4.9/5 - (14 votes)

Menorka, ktorá by sa dala nazvať menším bratom Malorky, vznikla práve od slova minor = malý. Tento čarovný ostrov začal byť prístupnejší od roku 2020 vďaka priamym letom z Viedne spoločnosťou Wizz Air. Zároveň sme sem leteli v auguste, v čase druhej vlny korony, takže to bol o to netradičnejší výlet, kde sme mali očakávania ale aj obavy. Našťastie všetko dobre dopadlo a môžeme vám zhrnúť našich 10 najkrajších atrakcií. Jednou zo zaujímavostí je konská cesta Cami de Cavalis s dĺžkou takmer 200 km, ktorá vedie dookola celej Menorky a je označená stĺpikmi.

Podrobná Google mapa s atrakciami

Podrobná mapa našich bodov záujmu

1. Cala Macarelleta

Keďže dovolenka na Menorke je hlavne o plážach, táto pláž je papierová jednotka celého ostrova, čo môžeme len potvrdiť. Vzhľadom na množstvo turistov je parkovisko k pláži uzavreté a musíte si na ňu prešľapať buď z pláže Cala Turqueta alebo Cala Galdana. My sme išli z parkoviska pri Cala Turqueta. Odporúčame naň prísť ráno do cca 8-mej hodiny, lebo potom už nemusíte zaparkovať. Z parkoviska je to približne 3 km lesnými cestami, čo sa dá zvládnuť za 40 minút. Cala Macareletta susedí s väčšu zátokou Cala Macarella, kde je ale horší vstup do vody kvôli riasam. Počas prechodu na túto pláž si spravíte priam pohľadnicové zábery.

Mapa túry: https://www.strava.com/activities/3968527983

2. Cala Pilar

Severné pláže ostrova majú charakteristickú tmavočervenú farbu a Cala Pilar je práve jedna z najfotogenickejších pláži. Opäť odporúčame prísť na parkovisko skoro ráno, inak vás pustia až po 15-tej. Na pláž vedie pekná lesná cesta kombinovaná s pieskom a náučnými tabuľami, ktoré popisujú okolitú faunu. Po asi pol hodine turistiky prídete ako do iného sveta – červenohnedá zem, kopce, zeleň a do toho zasadená nádherná pláž so žltým pieskom.

3. Lithica

Pochodili sme už veľa vykopávok v iných krajinách, ale tieto Menorské sú rozhodne iné. Preto ich dávam na zaslúžené bronzové miesto. Lithica je súbor labyrintových záhrad, parkov a vykopávok. Kamenný labyrint, ktorý je zasadený v obrovskej kamennej priepasti, je prístupný aj na poblúdenie 🙂 Okrem neho sú ďalšími atrakciami krásne záhrady takisto zasadené do mohutných skalných priepastí. Môžete tu napríklad zrelaxovať na kamennej lavičke s výhľadom na fontánu a všadeprítomné aloe vera. Vstupné do areálu je 6€.

4. Ciutadella de Menorca

Bývalé hlavné mesto Ciutadella nás očarilo oveľa viac ako súčasné hlavné mesto Mahón. Ak do Mahónu nemusíte, tak o nič neprídete. Ciutadella má množstvo palácov s úzkymi uličkami, kde sa budete cítiť ako v stredoveku. V strede mesta je historicka katedrála, námestie s obeliskom, radnica a výhľad na prístav. My sme tu ochutnali morské príšerky v lokálnej reštaurácii.

5. Son Bou

Son Bou je jedno z najväčších letovísk, no napriek tomu je tu dlhá prírodná pláž s bielym pieskom a vôbec sme sa necítili ako v nejakom hotelovom zajatí. Je to ideálna pláž na plávanie s pozvoľným vstupom do mora. Scenériu dotvárajú chránené pieskové duny. Ak sa na nejakú pláž nedostanete kvôli parkingu, toto je na istotu prístupná pláž.

6. Cala Mitjana

Cala Mitjana je krásna zátoka podobná Cala Macarellete. Parkovisko je dostatočne veľké a na samotnú pláž treba zošľapať lesnou cestičkou. Po pravej strane zátoky môžete doplávať na menšiu pláž Cala Mitjaneta. Po ľavej strane je zase kamenný útes s krásnymi výhľadmi a možnosťou skákania. Za útesom je malá jaskyňa, kde sa dalo doplávať a pošnorchlovať.

7. Cala en Brut

Cala en Brut je najlepšia zátoka na skákanie. Nenájdete tu štipku piesku, do vody sa vchádza buď skokom alebo rebríkmi. Pri tejto pláži sme bývali a tak sme si ju veľmi obľúbili. Ak si chcete zaplávať, treba prísť doobeda, potom sa to zmení na skákaciu arénu a ľudia tu zostávajú aj po zotmení. Pozorujú tu nielen nádherné nebo plné hviezd, ale aj osvetlený maják v pozadí. Ten tiež dotvára romantickú atmosféru.

8. Cala Morell

Jedna z mála kamenných pláži, ktorá má tichú kopcovitú scenériu a biele malebné domčeky. Ak zaparkujete nad týmito domami, naskytnú sa vám pekné výhľady pri zostupe. Na Cala Morell boli výborné podmienky aj na šnorchlovanie. V blízkosti pláže je starobylý nekropolis, ktorý odporúčame navštíviť. Vstup je bezplatný.

9. Far de Cavalleria

Severný maják Far de Cavalleria odporúčame ako povinnú jazdu. Je z tých dostupnejších, lebo na západný maják Punta Nati je úzka cesta a pri západe slnka taký nátresk, že sme sa tam ani nedostali. Po ceste je množstvo pekných pláži, z ktorých sme sa zastavili na Cala Pregonda a Platja de Cavalleria. Obe majú červenkastý nádych.

10. Monte Toro

Monte Toro je najvyšší bod Menorky s nadmorskou výškou 354m. Nachádza približne v strede ostrova. Dostanete sa sem pohodlne autom cez mierne serpentíny a za odmenu sa vám naskytne krásny výhľad na krajinu a severné pláže.