5/5 - (7 votes)

(03.04.2014 – 07.04.2014) O starovekom Ríme sme sa učili na hodinách dejepisu asi každý. Rozprestieral sa na 7 pahorkoch na východnom brehu rieky Tiber. Centrom diania bolo Rímske fórum, ktorého pozostatky sa zachovali dodnes. Impozantné stavby ako Panteón a Koloseum prežili celých 2000 rokov. A ako vyzerá večné mesto dnes? To sa pokúsime opísať očami svetobežníkov vďaka lacným letenkám do tejto destinácie.

Dĺžka výletu: 4 noci | Dĺžka letu: Budapešť – Rím (Fiumicino): 1h 45min, Rím (Ciampino) – Bratislava: 1h 40min
Cena letenky: 66€ | Ubytovanie: 107€ / 4 noci | MHD: 15€ | Atrakcie: 21€ | Spolu na osobu: 209€ + jedlo

Naša špeciálna google mapka

Obsah

1.deň (3.4.) – Lido di Ostia a zoznámenie s Rímom
2.deň (4.4.) – Vatikánske múzeá a Bazilika svätého Petra
3.deň (5.4.) – Centrum Ríma
4.deň (6.4.) – Pápež František
5.deň (7.4.) – Rozlúčka s Rímom

1.deň (3.4.) – Lido di Ostia a zoznámenie s Rímom

Letenky do Ríma sme si nakombinovali na dve časti. Cesta tam Budapešť – Fiumicino WizzAirom a naspäť Ciampino – Bratislava Ryanairom. Aj keď sa to môže zdať troška komplikovanejšie, dôvodom boli termíny leteniek, cena a aj možnosť pozrieť si pobrežie pri letisku Fiumicino. Na hlavné a najväčšie talianske letisko Leonarda da Vinciho – Fiumicino prilietame na pravé poludnie o 12tej. Ak chcete íst na pláž, po východe z hlavnej haly treba ísť doľava a sledovať tabule Regional Bus. Hľadajte autobus spoločnosti Cotral so smerom Lido di Ostia a lístok si kúpte v trafike, na palube je niekoľkonásobne drahší. Po asi polhodine jazdy vystupujeme na konečnej zastávke, čo je vlastne vlaková stanica, odkiaľ pojdeme naspäť do Ríma. K pláži je to ešte kúsok peši, my prichádzame na pobrežie zľava. Ak chcete íst priamo k mólu, treba to obísť sprava. Lido di Ostia je dlhý pobrežný pás s tmavým šedým pieskom. Vo vode sú len kitesurfisti a zopár otužilcov, na kúpanie to ešte nie je. Stredozemné more má v tomto období okolo 15 stupňov. Spravíme si pohodlie na piesku, namočíme trošku nohy a ideme sa prejsť k mólu. Po ceste na stanicu míňame kostol Santa Maria Regina Pacis.

Lido di Ostia Lido di Ostia Lido di Ostia Lido di Ostia Santa Maria Regina Pacis

Vlaky prímestskej železnice Rome-Lido premávajú na začiatok centra na stanicu Piramide, odkiaľ už ide metro.

TIP: Na cestovanie MHD máte na výber 100-minútový lístok za 1,50E alebo celodenný za 6E

100-minútový lístok platí na jednu spojitú jazdu metrami+vlakom a autobusmi do časového limitu. Vystupujeme na konečnej zastávke Piramide a ideme si prehliadnuť prvý bod nášho programu Cestiovu pyramídu. Treba sa zmieriť s tým, že časť pamiatok bude pod rekonštrukciou, čo je prípad aj tejto pyramídy. Nafotíme si ju aspoň s lešením a presúvame sa autobusom v rámci nášho lístka k Bazilike svätého Pavla za hradbami. Je to jedna zo štyroch pápežských bazilík spadajúca pod správu Vatikánu. Menší počet návštevníkov si v tejto chvíli až tak neuvedomujeme, ale keď prídete do centra Ríma, uvidíte ten obrovský rozdiel. Pri vstupe do átria nás oslnili zlaté mozaiky na priečelí baziliky. V strede sa vyníma socha svätého Pavla obklopená krásne upravenou zeleňou a štyrmi palmami. Interiér baziliky je charakteristický fascinujúcim zlatým stropom a portrétmi všetkých pápežov od svätého Petra až po súčasného Františka. Na stene je posledných 5 miest pre ďaľších pápežov a čo sa bude diať potom si netrúfame povedať.

