4.8/5 - (20 votes)

(23.11.2017 – 26.11.2017) November je mesiac, kedy si už v Stredozemnom mori bez otužovania nezaplávate. Ak nechcete siahnuť po drahej exotike, izraelský Eilat je ideálny na predĺžený víkend s kúpaním v Červenom mori. Letenky Bratislava – Eilat kúpite v akcii Ryanairu od 30€. Výlet do Eilatu sa dá skombinovať s Mŕtvym morom, gigantickou pevnosťou Masada alebo si sem môžete prísť zabehnúť maratón. A mimochodom, vedeli ste, že Piešťany sú partnerským mestom Eilatu?

Súhrn cien na osobu

Cena leteniek: 48€ | Dĺžka letu: Bratislava – Eilat: 3h 45min | Časový posun v Eilate: +1h (sledujte lacné letenky)

Ubytovanie: 75€ / 3 noci | Auto a benzín: 30€ | Bus z letiska: 10€ | Vstupné na atrakcie: 22€ | Jedlo a pitie: 60€ | Spolu na osobu: 245€ (kurz bol v čase našej návštevy 1€ = 4,18 ILS)

Podrobná mapa našich bodov záujmu

Obsah

1.deň (23.11.) – Eilat a Červené more
2.deň (24.11.) – Masada a Mŕtve more
3.deň (25.11.) – Dekel Beach, Coral Beach a spievajúca fontána
4.deň (26.11.) – Mestská Tarshish Beach

1.deň (23.11.) – Eilat a Červené more

Cesta z Ovdy

Pravidelná linka Bratislava – Eilat (Ovda) lieta vo štvrtky a nedeľe o 7:45 z Bratislavy. Letisko Ovda je bývalé vojenské letisko a je vzdialené približne 60 km od Eilatu. Autobusovú dopravu zabezpečuje verejný dopravca Egged alebo súkromník Eilat Shuttle, ktorý je o pár eur drahší.

UPDATE: Nové letisko Ramon – od 2.4.2019 priletíte už na nové Ramon Airport, ktoré je len 20 km od Eilatu. Viete si tu požičať auto alebo ísť busom 30 alebo 50.

Vystupujeme na zastávke Central Bus Station, odkiaľ to je asi 5 minút pešo do jednotlivých autopožičovní. Auto sme si bookovali cez stránku Ryanair car hire, kde nám najlepšie vyšla spoločnosť Budget. Aj keď majú v podmienkach, že vyžadujú medzinárodný vodičský preukaz, môžeme potvrdiť, že ho netreba. A si dajte pozor, v piatok poobede a v sobotu sú požičovne zatvorené.

Po požičaní auta sa presúvame na pláž Princess Beach. Celý Eilat je posiaty kruháčmi, takže keď zabudnete odbočiť, dá sa veľmi rýchlo otočiť. Veľa z nich má nápadité prevedenie ako napríklad sochy s hudobníkmi, žltá ponorka alebo pyramída. Pláž je takmer pri egyptských hraniciach a zaparkovať sa dalo pod reštauráciou Colonia.

TIP: V Eilate je po meste free WiFi, ktorá dosiahla dokonca aj na niektoré pláže.

Pláž je kamienková a odporúčaný vstup do vody je cez dva mostíky. Ak máte topánky do vody, dá aj priamo cez vyhradený vstup. Ak chcete šnorchlovať, najväčší húf rýb sa drží pod mostíkmi.

TIP: V novembri zapadá slnko okolo 17-tej, ale keďže sú všetky pláže v údolí, slnko zájde za kopce oveľa skôr.

Cesta z OvdyCesta z OvdyEilatPrincess BeachPrincess Beach

Večer po západe slnka máme naplánovaný presun k pevnosti Masada. Pri východe z Eilatu sa oplatí zastaviť vo veľkom supermarkete Shufersal Deal. Opäť, v piatok večer a sobotu je zatvorený. Ceny v reštauráciach sú 2 až 3-násobné oproti slovenským. Napríklad za pivo v podniku zaplatíte 7€, za veľkú pizzu 22€, vodná fajka 11€.

Cesta do Masady vedie po rovinke popri Mŕtvom mori. Oficiálna rýchlosť je 90km/h, no autá zvyknú chodiť aj 120km/h a tak sme sa prispôsobili aj my. Predsa len, je to cez 200 km a ak to chcete stihnúť do dvoch hodín, treba ísť rýchlejšie. Raz za čas vás preberie kvalitný hrboľ.

