5/5 - (7 votes)

Za tento článok ďakujeme nášmu kamarátovi Matúšovi.
2500 – kilometrový slíž roztiahnutý cez juhovýchodnú Áziu by sa náhodným cestovateľom mohol javiť o niečo menej príťažlivejší než Thajsko, Bali, či Japonsko (veď keď už sa terigať na druhú stranu planéty, tak prečo do Vietnamu?), no zdanie príjemne klame. Vietnam je kultúrny mindblow prítomný na každom kroku, či už sa predieraš zaľudneným Ho chi Minhom alebo Sa Pa džungľou, všetky kúty ukrývajú špeciality vlastného druhu. A nie len na tanieri!

Podrobná Google mapa s atrakciami

Podrobná mapa našich bodov záujmu

Súhrn cien na osobu

Výdavky na mesiac celkovo (vrátane leteniek, očkovania, víz atď.): 1622 eur
Trasa: Ho Chi Minh –> Vung Tau –> tx. La Gi –> Mũi Né –> Đà Lạt –> Nha Trang –> Hội An –> Đà Nẵng –> Hue a naspäť.

Motorkou, loďou, vlakom, spiacim autobusom, lietadlom.

Čo sa dozvieš

  • Vietnamské gastro orgie, alebo prečo je vietnamská kuchyňa fenomén
  • Miesta, kam jednoznačne treba zavítať
  • Cool nápady popri cestovaní
  • Čo si uvedomiť pred výletom do Vietnamu
  • Vykašli sa na všetky „beware of scam“ videá
  • Doklady, očkovania a biznis s vízami

Vietnamské gastro orgie

Prejedať sa bez hanby päťkrát za deň a necítiť sa previnilo, to by so západným jedlom nešlo. Tu sa neplánuje kam do reštiky, proste sa necháš pohltiť ulicami s nekonečnými variáciami vývarov, rýb, morských plodov, mias, čerstvých byliniek, zelenín, všetko špricnuté limetkou a vrazené do sladko kyslej omáčky s chilli…omňmňom! Orgazmická kombinácia slaného, sladkého, kyslého, horkého a pálivého povyšuje jednoduché jedlo za 1 euro zo špinavej ulice na kráľovský piedestál, ktorý jednoducho musíš pchať do úst aj napriek tomu, že si obedoval pred pol hodinou.

Najväčšie dobrodružstvo na vietnamskej kuchyni je, že rovnaké názvy jedál sa odlišujú ingredienciami nielen od mesta, ale už od konkrétnej ulice, kde vám ich pripravia. To robí z gastro objavovania naozaj zážitok a človeka vôbec nemrzí, že sa láduje päťdesiatykrát s Bánh Xeo palacinkami. Potom sú špeciality typu Bánh Khọt, za ktorými sa musí cestovať do konkrétnych kútov mesta, kam sa historicky viažu a nikde inde ich nerobia.

Bánh Mì: je kapitola sama o sebe, všadeprítomný stánok „Xe đẩy bán hàng“ s mäsom, zeleninou, vajíčkami, paštétou, omáčkami a tetou, ktorá vám toto všetko s úsmevom nahádže do chrumkavej bagety za menej ako 1 euro. Na Bánh Mì je čas absolútne vždy a všade, jedná sa o jednu z mála vecí vo Vietname, ktorá tu ostala po Francúzskej Indočíne. Okrem nej Francúzi priniesli základné ingrediencie ako zemiaky, mrkvu, špargľu, ale aj lahodné mliečne dezerty.

Káva: Kávová kultúra v krajine je nenormálna, potkni sa kdekoľvek na ulici a vletíš do kaviarne. Vietnam je po Brazílii druhý najväčší vývozca kávy, ak si ale fajnšmeker zvyknutý na acidkový etiópsky light roast, tak vietnamská káva ti odpáli všetky dekle. Pripravuje sa tradične cez kovový filter „phin“, cez ktorý káva pomaličky prekvapkáva do kondenzovaného mlieka, následne sa pomieša a vysoká horkosť robusty sa rozpúšťa v sladkastej závislačine. Ďalšou špecialitou je vaječná káva so šľahaným bielkom, je dobré si ju dopriať v miestnosti s toaletou. Odporúčam naučiť sa pýtať si „Cà phê sữa nóng“- ak chceš teplú kávu a „cà phê sữa đá“- s ľadom, pretože až príliš často môžeš dostať presný opak, čo si rukami nohami vypýtaš.

TIP: v meste Đà Lạt sa nachádza cibetková farma, tam sa táto vysokokvalitná káva oplatí kúpiť, zo supermarketov ju však neodporúčam.

