4.6/5 - (16 votes)

(19.12.2016 – 6.1.2017) Thajsko je dnes symbolom lacnej exotiky pre západný svet. Jedlo, atrakcie, potulky po celej krajine si môžete dovoliť za podpriemerné európske ceny. Náš 17-dňový trip sme si naplánovali po trase Krabi – Khao Sok – Koh Tao – Koh Samui s povinnou zastávkou v kontroverznom Bangkoku po ceste naspäť. Pripravili sme pre vás podrobného sprievodcu s množstvom tipov ako ušetriť, vidieť čo najviac a neubehať sa k smrti.

Dĺžka výletu: 16 nocí  | Dĺžka letov: Budapešť – Peking: 9h 30min, Peking – Bangkok: 5h 35 min, Bangkok – Krabi: 1h 20min | Cena leteniek: 416€ (hlavná) + 110€ (v rámci Thajska) (sledujte lacné letenky)

Ubytovanie: 250€ / 16 nocí | Transfery a taxíky: 84€ | Fakultatívne výlety: 178€ | Masáže: 16€ | Spolu na osobu: 1054€ + jedlo cca 250€ | Kurz v čase našej návštevy: 1€ = 37,50THB

Podrobná mapa našich bodov záujmu spolu s našimi fotkami
Podrobná mapa našich bodov záujmu spolu s našimi fotkami

Obsah

1.deň (20.12.) – One Night In Bangkok
2.deň (21.12.) – Krabi a strategické Ao Nang
3.deň (22.12.) – Hong Island a okolie
4.deň (23.12.) – Poda, Tup, Chicken Island a Bor Thor
5.deň (24.12.) – Štedrý deň na Bamboo Island, Phi Phi, Maya Bay a Tiger Cave Temple

Dilema Krabi vs. Phuket

A prečo sme si vybrali práve Krabi? Po kúpe leteniek do Bangkoku sme riešili dlhšie dilemu Phuket vs. Krabi. Sú to dve najväčšie turistické oblasti v Thajsku. Za Phuket hovorí viac pláží, množstvo aktivít a nočný život. Za Krabi zas väčší kľud, viac prírody aj nižšie ceny. Nakoniec sme sa rozhodli pre oblasť Krabi so zameraním na Ao Nang, čo je najlepší východiskový bod pre hlavné atrakcie. Náš pobyt bol v čase masívnych thajských záplav a tak sme boli zvedaví ako to bude vyzerať na mieste. Ako sa ukázalo, záplavy boli len na Koh Samui a aj tým sme sa nejakým zázrakom vyhli.

1.deň (20.12.) – One Night In Bangkok

Saranrom Park

Do Bangkoku na letisko Suvarnabhumi (BKK) prilietame s polhodinovým meškaním. K tomu sa ešte pridala Tomášova stratená batožina. Nevadí, vypíšeme papier o strate a dúfame, že batožinu čoskoro uvidíme. Do Krabi letíme z druhého Bangkokského letiska Don Mueang International Airport (DMK) a kvôli možnému meškaniu aj pohodliu sme si tento let naplánovali až na druhý deň ráno. Len pre info, posledný let do Krabi chodieva o 22:00. Cez nízkonákladovou spoločnosť AirAsia vás vyjde letenka Bangkok – Krabi v promo akcii od 24Eur a doplatok za 20kg batožinu je 9Eur.

TIP: Medzi letiskami premáva free shuttle bus cca každú polhodinu, ale pozor, musíte sa preukázať platnou letenkou (buď papierovou alebo cez aplikáciu AirAsia).

Cesta shuttle busom trvá približne hodinu a ide hlavným ťahom. Ubytovanie na tú jednu noc sme si vyberali schválne čo najbližšie k letisku. Hostel We Inn s dobrým pomerom cena/výkon je asi 15 minút chôdze. Popritom sme mali v pláne vybrať čo najväčšiu hotovosť z bankomatu, pretože za každý výber je poplatok 200 THB (cca 5Eur).

