5/5 - (7 votes)

Snívate o tom, že sa jedného dňa zobudíte v raji? Keď Boh stvoril Zem, polku svojej krásy vyplytval na ostrov Bora Bora. Názov pochádza z tahitského „Pora pora mai te pora“, čo aj v preklade znamená „stvorené bohmi“. Dokonalý poloatol s oslnivou tyrkysovou lagúnou, ktorej farebné prechody by nenamaľoval ani ten najlepší maliar. My sme si sen o Francúzskej Polynézii splnili na druhý pokus a pokúsime sa vám poslať z tohto raja aspoň kúsok v našom článku. A možno si raz splníte tento sen aj vy 🙂

Podrobná Google mapa s atrakciami

Podrobná mapa našich bodov záujmu

Praktické tipy

 • Letenky na Boru – spiatočný let Tahiti (Papeete) – Bora stojí od 350€ a je cenovo len o necelých 100€ lacnejší ako základný Air Tahiti Pass, s ktorým môžete pocestovať Boru a viacero ďalších ostrovov. Vyberte si jeden z týchto aktuálnych passov:
  • Bora Bora Pass = Moorea, Huahine, Raiatea, Bora Bora, Maupiti (od 434€)
  • Bora-Tuamotu Pass = Moorea, Huahine, Raiatea, Maupiti, Bora Bora, Rangiroa, Tikehau, Fakarava (od 584€)

TIP: Ako zohnať letenky z Európy na Tahiti si prečítajte v našom súhrnnom článku Francúzska Polynézia – tipy a triky

 • Kde sa ubytovať na Bore – ponuka ubytovaní sa dá rozdeliť na 3 kategórie:
  • Hotely na koralovom prstenci (najvyššia trieda) – jedná sa o tie najluxusnejšie 5* hotely s bungalovmi na vode a výhľadom na hlavný ostrov. Mená ako Four Seasons, Conrad (Hilton), InterContinental, St. Regis (Mariott), kde cena začína od 1000€ / noc / osobu s raňajkami
  • Hotely a apartmány na hlavnom ostrove (stredná trieda) – jedná sa o 3*+ hotely alebo apartmány, ktoré sú stále dostatočne pohodlné a hlavne majú aj vlastnú pláž. Cena začína od 100€ / noc / osobu s raňajkami
   TIP: Naše ubytovanie: Hotel Royal Bora Bora 3*
  • Guesthousy na hlavnom ostrove (najnižšia trieda) – jedná sa o ubytovania domácich, ktoré nájdete aj pri pláži Matira. Ak vám nevadí zdieľaná kúpeľňa a to, že budete bez klimatizácie, dá sa ísť aj takto na budget. Cena začína od 50€ / noc / osobu bez raňajok
 • Doprava z letiska –  letisko na Bore je na samostatnom ostrove Mute Island, ktorý je na koralovom prstenci. A tu prichádza prvý benefit, ak máte ubytko na hlavnom ostrove. Plavba z letiska do hlavného mesta Vaitape je zadarmo, kdežto ľudia ubytovaní na prstenci si musia platiť za hotelový taxi boat. 15-minútová plavba lagúnou do mesta Vaitape je zážitok sám o sebe a zaradili sme ju do TOP 10 atrakcií.
 • Doprava po hlavnom ostrove – najlepšia možnosť je podľa nás požičanie auta, dobrá cena vychádzala cez požičovňu Europcar. Cesty nemajú cyklopruh a doprava je hustejšia najmä pri meste Vaitape, takže z tohto dôvodu sme zvolili auto. Ako cyklisti by sme sa vôbec necítili bezpečne. Východná a severná časť ostrova je už potom menej frekventovaná. My sme mali auto na 2 dni, aby sme pojazdili ostrov a zvyšok sme sa už presúvali len pešo v rámci Matiry.

