4.9/5 - (15 votes)

Famózne mosty, kostoly a katedrály, vykachličkované domy a úzke uličky. Ústie zlatej rieky Douro, kde sa rodí svetoznáme víno. A v neposlednom rade, pobrežie Atlantiku na dosah ruky. Všetko to a ešte oveľa viac môžete zažiť v druhom najväčšom portugalskom meste Porto. Navyše v blízkosti môžete objaviť portugalské benátky – mestečko Aveiro a nekonečnú bielu pláž – Costa Nova Beach s pieskovými dunami, ako na kanárskych ostrovoch.

Čo sa dozvieš v článku?

 • Nájdeš tu podrobnú mapu s atrakciami
 • Koľko ťa bude stáť takýto výlet
 • Praktické tipy, aby ťa nič neprekvapilo
 • Čo si nenechať újsť v Porte
 • Ako bonus: Aveiro a Costa Nova Beach

Podrobná mapa s atrakciami

Súhrn cien na osobu

Cena leteniek: 95€ | Dĺžka letu: Viedeň – Lisabon: 3h 30min, Lisabon – Porto: 1h (sledujte lacné letenky) | Časový posun v Porte: -1h
Ubytovanie: 100€ / 5 nocí | Doprava: 30€ | Jedlo a pitie: 150€ | Atrakcie: 25€ | Spolu na osobu: 400€

Praktické informácie

 • Doprava z letiska – do centra chodí priama metro linka E (resp. skôr vlak, lebo väčšinu času ide nad zemou). Najviac sa oplatí karta Andante Tour 3-dňová za 15€ alebo 1-dňová za 7€, kúpite ju na letisku v turistickom centre (dalo sa platiť len cash). Kartu treba prikladať k označovaču pred každým nástupom do metra (aj pri prestupe na ďalšie metro), v autobuse alebo pred cestou vlakom
 • Električky – sú žiaľ vyňaté z Andante Tour karty a platia sa samostatne 3,50€/1 jazda alebo 6€/2 jazdy alebo 10€ za 2-dňový pass
 • Lode – plavba loďou “6 Bridges Cruise” od Ribeiry stojí štandardne 15€ a trvá 50 minút, ale ak ju chcete lacnejšie, z druhej strany brehu stojí len 12€
 • Taxíky – v meste fungujú appky Bolt, Uber a Mytaxi – na letisko ukazoval Bolt cca 12€
 • Portské víno – fľaša portského vína je lacnejšia v lokálnych obchodoch ako v pivniciach (napr. Cruz Tawny sme našli v obchode za 5,70€ vs. 8,90€ oficiálna cena)
 • Jedlo – typickým jedlom, ktoré nesmiete vynechať, je treska na rôzne spôsoby – codfish a kalorický sendvič s omáčkou – francesinha. Pre milovníkov piva odporúčame Super Bock a Bavaria Weiss
 • Freelancing – Odporúčame kaviareň Nicolau Porto s rýchlym internetom a chutným jedlom.
 • Aveiro – do Aveira chodí drahší vlak za 14,70€ alebo lacnejší len za 3,55€ (časový rozdiel je len 20 minút), rozpis si pozrite na stránke dopravcu CP
 • Lisabon – z Porta chodí aj rýchlovlak do Lisabonu, ktorým ste v hlavnom meste za 3,5 hodiny a stojí len 31,20€ (2. trieda)

Čo sme videli v Porte

1. Luís I. Bridge

Luis I Bridge

Luís I. Bridge – po slovensky most Ľudovíta I. je najväčšou dominantou Porta. Bol postavený v roku 1886 a na jeho návrhu sa podieľal aj sám Gustave Eiffel. Most je vysoký 45m a má dve poschodia – po spodnom jazdia autá a autobusy, po vrchnom zase metro. V čase keď nechodí metro, je celá šírka k dispozícii pre chodcov – geniálne, že?

TIP: Najlepšie vyhliadky na most sú pri konečnej stanici lanovky a na vrchu pri kláštore Serra do Pilar

2. Cais de Ribeira

Ribeira

Cais de Ribeira – hlavné nábrežie pri moste Ľudovíta I. s množstvom pestrofarebných domčekov a reštaurácií. Hlavným centrom je námestie Ribeira Square, odkiaľ chodia aj vyhliadkové lode. Najčastejšia plavba “6 Bridges Cruise” chodí každú pol hodinu a trvá 50 minút. V cene 15€ máte následne ochutnávku 1 vína v Porto Cruz budove na druhej strane rieky. Historická štvrť Ribeira je zapísaná na zozname UNESCO od roku 1996.