TIP: Žlté bankomaty (Krungsri Bank) ponúkajú na jeden výber najväčšiu sumu 30 000 THB (cca 792Eur), ale s našou Mastercard od Unicreditu sme neuspeli, najviac sa nám podarilo vybrať v tmavomodrých bankomatoch s oranžovým rámom (Bangkok Bank) sumu 25 000 THB (cca 600Eur), vo všetkých ostatných vyberiete max. 20 000 THB (cca 529Eur).

Kurzy v zmenárňach na ulici sú len o kúsok horšie ako cez bankomat, ale keď máte výbery zadarmo, tak sa určite najviac oplatí bankomat a maximálna suma. Dnes večer ešte stíhame burger, takmer sa nechať zraziť motorkou, pretože sa jazdí vľavo a môžeme ísť spať.

Wat Don MuangSaranrom ParkWat PhoWat PhoWat Arun

2.deň (21.12.) – Krabi a strategické Ao Nang

Phra Nang BeachRanný odlet do Krabi máme o 8:25 a podľa tých davov ľudí na checkine sme radi, že sme prišli o hodinu a pol skôr. Let má mierny delay, čo nám nakoniec ani až tak nevadí, lebo v Krabi musíme počkať na Tomášovu stratenú batožinu. Neverili sme, ale dorazila z Pekingu v poriadku. Taxík z letiska do mesta Ao Nang stojí fixných 600 THB, ak by ste išli single, tak shuttle bus stojí 150 THB.

Naše ubytovanie Glur Hostel sme si vybrali podľa dobrých recenzií. K pláži síce budete šľapať nejakých 20 minút, ale hostel má výborný pomer cena/kvalita, stabilnú wifi, bazén, “obývačku” na socializáciu a raňajky ako bonus. Popri hlavnej ceste na pláž je množstvo pouličných stánkov s jedlom, cestovných agentúr na výlety do okolia a hlavne reštaurácií. Barov je tu pomenej a tým pádom aj nočný život slabší. Je čas neskorého obeda a tak si dávame niečo teplé pri pláži v Sitti Cafe. Ako sa ukázalo hneď pri prvom obede, množstvom a hustotou polievky tu nešetria. Mali sme čo robiť, aby sme dojedli druhé.Ceny klasických polievok sa pohybujú okolo 100 THB, ceny druhého napr. kuracie s ryžou a zeleninou okolo 120-150 THB, curry okolo 130 THB, pečená ryba 200 THB, seafood od 150 THB, pivo 70-100 THB.

Ao Nang Beach je hlavná mestská pláž, ktorá sa tiahne popri ceste, obchodoch, reštauráciach a rezortoch. Krabi ako aj Phuket obmýva Andamanské more. Vstup do vody je pozvoľný a pláž je ideálna na plávanie, slnenie alebo západ slnka. Z pláže premávajú ikonické thajské loďky známe aj pod názvom longtail boat. Za kopcami po ľavej strane sú papierovo najkrajšie pláže Krabi a dá sa tam dostať len takouto loďkou.

Glur HostelMesto Ao NangAo Nang BeachAo Nang BeachAo Nang Beach

Spiatočný lístok na Railay Beach stojí 200 THB a posledná loď smerom naspäť ide o 18tej. Lode nemajú pevný čas, ale chodia každú chvíľu, keď sa aspoň trochu naplní kapacita. Z Railay West, kde vás vysadia, vedie cesta do vnútrozemia pomedzi reštaurácie a bary na druhú stranu poloostrova Railay East. Breh lemuje množstvo rezortov a cestička vedie ku skalám, kde skúšajú ľudia svoje horolezecké schopnosti. Po ceste lesom stretnete opičky, ktoré ukazujú divákom kaskadérske kúsky a sem tam aj rozmnožovacie pohyby 🙂

TIP: Asi v polovici lesa je nenápadná odbočka vľavo prudko hore na vyhliadku Railay Viewpoint, ale keďže tam bolo veľa blata, neviem vám ju opísať. Ale určite stojí za to.

Po krátkej prechádzke prídete na pláž Phra Nang Beach, ktorá je jednou z najkrajších v Krabi. Môžeme potvrdiť. Po ľavej strane je jaskyňa, z ktorej visia obrovské kamenné previsy a vyzerajú, že to môžete byť práve vy, na koho padnú. Jaskyňa má aj suchozemskú časť, kde je nespočetné množstvo drevených penisov a iných šamanských predmetov. Do jaskyne z morskej časti sa dá vplávať, prebrodiť lagúnu a vyšplhať po skalách ku kamennému oknu.

