5/5 - (7 votes)

(04.06.2015 – 07.06.2015) Začiatok júna, teplota vody 24C, dlhý pobrežný pás s luxusnými hotelmi v kontraste s chátrajúcimi budovami vo vnútrozemí, mesto stretu náboženstiev, gay pride, fascinujúce staré mesto s citadelou. Reč je o hlavnom meste Izraela – Tel Aviv-Jafo alebo skrátene Tel Aviv. Keď si k tomu pridáte výlet k Mŕtvemu moru, Svätý Jeruzalem a samozrejme, aby sme nezabudli, výhodné letenky od Wizzair, skvelý výlet je na svete.

Dĺžka výletu: 3 noci | Dĺžka letu: Budapešť – Tel Aviv: 3h
Cena leteniek: 75€ | Ubytovanie: 89€ / 3 noci | Auto + benzín + parkovné: 47€ | Mŕtve more: 13€ | Spolu na osobu: 224€ + jedlo cca 100€

Naša špeciálna google mapka

Obsah

1.deň (4.6.) – Večerný prílet
2.deň (5.6.) – Mŕtve more a Jeruzalem
3.deň (6.6.) – Pláže Tel Avivu
4.deň (7.6.) – Pobrežie a staré mesto Jaffa

1.deň (4.6.) – Večerný prílet

Prílet na letisko Ben Gurion máme okolo 21:00 miestneho času. Časový posun je +1hod. Cestou tam sa vás opýtajú len základné otázky ako účel cesty, na koľko dní a názov hotela. Na letisku si vyzdvihujeme auto od spoločnosti Hertz. Auto sme bookovali cez našu overenú stránku vipcars.com. V požičovni nám potvrdili, že oblasti, do ktorých sme sa chystali sú bezpečné. Betlehem nám však už neodporúčali. Ak sa spoliehate na navigáciu Waze, tak vás musíme upozorniť, že je pre túto oblasť celá v hebrejčine, bez možnosti zmeny jazyka.

TIP: Nokia Here Maps sa nám celkom osvedčili, jediný problém bol, že na Palestínskom území nefungovali hlasové pokyny.

Nasadáme do našej Škody Citigo a vyrážame do nočného Tel Avivu. Od letiska je to asi pol hodina cesty. S parkovaním je trochu problém. Všeobecne platí, že červeno-biele pruhy znamenajú zákaz parkovania, modro-biele bezplatné parkovanie, ale iba cez deň. Hľadáme teda čo najbližšie parkovisko pri ubytovaní. Pošťastilo sa nám malé súkromné parkovisko asi 10 minút chôdze za 6E/deň. Nájsť adresu ubytovania Tchernichovsky Boutique Apartments nebolo až také ťažké, ako nájsť vchod. Boli to asi tie posledné dvere, na ktoré by ste to povedali. Všetko tu funguje na PIN, takže o kľúče sa nemusíte starať. Je dosť pokročilá hodina a tak dávame už len lahší výjazd na pivo do okolia. Mesto je aj po polnoci plné mladých ľudí a to bol ešte len štvrtok. Človek by povedal, že dokonca väčšina bola teenagerov. Na dnes večer sme zakotvili v podniku Little Prague. Ochutnávame miestne izraelské pivá Goldstar a Maccabee. Viac nám chutí aj píše to druhé :). Len tak mimochodom, pripravte si 7E aj s tringeltom.

2.deň (5.6.) – Mŕtve more a Jeruzalem

Dnes máme na pláne Mŕtve more a Jeruzalem. Z Tel Avivu je to približne 100km a ak by ste nemali auto, tak chodí len 1 bus denne. Máte možnosť booknutia cez hebrejskú stránku, call centrum s platbou vopred, alebo prísť na stanicu a dúfať, že budú ešte voľné miesta. Aj keď ideme stále po diaľnici a s navigáciou, za letiskom treba byť obozretnejší, lebo sa nám podarilo zísť do zlého pruhu a mierili sme si to na Petah Tikva. Vrátime sa naspäť na náš smer a pomaly sa blížime k Jeruzalemu. Za obchvatom mesta už začína Palestínske územie. Treba povedať, že prechod je plynulý, nikde nás nekontrolovali. Kvalitná dvojprúdovka vedie až k Mŕtvemu moru a po ceste boli nanajvýš občasné prerábky a dostavba mostov.