TIP: Niektorých taxikárov viete kontaktovať priamo cez Whatsapp, náš dobrý kontakt na Bore bol Taxi Jerry +689 87769930

1. Prílet na Bora Bora

Najsilnejší zážitok, kedy nám padla sánka, bol už z vrtuľového lietadla, keď sa začal odhaľovať tento raj na Zemi. Zmohli sme len na slová “Holy shit, nič takéto dokonalé sme vo svojom prostom živote nevideli”. A to sme pred pár rokmi navštívili aj Maledives. Zimomriavky, slzy a neskutočná radosť a nadšenie … A zároveň sme sa snažili nezabudnúť fotiť a kamerovať. Aby ste mali dokonalý výhľad, musíte mať okná lietadla po ľavej ruke. Tieto miesta sa samozrejme aj rýchlo obsadia, tak sa snažte nastupovať medzi prvými. Skontrolujte si, či nie je okno začmuhavené alebo poškriabané.

2. Pláž Matira Beach

Matira je jediná verejná pláž na hlavnom ostrove a všetka pozornosť sa sústredí práve okolo tejto pláže. Ide o najjužnejší cíp ostrova s bielymi plážami a tyrkysovými lagúnami. Pri hľadaní ubytovania na hlavnom ostrove je voľba jednoduchá – chcete bývať v blízkosti tohto cípu. To spĺňal aj náš Hotel Royal Bora Bora 3* (cca 10 min peši). Pláž je dokonale čistá s bielym pieskom a môžete tu šnorchlovať s rajami. Netreba sa ich báť, sú veľmi plaché a ak sa k nim začnete približovať, utečú. Pri pláži sú aj dva bufety, kde si môžete dať čerstvé ryby alebo hamburger.

3. Vyhliadka na Matiru

Vyhliadka na celú Matiru nie je nijak oficiálne značená na mape. Objavili sme ju len náhodou po ceste hrebeňom a hľadaní dela z druhej svetovej vojny. Takže skúste ísť po našej GPS trase a tajná vyhliadka bude len vaša. Ten farebný prechod vody z tyrkysovej na modrú je taká pastva pre oči, že sa vám odtiaľ nebude chcieť odísť. Z panoramatickej vyhliadke vidno celé pobrežie Matiry, ostrov Sofitel ako aj časť koralového prstenca s luxusnými hotelmi. Ako bonus máte výhľad na neďaleký ostrov Maupiti, ktorý je niečo ako Bora Bora v 50-tych rokoch – ešte nepoznačená masovým turizmom.

GPS trasa: https://www.strava.com/activities/7241130827

4. Šnorchlovanie v rezorte Royal Bora Bora

Ako by to bolo, keby si nepochválime aj náš rezort, v ktorom sme bývali. Tento výber bol naozaj vynikajúci pomer cena/výkon. Súkromná pláž s výhľadom na ostrovy a parádny koralový svet pár metrov od brehu. Videli sme tu množstvo koralov, rybičiek ako aj jednu tigrovanú raju. Nezabudnite si zobrať vodné púzdro alebo GoPro kameru a o zábavu s natáčaním pod vodou máte postarané. Z móla chodia organizované výlety za žralokmi, ale keďže sme ich už videli na Moorei, tak nám stačilo aj toto úchvatné šnorchlovanie.

5. Plavba z letiska do mesta Vaitape

To, že príchod na Boru je vo veľkom štýle už počas letu, ešte znásobí dokonalá plavba z letiskového ostrova. Niekto mal dokonca kreatívny nápad, že nápis “Aeroport de Bora Bora” bude visieť na samostatnom ostrovčeku medzi dvoma palmami – dokonalé privítanie. Ak bývate na hlavnom ostrove, tak vás už bude čakať bezplatný rýchlostný katamarán s vonkajším aj vnútorným sedením. Samozrejme, vyberte si vonkajšie sedenie na streche, kde si vychutnáte siluetu hlavného ostrova a tyrkysovú lagúnu s bungalovmi za plnej rýchlosti. Vystupujeme v hlavnom meste Vaitape, kde si už vyzdvihujeme auto.

