5/5 - (15 votes)

Barcelona, hlavné mesto Katalánska, je druhým najväčším mestom Španielska. Okrem prímorskej destinácie je známe svojou rozprávkovou architektúrou slávneho Antonia Gaudího. Veď kto by nepoznal ikonickú Sagradu Familiu, park Güell alebo pokrútené domy. Spolu s krásnou Barcelonou si jeden deň určite vyhraďte na bájnu horu Montserrat, ktorá je len kúsok od mesta.

Podrobná mapa našich bodov záujmu

Súhrn cien na osobu

Cena leteniek: 40€ | Dĺžka letu: Viedeň – Barcelona El Prat: 2h 20min (sledujte lacné letenky)
Ubytovanie: 72€ / 3 nocí | Atrakcie: 30€ | Jedlo a pitie: 100€ | Spolu na osobu: 242€

Praktické informácie

  • Preverte si, ktoré letisko kupujete, lebo Barcelona má dve letiská – El Prat Airport je bližšie vo vzdialenosti len 15 km, Girona Costa-Brava Airport je až 90 km
  • Doprava z letiska T2 do centra – metrom L9 na viacero prestupov (treba drahší Airport Ticket za 4,60€) alebo autobus Aerobus na Plaça de Catalunya za 5,90€ (Linka A2 z T2 chodí každých 10 minút)
  • Na metro sa oplatí kúpiť balíček 10 lístkov T-10 za 10,20€ ak ste viacerí (lístok neplatí pre cestu z letiska)
  • Lístky na pamiatky Sagrada Familia a park Güell sa dajú kúpiť vopred cez internet (hlavne Sagrada môže byť vybookovaná, ak by ste išli na mieste).
  • Priamy bus Barcelona – Montserrat chodí len 1x denne cez spoločnosť Autocarres Julia
  • V čase, keď hrá domáca FC Barcelona, je mesto plné futbalových fanúšikov
  • Spievajúca fontána Màgica de Montjuïc hrá v každom ročnom období v iných časoch, preto si ich radšej zistite dopredu

Čo sme videli v Barcelone?

Sagrada Familia

Sagrada Familia (Chrám Svätej Rodiny) – hlavná dominanta Barcelony, ktorá je vo výstavbe od roku 1882. Mala by sa dokončiť v roku 2026, na 100. výročie smrti architekta Antonia Gaudího, ktorý baziliku navrhoval. Po dokončení bude mať 18 veží, z ktorých bude 12 venovaných apoštolom, 4 evanjelistom, 1 Panne Márii a najväčšia veža s veľkým krížom bude venovaná Ježišovi Kristovi. Bazilika je na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. My sme absolvovali len základnú prehliadku interiéru za 15€, do veže si musíte priplatiť ďalších 14€.

Park Güell

Park Güell

Park Güell – jedinečný park, ktorý  projektoval Gaudí na objednávku bohatého obchodníka Eusébia Güella. Pôvodne malo vzniknúť rozľahlé záhradné mesto, ale nakoniec k realizácii nikdy nedošlo. V parku boli postavené jediné dva domy – pre Gaudího a Güella. Po vstupe do parku vás víta široké vstupné schodisko, ktoré stráži symbol celého parku – drak, zdobený tradičnou katalánskou mozaikou. Centrom diania je veľká terasa,  lemovaná lavičkou v tvare vlny, ktorá je dlhá neuveriteľných 110 metrov. Práve odtiaľto sú všetky tie pohľadnicové zábery. Vstupné do parku je 7,50€ a istejšie je kúpiť si lístok dopredu online.

TIP: Odporúčame návštíviť aj neďalekú vyhliadku s krížom – Turó de les Tres Creus.

Pláž Barceloneta

Pláž Barceloneta

Pláž Barceloneta – dlhá piesková pláž najbližšie k centru. Napriek tomu, že sme boli v júni, odhodlali sme sa aj okúpať. Ak máte chuť si zašportovať, nájdete tu aj free gym dostupný pre deti i dospelých. Na konci pláže smerom doprava sa vyníma luxusný Hotel W, pripomínajúci dubajskú plachetnicu.

Arc de Triomf

Arc de Triomf – hnedý víťazný oblúk v neo-maurskom štýle z roku 1888, ktorý sa nachádza pri Ciutadella Park. Park je vhodný pre bežcov.

Cathedral of Barcelona

Cathedral of Barcelona

Cathedral of Barcelona – Catedral de la Seu bola postavená v 13. – 15. stor. na mieste pôvodnej baziliky. Fasáda a veža boli vybudované na začiatku 20. storočia.

Fontána Màgica de Montjuïc

Fontána-Màgica-de-Montjuïc

Fontána Màgica de Montjuïcspievajúca fontána, ktorá hrá v každom ročnom období v iných časoch, preto si ich radšej zistite dopredu.

Montjuïc Castle

Montjuïc Castle

Montjuïc Castle – stará vojenská pevnosť, z ktorej je krásny výhľad na celú Barcelonu.  ku vchodu vedie aj lanovka. Na hrade vanie veľká katalánska vlajka. Vstupné je 5€.

TIP: Na kávičku v blízkosti s pekným výhľadom odporúčame Restaurante Miramar.

Casa Batlló a Casa Mila

Casa Batlló a Casa Mila – ďalšie famózne Gaudího diela. Domy stoja za prehliadku aspoň zvonka, keďže vstupné je drahšie ako do Sagrady – Casa Batlló 24,50€ a Casa Mila 22€.

Bájna hora Montserrat

Montserrat je povinná zastávka pri návšteve Barcelony. Je to len 40 km vzdialená bájna hora so svetoznámym benediktínskym kláštorom, ktorý je obklopený obrovskými vápencovými skalami.

Možnosti dopravy ku kláštoru sú dve

  1. Priamy autobus z Barcelony až na vrchol ku kláštoru, ktorý chodí ale len raz denne (cca 10€ spiatočne)
  2. Kombinácia vlaku R5 (spoločnosť FGC, cena podľa počtu osôb) + lanovky (11€ spiatočne). Ak by bola dlhá rada na lanovku ako sme zažili my, tak si môžete spraviť túru smerom hore, ako my

TIP: Ak máte dostatok času, z kláštora ide ďalej zubačka na vrch Sant Joan (13€ spiatočne), odkiaľ sa dá spraviť krásna túra na vrch Sant Jeroni (1236m n.m.). Na celý okruh v dĺžke 8 km si vyhraďte aspoň 2 hodiny.

Benediktínsky kláštorBenediktínsky kláštorMontserratPešia cesta na MontserratZubačka na vrch Sant Joan