3. Clérigos Tower

Výhľad z Clerigos Tower

Clérigos Tower – kostol klerikov s vežou vysokou 76m sa nachádza len pár minút od stanice metra Sao Bento. Veža vyčnieva majestátne ponad všetky budovy a za zdolanie 240 schodov vás čaká úchvatný pohľad na celé Porto. Vstupné je 5€, ale ak si chcete prehliadnuť len kostol, tak je to bezplatne.

4. Portské pivnice

Portské pivnice

Portské pivnice – legendárne portské pivnice sa nachádzajú na druhom brehu rieky Douro v časti zvanej Vila Nova de Gaia. Cena prehliadky začína od 10€ a popri historických faktoch sa vám ujde na konci aj ochutnávka 2-3 vín. Vo všeobecnosti sú 3 hlavné druhy portských vín – najčervenšie a nasladšie “Ruby”, zlatohnedé “Tawny” a biele najmenej sladké “White”. Nám chutil najviac Cruz, Sandeman a Calém v Tawny odrodách. Na pivniciach sú veľké svetelné nápisy, ktoré najmä večer svietia nad celé mesto Vila Nova.

TIP: Fľašu portského si kúpte radšej v lokálnom obchode, rozdiely sú aj 3 eurá (napr. Cruz), naopak Sandeman si drží cenu aj v lokálnych obchodoch

TIP: Cruz má asi ako jediný 360° panoramatickú terasu s výhľadom na most a Ribeiru

5. Portské pláže

Foz do Douro

Portské pláže – Foz do Douro je ústie rieky Douro, kde začínajú pláže s hnedým pieskom a pravý nespútaný Atlantik. Teplota vody v letných mesiacoch je maximálne okolo 19C, takže na kúpanie treba trošku otužovať. Na pláže sa najlepšie dostanete busom č.500, ktorý chodí poschodový a teda máte ešte krajší výhľad na oceán.

TIP: Odporúčame večerný beh pri západe slnka – začnite pri majáku a skončíte pri hrade Castelo do Queijo, zážitok je dokonalý.

6. Výťah Lada Ribeira

Z výťahu Lada Ribeira

Výťah Lada Ribeira – výťah sa nachádza medzi námestím Ribeira square a mostom Ľudovíta I. Nie je taký grandiózny ako Santa Justa lift v Lisabone, ale je z neho tiež pekný výhľad na most a druhú stranu pobrežia. Navyše je zadarmo.

7. Stanica Sao Bento

Stanica Sao Bento

Stanica Sao Bento – historická vlaková stanica, ktorá je dotiahnutá do samého centra mesta. My sme odtiaľto využili napríklad vlak do Aveira. Vlak sa hneď po odjazde stráca v dlhom tuneli a vychádza pri pobreží rieky Douro. Pokračuje na stanicu Campanha, kde sa otočí o 180° a pokračuje cez most Ponte de São João, odkiaľ môžete vidieť aj ďalšie portské mosty.

8. Jardins do Palácio de Cristal

Jardins do Palácio de Cristal

Jardins do Palácio de Cristal – romantická záhrada, ktorá bola navrhnutá nemeckým záhradným architektom ako súčasť Krištáľového paláca. Okrem pávov sme sa mohli pokochať panoramatickým výhľadom z kamennej veže na mesto a most Ponte da Arrábida.

9. Ponte da Arrábida

Ponte da Arrábida

Ponte da Arrábida – most Arrábida je ďalší z fotogenických mostov ponad rieku Douro. Najfotenejší je pri západe slnka, kedy sa slnečný kotúč dostáva pod jeho stred. Stačí sa odviezť poschodovým autobusom č.500 na pláže pri západe slnka (je v rámci Andante Tour).

10. Livraria Lello

Livraria Lello – knižnica, ktorá sa stala slávnou vďaka J. K. Rowlingovej, ktorá ju použila ako predlohu pre rokfortskú knižnicu. Autorka Harryho Pottera totiž strávila v Portugalsku niekoľko rokov. Knižnica je dvojposchodová a po vystáti si rady vonku sa pripravte na poriadnu tlačenicu vnútri. Vstupné funguje ako 5€ zľavový voucher na 1 knihu, pričom cena kníh začína od 10-15€. Zľavu viete využiť len na knihu, nedá sa kumulovať a ani použiť na doplnkový sortiment, ktorý tam predávajú.

TIP: Lístky do knižnice sa kupujú v predajni nad knižnicou vpravo a musíte si tam odložiť ruksaky do skrinky.

