5/5 - (10 votes)

Azory alebo Azorské ostrovy sú častokrát označované ako európsky Havaj. Patria pod Portugalsko a z 12-tich ostrovov je obývaných celkovo až 9. Tieto klenoty sopečného pôvodu ukrývajú v sebe zelenú panenskú prírodu, prírodné kúpaliská ale aj lávové jaskyne a vysoké hory. V našom článku sa dozviete, čo vidieť a nezmeškať na treťom najväčšom ostrove Terceira.

Podrobná Google mapa s atrakciami

Podrobná mapa našich bodov záujmu

1. Jaskyňa Algar do Carvão

Najväčšou atrakciou celého ostrova je vertikálna jaskyňa Algar do Carvão. Bývalá sopka zanechala po sebe dokonalú lávovú trubicu, ktorá hrá všetkými možnými farbami. Je to akoby cesta do stredu zeme, obklopená rajskou zeleňou a zvrchu na vás dopadajú jemné kvapky vody. Čím idete nižšie, tým viac si vykrúcate krk k nebeskému kruhovitému otvoru, odkiaľ prenikajú svetelné lúče. Cestičkou sa dá zísť až k podzemnej lagúne s kryštalickou vodou.

TIP: Najviac sa oplatí kombinovaný lístok za 12€ do Algar do Carvão + susednej lávovej jaskyne Gruta do Natal

2. Mesto Angra do Heroísmo a Monte Brasil

Mesto Angra do Heroismo je najväčším a najstarším mestom Azorských ostrovov z roku 1534, čím je zapísané aj do svetového dedičstva UNESCO. Najlepšou vyhliadkou na celé mesto je obelisk Memória a D. Pedro IV z 19. storočia. Od pamätníka vedú potom schody do nádhernej botanickej záhrady Duke Of Terceira Garden, kde môžete vidieť množstvo endemických a exotických rastlín. V samotnom meste potom určite nevynechajte modrý kostolík Igreja da Misericórdia. Ak sa chcete okúpať, je tu aj pohodová mestská pláž s výhľadom na horu Monte Brasil. Pod vrchom hory sa týči pevnosť Fortaleza de São João Baptista, ktorá sa dá pozrieť aspoň zvonku.

Do prírodnej rezervácie Monte Brasil sa viete dostať autom a je zaujímavá hlavne voľne žijúcou zverou – srnky, kohúty, sliepky alebo kačice. Dokonalé miesto na piknik, kde vám budú robiť spoločnosť tieto milé zvieratká. Okrem toho je tu viacero nenáročných turistických trás s peknými vyhliadkami. Mne sa najviac páčila Whale watching tower (pozorovateľňa veľrýb) a Miradouro do Pico do Facho, kde je starobylý telegrafický stĺp a panoramatický výhľad na celé okolie. Auto sa dá odparkovať pri pamätníku Miradouro do Pico das Cruzinhas alebo kúsok nižšie na menšom parkovisku.

3. Prírodné kúpalisko Biscoitos

Na Terceire síce nenájdete termálne pramene, ako je tomu na hlavnom ostrove Sao Miguel. Napriek tomu vám to vynahradí viacero prírodných kúpalísk, kde je voda spojená s oceánom a môžete si v pokoji zaplávať. Tým najkrajším z nich je Piscinas Naturais Biscoitos zasadené do sopečných lávových kameňov. Príroda sa tu naozaj vyhrala, pričom vzniklo viacero menších bazénov. Ležať môžete buď na kameňoch alebo na betóne. Voda má v lete príjemných 20 – 22°C.

4. Býčie zápasy na lane

„Tourada à corda“ je 400 rokov starý tradičný pouličný býčí zápas na Terceire a je vôbec najstaršou tradíciou na Azorských ostrovoch. Každý rok od mája do októbra sa na uliciach, poliach a plážach Terceiry uskutoční okolo 230 „tourad“. Zápas začína výstrelom jednej svetlice do vzduchu, následne vypustia býka na lane a prví odvážlivci sa mu vrhajú do cesty. Každé kolo je ukončené dvoma výstrelmi. Potom nasleduje pauza a ďalšie kolá s ďalšími býkmi. Treba prísť vopred aspoň hodinu, aby ste mali kde zaparkovať a chytiť si dostatočne vysoké miesto. Adrenalínový zážitok máte zaručený aj za múrikom 🙂 