TIP: Ak chcete menej turistov, prejdite si na opačnú stranu pláže. Je tu jednak iná scenéria a môžete sa prebrodiť k valcovitému ostrovu

Railay BeachMonkeysPhra Nang BeachPhra Nang BeachPlavba z Railay Beach

Dohodli sme sa, že každý večer skúsime inú reštauráciu. S odstupom času môžem povedať, že to najpikantnejšie curry sme mali práve dnes v reštaurácii Pyramids. Nepomohlo ani zmiešanie s ryžou. Po večeri sme sa zastavili na pivko a koncert v bare.

TIP: Fakultatívne výlety sa najviac oplatia v pouličných stánkoch, platí staré známe pravidlo – zjednávajte. Plus za každý výlet zaplatíte na mieste poplatok za vstup do národného parku.

Ceny fakultatívnych výletov po zjednávaní:

Názov výletu Typ Plavidlo Jedlo Cena na osobu agentúre Cena na osobu
za národný park
Hong Islands privátny longtail boat nie 750 THB 300 THB
4 Islands (Poda, Tup, Chicken) skupinový longtail boat obed na pláži 400 THB 400 THB
Phi Phi Islands a Maya Bay skupinový speedboat obed v reštike 800 THB 400 THB
Bor Thor Kayaking skupinový kajak obed v reštike 1000 THB 0 THB

Osobne odporúčam skupinové výlety s obedom, lebo bola väčšia sranda. Celý výlet prebieha door to door, ráno vás prídu vyzdvihnúť do hotela a poobede zavezú naspäť.

3.deň (22.12.) – Hong Island a okolie

Plavba po Hong IslandsRaňajky v Glur Hosteli tvoria toasty, maslo, džem a banány. K tomu voda, čaj alebo káva a nič viac nepotrebujete, už sa len pobaliť na výlet. Odchody spred hotela bývajú okolo 8:00 – 8:30. Prvýkrát sme trpezliví, ale po pol hodine už radšej voláme agentúre. Ospravedlňujú sa, že niekde sa asi stala chyba a do 10 minút máme odvoz. Väčšina výletov štartuje z prístavu Nopparat Thara Pier na severe. Keďže máme privátnu loďku, vyrážame ihneď.

Ak pôjdete na sharovaný výlet, tak sa čaká ešte tak pol hodinu, kým sa ľudia zozbierajú. Naša prvá plavba na ostrovy Hong Islands začína. Počasie nám opäť nepraje, je zamračené a tak sme radi, že aspoň neprší. Po asi hodine plavby prichádzame k mólu na ostrove Hong Island. Zaplatíme vstupné za národný park a dohadujeme si s našim strojvedúcim rozchod na 2 hodiny. Ostrov pozostáva z dvoch prepojených pláži, ktoré sú obklopené obrovskými skalami. Scenéria je nádherná, vytkol by som len množstvo turistov a naše aktuálne počasie. Skladáme sa na druhej pláži a ideme pošnorchlovať dno.

Na naše sklamanie je voda zmútená, rybičiek tak stredne a hneď pri brehu sme natrafili aj na priesvitné medúzy. Nevadí, na plávanie to nebude, ale opatrne šnorchlovať sa vždy dá. Okrem oddychu na deke môžete absolvovať 10-minútový okruh do vnútrozemia. Je tu napr. tsunami evakuačná zóna, kde sa zachránili ľudia v roku 2004. Pri toaletách môžete s trochou šťastia stretnúť veľké jaštery.

Hong IslandHong IslandHong IslandHong IslandHong nature trail

Je čas odchodu, poberáme sa naspäť k mólu. Nasledujúca zastávka je lagúna uprostred Hong Islandu. Vzhľadom na poradovník lodí sme si to pofotili z lode a nevystupujeme. Voda je len po kolená a náš kapitán bol rovnakého názoru nezastavovať.

