5/5 - (9 votes)

(19.12.2016 – 6.1.2017) Krásne a nebezpečné. Aj takto by sa dali charakterizovať ostrovy Koh Samui, Koh Phangan a Koh Tao v Thajskom zálive. Trojicu najznámejších ostrovov dopĺňa morský národný park Ang Thong National Park. O tom, ako si požičať skúter, zjednať plavbu loďou okolo ostrova, dať si ošetriť zlomenú nohu alebo zažiť Silvester na jednom z nich, sa dočítate v našej 3. časti veľkého sprievodcu Thajskom.

Dĺžka výletu: 16 nocí  | Dĺžka letov: Budapešť – Peking: 9h 30min, Peking – Bangkok: 5h 35 min, Bangkok – Krabi: 1h 20min | Cena leteniek: 416€ (hlavná) + 110€ (v rámci Thajska) (sledujte lacné letenky)

Ubytovanie: 250€ / 16 nocí | Transfery a taxíky: 84€ | Fakultatívne výlety: 178€ | Masáže: 16€ | Spolu na osobu: 1054€ + jedlo cca 250€ | Kurz v čase našej návštevy: 1€ = 37,50THB

Podrobná mapa našich bodov záujmu spolu s našimi fotkami
Podrobná mapa našich bodov záujmu spolu s našimi fotkami

Obsah

09.deň (28.12.) – Zoznámenie s ostrovom Koh Tao
10.deň (29.12.) – Okruh Koh Tao a Koh Nang Yuan
11.deň (30.12.) – Vnútrozemie Koh Tao
12.deň (31.12.) – Silvester na Koh Samui
13.deň (01.01.) – Okruh po Koh Samui
14.deň (02.01.) – Severovýchod Koh Samui

9.deň (28.12.) – Zoznámenie s ostrovom Koh Tao

Chalok Baan Kaok Bay

Po predchádzajúcom národnom parku Khao Sok sme sa zamerali na ostrovy Koh Tao a Koh Samui. Ak ste párty – positive, určite nevynechajte aj ostrov Koh Phangan, kde sa konajú svetoznáme Half Moon a Full Moon party. Komplexný cestovný balíček (van, autobus, lode) z Khao Sok do Koh Tao od spoločnosti Lomprayah nás vyšiel 1100 THB.

Ak by ste si kupovali balíček z Krabi, je to podstatne lacnejšie – okolo 700 THB. Na výber z Khao Sok boli len dve možnosti – ráno o 6:00 a 11:00. Celý presun trvá 8,5 hodiny. Najprv sa vezieme z národného parku na autobusovú zastávku v Khao Sok. Následne vanom na autobusovú stanicu v meste Surat Thani, kde presadávame do dvojposchodového autobusu. Ten nás dovezie do prístavu Donsak Pier.

Ďalším dopravným prostriedkom je rýchlostný katamarán, ktorý má zastávku na Koh Samui a končí na Koh Phangan. Človek by si myslel, že tie lode chodia nepretržite, ale nie. Musíme čakať takmer dve hodiny na ďalšiu loď, ktorá premáva na Koh Tao.

Chalok Baan Kaok BayChalok Baan Kaok BayChalok Baan Kaok BayChalok Baan Kaok Bay

V prístave Mae Haad Pier na Koh Tao sme okolo 14:30 a víta nás neskutočne preľudnený ostrov. Naše ubytovanie Greenery Resort ponúka bezplatný odvoz, čo nám padlo vhod. Ubytovanie je príjemné, hotel dýcha ešte novotou a k tomu máme neskutočne ochotnú pani recepčnú. Asi jediným mínusom bola nespevnená príjazdová cesta, ale to sa určite časom spraví.

Pred zotmením si ideme pozrieť našu najbližšiu pláž Chalok Baan Kaok Bay. Pokojnú zátoku lemuje množstvo hotelov a voda je tu po kolená niekoľko desiatok metrov. Večeru sme si vybrali podľa odporúčania Tripadvisora v reštaurácii Yin Yang. Ak potrebujete wifi, v tejto reštaurácii s ním nerátajte. Zato sa tu však luxusne najete. Rátajte tiež s tým, že platiť sa dá iba hotovosťou. Ako na výbery z bankomatov sa môžete dočítať v našej 1. časti podrobného sprievodcu Thajskom.

10.deň (29.12.) – Okruh Koh Tao a Koh Nang Yuan

Snorkelling

Koh Tao znamená v preklade korytnačí ostrov. Dnes tu už veľa korytnačiek nestretnete a lepším pomenovaním by bolo „raj potápačov“. Je to totiž ostrov s najväčším počtom dive centier na svete a zároveň miesto, kde sa udelí najviac potápačských licencií na svete.

