Snívate o tom, že sa jedného dňa zobudíte v raji? Ostrov Maupiti je nazývaný aj miniatúrnou verziou Bory alebo Bora Bora 60-tych rokov, nepoznačená masovým turizmom. Na tomto ostrove nie sú žiadne rezorty ani hotely a teda zažijete ozajstný kultúrny šok a autentický život domácich. V roku 1997 bolo takmer 95% ostrova zničeného cyklónom a tak si domáci museli postaviť všetko odznova. Autentickosť ostrova bez rezortov sa im darí držať až dodnes a aj preto tento ostrov nenájdete v ponuke cestoviek.
Podrobná Google mapa s atrakciami
Praktické tipy
- Letenky na Maupiti – odporúčame kúpiť Air Tahiti Pass, s ktorým môžete pocestovať viacero ostrovov. Varianty passov (môžu sa meniť):
- Bora Bora Pass zahŕňa ostrovy Moorea, Huahine, Raiatea, Bora Bora, Maupiti
- Bora-Tuamotu Pass zahŕňa ostrovy Moorea, Huahine, Raiatea, Maupiti, Bora Bora, Rangiroa, Tikehau, Fakarava
TIP: Ako zohnať letenky z Európy na Tahiti si prečítajte v našom súhrnnom článku Francúzska Polynézia – tipy a triky
- Loď na Maupiti – 2x do týždňa chodí tzv. Maupiti Express z Bora Bora, ale tieto plavby sú závislé aj na počasí a tak to spomíname len ako teoretickú možnosť, rozhodne neodporúčame.
- Kde sa ubytovať na Maupiti – keďže ostrov nemá hotely, musíte si pohľadať nejaké ubytovanie u domácich. Najlepšie je hľadať priamo cez google.maps alebo cez FB. Pripravte sa na vysoký nepomer cena / kvalita ubytovania. A to nehovorím o veľkosti izby. Bude to proste kultúrny šok a nefalšovaná autentickosť, ale zase domáci to vedia hodne vyvážiť nielen perfektnými raňajkami a večerami ale najmä príjemnou atmosférou a nevídanou pohostinnosťou 🙂
TIP: Naše ubytovanie: Pension Teheimana - Doprava – z letiska vás dopraví menšia loďka za malý poplatok a v pristave vás prídu vyzdvihnúť domáci. Doprava po ostrove je možná buď peši alebo bicyklom, nečakajte tu žiadne požičovne áut.
Zaujímavosti o ostrove
- ostrov má približne 1300 obyvateľov
- podobne ako na Bore, aj na Maupiti je len jedna jediná pláž Terei’a Beach
- nie je tu žiadna nemocnica, takže si dávajte pozor na zranenie
- nie je tu ani cintorín, ľudia si pochovávajú pozostalých častokrát v záhrade pred domom (takže pozor, keď si fotíte ich domy)
- túra na najvyšší vrchol ostrova je nádherná, ale zároveň fyzicky náročná vzhľadom na vysokú vlhkosť, na poslednom úseku sú natiahnuté laná, takže zvážte svoju kondičku a majte so sebou dostatok vody
- po ostrove pobehuje veľa psov, ale sú zväčša neškodní, majte pre nich pripravené prípadne nejaké jedlo
- symbolom Maupiti je suvenír penu. Ide o starodávny nástroj vytesaný z čadičovej horniny, ktorý sa používal na drvenie bylín a ovocia. Je to cenený majetok a dá sa kúpiť od malej hŕstky umelcov na ostrove
TOP 7 atrakcií
1. Lagúna a piknik na Motu Tiapaa
Plavba po lagúne s následným piknikom na ostrove Motu Tiapaa je celodenný výlet, ktorý sa koná len v určitých dňoch a sprostredkujú vám ho domáci. V čase nášho krátkeho pobytu to vyšlo na sobotu a keďže sme prišli v piatok, tak sme mali trošku aj šťastie. Výlet začína v prístave, kde nasadnete na krytý motorový čln, kde sme boli my a dve staršie, ale čiperné Francúzsky. Kapitánka lode nám počas plavby spievala domáce piesne a mala krásny prenikavý hlas. Naozaj veľmi originálne.
Výlet zahŕňa plavbu pomedzi motus (malé ostrovčeky) až k vstupnému priesmyku z oceánu do lagúny. Mimochodom je vraj veľmi nebezpečný pre lode a musia byť veľmi priaznivé podmienky. Zastavujeme na viacerých šnorchlovacích miestach, kde sme videli manty, rybičky od výmyslu sveta ako aj jedného žraloka. Na záver je už samotný piknik na ostrove Motu Tiapaa.. Pripravte sa na vynikajúce poisson cru (surové ryby) pripravované teplom v zemi a zakryté listami. A pozor, nečakajte žiadne príbory, budete jesť autenticky rukami!
