5/5 - (7 votes)

(14.04.2013 – 18.04.2013) Nekonečné pláže s bielym pieskom nie sú len v Karibiku. Môžete ich nájsť aj v Európe na jednom z kanárskych ostrovov – Fuerteventura. V preklade to znamená veľké dobrodružstvo alebo silný vietor, no určite zažijete oboje. Naša trasa bola troška komplikovanejšia z Budapešti s prestupom v Madride, ale nenechali sme sa odradiť. Veď kde máte v Európe v polke apríla teplotu vody nad 20°C?

Dĺžka výletu: 5 nocí | Dĺžka letu: Budapešť – Madrid: 3h 20min, Madrid – Fuerteventura: 2h 50min (sledujte lacné letenky)
Cena letenky: 145€ | Ubytovanie: 68€ / 5 nocí | Auto + benzín: 42€ | Loď na Lobos: 15€ | Spolu na osobu bez jedla: 270€

Naša špeciálna google mapka

Obsah

1.deň (14.4.) – Mestečko Corralejo
2.deň (15.4.) – Ostrov Isla de Lobos
3.deň (16.4.) – Presun na juh ostrova
4.deň (17.4.) – Morro Jable a Playa Sotavento
5.deň (18.4.) – Pláž Risco del Paso

1.deň (14.4.) – Mestečko Corralejo

Prílet do Madridu je v sobotu poobede a na Fuerteventuru letíme až ráno, takže máme dostatok času aj na prehliadku Madridu. Prehliadku mesta nám spravil bratranec, ktorého by som chcel týmto pozdraviť. Inak by sme museli prespať na letisku. Na Fuerteventure pristávame 8:05 miestneho času a máme teda plnohodnotný deň. Časový posun -1hod. Na letisku si vyzdvihujeme golfíka od spoločnosti Plus Car. Je to už naše tretie požičanie od tejto spoločnosti, vychádzajú suverénne najlacnejšie. Po ceste sa zastavujeme v Lidli, ale neuvedomili sme si, že je v nedeľu zavretý. Pokračujeme ďalej na sever do mestečka Corralejo, kde budeme ubytovaní prvé dve noci. Ďaľšie tri noci máme na pláne juh ostrova. Po ceste križujeme národný park s pieskovými dunami Parque Natural Corralejo. Piesok je tu asi najbelší zo všetkých kanárskych ostrovov. Mali sme byť ubytovaní v hoteli Dunas Caletas, ale na naše šťastie nás kvôli obsadenosti ubytovali do ešte lepšieho Caleta Del Mar. Hotel je hneď pri oceáne s bazénom a bližšie k dunám. Kúpanie v tejto časti nie je moc komfortné, lebo pobrežie nie je upravované. Pripravte sa na drsnejší vstup do vody, jamy a kamene. Podľa mapky sme boli na pláži Playa del Viejo, aj keď sa to javí ako jeden dlhý pobrežný pás. Všade naokolo sú len pieskovké duny, takže pred vetrom sa moc neschováte. Voda môže mať osviežujúcich 20-21C, ale keď sa osmelíme tu, na juhu ostrova to bude už len lepšie. Zaplávame, čo ná sili stačia a pomaly sa poberáme do hotela.

Corralejo Corralejo Corralejo Corralejo Corralejo

Je čas obeda, tak ideme niečo zohnať do nákupného centra. Poobedná siesta sa nesie v znamení lehátok a hotelového bazéna. Následne sa presúvame na západ do oblasti El Cotillo. Auto odparkujeme pri hradnej veži Castillo del Cotillo a pláž je smerom doprava. Playa de la Concha je maličká pláž do tvaru písmena U s takmer žiadnymi vlnami. Prezlečieme sa za kríkmi a šup do vody, plávanie v oceáne nemáme každý deň. Keď vyjdeme z vody, treba sa rýchlo prezliecť do suchého, nech neprechladneme. Z pláže sa ideme prejsť popri útesoch ďalej, nasleduje azúrová zátoka a surferská pláž na drsných vlnách. No sú to riadni odvážlivci, keď vidíme tie vlny. Na záver dňa ešte opäť hotelový bazén a prvý deň máme úspešne za sebou.

Playa de la Concha Castillo del Cotillo El Cotillo El Cotillo El Cotillo

2.deň (15.4.) – Ostrov Isla de Lobos

Raňajky sú v bufete na vedľajšej terase vo forme toastov, šunky, syra, ovocia a sladkého. Program na dnešný deň je výlet na ostrov Lobos. Budeme celý deň na slniečku, takže tvár, krk a ruky si natierame ešte doma. V zimnom rozpise premáva loď pomenej, najskôr sa dalo ísť 10:00 a naspäť 16:00. Na prehliadku ostrova to ale bohato stačí. Trasa vedie z prístavu Corralejo do zátoky El Puertito. Hlavný okruh vedie po obvode ostrova smerom doprava. V dedinke El Puertito je pár domčekov a dalo by sa aj tu okúpať v plytkej zátoke. Každý však pokračuje ďalej a necháva si kúpanie na záver. V národnom parku je zakázané kempovanie, oheň, či psíky. Ostrov má sopečný povrch z lávových kameňov a sem-tam tu vykukne nejaká zeleň alebo červeň. Je to príjemna prechádzka po rovine, kde vás na konci ostrova čaká vyvýšená hradba s majákom. Je to prvá vyhliadka na rozbúrený oceán a vnútrozemie ostrova.