Ak máte na Koh Tao len pár dní, tak sa oplatí celodenný výlet loďou okolo ostrova a na priľahlý ostrov Koh Nang Yuan. Cez náš hotel platíme 750 THB, ale na billboardoch v meste sme videli aj lacnejšie za 600 THB. Každopádne sa uistite, že sa jedná o väčšiu loď, lebo longtail boat nie je dvakrát bezpečný keď sú vlny.

Celý výlet prebieha door to door, ráno vás prídu vyzdvihnúť do hotela a poobede zavezú naspäť. Okrem toho vám požičajú okuliare a šnorchel, ale oplatí sa mať vlastné. Za ich stratu alebo poškodenie sú poplatky vyššie než nová výbava.

Plavba začína z prístavu Mae Haad Pier, kde nás už čaká dvojposchodová loď. V rámci občerstvenia je k dispozícii voda a čokoládovo-ananásové sušienky, pivo je za príplatok. Smer plavby okolo ostrova proti smeru hodinových ručičiek a dnes aj proti rozbúrenému moru. Prvou zastávkou je šnorchlovanie v Shark Bay.

Mae Hat BeachPlavba okolo ostrovaJohn-Suwan ViewpointShark BaySnorkelling

Názov nie je čisto náhodný, vraj tu môžete stretnúť žraloka čiernoplutvého. Ale nemusíte sa báť, je neškodný a my sme to “šťastie” ani nemali.

More je značne rozbúrené, a tak sa náš kapitán rozhodol, že nepokračujeme v okruhu okolo Koh Tao, ale sa otáčame späť. Vraj sa to deje bežne. Náhradným programom je šnorchlovanie v zátoke Freedom Beach. Nakoniec nie je čo ľutovať, je tu výborné šnorchlovanie. Z celého ostrova je to nakoniec jedno z naj miest na počet a rôznorodosť rýb. Tretím šnorchlovacím miestom je koniec Sairee Beach.

Presúvame na fotogenický ostrov Koh Nang Yuan, kde máme rozchod dve hodiny. Na mieste ešte zaplatíte 100 THB za vstup do národného parku. Na ostrov je zakázané nosiť konzervy alebo plastové fľaše. Ale nie je to až také striktné, lebo za fľašu s vodou nás nikto nepoťahoval. Hneď na začiatku ostrova je úžasná vyhliadka na pláž a druhú časť ostrova, ktorú môžete vidieť na pohľadniciach.

VyhliadkaKoh Nang YuanKoh Nang YuanKoh Nang YuanJapanese Gardens

Samotný výstup trvá asi 10 minút a v prípade veľa lodí sa tam môžu tvoriť rady. Na vyhliadkovej skale treba dávať pozor, každý si chce spraviť čo najlepšiu selfie a hneď vedľa je priepasť. Po zostupe z vyhliadky sa ideme slniť na pláž. Výborným šnorchlovacím miestom mali byť Japanese Gardens, ale bohužiaľ sú kvôli vlnám zavreté. V ostatnom okolí je šnorchlovanie poslabšie. Prípadne si môžete dať pivko v bare v potápačskom centre.

Nasadáme na loď a mierime späť do prístavu Mae Haad Pier. Odtiaľ autom na naše ubytko. Po krátkom oddychu dávame ešte kúpanie na našej pláži Chalok Baan Kaok Bay. Ako som spomínal, je to skôr namočenie, keďže voda je dlho dlho plytká. Na večeru sme si vybrali podľa Tripadvisora reštauráciu Laemklong.

11.deň (30.12.) – Vnútrozemie Koh Tao

Love KohTao

Vnútrozemie ostrova Koh Tao je ideálne na preskúmanie na scootri, na ktorom sa tu každý preváža. Terén je však hornatý, treba byť opatrný. Ako varovaním nech vám je naša bilancia – jedna zlomená noha a jeden rozbitý skúter. Tiež nezabúdajte, že sa jazdí vľavo.

TIP: Pri požičiavaní skútra sa dožadujte poistenia. Štandardne v cene nie je, pri odretí skútra si zvyknú pýtať aj 300-400€ (my sme platili 13000 THB)

Požičovní bicyklov je na ostrove minimum, možno by sa dali aj na prstoch spočítať. Cena za požičanie je takmer rovnaká ako skútra. Pôvodne chceli 100 THB/deň, ale dalo sa zjednať na 80 THB. Rovnako ako pri skútroch, aj pri bicykloch berú ako zálohu pas. Po náročnom pátraní po bicykloch sa vydávame na jazdu ostrovom. Ja na bicykli a zvyšok posádky na skútroch.