Bazilika svätého Pavla za hradbami Cestiova pyramída Bazilika svätého Pavla za hradbami Bazilika svätého Pavla za hradbami Bazilika svätého Pavla za hradbami

Po prehliadke chrámu sa musíme poberať k nášmu apartmánu, lebo príchod máme nahlásený na presnú hodinu. Ubytovanie sme si tentokrát vybavili cez Katolícke noviny za hradbami Vatikánu. Presúvame sa najprv metrom B – Basilica San Paolo – Termini a potom metrom A – Termini – Cipro. Z tejto zastávky je náš apartmán Vaticano asi 10 minút peši. Po ceste máme zelovoc a supermarket CONAD. Treba povedať, že ovocie a zelenina tu je prvotriedna, takže radosť nakupovať. Stretávame sa s našim pánom domácim, ktorý nám odovzdá kľúče a môžeme sa ubytovať. Priestory sú minimalistické a zariadené do posledného detailu. Na streche apartmánu máme terasu. Múry Vatikánu sú len pár metrov od nás a ako večernú prechádzku si to ideme obísť celé dookola. Na každom kúsku sú kamery a celý Vatikán pôsobí ako nedobytná pevnosť. Po asi desiatich minútach chôdze míňame vchod do Vatikánskych múzeí, ktoré máme na programe na zajtra. Ešte pár ostrých zákrut a nasleduje kolonáda, cez ktorú vchádzame na Námestie svätého Petra. Na nočné zábery som si zabudol statív na izbe, ale foťák v pohode položíte aj na drevené zátarasy. Celý okruh okolo vatikánskych múrov trvá asi hodinu.

Námestie svätého Petra Námestie svätého Petra Rieka Tiber Vatikánske múzeá Anjelský hrad

2.deň (4.4.) – Vatikánske múzeá a Bazilika svätého Petra

Vatikánske múzeá je program rozhodne na celý deň. Brány múzeí sa otvarájú 9:00, ale do radu sa treba prísť postaviť už o ôsmej. Vchod je zboku vatikánskych múrov a radov sa tu tvorí viac, takže si dajte pozor, či stojíte v tom správnom. Jeden rad pre online vstupenky sa tvorí smerom hore a väčšinou sú to organizované skupiny. Pre ostatných ľudí sa tvorí rada smerom dole z kopca popri múroch. Šmejdi vám budú chcieť počas čakania predať prednostný vstup za dvojnásobnú cenu. Rada síce vyzerá hrozivo, ale o deviatej sa to už celkom rozhýbe.

TIP: Na začiatku prehliadky si chodťe pozrieť východiskové točité schody, pretože vďaka našim tipom vyjdete potom v Bazilike svätého Petra

Pri točitých schodoch je aj Vatikánska pošta, odkiaľ posielame pohľadnicu domov. Začíname pravou stranou a to prehliadkou obrazov v Pinakotéke. Môžete tu nájsť obrazy najmä z Talianska ako aj najslávnejší Raffaelov obraz Premenenie Pána. V tejto časti sme si pozreli ešte rímske sochy – Museo Gregoriano Profano a Museo filatelico e numismatico s pápežskými známkami. Na ľavej strane navštevujeme egyptské múzeum – Museo Gregoriano Egizio, etruské múzeum – Museo Gregoriano Etrusco a grécke a rímske starožitnosti – Museo Pio Clementino. Na osemhrannom námestí je známa socha Laokonta. Pikoškou je, že jeho pravá ruka sa našla až po 400 rokoch. Po východe z týchto múzei prídete na nádvorie so šiškou – Cortile della Pigna, kde sa nachádza Fontana della Pigna z 1. storočia. Uprostred je točiaca guľa Sphere Within Sphere od talianskeho sochára Pomodora.

