5/5 - (7 votes)

(19.12.2016 – 6.1.2017) Khao Sok National Park je najväčší národný park v južnom Thajsku a je pozostatkom dažďového pralesa, ktorý je starší a oveľa rozmanitejší ako Amazonský dažďový prales. Krásne pieskovcové a ílovité skaly sa týčia nad jazerom Cheow Lan Lake do výšky 300 až 600 metrov. Park pretína vápencové pohorie od severu na juh s najvyšším bodom 950 metrov. Oproti turistickým oblastiam ako Krabi a Phuket oceníte božský pokoj a romantické prostredie v panenskej prírode.

Dĺžka výletu: 16 nocí  | Dĺžka letov: Budapešť – Peking: 9h 30min, Peking – Bangkok: 5h 35 min, Bangkok – Krabi: 1h 20min | Cena leteniek: 416€ (hlavná) + 110€ (v rámci Thajska) (sledujte lacné letenky)

Ubytovanie: 250€ / 16 nocí | Transfery a taxíky: 84€ | Fakultatívne výlety: 178€ | Masáže: 16€ | Spolu na osobu: 1054€ + jedlo cca 250€ | Kurz v čase našej návštevy: 1€ = 37,50THB

Podrobná mapa našich bodov záujmu spolu s našimi fotkami
Podrobná mapa našich bodov záujmu spolu s našimi fotkami

Obsah

6.deň (25.12.) – Príchod do Khao Sok
7.deň (26.12.) – Cheow Lan Lake, Smiley Lakehouse a Nam Talu Cave
8.deň (27.12.) – Cheow Lan Lake a okolie Khao Sok

6.deň (25.12.) – Príchod do Khao Sok

Wang Phi NgaPresun z Ao Nang sme si zabezpečili z nášho hostela Glur za 350 THB/osobu. Cena je vynikajúca, ale pripravte sa, že vás povozia po celom polostrove. Najprv do samotného mesta Krabi Town, potom ďalšou vetrieskou na autobusovú zastávku Krabi a po asi pol hodine čakania do posledného minivanu. Snažia sa tu vybookovat minivany do posledného miesta.

Dajte si pozor, aby vám pri týchto presunoch niečo nevypadlo z ruksaku. Mne tak zmizli topánky do vody. Spolu s cikpauzami a ďalšou zachádzkou do Khao Lak cestujeme asi 6 hodín. Pritom priama cesta z Ao Nang je len 160 km a 2,5 hodiny cesty podľa google maps. Nevadí, berieme to ako rozšírenú prehliadku thajského vnútrozemia. Okolo 15tej prichádzame do národného parku Khao Sok. Ubytovanie sme si vybrali cez booking a chceli sme byť čo najbližšie k vstupnej bráne do parku.

Takéto kritéria spĺňal napríklad Khao Sok Cabana Resort. Malebné drevené domčeky vyvýšené na pilieroch a vsadené do prírody vytvárajú autentický dojem. K tomu veľmi milý personál a raňajky grátis. Na izbách sú posteľné moskytiéry, ale našťastie ich nebolo nutné použiť.

Možnosti výletov v Khao Sok je viacero, takže si nechávame poradiť na recepcii. Od hlavného vstupu sa dajú spraviť dve trasy – kratšia 3 km smerom na sever a dlhšia 7 km na východ so zakončením pri vodopádoch, pričom od tretieho kilometra potrebujete už sprievodcu. Trochu nevýhoda je, že do národného parku musíte platiť každý deň vstupné 300 THB alebo môžete využiť náš tip.

TIP: Vstup do národného parku Khao Sok po 16tej hodine platí aj na nasledujúci deň.

Vzhľadom na našu dĺžku pobytu (2 celé dni) nám najviac odporúčajú 2-dňový výlet s prenocovaním v domčekoch na jazere Cheow Lan Lake. Zároveň by nám jednu noc za ubytovanie odrátali.  Plus vstup do národného parku 300 THB sa platí iba raz.

Dlho neváhame a bookujeme si práve tento výlet za 2500 THB/osobu.