TIP: Ak chcete skúter, tak si ho zarezervujte hneď po príchode na ubytko, bývajú vybookované.

Love KohTaoSairee BeachCesta na vrcholVyhliadka za kameňmiTwo View summit

Prvou zastávkou je vyhliadka Love KohTao, z ktorej je pekný panoramatický výhľad. Je to v rámci areálu bufetu a tak si musíte buď niečo objednať alebo zaplatiť symbolické vstupné. Za tých pár fotiek sa určite oplatí. Po ceste ďalej smerom hore narazíte na reštauráciu Two View Bar & Restaurant. Z terasy je úžasný výhľad na západnú časť ostrova, Sairee Beach ako aj ostrov Koh Nang Yuan. Na najvyšší bod ostrova je to ešte nejakých 10 minút. Z vrcholu je výhľad na východné pobrežie.

TIP: Po ceste sú dva veľké balvany, za ktorými je plošina s podobným výhľadom ako z reštaurácie, ale máte väčšie súkromie

Na poobedie ostali dve pláže, stačí sa spustiť strmým kopcom dole. Prvou je Tanote Bay, ktorá by mala byť papierovo najlepšia pláž na šnorchlovanie. A môžeme potvrdiť. Videli sme tu množstvo rybičiek a koralov, najmä, keď sa budete blížiť k veľkej skale uprostred.

Rock jumpingTanote BayTanote BayTanote BayAo Leuk Beach

Druhá pláž Ao Leuk Beach je so vstupným 100 THB a v cene máte jednú colu. Na tejto pláži boli veľké vlny a medúzy, takže sa nedalo moc kúpať. Po náročných presunoch padlo vhod vyvaliť sa len tak na lehátko. Po pravej strane sa týči poschodový štýlový bar. Prevýšenie naspäť si treba poctivo vyšlapať, resp. vytlačiť bicykel.

Mne sa stal osudným kopček smerom dole na Freedom Beach, kde som preletel z bicykla. Výsledok preťatý lakeť a zlomená noha, čo sme zistili až o ďalšie 4 dni. Röengten si radšej proaktívne vypýtajte, lebo mne ho nerobili, ošetrili len viditeľné zranenia. Smutné je, že ešte aj taxikár chcel zarobiť a zaviezol ma na pohotovosť pomaly na druhom konci ostrova.

12.deň (31.12.) – Silvester na Koh Samui

Silvestrovská večeraSilvester 2017 sme sa rozhodli stráviť na ostrove Koh Samui. Ranný presun s napuchnutou nohou je trochu ťažší. Rýchlostný katamarán je síce bezpečnejší ako ostatné lode, ale keď sú vlny, tak je to ako na kolotoči aj na ňom. Najprv zastávka Koh Phangan a potom náš cieľový Koh Samui.

Ubytovanie Natural Samui Hotel je kúsok od prístavu Bangrak Pier v časti Bophut. Taxík nás zobral za 600 THB. Hotel má dobrú polohu blízko do centra a ak by ste nevedeli čo s časom, tak aj bazén. Pár sto metrov sa nachádza výborná reštaurácia My Cafe & Restaurant. Na celý pobyt si požičiavame skúter, ktorý je opäť najvhodnejší na presuny. Po minulých skúsenostiach radšej s poistením, ktoré bolo 200THB/deň.

Natural Samui HotelSilvestrovská večeraSilvestrovská večeraBophut Beach

Pravidelným rituálom na nasledujúce dni je môj odvoz na skútri do nemocnice. Ešte, že mal kamoš so mnou takú trpezlivosť. Najbližšie k nám bola Bandon International Hospital a môžem povedať, že o pacientov-turistov sa tam priam trhajú. Je to dobrý biznis.

Silvestrovskú večeru sme dali v centre pri pláži Bophut Beach. Z pláže vidno v diaľke ostrov Koh Phangan. Na drinky sa presúvame do austrálskeho podniku so živou kapelou. O polnoci je na pláži ohňostroj.

13.deň (1.1.) – Okruh po Koh Samui

Silver Beach

Na skútri sa dá obísť ostrov Koh Samui dookola za jeden ďeň. Približne 75-kilometrový okruh sme začali v smere hodinových ručičiek. Prvou zastávkou je chrám Wat Khao Hua Jook. Slovom wat je v Thajsku označovaný špecifický druh kláštorov alebo chrámov. Chrám je postavený na vrchole kopca, z ktorého je vidno aj letiskovú dráhu. Áno, Koh Samui má aj menšie letisko.