Cortile della Pigna Premenenie Pána Socha Laokonta Sphere Within Sphere Točité schody

Počas prehliadok budete vidieť asi najčastejšie tabuľu Capella Sistina, ktorá naznačuje, že to najlepšie príde na koniec. Múzeum pokračuje dlhočiznou chodbou, kde nasledujú postupne starožitnosti – Galleria degli Candelabri, nástenné gobelíny – Galleria degli Arazzi a nástenné mapy – Galleria delle Carte Geografiche. Potom prejdete ešte kúsok menej zaujímavými miestnosťami, aby mohli prísť na radu geniálne Raffaelove siene – Stanze di Raffaello. Je to komplex 4 izieb s tými najznámejšími freskami Aténska škola, Parnas a Dišputa v sieni Signatúry – Stanza della Segnatura. Ak ste mali sánku dole počas Raffaelovýcu siení, tak Sixtínska kaplnka vás už dorazí. Po vstupe do miestnosti vás oslní božská fresková výzdoba stien a stropu. Vrcholným dielom je Michelangelova freska Posledný súd. Maľba zaberá plochu takmer 165 m² a je na nej zachytených 390 postáv. Celej scéne dominuje veľká postava Krista, ktorý zdvihnutou pravicou vykonáva súdny akt. Po jeho pravej strane sú vyvolení, ktorí vystupujú na nebesia a po ľavici zatratení, klesajúci do priepasti, kde už na nich čaká Cháron so svojou loďkou. Predstavenie diela vyvolalo škandalózne reakcie vďaka nahým ľudským telám. Je tu zakázané fotografovať a ak by ste si mysleli, že kvôli poškodeniu malieb, tak sa mýlite. Práva na fotenie a filmovanie v kaplnke vlastní japonská televízna spoločnosť Nippon TV, ktorá zainvestovala 4,2 millióna USD do vyčistenia a reštaurovania fresiek.

TIP: Na konci kaplnky sa pripojte k nejakej organizovanej skupine a vyjdite východom vpravo

Ak to nespravíte a vyjdete vľavo, budete sa musieť vraciať celými Vatikánskymi múzeami naspäť.

Aténska škola Dišputa Nástenné gobelíny Nástenné mapy Raffaelove siene

Takže radšej sme oželeli časť múzea a vychádzame pri vstupe do kupoly Baziliky svätého Petra, čo je náš ďalší program. Vstupné máte na výber 5E schodmi alebo 7E výťahom. My si to pekne vyšliapeme. Najprv sa dostanete dovnútra kupoly, odkiaľ uvidíte hlavný oltár a baldachýn. Tá zaujímavejšia časť je vonkajšia vyhliadka, na ktorú si musia už všetci vyšľiapať. Práve odtiaľto nafotíte pohľadnicové zábery na barokové Námestie svätého Petra, ktoré navrhol Bernini a predstavuje náručie cirkvi prijímajúcej všetkých veriacich. Na opačnej strane kupoly zase uvídíte ako vyzerá Vatikán zvnútra. Zaujímavosťou je napríklad železničná koľaj, ktorá tam vedie zboku cez most. Pred palácom guvernéra je „prírodný“ Vatikánsky znak. Vlajku vatikánu tvoria dva prekrížené svätopeterské kľúče – žltý od nebeského kráľovstva a strieborný ako pápežská moc na Zemi. Ich posolstvo vychádza z Matúšovho evanjelia (Mt 16, 18 – 19): „18 A ja ti hovorím: Ty si Peter, a na tej skale postavím svoju cirkev a pekelné brány ju nepremôžu. 19 Dám ti kľúče kráľovstva nebeského, a čokoľvek zviažeš na zemi, bude zviazané na nebesiach, a čokoľvek rozviažeš na zemi, bude rozviazané na nebesiach.“ Cesta dole je po inej trase a vyjdete pri sochách na priečelí a následne vnútri Baziliky svätého Petra. Naozaj veľmi dobre vymyslené. Bazilika má dĺžku 211m, výšku 136m, kapacitu 60-tisíc ľudí a do roku 1990 bola najväčším kostolom na svete, kedy ju „predbehla“ Bazilika Panny Márie Mierovej v hlavnom meste Pobrežia Slonoviny. Impozantný Berniniho baldachýn sa vypína pod stredom kupoly, kde sa križuje hlavná loď s bočnými. Je to srdce baziliky, kde stojí Pápežský oltár priamo nad hrobom svätého Petra. Vedľa sa nachádza socha svätého Petra z 13. storočia. Jeho prečnievajúcu nohu zvyknú turisti pobozkať alebo sa jej dotknúť. Na dnes máme už chodenia dosť, ale ešte sa sem vrátime posledný deň. Na večeru ochutnávame miestny kebab.