Ku konciu to vyzerá ako mesačná krajina, naľavo kamene, napravo kamene a tabule vás upozorňujú ako klesáte pod úroveň hladiny mora. Naše cieľové miesto je Kalia Beach, kde sa dá pohodlne a bezplatne zaparkovať. Areál ďalej je už ohradený a vstupné k Mŕtvemu moru je necelých 13E. Prechádzame okolo vraj najnižšie položeného baru na svete (-418m) a veci si skladáme na lehátkach. Slnečné žiarenie je tu veľmi intenzívne, no ak sa pred vstupom do vody natriete opaľovacím krémom, je dosť možné, že to zreaguje na oranžové fľaky ako mne. Takisto sme si zobrali každý čo najstaršie plavky. Voda vyzerá na pohľad ako v zamútenom jazere, ale keď si ľahnete na vodu, čuduj sa svetu, naozaj vás to tlačí hore. Je to ako keď chcete ponoriť koleso pod vodu.

TIP: Fotka, ako čítate noviny v Mŕtvom mori, nesmie chýbať

Aj keď by sa zdalo, že človek sa tam príde vyblázniť, treba byť maximálne opatrný, aby sa vám voda nedostala do očí. Nám sa to naštastie nestalo, ale podľa článkov aj odstrašujúceho príkladu vedľa sa kúpajúceho pána, na pár minút oči neotvoríte. Treba len zachovať chladnú hlavu a ísť si ich vypláchnuť do sprchy. Prsia si tiež nezaplávate, pobyt vo vode v polohe na bruchu je zakázaný pretože vás voda prehopne dopredu dole hlavou a naspäť dostáva ťažšie. Po odporúčanej pol hodinke vyvaľovania na chrbte sa ideme natrieť bahnom, ktorého je pri brehu neúrekom. Samozrejme fotky a pózy nemôžu chýbať. Po výstupe z vody doslova tú soľ odklepávate a utekáte do sprchy. Celkovo na Mŕtve more stačia dve hodiny, potom už začína byť soli a horúceho slnka priveľa. Poobzeráme ešte obchodíky s lokálnymi výrobkami a ovlažení liečivými účinkami sa poberáme smer Jeruzalem.

Mŕtve more Najnižšie položený bar na svete Mŕtve more Mŕtve more Mŕtve more

Zatiaľ čo väčšina štátov vrátane Slovenska uznáva ako hlavné mesto Izraela Tel Aviv, Izrael samotný zaň považuje mesto Jeruzalem a všetky ústredné orgány sídlia práve tu. Hebrejský názov Yerushalayim znamená „miesto mieru“, arabské Al-Quds zase „sväté“ a pre príslušníkov troch veľkých svetových náboženstiev, kresťanov, moslimov i židov, je to skutočne Sväté mesto. Cesta od Mŕtveho mora trvá autom približne polhodinu. Dali sme sa navigovať k parkovisku pri nákupnom centre Mamilla Mall. Staré mesto Jeruzalema je na území Palestíny a má 8 vstupných brán. My máme najbližšie Jaffa Gate, cez ktorú vstupujeme na nádvorie mesta. Po pravej strane môžete navštíviť Dávidovu vežu, odkiaľ je pekný panoramatický výhľad.

Celé staré mesto je jedno veľké trhovisko so suvenírmi, oblečením a jedlom a je rozdelené na 4 štvrte – kresťanskú, arménsku, moslimskú a židovskú. My pokračujeme uličkou cez stred mesta a jedným očkom obzeráme obchodíky a nasávame atmosféru multikultúrneho starého mesta. Treba povedať, že obchodníci nie sú takí dotieraví, ako by sme čakali. Na konci ulice odbočujeme doprava a tabule nás navigujú na najposvätnejšie miesto Židov – Múr nárekov (Western Wall). Pred vstupom ešte absolvujete bezpečnostnú kontrolu. Stena je rozdelená na časť pre mužov a ženy. Sú do nej povkladané milióny papierikov so želaniami. My sme sa steny tiež dotkli a niečo si zaželali. Veriacich od turistov rozoznáte podľa toho, že Židia od steny odchádzajú cúvaním, aby sa jej neotočili chrbtom. Zo židovskej štvrte sme chceli ísť pozrieť Chrámovú horu, avšak neúspešne. Stráže nás odbili so slovami „only muslims“.