GPS trasa: https://www.strava.com/activities/7250144306

6. Jazda autom okolo ostrova

Na jazdu ostrovom sme si vyhradili celý deň. Dookola ostrova je to len 30 kilometrov, ale vzhľadom na desiatky zastávok a vyhliadok, je to minimálne na pol dňa. Rozhodne si zoberte v tento deň powerbanku 🙂 Zastávky, kde sme zastavili my, boli Pāopāo Point, Salón del Reino de Los Testigos de Jehovå, Finger Of God,Outuareho Point, Puhia Point, Tā’ihi Point, WWII Guns Faanui, Eglise de Fa’anui. Plánovanú turistiku do jaskyne Grotte d’Anau alebo po hrebeni Fa’anui sme si rýchlo rozmysleli vzhľadom na úpek a vlhkosť. Posledná zastávka na schladenie je pláž Matira, ktorá je jedinou plážou na ostrove, ale svojou krásou je za desať pláži. 

7. Kajakovanie k ostrovu Sofitel Island

Rezort Royal Bora Bora má v okolí dva ostrovy – jeden privátny s hotelom Sofitel a druhý neobývaný Motu Piti. Práve pri Sofiteli je miesto označené ako Aquarium Snorkeling Location, kde sú výborné podmienky na šnorchlovanie. Kajakom od nášho hotela sme tam boli približne za 15 minút. Skočíme si do krištáľovo čistej vody a môžeme šnorchlovať. Treba povedať, že je to náročnejšie šnorchlovanie ako pri brehu, lebo môžu byť väčšie vlny.

GPS trasa: https://www.strava.com/activities/7245561744

8. Vyhliadka pri hoteli InterContinental

Táto vyhliadka nie je zaznačená na mape, ale nám sa to miesto tak zapáčilo, že ho pridávame medzi naše tipy. Dostanete sa sem po hlavnej ceste na samotný koniec cípu Matiry. Výhľad na tyrkysovú lagúnu, bungalovy hotela Intercontinental a siluetu hlavného ostrova je famózny. Najvyšší vrch ostrova Mt. Otemanu (úzky špicatý) má nadmorskú výšku až 727 metrov. Druhý nižší vrchol Mt. Pahia (široký plochý) má 661 metrov. Z každej strany ostrova vyzerajú tieto dva vrcholy úplne inak.

9. Delá z II. svetovej vojny

Ako dôsledok bombardovania Pearl Harbour v roku 1941 vznikla na Bore o rok neskôr americká vojenská základňa. Okolo strategických pobrežných oblastí bolo nainštalovaných celkovo osem kanónov, pričom sedem z nich ešte zostalo. Jeden z tých ľahšie dostupných je v severnej časti ostrova a nájdete ho pod názvom WWII Guns Faanui. Práve z tohto miesta je krásny výhľad na lagúnu alebo rezortové bungalovy na koralovom prstenci. Keďže ostrov nebol počas vojny cieľom, základňa sa zatvorila v roku 1946, zatiaľ čo pristávacia dráha slúžila ako jediné medzinárodné letisko vo Francúzskej Polynézii až do otvorenia medzinárodného letiska Faa’a na Tahiti v roku 1960.

10. Reštaurácia Bloody Mary’s

Bloody Mary’s je najznámejšia reštaurácia na Bore. kde uvidíte preslávenú stenu so zoznamom celebrít, ktoré tam jedli. Nájdete tu mená ako Bill Gates, Warren Buffet, Buzz Aldrin, Johnny Depp, Pierce Brosnan, Salma Hayek, Cameron Diaz či Pamela Anderson. Posaďte sa na stoličku z palmového kmeňa, popíjajte tahitský kokteil a nasávajte tropické prostredie.

Verte, že tento zoznam by bol ešte dlhší, ale tentokrát svoj maximalistický talent krotím. Lepšie je minimálne raz vidieť, ako 100x počuť. Takže ak máte možnosť, vymáknite akciu na letenky a tešte sa na jedno z najkrajších miest na Zemi.