5/5 - (22 votes)

Kréta je najväčší grécky ostrov. Je považovaný za kolísku európskej civilizácie. Ostrov bol centrom Minojskej civilizácie a podľa gréckej mytológie sa tu narodil vládca olympských bohov – Zeus. My sme sa rozhodli zamerať sa na jeho západnú časť, kde sú unikátne ružové pláže. A to doslova.

Čo sa dozvieš v článku?

  • Ako si naplánovať západnú Krétu
  • Podrobný sprievodca plážami
  • Ceny a praktické informácie

Podrobná Google mapa s atrakciami

Súhrn cien na osobu

Cena leteniek: 64€ | Dĺžka letu: Viedeň – Chania: 2h 30min (sledujte lacné letenky) | Časový posun: +1h | Ubytovanie: 100€ / 7 nocí | Auto + benzín: 78€ | Jedlo a pitie: 150€ | Spolu na osobu: 328€ | Časový posun: +1h

Praktické informácie

  • Unikátom Kréty sú ružové pláže na západe ostrova – najružovejšia pláž je Elafonissi Beach
  • Ostrov má dosť hornatý terén, takže dostupnosť viacerých pláži zahŕňa turistiku, napr. Seitan Limania Beach, Balos, Preveli alebo Sweet Water Beach
  • Predbiehanie na hlavných cestách funguje tak, že sa uhnete predbiehajúcemu autu na krajnicu a auto vás plynule predbehne vo svojom pruhu
  • Za týždeň sa nedá pochodiť celá Kréta, takže si naplánujte len časť ostrova – napr. západ, stred alebo východ
  • Na Kréte sú prevažne pieskové pláže, nepotrebujete ani topánky do vody
  • Parkoviská pri plážach sú bezplatné

1.deň (29.8.) – Prílet a Seitan Limania Beach

Seitan Limania Beach
Seitan Limania Beach

V našom plánovaní sme sa zamerali na západnú časť ostrova, ktorá je typická svojimi  ružovými plážami. Ak chcete toho vidieť čo najviac, booknite si aj vy viacero ubytiek. Po ostrove sú zaujímavé miesta vzdialené aj 200 – 300 km od seba. Aby sme sa nemuseli hneď po prílete presúvať, prvú noc sme strávili blízko Chanie, v Evillion hoteli.

Na letisko Chania prilietame podvečer o 17:45. Auto sme si bookli cez stránku Ryanair Car Hire a požičiavali od spoločnosti Abby Car, ktorá je asi 300m od letiska. Kúsok od letiska nájdete aj prvú pláž. Seitan Limania Beach je fotogenická meandrovitá pláž, ku ktorej sa dostanete autom cez ostré serpentíny. Následne je ešte potrebné prudko zošľapať kamenistý terén, ale stojí to za to. Spoločnosť nám tu robili aj kozy.

2.deň (30.8.) – Stonehouse a Falassarna Beach

Falassarna Beach

Po rannom osviežení na Stalos Beach sme sa začali presúvať do nášho cieľového ubytka na západe ostrova – Picturesque Traditional Stone House. Jedná sa o tradičný kamenný dom s modernou výbavou, posedením na terase a neskutočne milou pani domácou. Tá by nám splnila všetko, čo nám videla na očiach. Podľa bookingu má hodnotenie 9.6 a môžeme len potvrdiť, že to bolo jedno z najlepších ubytiek, v akom sme kedy bývali. Nádherný interiér a exteriér, familiárne prostredie a prístup domácich o tom presvedčia určite aj vás. Musíte mať však aj trošku šťastie, aby mali voľné ubytovacie kapacity na váš termín.

Západ ostrova je unikátny svojimi ružovými plážami. Celkovo sú tu 3 hlavné ružové pláže, z ktorých každá vám zaberie s dopravou 1 deň. My sme si naplánovali najbližšiu pláž Falassarna Beach. Odporúčame sa po ceste zastaviť v kaviarni Taverna Sunset, odkiaľ je parádny výhľad na pláž. Pláž Falassarna je veľká pláž s jemným pieskom a pozvoľným klesaním do mora. Má dve časti – hlavná pláž Big Beach a menšia nudistická Small Beach, ktorá je za skalami smerom doprava. Falassarna je svojou polohou obľúbená aj medzi milovníkmi západov slnka.