Jeruzalem - Staré mesto Jeruzalem - Staré mesto Jeruzalem - Staré mesto Jeruzalem - Staré mesto Múr nárekov (Western Wall)

TIP: Pre turistov a nemoslimov sa dá dostať do Chrámovej hory len v dňoch nedeľa – štvrtok, v lete v čase 8:30–11:30 a 13:30–14:30, resp. v zime 7:30–10:30 a 12:30–13:30 a jediný vstup je cez drevený tunel Mughrabi Gate pri Múre nárekov

Žiarivá dominanta Chrámovej hory Skalný dom je jednou z najvýznamnejších pamiatok mesta a pre moslimských veriacich predstavuje miesto, kde Mohamed počas svojej „nočnej cesty“ vystúpil do neba. Prechádzame po okraji moslimskej štvrti k Leviej bráne, odkiaľ sa dostaneme dole kopcom do známej biblickej Getsemanskej záhrady. Ak by ste čakali niečo veľkolepé, záhrada je nenápadná, malinká, ale vkusne upravená. Záhrada je na úpätí Olivovej hory, na ktorú nám už nezostal čas.

Vraciame sa naspäť cez Leviu bránu a v pláne máme ešte stihnúť Kristovu hrobku. Najbližšie je to cez Damašskú bránu a môžeme povedať, že po východe bola táto oblasť najdivokejšia. Preplnené ulice domácimi muslimami, všade samé trhy rozložené na zemi, predaj rýb na chodníku vedľa hlavnej cesty a sem-tam aj nejaký dym a smrad. Ešte, že sme mali GPS a išli priamou trasou k hrobke. Bohužial sme to už nestihli, zatvorené.

TIP: Hrobka je otvorená pondelok-sobota v časoch 8:30-17:15

Nevadí, vraciame sa cez Damašskú bránu a kresťanskú štvrť. Po ceste navštevujeme Baziliku svätého hrobu, ktorá vyrástla na mieste ukrižovania Ježiša Krista – Golgote. Hneď oproti je Omarova mešita, ktorou zakončujeme prehliadku Jeruzalema. Do Tel Avivu prichádzame okolo 19:30 ešte pred zotmením. Dáme sa trochu dokopy a keďže je piatok, chceme pozrieť ako to žije v meste. Vybrali sme sa smerom na Rothschild Boulevard, kde sa to mrakodrapmi len tak hemží. Ak chcete ísť na poriadnu diskotéku, je dobré mať zopár tipov na dobré podniky. My sme nejaké aj mali, ale vchody vyzerajú dosť pofidérne. Nakoniec sme to zakotvili na jedno pivko pri Little Prague a príjemne unavení išli spať.

Getsemanská záhrada Getsemanská záhrada Getsemanská jaskyňa Bazilika svätého hrobu Omarova mešita

3.deň (6.6.) – Pláže Tel Avivu

Ešte večer sme sa dohodli, že si ráno privstaneme na ranný beh. Dohody sa plnia a tak vstávame okolo 8:00 a ideme smerom na pláž. Aplikácia strava je pripravená a náš „beach run“ sa môže začať. Dobrý poznávací bod je schodíkovitá budova opery Tour Opera. Bežíme cca 3km od Jerusalem Beach až po Tel Aviv Port. Popri pobreží sú vystavané všetky luxusné značky hotelov ako Sheraton, Crowne Plaza, Carlton alebo Hilton. Po heroickom výkone 6,2km je čas hodiť sa do vody, ktorá má príjemných 24 stupňov. Po rýchlych raňajkách plánujeme stráviť doobedie na pláži Banana Beach. Celý pobrežný pás je síce jedna pláž, ale presuniete sa sto metrov a už ste podľa pomenovania na inej. Slnko je začiatkom júna silné a večer uvidíte každý kúsok, ktorý ste zabudli natrieť.