11. Palácio da Bolsa a Igreja de São Francisco

Palácio da Bolsa

Palácio da Bolsa a Igreja de São Francisco – tieto dve pamiatky sú hneď pri sebe a preto ich uvádzam spolu. Palác Bolsa (Burzový palác) je honosná neoklasicistická budova z 19. storočia, ktorá slúžila ako burza do roku 1934. V susedstve paláca je kostol sv. Františka, v ktorom si môžete pozrieť historické katakomby a jednu z najviac vyzdobených kaplniek v Portugalsku. Vstupné do paláca je 10€ a do kostola a katakomb 7€.

Aveiro – portugalské benátky

Ak ste už pochodili Porto krížom-krážom, odporúčame jednodňový výlet na juh do mestečka Aveiro. Cesta vlakom Sao Bento – Aveiro trvá približne 1 hodinu a 10 minút. Rozpis si pozrite na stránke dopravcu CP, pretože drahší vlak chodí za 14,70€ a lacnejší len za 3,55€ (časový rozdiel v dĺžke cesty je len 20 minút). Z historickej stanice Sao Bento ide vlak tunelom do stanice Campanhã, kde sa prehodí na opačný smer. Následne prechádza po moste Ponte de São João, takže si sadnite vpravo, aby ste mali výhľad na ďalšie mosty.

Ponte D. Maria Pia bol pôvodný železničný most, ktorý projektoval Gustave Eiffel v roku 1877 ešte pred postavením Eiffelovky. Keď si ho porovnáte s mostom Ľudovíta I., tak sa nápadne podobajú. Za mostom Maria PIa je najnovší oblúkový most z roku 2003 Ponte do Infante, ktorý je celý z betónu. Vlak stojí následne v stanici General Torres, kde sa však viete dopraviť i metrom a nastúpiť priamo tu, ale zas by ste prišli o výhľady na mosty. Po ceste budete míňať plážové mestečko Espinho. Vlak tu stojí dokonca v podzemí. Pred samotným Aveirom je papierenský závod, takže vôňa nám pripomenula Ružomberok. Našťastie je to dostatočne ďaleko od mesta.

Aveiro centrumGondoly v AveireGondoly v Aveire

Centrum mesta Aveiro je peši asi 15 minút z vlakovej stanice. Spoznáte ho veľmi rýchlo podľa kanála s plávajúcimi gondolami. Nie nadarmo  je označované ako portugalské benátky. Ďalšími bodmi záujmu sú Monastery of Jesus (sídlo mestského múzea), park Infante D. Pedro, univerzita Universidade de Aveiro a nákupné centrum Forum Aveiro. Navštíviť Aveiro bez ochutnávky ovos molos je hriech. Jedná sa o typické pečivo v tejto oblasti a pochádza z dávnych ženských kláštorov v Aveire.

Costa Nova Beach – nekonečná biela pláž s dunami

Costa Nova Beach

Bus Transdev do Costa Nova Beach stojí 2,60€ z autobusovej stanice Aveiro (nachádza sa asi 2 minúty za vlakovou stanicou), alebo 2,40€ z centra Aveira. Bus chodí približne raz za hodinu, takže si pozrite rozpis dopredu.

Costa NovaCosta Nova BeachCosta Nova BeachCosta Nova BeachCosta Nova

Počas cesty sú ešte zaujímavé zastávky:

 • Reserva Natural das Dunas de São Jacinto – prírodná rezervácia s pieskovými dunami, na ktorú sa viete dostať loďou. Bus stojí v prístave Ferry Aveiro.
 • Barra Aveiro Beach – nekonečná biela pláž s pieskovými dunami a majákom na konci, nachádza sa nad Costa Nova Beach, ale nemá také pekné farebné domčeky

Konečnou zastávkou je kruhový objazd v centre Costa Nova. Po pravej strane budete míňať malebné domčeky hýriace všetkými možnými farbami. Domčeky pripomínajú nórsky Bergen, a nájdete ich aj na bookingu, pričom cena v sezóne sa pohybuje od 30€/noc. Costa Nova je vo svojej podstate úzky polostrov, takže z jednej strany je lagúna a z druhej už samotná pláž Costa Nova.

Pláž Costa Nova je nádherná biela pláž s pieskovými dunami, ako na kanárskych ostrovoch. Popri pobreží vedie drevená cestička, takže sa môžete len tak prechádzať pomedzi duny a dýchať oceánsky vzduch. Ak si spravíte piknik a hodíte sa do vĺn Atlantiku, viete tu stráviť aj celý deň. Chce to ale troška otužovať, lebo voda v letných mesiacoch dosahuje ledva 18-19°C.