Kupola Námestie svätého Petra Obelisk Sixtínska kaplnka Vatikán

3.deň (5.4.) – Centrum Ríma

Centrum Ríma sme si rozplánovali na 2 dni. Dnes chceme dať toho čo najviac a v nedeľu po Anjel Pána zvyšok. Nasadáme na metro a začíname najvzdialenejšími miestami pri zastávke San Giovanni. Ako prvú navštevujeme Baziliku svätého Jána v Lateráne, ktorá má prívlastok

„hlava a matka“ všetkých kostolov mesta a sveta. Napriek tomu, že všeobecne sa za duchovné centrum rímskokatolíckej cirkvi považuje Bazilika svätého Petra, Lateránska Bazilika je hierarchicky najvyššie postaveným chrámom katolíkov. Vedľa Lateránskej Baziliky na druhej strane cesty je budova Svätých schodov – Scala Santa. Podľa tradície ide o schody, po ktorých vystupoval Ježiš v Pilátovom dome. Po 28 schodoch možno vystúpiť iba pokľačiačky, takže si to poctivo pretrpíme. Smerom oproti bazilike kráčame k ďaľšiemu kostolu Santa Croce in Gerusalemme Basilica, ktorý je známy pozostatkami Kristovho kríža. Ak si dobre nenaplánujete trasu, tak sa naozaj ubeháte k smrti. Vraciame sa naspäť k Lateránskej Bazilike a pokračujeme pešo ku Koloseu. Po ceste ešte navštevujeme Baziliku svätého Klementa. O pár desiatok metrov sa začína otvárať slávne Koloseum. Táto architektonická dominanta Ríma slúžila hlavne na boje gladiátorov, boje s divými zvieratami, popravy a dramatické predstavenia. Je dosť možné, že zažijete čiastočnú rekonštrukciu a lešenia ako my. Vstupné 13,50E sa nám zdalo troška priveľa, takže sme si ho pozreli za denného svetla a potom ešte raz pri zotmení. Napravo od Kolosea je park, kde si dáme rýchly obed v podobe našich domácich zásob.

Bazilika svätého Jána v Lateráne Bazilika svätého Jána v Lateráne Koloseum Sväté schody