Isla de Lobos Isla de Lobos Isla de Lobos Isla de Lobos Isla de Lobos

Druhú časť turistiky smerujeme ku kráteru Montana de La Caldera. Nenechajte sa zlákať prvou odbočkou, lebo na vrchol krátera vedie až tá druhá. Vrchol krátera je vo výške 127m a je to najvyšší bod ostrova. Pripravte sa na prudšie stúpanie a poriadny vietor. Po klobúk som utekal dobrých 10 metrov a len náhodou sa zastavil na kameni. Cesta po hrebeni je už paráda, máte výhľad na pláže a pieskové duny na Fuerteventure a dokonca sme zazoomovali na foťáku aj náš hotel. Môžete tu vidieť poletujúce čajky a keď ich budete dlho natáčať, tak možno zaútočí jedna takisto aj na vás. Z krátera je výhľad aj na pláž Playa de la Caleta, kde sa budeme o pár minút kúpať. Pofotíme si zopár panorám a môže sa ísť na zaslúženú pláž. Na záver túry nie je nič lepšie ako sa hodiť do vody. Predtým sa ale ešte raz natrieme, lebo dnes nám slniečko svieti bez prestávky. Do odchodu lode si vychutnávame pobyt na tejto pláži, prístav je len 5 minút. A navyše, keď sa blíži čas, tak razom sa všetci ľudia zodvihnú a idú do prístavu.

Montana de La Caldera Montana de La Caldera Playa de la Caleta Playa de la Caleta Isla de Lobos

Po plavbe loďou na Fuerteventuru máme ešte dostatok času na ďalšiu pláž Caleta del Bajo. Prítomnosť hotelov Riu Palace a Riu Oliva má veľmi pozitívny vplyv na čistotu dna a vstupov do vody. V podstate asi najčistejšia pláž na severe ostrova. Pozrieme si západ slnka a pomaly sa poberáme na náš hotel pobaliť, nech sme ráno pripravení.

Caleta del Bajo Caleta del Bajo Caleta del Bajo Caleta del Bajo

3.deň (16.4.) – Presun na juh ostrova

Dnešný deň máme na pláne presun do druhého ubytka na juhu ostrova a zobrať po ceste čo najviac atrakcií. Začíname raňajkami a odubytovaním z nášho Caleta Del Mar. Vyrážame po ceste stredom ostrova k prvej zastávke Casa de Los Coroneles v mestečku La Oliva. Je to bývalý dom vojenských dôstojníkov a v súčasnosti funguje ako múzeum so symbolickým vstupným. Vnútri možete vidieť modely lodí alebo historické zábery Fuerteventury. Z balkóna je výhľad na kužeľovitý kopec, s ktorým sa príroda pekne vyhrala. Nasadáme do auta a pokračujeme pár kilometrov k vyhliadke s reštauráciou Mirador Morro Velosa. Cesta až na vrchol je uzavretá rampou a tak si musíme troška vyšľapať. Posilníme sa troška jedlom a môže sa pokračovať ďalej. Nasledujú bronzové sochy prvých kráľov Morro Velosa Statues a starobylé mestečko Betancuria, ktoré bolo prvým hlavnym mestom ostrova. V historickom jadre si ideme pozrieť námestie s kostolom Iglesia de Santa María.

Casa de Los Coroneles Casa de Los Coroneles Casa de Los Coroneles Betancuria Morro Velosa Statues

Vyhliadok je po ceste viacej, my sa zastavujeme ešte pri jednej, kde môžete nakrútiť videá ako skáčete do “priepasti”. Z vnútrozemia prechádzame k západnemu pobrežiu ostrova, kde je jedna z mála čiernych pláži Ajuy. Dvojmetrové vlny nás ihneď presvedčili, že na kúpanie to nebude. Zúfať ale netreba, okrem pláže sme mali v pláne aj prechádzku po pobreží k jaskyniam. Vodná a veterná erózia vytvorila všakovaké prírodné útvary. Po asi 10 minútach chôdze sa nám otvára veľký kamenný otvor. Schádzame dolu schodmi a tí odvážnejší sa brodia šmykľavým terénom dovnútra. Vraciame sa naspäť tou istou cestou.