TIP: Zoznam najbližších býčích zápasov si môžete pozrieť na FB stránke

5. Vyhliadka Serra do Cume

Vyhliadka Serra do Cume (vrch na vrchole) poskytuje výhľad na najväčšiu rovinatú plochu zo všetkých Azorských ostrovov. Predstavte si stovky rozdelených políčok zelenej farby, ktoré vyzerajú ako futbalové ihriská. O návštevnosti svedčia aj zájazdové autobusy, ale nebojte sa, osadenstvo vysadia  len na pár minút a potom máte vyhliadku znova len pre seba. Z druhej strany kopca po ceste dole je zase parádny výhľad na mesto Praia da Vitória. Keďže vyhliadka je v nadmorskej výške 545m, pripravte sa na možný vietor alebo hmlu.

6. Vyhliadka Serra de Santa Bárbara

Vrch Serra de Santa Bárbara s nadmorskou výškou 1021 m je najvyšším bodom ostrova. Viete sa sem dostať pohodlne autom po asfaltovej serpentínovej ceste. Pod vrcholom je parkovisko, z ktorého vedie drevená lávka s vyhliadkovými plošinami. Ak nie je zrovna zamračené, budete vidieť horu Monte Brasil, ako aj susedný ostrov Sao Jorge. Na tomto ostrove sa v marci 2022 prebudila sopečná činnosť a musel byť dokonca evakuovaný. Našťastie sa nič vážnejšie nestalo a sopka nazatiaľ utíchla.

7. Túra Mistérios Negros

Na ostrove Terceira je veľa pekných túr, ktoré vás prevedú prekrásnou zelenou azorskou prírodou. Jazerá, močiare, lúky a rokliny – to všetko vám ponúkne nedotknutá príroda na túre Mistérios Negros. Celý okruh začína aj končí pri jaskyni Gruta do Natal a má rovných 5 km. Odporúčam zobrať nepremokavú obuv, lebo akokoľvek som si dával pozor, aj tak som sa zaboril jednou nohou do bahna. 

GPS trasa: https://www.strava.com/activities/7077497135

8. Pláž Praia Grande a vyhliadka Facho

Žlto-čierna pláž Praia Grande je hlavnou plážou v meste Praia da Vitória. Je jedna z mála pieskových pláži na ostrove a preto si ju nenechajte ujsť. Keďže je to zátoka, na ktorej konci je hlavný prístav ostrova, je tu pokojná voda a pozvoľný vstup do oceánu. Lode z tohto prístavu premávajú na okolité ostrovy v hlavnej sezóne od júna do septembra.

TIP: Lodný cestovný poriadok si pozrite na oficiálnej stránke Atlânticoline

Vyhliadka Miradouro do Facho sa týči nad mestom a poskytuje nádherný panoramatický výhľad na pláž, hlavný prístav a v neposlednom rade veľkú zelenú horu Serra do Cume. Nachádza sa tu aj veľký pamätník Nepoškvrneného Srdca Panny Márie. Na vyhliadku vedú terasovité kamenné schody z mesta.

9. Vyhliadka Serra da Ribeirinha

Ďalšou z krásnych vyhliadok je Serra da Ribeirinha. Ako na dlani budete mať zelené a hnedé políčka podobné vyhliadke Serra do Cume. Navyše môžete vidieť fotogenické ostrovy 

Ilhéus das Cabras po ľavej strane a horu Monte Brasil po pravej. Ak vám cestu autom zahatá stádo kráv, vedzte, že na Azoroch je to bežné, treba len opatrne prejsť popri nich.

10. Malé chrámy Impérios

Náboženský Kult Ducha Svätého je hlboko zakorenená tradícia na Azorských ostrovoch už niekoľko storočí. Impérios je názov pre malé cirkevné budovy s malebnými fasádami, ktoré sa rozprestierajú vo farnostiach, aby mal každý trvalé miesto na vzdávanie holdu Duchu Svätému. Po ceste ostrovom si ich môžete odfotiť desiatky a dať hlasovať o ten najkrajší 🙂