Pokračujeme ďalej k Bazilike Sv. Petra v okovách známej vďaka okovám, ktorými dal Herodes spútať sv. Petra a Michelangelovej soche Mojžiša. Najväčším rímskym chrámom zasväteným Panne Márii je Bazilika Santa Maria Maggiore. Je známa aj pod názvom Santa Maria della Neve (Panna Mária Snežná) vďaka legende o zázračnom snežení uprostred leta a dvojitom mariánskom zjavení. Nasadáme na metro na stanici Termini a vystupujeme na zastávke Spagna. S troškou šťastia vychádzame na začiatku parku smerujúceho k Villa Borghese. Pre nedostatok času sme ju z programu vypustili. Ideme rovno na vyhliadku Monte Pincio, ktorá je jedna z najkrajších vyhliadok v Ríme. Pohľady pripomínajú stovežatú Prahu, kde vyčnieva množstvo vežičiek a kupôl. Po hradbách schádzame ku kostolu Najsvätejšej trojice, odkiaľ vedie 135 schodov dole cez Španielske námestie – Piazza di Spagna. Ak sme videli niektoré námestie preplnené, tak to bolo určite minimálne toto. Oproti Španielskym schodom vedie ulica Via dei Condotti, najluxusnejšia nákupná ulica Ríma, na ktorej má byt známa talianska herečka Sophia Loren. Naše kroky smerujú podľa plánu k Fontáne di Trevi. Môžem povedať, že je to najkrajšia fontána, akú som v živote videl. Stalo sa zvykom, že turisti hádžu do fontány mince, aby sa do Ríma ešte vrátili. Za deň odtiaľ vyberú neuveriteľných 3000E.

Bazilika Santa Maria Maggiore Božie oko Fontána di Trevi Monte Pincio Monte Pincio

O dve ulice ďalej prichádzame k prezidentskému palácu Palazzo Quirinale. Úradná budova ako každá iná, možno zvnútra by nás zaujala viac. Ďalší cieľ našej púte je pamätník Viktora Emanuela II., ktorý bol postavený na počesť prvého kráľa zjednoteného Talianska. Táto majestátna stavba z bieleho mramora je vysoká 70m a je viditeľná aj z väčšej diaľky. Vnútri pamätníka sa nachádza múzeum a z bokov si môžete nafotiť pekné panorámy. Výtah na úplny vrchol stojí nekresťanských 7E, takže to sme oželeli. Radšej si môžete posediet v útulnej kaviarničke. Za pamätníkom je kostol, kde sme akurát vyčíhali svadbu. Pokračujeme dole schodmi na Kapitolské námestie a Kapitolské múzeá. Kapitol je dnes sídlom primátora a rímskeho magistrátu, vedie k nemu veľké schodicko zvané Cordonata. Z bočnej strany pamätníka je autobusové stanovište, takže nájst ten správny k ústam pravdy Mouth of Truth by nemal byť problém. Legenda hovorí, že ak do týchto úst vloží svoju ruku klamár, ostane bez ruky. Ústa sú za mrežami a keďže je po záverečnej, pozeráme si ich iba zvonku. Záver dňa trávime v parku pri kostole Santa Sabina, odkiaľ sú taktiež pekné vyhliadky.

Forum Traiani Kapitol Mouth of Truth Pamätník Viktora Emanuela II. Santa Sabina

4.deň (6.4.) – Pápež František

Nedeľné doobedie máme vyhradené na Anjel Pána na Námestí svätého Petra. 15-minútová modlitba býva každú nedeľu o 12:00 s pápežom Františkom. Aby sme vyplnili čas, ideme sa prejsť okolo Anjelského hradu – Castel Sant´Angelo. Vstupné je 8,50E, ale nechceli sme to už časovo siliť. Prechádzame poza hrad k justičnému palácu a naspäť po druhej strane rieky Tiber. Na moste pred hradom Ponte Sant’Angelo sú sochy 10 anjelov, ktorí držia artefakty súvisiace s ukrižovaním Krista. Z tohto miesta spravíte asi najlepšie zábery na Anjelský hrad. Chceme si nechať dostatočnú rezervu, takže sa poberáme pomaly na Námestie svätého Petra. Ľudia sa začínajú zhromažďovať už hodinu pred a vlajky vám budú ponúkať na každých dvoch metroch. Zjednáme cenu a kupujeme si dve na pamiatku. Presne o 12tej za hlasného skandovania sa otvára okno Apoštolského paláca. Najprv vyhodia koberec a potom sa objaví slávnostne pápež František, ktorý pozdraví všetkých ľudí. Je to úžasný zážitok. Dav pomalinky stíchne a začína samotná modlitba.

