5/5 - (11 votes)

Portugalské mesto Faro je v porovnaní s Lisabonom a Portom ich menší brat, no rozhodne v ničom nezaostáva. Nachádza sa v krásnej pobrežnej oblasti Algarve, ktorá ponúka dychberúce výhľady, pláže s tyrkysovou vodou a skryté jaskyne. Jednotlivé miesta sú poprepájané turistickými chodníkmi, takže plážovanie môžete spojiť aj s turistikou. Jeho blízkosť s africkým kontinentom priniesla mix európskej a arabskej kultúry.

Podrobná Google mapa s atrakciami

Podrobná mapa našich bodov záujmu

Súhrn cien na osobu

Cena leteniek: 50€ | Dĺžka letu: Viedeň – Faro: 3h 30min (sledujte lacné letenky)
Ubytovanie: 30€ / 3 nocí | Auto + benzín: 30€ | Jedlo a pitie: 100€ | Spolu na osobu: 210€

Praktické informácie:

  • Ubytovanie – cez booking.com sa pohybuje od 10€ / noc, v novembri je už chladnejšie a keďže nemajú radiátory, pozrite si, či má ubytovanie aspoň klímu.
  • Letisko Faro – je vzdialené od Fara len 7 km. Z letiska premávajú autobusy 14 alebo 16 za 2,25€ alebo si požičajte auto. Je tu veľká konkurencia autopožičovní, takže ceny sú tlačené nadol, my sme napr. platili za 3 dni aj s poistením 30€ (spoločnosť Guerin cez Ryanair car hire stránku).
  • Parkovanie vo Fare – na konci mesta za hradbami je veľké bezplatné parkovisko, takže ubytko si kľudne rezervujte bez parkingu, je to len pár minút peši.
  • Mýtne úseky v Algavre – diaľnica je spoplatnená a ak chcete po nej jazdiť, musíte si už pri požičaní auta prenajať mýtny prístroj (stál 1,85€ / deň). My sme to oželeli a išli po pomalších cestách cez mestá.

Pohodové Faro

Mesto Faro je najväčšie mesto v oblasti Algarve. Historické centrum je bohaté na zaujímavú architektúru – pozostatky mestského múru z rímskych čias, kostoly z 18. storočia alebo divadlo Teatro Lethes zo 17. storočia. Odporúčame absolvovať prehliadku mesta so sprievodcom, ktorý vám porozpráva siahodlhú históriu osídlenia mesta ako aj množstvo pikošiek. Napríklad vás varuje pred najkyslejšími pomarančmi na hlavnom námestí, čím vás ešte viac vyprovokuje, aby ste ich ochutnali. No a čuduj sa svete, také skrivené ústa sme už dávno nemali 🙂 Ak si chcete dať dobré jedlo, je tu veľa skvelých reštaurácií, kde sme išli podľa Tripadvisora. Skúsili sme domácu portugalskú, mexickú ale aj indickú. Ak si chcete dať drink vo veľkom štýle, tak odporúčame strechu hotela Faro s panoramatickým výhľadom.

1. Praia de Faro

Praia de Faro

Kúsok od letiska sa nachádza dlhá piesková pláž Praia de Faro, ktorá sa nachádza v prírodnom parku Parque Natural da Ria Formosa. Je ideálna na pozorovanie západu slnka alebo môžete zájsť do niektorej z reštaurácii s morskými plodmi.

2. Faro walking tour

Faro walking tour

Celé mesto, ale hlavne starobylé centrum pochodíte najlepšie práve s touto bezplatnou walking tour. Prehliadka sa koná každý deň a stretávacím bodom je vstupná brána do mestských hradieb Arco da Vila.

3. Faro Cathedral

Faro CathedralHistorická katedrála na hlavnom námestí s mohutnými zvonmi, kde môžete vyjsť aj na vežu. Výhľad z terasy budete mať aj na pristávajúce lietadlá. Na námestí nezabudnite ochutnať spomínané najkyslejšie pomaranče na svete 🙂 

4. Faro Marina

Faro Marina

Mestský prístav, kde sa môžete odfotiť s nápisom “I love Faro”. Krásny panoramatický výhľad na prístav je z hotela Faro, kde si môžete dať kávičku alebo koláčik.

Čarovné Algarve

Oblasť Algarve je najjužnejší a najlákavejší región Portugalska, pretože ešte aj na jeseň je tu príjemne teplo. Už na pohľadniciach vás zláka čarovným pobrežím, krásnymi plážami a majestátnymi vyhliadkami. Názov pochádza z arabského slova al-garb – západ. Určite si požičajte auto, aby ste z tejto nádhery stihli pochodiť čo najviac. Po pobreží vedú cestičky od jednej pláži k druhej, takže turistikovať môžete dosýta. Dobrým východiskovým bodom je Praia de Marinha.

1. Praia de Marinha

Praia de Marinha

Táto pláž sa pravidelne umiestňuje medzi najkrajšími plážami nielen Portugalska, ale celej Európy. Žltý piesok je obklopený slnkom zaliatymi útesmi, ktoré skrývajú množstvo jaskýň a kamenných útvarov. Turistika po pobreží sa dá robiť do oboch smerov od tejto pláže.

2. Jaskyňa Benagril

Jaskyňa Benagril

Fotogenická jaskyňa, ktorú nájdete na každej pohľadnici. Plavba loďou z Lagosu trvá asi 30 minút, avšak musí byť pekné počasie a ceny bývajú premrštené. Oveľa lepšie riešenie je ľahká turistika z Praia da Marinha, kde sa vám počas cesty naskytnú parádne vyhliadky na útesy a kamenné okná.

3. Praia do Camilo

Praia do Camilo

Jedná sa o dve nádherné pláže, ktoré sú oddelené skalným tunelom. Na pláž zídete 225-timi drevenými schodmi, nechýba horúci piesok lemovaný farebnými útesmi, ktoré sú porastené miestnou flórou. V novembri má voda okolo 16 stupňov, kto by sa chcel schladiť 🙂 My sme už nestihli, ale kúsok od tejto pláže sú ďalšie ikonické útesy Ponta da Piedade.