Vyhliadka Playa de Ajuy Jaskyne Jaskyne Jaskyne

Dnes máme na programe ešte túru do krátera La Caldera de Gairía. Príjazdová cesta sa hľadá troška ťažšie, takže asfaltku určite nečakajte, je to len poľná cesta končiaca obytným domom. Kráter je samozrejme dávno vyhasnutý a dno hladké, ale aj tak je ta cesta svojim spôsobom dobrodružstvo. Veď kedy sa len tak bežne vyberiete na dno krátera. Nestretli sme tu žiadneho turistu,.všade len sopečný terén a hrobové ticho. Záverečný úsek je dosť strmý a hodila by sa lepšia obuv ako tenisky. Vnútri kráteria je postavený symbolický kopček, kde si zahráme golf 🙂 Celý okruh má približne 2km a je to tak na hodinu a pol. A teraz už smer poloostrov Jandia a naše druhé ubytko Relaxia Jandía Luz Apartamentos. Po ceste sme ešte neodolali krátkej zastávke na pláži Risco del Paso. Má to byť jedna z najkrajších pláži a aj keď ju máme v programe ďaľšie dni, chceme si to potvrdiť. Je to jeden dlhý pobrežný pás s plytčinami. Voda po kolená je aj dobrých 50 metrov od brehu a pripravte sa na poriadny vetrisko. My sme sa len namočili a rýchlo do suchého, lebo už sa pomaly stmieva. Do mestečka Morro Jable prichádzame okolo ôsmej, ubytujeme sa a vyrážame na večeru. Treba povedať, že pizzu a pivko tu majú naozaj dobré.

La Caldera de Gairía La Caldera de Gairía La Caldera de Gairía Risco del Paso Relaxia Jandía Luz Apartamentos

4.deň (17.4.) – Morro Jable a Playa Sotavento

Južná časť ostrova na nás od začiatku pôsobí luxusnejším dojmom ako tá severná. Jednak máme lepší apartmán, bazén, ale aj celková úprava okolia a mesto. Pláž Morro Jable máme od hotela napeši. Skladáme sa na úrovni hotela Riu Palace, spomínajúc na predchádzajúce skúsenosti s čistotou dna. Je to jedna z mála pláži, kde nám nefúkovalo a voda sa nám zdala takisto o kúsok teplejšia ako na severe. Samozrejme, netreba sa zabudnúť natierať, kanárske slnko je dosť klamlivé. Plávanie striedame s opaľovaním, prípadne niektorí stojkami 🙂 Pred obedom sa presúvame k majáku a vraciame cez obchodnú ulicu k hotelu.

Morro Jable Morro Jable Morro Jable Morro Jable Morro Jable

Nasadáme do auta do oblasti Playa Sotavento. Je to dlhý pobrežný pás pozostávajúci z troch vstupných bodov Playa de Sotavento – Mirador, Risco del Paso a Playa de la Barca. Prvým z nich je vyhliadka Mirador, kde nájdete aj pieskovú dunu z pohľadníc. Jej veľkosť záleží od poveternostných podmienok, takže sa zväčšuje, zmenšuje. Rozhodne si tu nafotíte veľa pekných fotiek a panorám, či už s dunou, s plážou alebo prirodou. A nezabudnite na výskokové fotky 🙂 Vraciame sa naspäť k autu a presúvame na pláž Risco del Paso. V tejto časti sú najzaujímavejšie vodné toky, ktoré sa vlnia pomedzi piesok. Preplávate pár metrov a ste na malom pieskovom ostrovčeku, alebo sa len tak brodíte po členky vo vode. Táto pláž je rajom pre surferov, lebo vietor tu fúka neúnavne. Je tu boj o každé závetrie v kríkoch a nezľaknite sa, keď tu uvidíte nudistov. Na záver dňa chceme ešte stihnúť maják Entallada Lighthouse. Je to asi 40km na severovýchod od Risco del Paso. Záverečný úsek cesty je bez zvodidiel a len sme sa modlili, aby nešlo niečo oproti. Cesta je tak úzka, že by musel niekto cúvať. Všetko naštastie dobre dopadlo a vychutnávame si západ slnka pri majáku. Pre veľký úspech volíme na večeru opäť pizzu.

Entallada Lighthouse Entallada Lighthouse Risco del Paso Risco del Paso Duna en Sotavento

Risco del Paso Risco del Paso Playa de Sotavento – Mirador Playa de Sotavento – Mirador

5.deň (18.4.) – Pláž Risco del Paso

Na posledny deň sme si nechávali v zálohe oblasť Cofete s plážou Playa Cofete. Vedie tam asi 20km dlhá nespevnená cesta z Morro Jable. Nakoniec sme sa rozhodli, že to nebudeme riskovať. Off-road je totiž jediná výnimka v poistení auta. Na druhej strane veľká škoda, pretože to je najnedotknuteľnejšia časť ostrova, takže vás určite nechceme odrádzať. Ako sa vraví risk je niekedy zisk. My sme zvolili doobeda kúpanie na Morro Jable a na obed presun na Risco del Paso. Zložili sme sa do kríkov medzi nudistov a vyskúšali aj šnorchlovať. Neúspešne. Kopec za nami je celkom pekná minitúrička a nafotíte tu pekné panorámy. A nemôžu chýbať ani nápisy do piesku z kamienkov. Večer sme si užili ešte poslednýkrát Morro Jable a hotelový bazén. Do Madridu odlietame ráno 8:45.

Risco del Paso Risco del Paso Risco del Paso Risco del Paso Risco del Paso