GPS trasa: https://www.strava.com/activities/7256639025
2. Šnorchlovanie pri Manta ray cleaning station
Šnorchlovanie pri čistiacej stanici mánt (manta ray cleaning station) je súčasťou výletu z bodu 1, ale keďže manty sme videli v celej Francúzskej Polynézii len na tomto mieste, dávam ich ako samostatnú atrakciu. Tak, ako je na Moorei najlepšie miesto na pozorovanie žralokov, tak na Maupiti je najlepšie miesto na pozorovanie mánt. Sezóna je od mája do novembra, keď sú vody chladnejšie a manty sa živia planktónom. Počas tejto doby je tiež menej zrážok, čo má za následok lepšiu viditeľnosť.
3. Túra na Mt. Teurafaatiu
Najvyšší vrch Mount Teurafaatiu je vysoký impozantných 380 metrov. Aj keď je výstup na vrchol hory namáhavý, výhľady z vrcholu sú jednoducho ohromujúce. Z vrcholu hory Teurafaatiu môžete vidieť celý ostrov, lagúnu a priľahlé ostrovy Raiatea a Bora Bora. Výstup trvá dve až tri hodiny a je tu niekoľko strmých úsekov. Trasa je však jasne definovaná a je tu množstvo odpočívadiel, kde si môžete vydýchnuť a vychutnať si úchvatnú scenériu. Posledný úsek sú natiahnuté pomocné laná, takže zvážte svoju kondičku a majte dostatok vody. Aby ste sa vyhli denným horúčavám, je lepšie absolvovať túru skoro ráno alebo neskoro popoludní. Za jasného dňa môžete dokonca vidieť až na ostrov Tahiti.
4. Pláž Terei’a Beach
Pláž Terei’a Beach je jediná pláž na Maupiti a je ako inak veľmi fotogenická. Viete sa sem dostať dvomi cestami – popri pobreží cez skaly (kratšia, náročnejšia cesta po kameňoch, ale zároveň môžete aj pošnorchlovať) alebo po hlavnej ceste cez kopec (dlhšia, s výhľadmi na lagúnu a vrchol ostrova, ideálna, ak idete bicyklom). Voda popri pláži je veľmi plytká a celou lagúnou viete prejsť namočení po pás. Ak sa priblížite k ostrovu oproti a chcete si tam vybehnúť, začnú na vás brechať psy zo súkromného pozemku. Popri pláži sú bufety, kde sa môžete osviežiť alebo dať si bagetu. Nachádza sa tu aj luxusnejší penzión Maupiti Residence, ktorý býva ale vybookovaný na rok dopredu.
GPS trasa: https://www.strava.com/activities/7262026494
5. Jazda dookola ostrova
Na spoznávanie ostrova nie je nič lepšie ako požičanie bicykla, ktorý vám takisto zabezpečia domáci. Celý okruh vrátane zachádzky na pláž Terei’a je len niečo cez 10 kilometrov. Každá časť ostrova má označený začiatok a koniec kamenným “penu”. Z nášho penziónu míňame po ceste benzínku, telefónnu búdku, prístav, poštu a kostol. Na severe ostrova ideme pohľadať petroglyfy a kúsok ďalej je atrakcia koralový palác umelca Ah-Ky Firuu (Palais de la Mer).
GPS trasa: https://www.strava.com/activities/7267638176
6. Plavba z letiskového motu
Letisko Maupiti leží na ostrove Motu Tuanai. Z letiska do hlavnej dediny Vai’ea sa dostanete kyvadlovou dopravou, ktorú prevádzkuje miestne zastupiteľstvo. Cesta trvá približne 25 minút a cestovné sa platí pri nástupe na loď. No a vy si teraz užívate plavbu dokonale modrou lagúnou s výhľadom na siluetu ostrova a najvyšší vrch Mount Teurafaatiu. Podobnosť s plavbou z letiska Bora Bora čisto náhodná, ale príroda to už tak nejak zariadila 🙂
7. Petroglyfy v Haranae
Niektoré archeologické pozostatky sú na ostrove stále viditeľné, napríklad slávne petroglyfy v údolí Haranae. Konkrétne tu môžete objaviť dva kraby a dve korytnačky. My sme ich nenašli. Natrafili sme len na jeden veľký petroglif. Radšej sa na cestu k nim opýtajte domácich a možno objavíte aj hrobové miesta z roku 850 nášho letopočtu, najstaršie na Spoločenských ostrovoch.Za zmienku určite stojí, že sa tu dorozumiete hlavne po francúzsky, anglicky rozumejú sporadicky.