Ovocie: Čerstvé tropické ovocie z marketov je zážitok na inej úrovni, usmiate tety ho navyše na hocijakej ulici odšťavujú rovno pred tebou, pol litra za menej ako 1 euro! Ovocie sa bežne pridáva do slaných jedál, veľmi častou je momordica, celoročný melón, ktorý farbí ryžové jedlá trochu načerveno.

Miesta, kam jednoznačne treba zavítať

1. Púšť vo Vietname2. Čamské veže-min3. Linh Ung Pagoda-min4. Budhove ruky-min5. Svätyňa My Son-min

6. Opičia hora-min7. Vung Tau-min8. Budhistický kláštor Zen Monastery-min9. Budhistický chrám-min10. Mui Né-min

1. Púšť vo Vietname Bàu Trắng Červené a biele púštne duny v JV Ázii sú tak ujetá predstava, že sa jednoducho nedá k nim nezatiahnuť so skútrom a nevyvaliť oči. Rozprestierajú sa zhruba 40 km od rybárskeho mestečka Mui Né a uprostred „vietnamskej džungle“ pôsobia magicky. 

2. Čamské veže Mesto duchov Nha Trang v sebe ukrýva hinduistický chrámový komplex Po Nagar Tower, pozostatok kráľovstva Čampa. Najvyššia veža je zasvätená bohyni Po Nagar, ochrankyni Čamského kráľovstva. Počas dňa môžete zastihnúť mladé Hindky ako sa synchronizovane vlnia počas predvádzania tradičných čamských tancov. Vstupné almužna.

3. Linh Ung Pagoda Na mape ju ľahko prehliadnuť, no zblízka vás uzemní 67 metrová socha Lady Buddha (ženská verzia Bódhisattva-označuje Gautamu Budhu v období pred dosiahnutím nirvány), ktorá spája nebo a zem. Samotná pagoda je výnimočná, kombinuje moderný štýl s tradičnou budhistickou témou, strecha je zakrivená a lemovaná drakmi. Koridor oboch strán cesty k hlavnej komore strážia sochy 18 Arhatov, z ktorých každá opisuje emócie rôznych ľudských bytostí- radostné, nahnevané, šťastné a smutné. K pagode vedie výborná cyklistická cesta.

4. Budhove ruky Zlatý Most v Ba Na Hills je stavba, ktorá na svete nemá obdoby. Pôsobí ako niečo vytrhnuté z fantasy sveta, čo upevňuje nádherná kulisa prírody navôkol. Budhove ruky podopierajúce most ako keby symbolizovali zdvíhanie daru od zeme k nebesám. Cable car vás zoberie cez dve „francúzske“ dedinky plné gotických katedrál a krásnej architektúry vybudovanej v horách, niečo medzi Parížom a Disney Landom. Celodenný zážitok, ktorý ale vyžaduje riadnu dávku trpezlivosti, nakoľko atrakcia nemá určenú hornú hranicu počtu turistov, a tak budete čakať na čokoľvek minimálne pol hodinu. Vstupné 700 000 VND (28 eur).

5. Svätyňa My Son Svätyňa My Son bola od 4. storočia významným kultúrnym centrom ríše Čampa, ostal po nej zhluk hinduistických obradných chrámov, ktoré slúžili na uctievanie boha Šivy. Vstupné almužna.

6. Opičia hora Zablúďte so skútrom na poloostrov Thọ Quang v Da Nangu, je to malá stretávka s džungľou, kde vám spoločnosť robia len plaché opičky (na každej strane poloostrova iný druh) a krásne výhľady. Najväčšou dominantou je 800 ročný fikus Cây đa Sơn Trà, čo je rozhodne jeden z najkrajších zážitkov vôbec, a taktiež Linh Ung Pagoda. 

7. Vung Tau Lenivé mestečko 60 km od hektického Ho Ci Minhu je samo o sebe atrakciou, ktorú sa oplatí preskúmať. Uchváti svojim genius loci, pokojom, nikto zrazu netrúbi, dievčatá na ulici vás nechcú pomasírovať za každú cenu a všetci sú akýsi spokojnejší. Vung Tau je dovolenková destinácia pre Vietnamcov, niekoľko prúdové cesty sú poloprázdne a väčšina ľudí len tak kvasí pri trochu ráznych vlnkách Juhočínskeho mora. Niekto v nejakom článku raz použil výraz „vyfabrikovaný Vietnam“ a v tomto meste som pochopil, o čo ide. Ulice sú preplnené skromným street foodom ako všade inde, no výhľad rozbíjajú mrakodrapy ako z Dubaja a luxusné hotely pozdĺž celého pobrežia. Dôvod kontrastu pramení v zásobách ropy, z ktorých papaláši vystavali behom pár rokov úplne novú tvár Vietnamu. Rovnaké peniaze však investovali aj do umeleckej architektúry, a na tú sa sem rozhodne oplatí prísť pozrieť.