Jerusalem Beach Jerusalem Beach Banana Beach Banana Beach Banana Beach

Neskorý obed si pripravujeme v kuchyni apartmánu. Potraviny sa dajú nakúpiť v supermarkete za troška drahšiu cenu ako u nás. Z lokálnych produktov odporúčame hummus, ktorého majú naozaj široký výber. Okolo 16tej vyrážame na sever do parku Yarkon Park. Trasu som naplánoval tak, aby sme videli aj všetky hlavné mrakodrapy – Electra Tower (165m), Azrieli Center (187m), Leonardo City Tower (170m) a najvyšší Moshe Aviv Tower (235m). Park je najväčší v Tel Avive a môžeme potvrdiť že aj pekný zelený s množstvom atrakcií. Môžete tu nakŕmiť kačky, povoziť sa na vodnom bicykli v jazierku alebo ísť na vyhliadkový vzlet balónom. Na záver dňa sa presúvame na pláž Tel Baruch Beach, kde si chceme vychutnať západ slnka. Okrem iného je tu aj letisko, bežecká trať a free wifi 🙂 Z letiska Dov Hoz lietajú najmä vnútroštátne lety napr. do Eilatu. Slnko zapadá v tomto období okolo 19:45 a romantické fotky nemôžu chýbať. Následne sa ešte hodíme do vody a trošku zaplávame. Dnešný večer sa nesie v znamení oddychu a piva Maccabee.

Azrieli Center Yarkon Park Yarkon Park Tel Baruch Beach Tel Baruch Beach

4.deň (7.6.) – Pobrežie a staré mesto Jaffa

Nedeľňajšie ráno začíname prechádzkou po pobreží cez park Charles Clore Garden. Pláž Charles Clore, je skôr nie príliš atraktívna mestská pláž.

TIP: Ak ste milovníkom dobrého jedla z rýb, je tu luxusná reštaurácia Manta Ray.

Vraciame sa naspäť po pobreží na Drummers Beach, Banana Beach a Jerusalem Beach. Asi to bola výnimka, ale videli sme tu aj jednu medúzu vo veľkosti igelitky. Voda je našťastie tak čistá, že sa nemusíte báť, že by ste také niečo prehliadli. Dnes sa už slníme pomenej odhalení, lebo sme sa včera trochu spálili. Na rozlúčku s morom sa ešte presúvame na pláž Gordon Beach.

Druhú polovicu dňa máme vyhradenú na staré mesto Jaffa. Auto je možné odparkovať na začiatku pri pobreží a je to prvé bezplatné parkovisko, s ktorým sme sa tu stretli. Do citadely sa dá dostať viacerými cestičkami. My začíname pri Al-Bahr Mosque a práve tadiaľto sa dostanete k reštaurácii Aladin so skvelým výhľadom na celé pobrežie. Povedal by som, že sa nám odtiaľ ani nechcelo odísť. Zábery na biely pobrežný pás a panorámou mrakodrapov sú úchvatné. Centrom Jaffy je krásne námestie s kostolom St. Peter’s Church. Môžete sa tu potúlať čarovnými kamennými uličkami, pozrieť starý prístav a skončiť v parku s výhľadom na pobrežie. Takto si predstavujeme dokonalé zakončenie výletu.

Charles Clore Garden Charles Clore Beach Al-Bahr Mosque Old Jaffa Old Jaffa

Old Jaffa St. Peter's Church Tel Aviv Tel Aviv

Pri letisku ešte dotankujeme. Požičovňa zabezpečuje odvoz pred odletovú halu. Cestou naspäť sa pripravte na poriadny výsluch. Najskôr vás vyspovedajú rýchlymi otázkami ako, kde ste bývali, kto vám balil batožinu, aké suveníry si nesiete domov. Ak máte náhodou pečiatku z Dubaja ako ja, tak sa vás opýtajú aj na mená spolucestujúcich. Následne vám nalepia na pas žltý čiarový kód a zdanlivo sa tešíte, že výsluchu je koniec.

TIP: Na letisko treba prísť skôr aspoň 2-3 hodiny kvôli neočakávaným kontrolám.

Pri security kontrole pozrú na toto číslo a ak začína päťkou, ste automaticky podozrivý a separujú vás do samostatnej zóny. Ja som bol podozrivý kvôli pečiatke z Dubaja a spolucestujúci zrejme kvôli tomu, že mal čerstvo vybavený pas.Čakáme, ľudia k nám pribúdajú a nikto nevie, čo sa bude diať. Po asi 30 minútach sa to začalo hýbať. Prejdeme cez štandardný detektor a potom ešte navyše 2x cez ďalší. Okrem toho nám každú jednu elektroniku vyberajú z ruksaku a prechádzajú ručným detektorom. Našťastie všetko bez problémov a ďalej sa už nemusíte ničoho báť. Do Budapešti prilietame okolo polnoci a potom nás čaká ešte dlhá cesta autom do Bratislavy.