pláž Red Beach vedie asi 20-minútová túra ponad kopec z bielych vápencových skál. Zaparkovať sa dá v údolí pod kopcom, ale výstup z konca parkoviska je dosť strmý. Oveľa lepšie je cesta po hrebeni, ktorá začína na pravej strane úbočia. Na vrchole kopca budete mať pekný výhľad na pláž. A či je naozaj červená? Povedali by sme, že ten farebný nádych je skôr do bordova 🙂 Nasleduje zostup k pláži, kde musíte najprv prejsť železnou bránkou, ktorá je súčasťou oplotenia zrejme kvôli kozám alebo ovciam. Na pláži je bufet a platené lehátka alebo sa len tak zložíte do piesku. Scenéria s vápencovými skalami a hladkým vstupom do mora je dokonalá. Veľmi dobré podmienky boli aj na šnorchlovanie. Azda treba len podotknúť, že sa tu miešajú nudisti s nenudistami. A otázkou je teda, ktorá časť tejto pláže je oficiálne nudistická, keďže má druhú časť ešte ďalej.

3. Palác Knossos

Palác Knossos

Knossos je najznámejšia krétska archeologická lokalita, kde sa nachádza najzachovalejší minojský palác. Palác zaberal asi 10 000 m² a z mytológie je známy ako sídlo kráľa Minóa s povestným Minóovým labyrintom, v ktorom bola na orientáciu potrebná Ariadnina niť.Vstupné je 15€ na osobu, ale rozhodne to stojí za to. Lákadlom je napríklad trónna sála, kde si musíte vystáť radu, aby ste sa mohli pozrieť alebo zachovalá časť exteriéru paláca s tromi stĺpmi a freskou s býkmi. Autenticitu dotvárajú všadeprítomné staroveké nádoby a keby tu je nejaký fakír, tak normálne čakám, že z nich vyženie aj hada 🙂

4. Matala Beach

Matala Beach

Pláž Matala bola v 60. a 70. rokoch vyhľadávaným miestom hippiesákov. Charakteristická je tmavým pieskom a veľkým skalným útesom s desiatkami kamenných okien. Na počudovanie sa do týchto jaskýň platí vstupné. Druhá možnosť je, že doplávate a vyleziete na bezplatnú ľavú časť nad vodou. V jaskyniach sú vytesané kamenné tabule a tak sa dá domnievať, že kedysi slúžili ako hrobky. Táto magická pláž je ideálna na relax, plávanie a šnorchlovanie pri skalách je taktiež výborné.

5. Kolokytha Beach

Kolokytha Beach

Kolokytha je malý ostrov spojený s pevninou tenkou cestou, počas ktorej budete míňať pekné veterné mlyny. Na samotnú pláž Kolokytha vedie úzka off-road cesta, takže miestami sa treba vyhýbať oproti idúcim autám na širších miestach. Záverečný úsek sa šlape pešo. Kolokytha Beach je menšia zátoka s bielym pieskom a krásnym výhľadom na ostrov oproti. Okrem pohodového plávania bolo fajn aj šnorchlovanie. Do zátoky zvyknú chodiť aj výletne lode v rámci tripu na Spinalongu.

6. Mesto Agios Nikolaos

Mesto Agios Nikolaos

Mesto Agios Nikolaos nás zaujalo viacerými miestami po pobreží ako aj vo vnútrozemí. Po odparkovaní auta v prístave si prejdite pobrežie, kde sú malé útulné pláže, viaceré ikony ako Abduction of Europe (socha zobrazujúca únos Európy), Horn of Amalthea (roh kozy Amalthey) alebo kostol Panagia Vrefotrofos. Vo vnútrozemí je príjemnou zastávkou sladkovodné jazero Voulismeni, kde si môžete dať obed, alebo vyšliapať hore na vyhliadku. V neposlednom rade sa v Agios Nikolaos aj dobre nakupuje.

7. Triopetra Beach

Triopetra Beach

Pláž Triopetra sa nachádza smerom na západ od Mataly. Je to veľká otvorená pláž s pohodovým plávaním alebo šnorchlovaním pri skalách. Na konci pláže sú fotogenické skaly naukladané ako hamburger. Po ceste naspäť odporúčame zastávku na pláži Agios Pavlos Sandhills‘ beach s veľkou pieskovou dunou, po ktorej sa musíte doslova zošmýkať na pláž. V tejto oblasti ešte stojí za návštevu levia fontána v meste Spili.

8. Pevnosť Spinalonga

Pevnosť Spinalonga

Spinalonga je ostrovček s pevnosťou z 15. storočia severne od mesta Agios Nikolaos. Turci pevnosť obliehali štyridsať rokov, ale nikdy nebola dobytá. V prvej polovici 20. storočia bola na ostrove jedna z posledných kolónií malomocných v Európe. Samotné mestečko vo vnútri pevnostných hradieb je veľmi pekné a dostanete sa sem loďou z prístavu v dedinke Plaka. Okrem transferu (10 spiatočne) sa platí aj vstupné do pevnosti vo výške 8€. Ak by ste sa chceli okúpať, na ostrove je malinká kamenná pláž Spinalonga v blízkosti prístaviska.

9. Kostol Panagia Kera

Kostol Panagia Kera

Kostol Panagia Kera je byzantský kostol, ktorý sa nachádza pri mestečku Kritsa. Ponúka najkvalitnejšie zachované fresky byzantskej éry na Kréte, a preto sa stal jedným z najvýznamnejších kostolov na ostrove. Vstupné sme platili 3€ a fresky si môžete aj fotiť. Po návšteve kostola rozhodne nevynechajte aj mestečko Kritsa, ktoré má nádhernú spleť uličiek. Keby mali peniaze na obnovu, tak to tam vyzerá ako na Santorini alebo Mykonose.

10. Amnissos Beach

Amnissos Beach

Amnissos Beach je pekná biela pláž blízko letiska Heraklion. Môžete si tu nenáročne zaplávať a pozorovať pritom pristávajúce lietadlá. My sme tu strávili zvyšný čas do odovzdania auta.