Ďalšiu zastávku máme na pol hodinu na ostrove Koh Lao Lading. Malinký ostrov, kde si môžete spraviť 5-minútovú prechádzku na druhý koniec, alebo šnorchlovať. Ale pozor, opäť sme tu videli medúzu a tentokrát obrovskú ako igelitová taška. Pekný záber je na odparkované lode medzi útesmi a s ostrovom v pozadí. Poslednou zastávkou sú dva susediace ostrovy Koh Phak Bia, kde sme dostali rozchod na hodinu a pol. Pláže sú bez rybičiek, ale zas ste tu prakticky sami.

TIP: Na loďke vás celkom kvalitne vyfúka, takže si pribaľte okuliare a nejakú šatku alebo vatu do uší. Topánky do vody sú plus, ale vyslovene sme ich nepotrebovali.

Do prístavu prichádzame okolo 15:30 a na hoteli sme okolo 16tej. Síce sme sa celý deň vozili, ale unavení sme, ako keby sme celý deň chodili. Asi ešte doznieval jetlag. Dáme si šlofíka a večer sa hodíme do nášho bazénu. Na večeru ochutnávame krevety s ryžou a výbornú vodu z čerstvého kokosu.

Plavba po Hong IslandsHong LagoonKoh Lao LadingKoh Phak BiaVečera

4.deň (23.12.) – Poda, Tup a Chicken Island a Bor Thor

Poda IslandDnešný výlet má v popise štvoricu ostrovov smerom na juh od Ao Nang. Ako prvý navštevujeme fotogenický Tup Island. Presnejšie dvojicu ostrovov spojenú úzkou plážou, ktorá sa zmenšuje zväčšuje podľa hladiny vody. Rozchod máme len na 45 minút, takže sme si prešli ostrov dookola a pofotili. O rybičkách neviem podať hlásenie.

Ako sme si všimli pred odchodom, hromadná skupina ľudí začala brodiť na Chicken Island. Takže dá sa aj takáto aktivita, len musíte stihnúť odchod lode. Druhou zastávkou je šnorchlovanie v zátoke na ostrove Chicken Island. Okuliare a šnorchel vám požičajú bezplatne, ale ja som mal aj tak svoje. Podmorský svet tentokrát bez medúz nám ponúkal množstvo pestrofarebných rybičiek vrátane Nema (clownfish).

Najčastejšími boli sergeant major fish, rabbit fish, ďalej tu môžete vidieť parrot fish, banner fish, butterfly fish, snapper a zriedkavejšie titan triggerfish (podľa výzoru taká nasratá ryba). Po asi pol hodine šnorchlovania nasadáme naspäť do člna. Okružná jazda pokračuje na koniec ostrova, aby ste mali lepší záber slepačej siluety. Tá podoba je dokonalá 🙂

Nopparat Thara BeachPoda IslandChicken IslandTup Island Chicken Island

Posledným ostrovom je najväčší Poda Island. Hneď po vylodení máme obed – kura s ryžou a zeleninou. K tomu samozrejme dostatok balenej vody. Hlavná pláž sa tiahne po celom východe a severe ostrova, kde môžete vidieť obrovskú vyčnievajúcu skalu z mora. Južný cíp Ao Nang je čo by kameňom dohodil.

Na Pode máme čas asi hodinu, ale keďže nám to skrátil obed a moc ľudí sme nevideli šnorchlovať, tak sme do vody ani nešli. Pokračuje smerom na na pláž Phra Nang Beach. Je fajn, že nás vykladajú na severnej časti pláže, lebo je menej turistická. Okrem plávania a oddychovania na deke je možnosť prebrodiť na ostrov s mohutnou skalou.

TIP: Cesta cez les vedie skalami prudko nahor. Namiesto toho odporúčame prebrodiť vodou do opustenej zátoky.