8. Budhistický kláštor Trúc Lâm Phụng Hoàng Zen Monastery Na 24 hektároch náhornej plošiny pri meste Da Lat sa rozkladá pôsobivý budhistický kláštor, ktorého „zmyslom“ bolo obnoviť ducha Zen-budhizmu. Obklopený borovicami a bonsajmi vytvára dokonalú atmosféru pre pokojné rozjímanie.

9. Budhistický chrám Thích Ca Phật Đài Náhľad do sveta Théravádskeho budhizmu, chrám je zahĺbený v harmonickej kombinácií kvetov, stromov a architektonickej štruktúry. Meditáciu v rajskej záhrade vám spríjemní všadeprítomný štebot vtákov a prenikavá vôňa sviečok.

10. Mui Né Tradičné rybárske mestečko je lenivou etapou naprieč Južným Vietnamom. Uchváti výhľadmi na nekonečné „pologule“ lodiek a väčších rybárskych lodí v prístave. Rybí market sa otvára o šiestej ráno, dovtedy si môžete zabehať po pobreží a sledovať, ako žeravá guľa zaplavuje nádhernú scenériu.

Cool nápady popri cestovaní

Cooking classPerfektný spôsob ako sa ponoriť do ozajstnej autentickej vietnamskej kuchyne. Každé mesto ponúka iné, my sme zažili cestu loďou do coconut forestu neďaleko Saigonu, kde sme s miestnymi spoznávali konkrétne bylinky, ako a kde ich použiť, ukuchtili 5 jedál a všetko následne pekne spapali.

TIP: program aktivity sa odlišuje od časti dňa, ak pôjdeš napríklad ráno, s najväčšou pravdepodobnosťou ťa zoberú na market, kde si pobeháte a ozrejmíte všetky ingrediencie. V poobedných hodinách je kurz spojený zasa s inými zaujímavými aktivitami a spoznávaním okolia.

Splavovanie Mekongu Celodenná super aktivita. Jazda loďou po nádhernej mohutnej rieke spojená s exkurziou vo včelej oáze a výrobou kokosových cukríkov. Miestni dokonca zaspievajú svoje tradičné piesne zapísané v UNESCO, aj keď to riadne rezalo uši.

Motorkou vždy a všade – Nekonečná voľnosť a sloboda, ešte k tomu za lacný peniaz. Motorka na deň 4,-; benzín 2,-. Bez dokladov a papierov sa dá preháňať celý deň a objavovať budhistické chrámy či zapichnuté dedinky. 

TIP: ak vás zastavia policajti, v peňaženke majte len malý obnos peňazí, odporúčam maximálne 200 tisíc dongov (okolo 8 eur) a do pána policajta hustiť čisto v slovenčine, že viac nemáš. Akonáhle začneš s angličtinou, tak z teba za dodávkou vyždíme aj posledný dong. Domáci dokonca odporúčajú nezastavovať vôbec, ak na vás policajt máva paličkou, tak pokojne môžete skúsiť. Dôvodom pokuty je absencia medzinárodne platného vodičského preukazu, no ak ho aj náhodou máš, tak si vypýtajú nejaký špeciálny vietnamský doklad či čo, ktorý ťa oprávňuje…blablabla, proste blbosť, zaplatíš vždy.

TIP: Noste šatku na tvári jednak proti spáleniu, ale hlavne, aby policajti nevideli farbu pokožky, pretože „bohatí bieli“ by mohli predstavovať potencionálny zárobok. Nezastavujú však často, skôr výnimočne (v mestách vôbec). Ešte k tej pokožke: vo Vietname frčí tzv. kult bielej kože, ktorým sú posadnuté najmä ženy. Sú ich plné ulice, zahalené „ninja style“ od hlavy po päty aj v tropických horúčavách sa bránia slnečným lúčom, v obchodoch kupujú krémy a kozmetiku s „whitening“ efektom. Biela pokožka sa spája s bohatstvom a krásou, len modrá krv mohla vysedávať doma v tieni, zatiaľ čo všetci poddaní sa museli smažiť na ryžových políčkach.