Fakultatívny výlet Cheow Lan Lake Tour v skratke:

 • Cena na osobu: 2500 THB + 300 THB národný park
 • Dĺžka výletu: 1,5 dňa
 • Ubytovanie: Khao Sok Smiley Lakehouse
 • Výbava izby: 1 veľký a 1 malý matrac, sprcha a WC, kľúče na zálohu 300 THB
 • Elektrina: 18:00 – 6:00
 • Mobilný signál: 18:00 – 7:00 (iba operátor AIS)
 • Strava: plná penzia

Program:

 • 20 km plavba po jazere Cheow Lan Lake
 • plávanie a kajakovanie pri našom ubytovaní
 • túra pralesom a jaskyňou Nam Talu
 • plavba pri západe slnka
 • nočné safari na člne
 • ranné safari na člne
 • túra pralesom a menšia jaskyňa
 • plávanie v ďalšom prístave

Je niečo po 16tej hodine a máme ešte dve hodiny do zotmenia. A keďže lístky do parku nám budú platiť aj na zajtrajší výlet, ideme si spraviť krátku prechádzku pralesom. Na odporúčanie pani recepčnej ideme hľadať na východnej trase prírodné kúpalisko. Určite si pribaľte aj repelent.

TIP: Prírodné kúpalisko Wang Phi Nga nájdete po 1,5 km šlapania na odbočke z hlavnej cesty.

Podarilo sa, pred nami je rieka Sok s pozvoľným vstupom do vody. Sme tu sami a teplota vody je oveľa príjemnejšia ako v Krabi. Mierny prúd vás bude unášať niekde viac niekde menej. Je to proste idylka v prírode 🙂 Cestou domov nás sprevádzajú cikády, ktoré hučia ako cirkulárky. Niektoré vám dokonca zahrajú duet. Čo sa týka reštaurácií, tie sú sústredené pri hlavnej ceste do parku. Videli sme tu aj jeden bankomat. Podrobné info o výberoch nájdete v našej 1.časti sprievodcu Thajskom. Dnes máme šťastie na bufetovú večeru za 250 THB, ktorá zahŕňa polievku, mäso, ryby, zeleninu, ovocie a jeden miešaný drink. Ceny sú tu podobné ako v Krabi.

Vnútrozemie KrabiKhao Sok Cabana ResortKhao Sok National ParkKhao Sok National ParkWang Phi Nga

7.deň (26.12.) – Cheow Lan Lake, Smiley Lakehouse a Nam Talu Cave

Khao Sok Smiley LakehousePrebúdzame sa do krásneho slnečného rána. Vyzdvihnutie spred rezortu je o 9:00. Presúvame sa asi hodinu a pol do prístavu Khao Sok Pier. Šoférom je macatý pánko, ktorého volajú “Big Man” a bude aj našim sprievodcom po parku. Po ceste máme zastávku pri obchodoch a odporúča nám kúpiť čelovky, lebo v jaskyni bude vraj voda po krk. Nekúpili sme si každý, ale pre istotu aspoň 1ks pre dvojicu. V prístave sa pozbierame viaceré skupiny, aby nás bol jeden väčší longtail boat. Preukážeme sa lístkami zo včerajšieho národného parku a plavba po fascinujúcom jazere Cheow Lan Lake môže začať. Krásne pieskovcové a ílovité skaly sa týčia nad jazerom do výšky 300 až 600 metrov. Domčeky pri jazere Smiley Lakehouse sú vzdialené asi 20 km, takže pohľadov si užijete dostatočne.

TIP: Dajte vedieť domov, že nebudete mať signál, aby nerobili paniku 🙂

Stredom jazera prechádza vápencové pohorie a práve tu sa zastavujeme pri troch impozantných skalách s podobou ľudských postáv. Po Maya Bay si dovolím tvrdiť, že na tomto jazere sa s foťákom takisto nezastavíte. Do prístavu prichádzame okolo 12tej hodiny. Ubytujeme sa v útulných domčekoch na vode a máme rozchod na plávanie a kajakovanie. Voda je priezračná a teplá. Oceňujeme božský pokoj v prírode. Elektrina ani signál cez deň nefunguje, takže vás nebude nikto vyrušovať. O 13tej máme spoločný bufetový obed, kde nás ešte raz privítajú a predstavia plán na dnešný deň. Štvorhodinová túra s brodením cez rieku po krk vo vode a hodinový prechod jaskyňou znejú akčne. Ale nemusíte sa báť, všetci sme prežili bez ujmy na zdraví 🙂 A keďže terén má byť blato a voda, požičali nám po menšom naliehaní topánky do vody.

