5/5 - (6 votes)

Malorka je jeden z najľahšie dostupných ostrovov v Európe, zoženiete sem lacné letenky v akcii aj od 20€. Po potulkách severom a západom sme sa tentokrát zamerali na juh a východ ostrova. Táto oblasť je skôr rovinatá na rozdiel od severozápadu, čo ponúka pohodlné plážovanie. Požičajte si auto a poďte sa pozrieť na TOP 10 pláží, ktoré sme pre vás vybrali. A nezabudnite si pribaliť šnorchlovacie vybavenie a topánky do vody.

Podrobná Google mapa s atrakciami

Podrobná mapa našich bodov záujmu

1. Cala Llombards

Cala Llombards je menšia zátoka s azúrovou vodou a hladkými kamennými útesmi po oboch stranách. Po pravej strane sa dá prechádzať a môžete si tu z chuti zaskákať. Do vody a z vody sú k dispozícii železné rebríky. Odporúčame topánky do vody, s ktorými môžete doplávať na opačný breh, vyliezť po skalách a skákať ešte z väčšej výšky. No a pod vodou je tiež paráda, videli sme tu množstvo rybičiek, ako aj dve medúzy, takže radšej s okuliarmi. Zaparkovať sa dá priamo pred plážou, kde je kaviareň alebo bližšie miesto je nad plážou po ľavej strane a dole zídete kamennými schodmi.

2. Caló des Moro

Caló des Moro bola pre nás najfotogenickejšia zátoka. Keďže je to rezidentská oblasť, auto treba odparkovať asi 1,5 km od pláže a prešľapať. Po ceste je najprv vyhliadka, z ktorej si spravíte panoramatické fotky na zátoku, park a skalné útesy. Mimochodom, pred plážou ešte odporúčame prejsť sa po skalných útesoch, kde je kamenné okno, ktoré sa napúšťa a vypúšťa vodou. Vstup k samotnej pláži je strmšia cestička po kameňoch a aj miesta na uteráky je tu pomenej, keďže pláž je úzka. Takže chyťte si dobrého fleka a hor sa do vody 🙂

GPS trasa: https://www.strava.com/activities/1849576504

3. S’Amarador Beach a Cala Mondragó

Tento úžasný piesočnatý dvojitý záliv sa nachádza v chránenej oblasti Mondragó a patrí medzi najkrajšie miesta na východnom pobreží. Pláže obopína borovicový les a jemný biely piesok. Ideálne pre rodiny s malými deťmi. Papierovú jednotku sme dali na tretie miesto kvôli tomu, že pri vstupe do vody bolo množstvo tmavého listia, ktoré trošku kazilo dojem. S’Amarador Beach je plynulo spojená chodníkom s druhou zátokou Cala Mondragó. Počas cesty sa vám naskytnú krásne výhľady na obe pláže a útesy. Za parking pri S’Amarador sa platilo 5€.

GPS trasa: https://www.strava.com/activities/1845680948

4. Cala Morlanda

Ak ste fanúšikmi zátoky s jaskyňami, táto pláž bude pre vás. Síce nenájdete piesok na ležanie a do vody sa musíte prebrodiť cez kamene, ale s topánkami do vody nie je problém. Môžete si schuti zašnorchlovať pri útesoch a doplávať do jednej z viacerých jaskýň. Aby toho nebolo málo, jedna jaskyňa je prístupná aj na súši. Zaznačili sme ju do google mapky.

5. Cala Agulla

Cala Agulla je jedna z troch pláži na severe, ktoré sme navštívili. Je to veľká zátoka s bielym pieskom, obklopená krásnym borovicovým lesom a horami. Pláž je ideálna na plávanie aj šnorchlovanie, videli sme tu celé roje rybičiek.

6. Platja des Trenc

Platja des Trenc je veľká otvorená pláž s uhladeným pieskom. Pri vstupe do mora je dlho plytká voda, takže je ideálna aj pre rodiny s deťmi. A keďže je na juhozápade, tak odporúčame prísť večer, kedy mení farby pri západe slnka. Spoločnosť vám budú pritom robiť čajky. Parking je na veľkom parkovisku za 4€.

7. Playa Cala Gran

Cala Gran je najväčšia zo zátok, ktoré tvoria turistické centrum Cala d’Or. Napriek tomu, že sa jedná o mestskú pláž, útesy, ktoré ju lemujú, si zachovávajú veľkú časť svojej vegetácie a nízkopodlažné domy sú veľmi dobre integrované do svojho prostredia. Z útesov sa dalo aj dobre zaskákať.

8. Cala Varques

Cala Varques je pohodová pláž s bielym pieskom a útesmi, kde sa dá šnorchlovať. Auto zaparkujte v uličke pri ceste, prejdite cez veľkú kovovú bránu a čaká vás asi 15 minút chôdze dolu do zátoky. Po útesoch vľavo sa dá prejsť k ďalšej zátoky, odkiaľ sme videli pekné morské jaskyne ale aj stádo oviec.

GPS trasa: https://www.strava.com/activities/1870956785

9. Cala Mesquida

Je to väčšia zátoka s pieskovými dunami, bielym pieskom a vilami na kopci. Rovnako ako Cala Agulla je ideálna na plávanie aj šnorchlovanie, videli sme tu mnoho rybičiek. Východná časť pláže je vyhradená pre nudistov. Oblasť okolo Cala Mesquida bola špeciálne označená baleárskou vládou v roku 1991 ako “oblasť osobitného záujmu“, čo pomáha chrániť niektoré z jej divokých prírodných krás.

10. Cala Torta

Táto menšia zátoka na severe bol najvzdialenejší bod, ktorý sme navštívili. Vstup na pláž je tvorený peknou tiahlou pieskovou dunou. Na túto pláž určite nezabudnem, lebo ma popŕhlila prvá medúza v živote 🙂 Našťastie nič vážne, bol to len lakeť, na ktorý mi dal plavčík ocot a bolo dobre. Ak sa pôjdete prejsť za kopec, je tu ďalšia pláž Cala Mitjana. Po ceste naspäť do vnútrozemia sa zastavte na hrade Santuari de Sant Salvador, je tu pekný výhľad na mesto pri západe slnka.