3.deň (31.8.) – Najružovejšia Elafonissi Beach

Elafonissi Beach

Elafonissi a Balos sú najnavštevovanejšie pláže na západe ostrova. Na každú z nich si vyhraďte celý deň. Na Elafonissi Beach je to z nášho stonehouse približne 50 km popri pobreží, ale navigácia ukazuje vyše hodiny, takže šípime, že to bude nejaká horšia cesta. Nakoniec bola cesta v pohode, ale šli sme samými serpentínami. Druhou možnosťou je ísť vnútrozemím od mesta Kissamos cez zaujímavý kaňon s tunelom. My sme išli touto cestou naspäť.

Elafonissi BeachElafonissi BeachElafonissi BeachElafonissi Beach

Pláž Elafonissi Beach je autom najdostupnejšou plážou s veľkým bezplatným parkoviskom, takže tu zvykne byť aj najviac ľudí. Pláž má dve časti – pobrežnú a ostrovnú, na ktorú sa dostanete prechodom cez vodu po kolená (resp. záleží, ako je príliv / odliv). Po pravej strane prechodovej cestičky je lagúna a na ľavej sa dá plávať. Ružový piesok pri vstupe do vody je neprehliadnuteľný. Pripravte sa na to, že tu bude dosť fúkať. Pokračujte ďalej za kopec, kde budete mať jednak závetrie, ale aj viac súkromia. A je tam aj viac ružového piesku 🙂 Šnorchlovanie by som hodnotil ako priemerné, videli sme dosť málo rybičiek.

TIP: Na konci ostrova je vyhliadka s kaplnkou, zbehnite sa tam určite pozrieť. Cesta vedie popri pobreží a cez pieskové duny (GPS trasa).

4.deň (1.9.) – Fotogenický Balos

Balos

Cesta na túto pláž je 8 km off-road. Ak pôjdete požičaným autom a na tejto ceste ho poškodíte, žiaľ, nevzťahuje sa na to poistenie. Je potrebné ísť veľmi opatrne a pomaly a cesta sa bude dať zvládnuť. Napriek off-raodu sme cestou stretávali kopec áut z požičovní. Parkovisko pred samotným zostupom k pláži je dosť malé, takže odporúčame vyraziť hneď ráno. Potom sa parkovalo už len po okrajoch cesty v doslova kilometrovej kolóne. Vstupné do tejto prírodnej rezervácie  je 1€, ktoré zaplatíte na začiatku off-road cesty. Za parkovné sa neplatí.

BalosBalosBalos

Zostup k pláži Balos Beach trvá približne pol hodinu a vedie strmým, spevneným, kamenným chodníkom. Počas cesty sa vám naskytnú krásne pohľadnicové zábery na Balos ako aj ďalšie susedné ostrovy Gramvousa. Zo všetkých pláži, čo sme videli na Kréte, bol Balos najfotogenickejší. V ľavej časti zátoky je lagúna, v pravej sa dá zase zaplávať. Okraj pláže má mierne ružový piesok. Čo sa týka šnorchlovania, bolo porovnateľne slabé s Elafonissi.

Výstup naspäť je už mierna turistika, keďže prevýšenie mohlo byť okolo 150m. Pláž spolu s cestou je výlet na celý deň, rovnako ako pri Elafonissi, takže si už nič viac neplánujeme. Ešte by som doplnil, že na Balos sa dá dostať aj loďou, keď si zaplatíte celodenný výlet z prístavu Kissamos. V rámci výletu je aj zastávka na ostrove Gramvousa.

Dnes večer máme ako bonus grilovačku u pani domácej, ktorá pozvala rodinu a aj všetkých ubytovaných. Asi prvé ubytovanie na bookingu, ktorému sme dali hodnotenie 10 z 10 vo všetkých službách. A bola to aj pekná bodka za týmto ubytovaním, lebo ďalšie ráno sme sa presúvali na juh ostrova, do mestečka Plakias.