Pred našim príchodom boli na Koh Samui veľké záplavy a po našom odchode takisto, takže sme mali veľké šťastie. Veľa pláží bolo ale zaplavených aj v čase nášho pobytu. Napríklad krásna Chaweng Beach. Opakom tejto veľkej pláže je malá útulná Silver Beach, kde boli tiež veľké vlny. Pokračujeme ďalej na juh na Lamai Beach, na ktorej konci sú známe skaly Hin Ta & Hin Yai Rocks.

Koh Samui AirportChaweng BeachSilver BeachSilver BeachHin Ta & Hin Yai Rocks

Dedko (Ta) a babička (Yai) vyzerajú ako mužské a ženské pohlavné orgány. Po ceste ďalej sú chrámy Wat Samret, kde je množstvo zaujímavých hrobiek a Wat Khuranam, kde je mumifikovaný mních.

Vnútrozemie Koh Samui je poriadne hornaté. My sme si naplánovali pozrieť záhradu Secret Buddha Garden alebo Magic Garden. Vstupné je 80 THB. V parku nájdete sochy Buddhu, vtákov, hadov a iných zvierat ako aj samotných zakladateľov. Hlavnou skupinou sôch je množstvo anjelských sôch a skupina hudobníkov. V areáli sú tiež vodopády.

Východné pobrežieWat SamretWat SamretCoconut BeachSunset restaurant

Poslednou zastávkou našej jazdy je Nathon Sunset Viewpoint alebo vyhliadkový bod na západnú stranu. Pri ceste je reštaurácia s rovnomenným názvom Sunset restaurant, tak sme si tam rovno dali večeru. Po ľavej strane sa nachádza pláž Coconut Beach.

14.deň (2.1.) – Severovýchod Koh Samui

Posledný deň máme v pláne blízke okolie. Ideálna pláž na takýto relax je Bophut Beach. Je to dlhá široká pláž, kde sa môžete vyvaliť na lehátko a pozorovať ostrov Koh Phangan. Ak vás to omrzí, môžete si zaplávať alebo zajednať  nejakú adrenalínovú aktivitu na vode.

Videli sme viaceré tabule upozorňujúce na fialové medúzy, takže do vody radšej s okuliarmi. V blízkosti pláže je množstvo barov alebo v našom čase boli aj trhy. Zjednávať sa moc nedalo. Netreba zabúdať na masáže, za dobrú cenu ich tu ponúkajú na každom rohu. Lepšiu masáž nôh sme nemali 🙂

Poobede sme si pozreli severovýchod ostrova. Za prístavom Bangrak Pier je malý ostrovček s komplexom chrámu Wat Phra Yai. Dominantou je 12-metrová zlatá socha Veľkého Budhu (Big Buddha statue). Zobrazuje Budhu v stave pokoja, čistoty a odhodlanosti, keď prekonal pokušenie a strach, ktoré mu poslal Mara, pán ilúzie.

Chrámová konštrukcia obsahuje prvky animizmu, brahminizmu a budhizmu vo svojej architektúre. Rovnako ako v mnohých thajských chrámoch, schodisko lemujú naga sochy. V chrámovom areáli sa nachádza bazár predávajúci turistické predmety, amulety a iné budhistické predmety.

Fisherman's villageBophut BeachWat Phra YaiLaughing Budha

Druhým chrámom je Wat Plai Laem, ktorý je postavený taktiež na vode. Po bokoch chrámu dominujú dve mohutné sochy – Smejúci sa Budha (Laughing Budha) a Guanyin, bohyňa súcitu a milosrdenstva. Socha bohyne je v čínskom štýle s 18 ramenami. Zastavili sme sa aj na pláži Choeng Mon Beach, ale podľa predpokladov, bola zaplavená.

Z Koh Samui do Bangkoku máme zajednaný komplexný cestovný balík v zložení loď – mikrobus – lietadlo..

TIP: Komplexný cestovný balík si kúpite priamo cez stránku AirAsia a nemusíte starať o nádväznosť spojov.

Počas plavby na pevninu je krásne vidno ostrovčeky z národného parku Mu Ko Ang Thong National Park. Ak budete mat dostatok času, určite sa tam zastavte, je to fakultatívny výlet na celý deň. Cena sa pohybuje okolo 1800-2000 THB.