Poda IslandPoda IslandPhra Nang BeachPhra Nang BeachPhra Nang Beach

Keďže sme sa dnes rozdelili na dve skupinky, naša druhá časť výpravy išla do oblasti Bor Thor splavovať na kajakoch rieku v mangrovových lesoch. Výlet sme dohodli deň vopred v jednom zo stánkov a ráno nás už štandardne vyzdvihli a odviezli za zhruba 45 minút na miesto činu. Na privítanie sme si dali kávu, vyfasovali vodu a pár neplavcov aj vesty. Čaká nás približne 6 km veslovania po pokojnej hladine. Je kalná ako sa na rieku v mangrovoch patrí a scenéria so zeleňou porastenými skalami a mangrovmi všade navôkol úchvatná.

Bor ThorBor ThorBor ThorBor ThorBor Thor

Náš sprievodca Banana je veselý týpek a jazdu nám spestruje žartami na účet páriku, ktorému to na kajaku moc nejde. Po pokojnej hladine sme sa doplavili k jaskyni, za ktorou je nádherná lagúna, v ktorej ako by sa zastavil čas. Keďže je odliv, ponáhľame sa späť na hlavný tok rieky, aby sme neuviazli na dne. Teraz nás už nič nenáhli a pomaly míňame ustricové farmy na motocyklových pneumatikách a stovky modrých a oranžových krabov pobehujúcich po blatistých brehoch. Z blata občas vylezie aj nejaký ten had. Smerujeme k ďalším dvom jaskyniam. Prvú sme zdolali na vode a pri druhej parkujeme kajaky a ideme po suchu. Táto jaskyňa je výnimočná prehistorickými nástennými kresbami.

Po návrate k mólu nás čaká obed – thajská fried rice a čerstvé ovocie. Ako zázrakom nám počasie celý čas prialo, ale len čo sme sa usadili pod plechovú strechu, spustil sa poriadny tropický lejak.

5.deň (24.12.) – Štedrý deň na Bamboo Island, Phi Phi, Maya Bay a Tiger Cave Temple

Tiger Cave TempleŠtedrý deň v Thajsku. Tak o tomto sa nám pred rokom určite ani nesnívalo. Pôvodný plán bol prespať na Phi Phi Islande jednu noc, ale vzhľadom na nízke ceny fakultatívnych výletov sa to neoplatilo. Za 800 THB máme všetko v jednom – nádherný Bamboo Island, filmovú pláž Maya Bay, samotný Phi Phi Island a ako bonus šnorchlovanie pri Monkey Beach.

Ale poďme pekne po poriadku. Začíname ako obvykle z horného prístavu s tým rozdielom, že dnes ideme prvýkrát speedboatom. Rýchlosť ako aj zážitok z jazdy je neporovnateľný. Naša sprievodkyňa je dnes thajsko-malajzijčanka a poctivo nás informuje o každom bode záujmu. 30 minút jazdy a mali by sme byť na ostrove Bamboo Island. Už z diaľky sa črtá krásny zelený ostrov a veľká pláž s bielym pieskom. Dostávame briefing, že naľavo je plávacia časť, napravo sa dá šnorchlovať, rozchod jedna hodina. Prejdeme si ostrov dookola a zostávame na šnorchlovacej časti ostrova.

Koralov a rybičiek je tu viac než dosť. Nasledujúcou zastávkou je filmová pláž Maya Bay. Film The Beach z roku 2000 s Leonardom di Capriom spravil z dovtedy neznámeho ostrova, turistickú atrakciu číslo jedna celého Thajska. Keď si odmyslím tie davy ľudí, ktoré tam stretnete, Maya Bay bola pre mňa najkrajšia pláž z celého nášho pobytu. Môžete sa tu prebrodiť na malú pláž vľavo aj poprechádzať sa vnútrozemím ostrova. Na druhom konci ostrova je vyhliadka na Loh Samah Bay.

TIP: Pri odchode z Maya Bay si obsaďte miesto vpredu speedboatu, aby ste mali zábery aj bez ľudí 🙂

Bamboo IslandBamboo IslandMaya BayMaya BayMaya BayMaya BayMaya Bay JungleMaya Bay JungleLoh Samah BayMaya Bay

Výlet pokračuje plavbou do rovnako nádhernej lagúny Pileh Lagoon. Spravíme okružnú jazdu a hneď po východe zo zátoky je ďalšia atrakcia jaskyňa Viking Cave. Tento ostrov Ko Phi Phi Lee je proste zázračný. Plná rýchlosť lode značí, že sa presúvame na ostrov Phi Phi Island. V rezorte Andaman legacy resort máme obed vo forme švédskych stolov – vyprážané kuracie krídelka, ryža, zelenina. Hodil by sa dlhší rozchod ako na hodinu, lebo napr. takú vyhliadku Phi Phi Viewpoint určite nestíhate.