Cheow Lan LakeCheow Lan LakeCheow Lan LakeCheow Lan LakeKhao Sok Smiley Lakehouse

V skupine pod vedením Big Mana vyrážame z nášho prístavu do druhého východiskového prístavu južnejšie. Túra začína viacnásobným križovaním rieky, kde hneď prvé brodenie je až po krk. Big Man má náš obdiv hneď od začiatku, pretože celú cestu absolvuje naboso. Okrem toho, že má svieže tempo a dokonale pozná terén, dokáže sa baviť na náš účet, keď niekto skĺzne do blata 🙂 Pri liane nám to najprv ukáže a potom čaká na naše tarzanské kúsky. Po asi 1,5 km cesty  je rozdvojka, kde sa musíte rozhodnúť, či pôjdete dlhší okruh jaskyňou, alebo sa pôjdete pozrieť len na východ z jaskyne. Big Man rozdá čelovky a pravé dobrodružstvo môže začať. Ale pozor, má ich len polovičné množstvo a mne sa napríklad ušiel len lampáš, ktorý v polovici jaskyne vypovedal 🙂 Na začiatku jaskyne sme si posvietli na pavúkov a netopierov. Terén je mokrý, kamenistý a veľakrát len odhadujete hĺbku kaluže. Pre klaustrofobikov by mohol byť problém užší kanál na konci jaskyne. Je tam ale pomocné lano, takže to určite zvládnete. Východ z jaskyne je len malý otvor v skalách, ktorý by ste zvonku ani nespoznali.

Plavba späť je s romantickým západom slnka. Čaká nás zaslúžená večera a večerné safari. Ideme sa plaviť kúsok od našich domčekov a svietiť na opice. Problémom je len, že opičiek nikde 🙂 Zaspávanie v hojdajúcich sa domčekoch je celkom príjemné.

Jungle TrailNam Talu CaveNam Talu CaveCheow Lan LakeCheow Lan Lake

8.deň (27.12.) – Cheow Lan Lake a okolie Khao Sok

Cheow Lan LakeVstávame za tmy, pretože ešte pred východom slnka je na programe ranné safari. Plavíme sa podobne ako včera kúsok od nášho ubytka. Tentokrát sme mali sme šťastie na 1 opicu a 1 tukana. Počas cesty späť si užívame nádherný východ slnka spoza skál. Na raňajky máme praženicu a briefing o dnešnom programe. Máme sa odubytovať, aby sme sa mohli presunúť do druhého prístavu, kde budeme turistikovať. Dnes by to malo byť bez vody a blata. No a poobede už len cesta domov, takže je to v podstate 1,5-dňový výlet. Túra je strmším kopcom a na konci náš čaká malá jaskyňa. Celý okruh má 3 km a v prístave dostaneme balený obed a ovocie. Do odchodu o 12:00 je voľný program na kúpanie v jazere.

Khao Sok Smiley LakehouseCheow Lan LakeCheow Lan LakeSmall CaveCheow Lan Lake

Po presune do rezortu rozmýšľame, čo s načatým dňom. Z viacerých alternatív vyhralo najprv kúpanie v rieke Sok. Je to len pár sto metrov od nášho ubytka. Vstup do vody je kamenistý a boli tu skôr rodinky s deťmi. Tiež sme objavili v aplikácii Maps.me 3 drobné turistické okruhy. Nature trails 1, 2, 3, ako ich nájdete označené tabuľami, máte zbehané za 45 minút. V okruhu čislo 3 sme mali možnosť vidieť najviac opičiek. Cesta je udržiavaná, takže sa nemusíte báť, že by bolo treba mačetu.

TIP: Bez repelentu v pralese nechoďte ani na krok 🙂

Večer ideme na thajskú masáž pri našom ubytku. Po kokosovej v Krabi skúšame olejovú za 300 THB, ale je to veľmi podobné. Zajtra skoro ráno sa presúvame na ostrov Koh Tao.

Khao SokSok RiverNature trailNature trailNature trail