Čo si uvedomiť pred výletom do Vietnamu

Ako keby toho Vietnamci nemali dosť, obrovský problém im robí anglický jazyk. Študenti sa šprtajú od útleho veku, no pod dozorom vietnamských učiteľov ich ťažká drina naráža na rovnaký kameň – výslovnosť. Vietnamci zvyknú hltať prvú polovicu slova. Situácia je vážna, sú totiž jednou z najrýchlejšie rozvíjajúcich sa krajín sveta, ekonomika kvitne na turizme a mladá generácia ovláda cudzí jazyk na komunikatívnej úrovni ozaj len výnimočne. Väčšinou sa jedná len o „Hello, how are you?“ s perfektnou výslovnosťou a tam to hasne. Je teda nutné sa vyzbrojiť riadnou dávkou trpezlivosti a google translatorom, ktorý majú aj oni vždy po ruke.

Netreba mať žiadne očakávania „Vietnam ma pohltil, chrúme, prežúva a ja si to užívam do špiku kosti“, napísal som poznámku, keď sme sa v dedinke Mũi Né vybrali o druhej ráno s miestnym rybárom Sue na more. Treba sa len uvoľniť a vstrebávať všetky krásy plnými dúškami.

Vietnamci sú neuveriteľne milí ľudia, ich usmievavé oči a ochota pomôcť za každých okolností Európana až trošku zaskočí. Napriek obrovskej priepasti medzi chudobnými a boháčmi pôsobia ľudkovia tohto komunistického, alebo skôr diktátorského režimu celkom šťastne. Pre porovnanie, vo väčších mestách je priemerná mzda 200 dolárov a odľahlé oblasti vo vnútrozemí skľučuje dokonca ešte výraznejšia bieda, čiže život celoplošne je tu naozaj zložitý. 

Je dobré nestresovať stále všetkých Vietnamcov s angličtinou a naučiť sa aspoň základné frázy v ich jazyku. Vyčaríte im úsmev a hneď sa chcú kamošiť.

Ďakujem – Cám on [kám ern]
Ahoj – Xin chao [sin jów]
Dovidenia – Tam biet [dum bee-et]
Koľko to stojí? – Cái nay giá bao nhieu? [kái nay zá bownyoo]
Áno – Vang / Da [vang / ya]
Nie – Khong [kom]
Kde nájdem…? – Ó dau…? [ér dow]

Vykašli sa na všetky „beware of scam“ videá

Polovica google/youtube výsledkov o cestovaní do Vietnamu sa venujú tzv. „scammingu“, teda rôznym podvodom, ktorými sa miestni snažia vytĺcť peniaze z neostrieľaných turistov. Áno, je skutočne pravda, že v niekoľkomiliónových mestách sa nájdu scammers ako taxikári bez licencie (pýtajú zbytočne veľa) či shoe shiners, ktorí ti ukradnú z nohy topánku a pokiaľ im nezaplatíš za opravu, tak ju nedostaneš naspäť. Toto sú reálne incidenty, ktorým musíš čeliť, ak si amatérsky turistický ignorant. A pritom stačí pár jednoduchých pravidiel: 

  • Peňaženka a mobil vždy v predných vačkoch
  • Na výzvy, ponuky, návrhy nereagovať (treba byť však otvorený a večne usmiaty, Vietnamci totiž takí sú)
  • Na taxi používať výhradne aplikácie. Ukážu presnú sumu, vzdialenosť a najbližšieho šoféra. Vo Vietname je rozšírený a lacný Grab, za euro povozí na motorke cez celé mesto.

Doklady, očkovania a Biznis s vízami

S vízami do Vietnamu je po internetoch strašný biznis. Ceny na rôznych stránkach sa líšia v desiatkach eur, frčia dokonca rôzne zľavové kupóny, a pritom každá z nich ti pošle prašivé jedno stranové PDF na mail. Ak sa chceš dostať do krajiny, máš na výber turistické Visa on arrival alebo elektronické víza. Visa on arrival odporúčam ako najviac vhodné v prípade, že sa do krajiny potrebuješ dostať rýchlo a bez zbytočného stresu. Stačí si online požiadať o Letter of Approval (ďalšie PDF s krásnou veľkou červenou hviezdou), priniesť pár ďalších drobností (všetky info nájdeš na tejto stránke s vízami –https://www.myvietnamvisa.com/vietnam-visa-on-arrival.html, osvedčila sa mi ako najlacnejšia a funkčná) a na letisku vo Vietname ti veľmi zábavným spôsobom odovzdá teta za okienkom víza.

Očkovanie – brušný týfus, hepatitída a, b, meningitída. Vždy sa doktora spýtaj, aké vírusy a epidémie práve prebiehajú v danej oblasti, majú najaktuálnejšie info. Ja som v inštitúte očkovania v BA platil 150 eur narýchlo, najlepšie je to ale riešiť minimálne mesiac dopredu cez obvodného lekára.