TIP: Ak pridáte do kroku, dá sa stihnúť pozrieť pláž Loh Dalam Bay na druhej strane ostrova.

Centrum Phi Phi tvorí ubytko za ubytkom, množstvo obchodíkov a doslova sa tu zrážate s ľuďmi. Takže ak chcete kľud, zvážte bývanie niekde ďalej od centra. 14:20 je čas odchodu lode a mysleli sme, že Phi Phi bola posledná zastávka. Ale mýlili sme sa. Ako bonus na záver je šnorchlovanie na Monkey Beach. Veľmi milé prekvapenie so zátokou plnou rybičiek. Môžete tu vidieť množstvo sergeant major fish.

My sme mali šťastie aj na morského hada a za zmienku stoja obrovské fialové a zelené koraly s hladkým povrchom. Nevideli sme ani žiadne medúzy. Okuliare a šnorchel vám požičajú, ale sprievodkyňa upozorňuje, že pozor na stratu, lebo vám bude účtovať 1500 THB. Pár sekúnd na to skáčeme do vody a nášmu Peťovi sa šmykli z tváre a odplávali na dno. Bohužiaľ, nenašiel sa nikto zdatný, kto by ich vylovil a tak musel Peťo zacvakať po zjednaní 1000 THB.

TIP: Pribaľte si topánky do vody, pri útesoch sú ostré koraly.

Monkey Beach je naozaj posledná zastávka a vyrážame plnou parou vpred smerom do Ao Nang. Počas jazdy do hostela sme dostali nápad, že sa necháme vysadiť na pláži Ao Nang Beach. Dnes máme najkrajšie počasie za celé Krabi, takže by bola škoda sedieť na ubytku. A dalo by sa povedať, že aj najnabitejší.

Pileh Lagoon 2Pileh LagoonViking CaveLoh Dalam BayMonkey Beach

Druhá polovica sa dnes namiesto pláží vybrala k buddhistickému chrámu Tiger Cave Temple severovýchodne od Krabi. Jednoducho sme odchytili tuktuk, dohodli sa na cene 800 THB za obojsmernú cestu aj s čakaním a už sme sa viezli. Tento chrám je výnimočný svojou polohou na vysokej skale. Nádherný výhľad z nej si treba zaslúžiť vystúpaním 1237 schodov, z ktorých niektoré majú aj vyše 30 cm. Samotná cesta je zážitok a v horúcom dni je potrebné mať so sebou dostatok vody. Ten svätý pokoj a výhľad na tropické dažďové pralesy ale stojí za to pachtenie. Prikladáme fotky ako dôkaz 🙂

Tiger Cave TempleTiger Cave TempleTiger Cave TempleTiger Cave TempleTiger Cave Temple

Pred Štedrou večerou ideme ešte na thajskú masáž. Ceny začínajú od 250 THB za hodinovú masáž bez oleja. My sme sa rozhodli pre kokosovú za 300 THB. A čo vlastne obnáša taká thajská masáž? Ležíte na bruchu a masérka vám najprv postláča a ponapráva všetky kosti od hora až dole. Nasleduje masáž kokosovým olejom od chrbta až po nohy. Obrátite sa na chrbát a nasleduje masáž rúk, nôh a brucha. Pripravte sa na ťahanie prstov na rukách a nohách, až kým nepuknú. Posledná fáza je masáž šije a hlavy. Všetci sme prežili bez ujmy na zdraví 🙂

Štedrá večera bude trochu neskôr, ale o to viac nám bude chutiť. Pre toto slávnostné menu sme si zvolili pikantnú polievku so zeleninou, vyprážanú rybu red snapper (chňapáč červený) a pohár vína. Náš pobyt v Krabi sa pomaly ale isto blíži ku koncu. Zajtra sa presúvame do národného parku Khao Sok.