5.deň (2.9.) – Mestečko Plakias a pláže Ammoudi a Damnoni

Jazero Kournas

Presuny po Kréte nám zabrali veľa času. Na naše ďalšie ubytko na juhu ostrova je to 130 km a viac ako 2 hodiny. Počas cesty sa zastavujeme pri jazere Kournas. Znamená to “jazero” po arabsky. Je to jediné sladkovodné jazero na Kréte. Okrem príjemnej kaviarničky s výhľadom na jazero sme si tu aj zaplávali. Do vody vstupujete cez bahnitý terén. Ak sa v ňom nechcete brodiť, môžete si požičať vodné autíčka.

Do nášho ubytka Albatros Studios & Apartments v mestečku Plakias prichádzame poobede.

Výhoda je, že apartmány sú len pár minút od pláže Plakias Beach. Dnes máme v pláne pláže v okolí Plakiasu – Ammoudi a Damnoni.

Ammoundi Beach je menšia pláž vsadená medzi skaly. Smerom doprava je pekná zátoka. Viditeľnosť pod vodou je výborná, ale rybičiek sme videli pomenej. Za zátokou je ešte ďalšia minipláž (značená ako Klisidi Beach), na ktorú sa dá dostať prudkým zostupom po skalách.

Damnoni Beach je tvorená dlhým pobrežným pásom. Opäť odporúčame zaplávať za skaly smerom doľava, kde je parádna jaskyňa.

6.deň (3.9.) – Pláže Rodakino a Frangokastello

Rodakino Beach

Rodakino Beach je otvorená nekomerčná pláž v kempovej oblasti. Boli sme tam takmer sami, takže ak chcete zažiť väčší kľud, odporúčame práve túto pláž. Auto sa dá odparkovať kúsok pred plážou, lebo ďalej vedie už len off-road cesta. My sme sa zložili na úrovni 4 skál vo vode, pri ktorých sa dá šnorchlovať. Opäť ale len priemerne, Kréta v tom čase nebola moc na šnorchlovanie.

Frangokastello Beach

Frangokastello Beach je veľká pokojná pláž s hradom Frangokastello. Je to ideálne miesto na zaplávanie, pretože dlhý kamenný vlnolam robí dokonalé krytie pred morom. Okrem toho sa dalo pri ňom aj šnorchlovať. Do hradu Frangokastello je symbolické vstupné.

Sweet Water Beach
Sweet Water Beach

Na záver dňa sme chceli pozrieť ešte pláž Sweet Water Beach. Auto musíte odparkovať na krajnici na veľkej serpentíne, ktorá je naznačená aj na mape. Chcem len upozorniť, že to bola pre nás najťažšie dostupná pláž a ak sa bojíte výšok, radšej ju vynechajte. Zostup k pláži vedie nespevneným kamenným chodníkom a neraz idete po okraji priepasti.

Plakias Beach
Plakias Beach

Večer sa ešte okúpeme na našej Plakias Beach, kde sa nachádza ďalšia jaskyňa. Stačí zájsť pár minút po cestičke, popri skalách vľavo.

7.deň (4.9.) – Preveli Beach

Preveli Beach

Preveli Beach sľubovala podľa fotiek na pohľadniciach krásnu zelenú pláž s palmovým hájom a potôčikom do údolia. Očakávania boli nastavené vysoko. V skutočnosti nebola až taká zelená, ale bola z tých zaujímavejších. Zostup na samotnú pláž je podobný ako na Balos, cez spevnené schody a serpentíny. Asi v polke zostupu je aj vyhliadka na pláž. Mínusom bolo mierne kamenné dno pri vstupe do vody.

8.deň (5.9.) – Chania a jej pláže

Iguana Beach

Ráno sa ešte okúpeme na našej pláži Plakias. Odubytujeme sa a nasleduje takmer dvojhodinový presun do Chanie. Ak by sme mali odporučiť nejakú pláž v Chanii, rozhodne by to bola dvojica mestských pláži Iguana Beach a Agiοi Apostoloi. Iguana je zátoka s kostolom na výbežku, pokojnou vodou, hladkým dnom a sprchou. Agiοi Apostoloi je o kúsok väčšia a má ako bonus zase jaskyňu po pravej strane.

Agiοi Apostoloi

TIP: Hneď pri letisku je lacná pumpa Shell, kde môžete dotankovať pred vrátením auta.