Anjelský hrad Námestie svätého Petra Námestie svätého Petra Pápež František Rieka Tiber

Po skončení sa námestie pomaly ale isto vyprázdňuje. Snažíme sa ísť bočnými uličkami aby sme mohli pokračovať v našom programe. Námestie Piazza Navona je jedným z najznámejších a najkrajších v Ríme. Je známe tromi fontánami s Berniniho fontánou 4 riek uprostred – Fontana dei Quattro Fiumi. Pokračujeme ďalej k slávnemu chrámu Pantheón. Táto antická stavba postavená v rokoch 27 až 25 p.n.l. prežila celých 2000 rokov a je to jedna z najzachovalejších stavieb sveta. Zaujímavosťou je kruhový interiér, ktorý ma rovnakú výšku aj priemer – 43,4m. Svetlo preniká dovnútra z otvoru na vrchole s priemerom 8,92m a ak sa zamýšľate, čo sa deje, keď prší, tak odpoveď je jednoduchá, voda odteká otvormi v podlahe. Dnes je to národné múzeum a je tu hrobka Raffaela, talianskych kráľov Vittorio Emanuele II., Umberto I. a kráľovny Margherity. O ulicu ďalej sa zastavujeme v kostole Svätého Ignáca z Loyoly. Nasleduje stĺp Marka Aurelia s reliéfmi, ktoré zachytávajú 116 bojových scén a víťazných ťažení Marka Aurélia.

Hrobka Raffaela Pantheón Pantheón Piazza Navona Stĺp Marka Aurelia

Mali sme vyhliadnutú omšu po slovensky, ale prišli sme troška neskoro a ešte aj pri nesprávne dvere, takže to vyzeralo, ako keby už zamkli a nepúšťali dnu. Počas improvizácie nás vietor zahnal do podzemnej miestnosti s lebkami a natrafili sme aj na rehoľu pallotínov, kde nám kňaz porozprával niečo z histórie a ukázal podzemné priestory. Omšu nakoniec absolvujeme po taliansky v časti Trastevere za Tiberským ostrovom Isola Tiberina. Po moste Ponte Palatino sa presúvame k Circo Massimo. Kedysi najväčší štadión starovekého Ríma, dnes už len zarastená trávnatá plocha. Po ľavej strane štadióna sa nachádzajú antické ruiny významných budov, obklopujúcich námestie Forum Romanum. Nasleduje Konštantínov oblúk a samotné Koloseum, ktoré sme si naplánovali vidieť aj po zotmení. Večerné fotky Kolosea so statívom stoja naozaj za to. Pekne vysvietené sú aj zvyšky stĺporadia Forum Romanum. Na autobus nasadáme na stanovišti vedľa pamätníka Viktora Emanuella II.

Circo Massimo Forum Romanum Lebková miestnosť Večerné Koloseum Večerné Koloseum

5.deň (7.4.) – Rozlúčka s Rímom

Ráno sa pobalíme a vyrážame s vecami ešte raz do Baziliky svätého Petra. Je to akurát program na doobedie, keďže prvýkrát sme ju videli len tak z rýchlika. Rada pred bazilikou je až po stred námestia, ale netreba sa nechať odradiť, za pol hodinku ste vnútri.

TIP: Na pravej strane námestia môžete nájsť označenú dlaždičku z miesta atentátu na Jána Pavla II.

Po absolvaní bezpečnostnej kontroly si odkladáme batožinu do šatne. Foto a video dokumentácia sa môže začať. Ak chcete absolvovať aj prehliadku hrobiek, tak vstupné schody sú naľavo od baldachýna. Odlet z letiska Ciampino máme 14:30. Do Bratislavy prilietame načas a môžeme konštatovať ďalší super výlet za nami.

Baldachýn Bazilika svätého Petra Bazilika svätého Petra Bazilika svätého Petra Bazilika svätého Petra

Duch Svätý Hrobka Jána Pavla II. Kupola Pamätná dlaždička Svätý Peter