Ubytovanie HI Masada Hostel je jediné ubytovanie pri Masade. Hostel je v tomto prípade trochu zavádzajúci názov. Je to hotel pieskovej farby v štýle pevnosti s bazénom a výhľadom na Mŕtve more. Bazén bol síce v našom čase už zatvorený (vraj len do 4.11.), ale večer sa tam dá pomotať po poschodiach a terasách.

2.deň (24.11.) – Masada a Mŕtve more

Lanovka na Masadu

Raňajky v Masada Hosteli sú zážitok. Toľko druhov studených a teplých mís, zeleniny, rýb, ovocia a sladkého sme už dávno nemali. Checkout je do 10:00, ale auto si môžete nechať na parkovisku dlhšie. Výstup na Masadu je možný buď pešo po ceste zvanej „snake path“ alebo lanovkou. Prevýšenie je približne 350 metrov. My sme si zvolili kombináciu lanovkou hore a pešo dole. Za takýto lístok zaplatíte 56 ILS, ak by ste chceli len vstup, zaplatíte 28 ILS. Všade sa dá platiť kartou.

Masada je staroveká vojenská pevnosť, ktorú dal postaviť Herodes Veľký v 1. storočí p.n.l. Bola posledným miestom odporu židovských povstalcov proti Rimanom. Tri rímske tábory sú dodnes označené v podobe obdĺžnikov. Od roku 2001 je zapísaná v zozname UNESCO. Jej vodný systém pozostával z dvoch akvaduktov, ktoré končili vo vytesaných cisternách o veľkosti 40 000 m3. Konvojmi zvierat bola voda dopravovaná do horných cisterien v samotnej pevnosti.

Hi Masada HostelLanovka na MasaduMasada a Mŕtve moreMasada - trojpodlažný palácMasada - zásobáreň vody

Po vstupe do pevnosti sa ocitnete na obrovskej náhornej plošine. Prechádzate po hradbách, ruinách a vežiach s nádherným výhľadom na Mŕtve more. Na severnej strane sa nachádza trojúrovňový palác Herodesa. K zachovalým ruinám vedie schodisko, čo je jeden z naj zážitkov. Celkovo môžeme povedať, že nič gigantickejšie sme vo svojom živote nevideli.

Celá pevnoť aj so zostupom nám zabrala približne 4 hodiny. Lanovka, resp. snake path predstavujú východný vchod, ale do pevnosti sa viete dostať aj cez západný vchod z mesta Arad. Snake path je však rozhodne zaujímavejší. Nemusíte sa báť ani zostupu v teniskách alebo žabkách, cesta je spevnená a s množstvom schodov.

Masada - zostup k palácuMasada - ornamenty z palácaMasada1MasadaMasada - Snake Path

Na poobedie sme si nechali Mŕtve more. Slanosť vody dosahuje 30-35%, čo je 10x viac v porovnaní s morskou vodou. Podľa starých bájí na dne jazera ležia zrúcaniny Sodomy a Gomory. Mohlo by sa zdať, že tých pláži okolo Mŕtveho mora je viac než dosť, ale opak je pravdou. Na severe je otvorená Kalia Beach, ktorú sme navštívili počas našej prvej návštevy Izraela – Tel Avivu. Ďalej Ein Gedi Beach bola v čase našej návštevy zatvorená. Smerom na juh sú ešte Ein Bokek Beach a Neve Zohar Beach, na ktoré sme sa zamerali tentokrát.

Ein Bokek BeachEin Bokek BeachEin Bokek BeachNeve Zohar BeachNeve Zohar Beach

Ein Bokek je turistická oblasť s luxusnými hotelmi. Pláž Ein Bokek Beach má červenohnedý piesok s pozvoľným vstupom do mora. Potom nastáva ten blahodárny unášajúci pocit, kto ide prvýkrát, je to zážitok. Vo vode sa odporúča byť 15 minút, ale čo by ste tam aj dlhšie robili. Nevýhodou týchto južných pláží v porovnaní so severnou je, že na dne nie je bahno, ktorým by ste sa mohli ponatierať. Môžete si ho jedine kúpiť, ako sme videli pár ľudí s nádobkami. Sranda je, že sa tu nachádza najnižšie položený bankomat na svete, keďže Mŕtve more je vyše 420m pod hladinou mora.

Neve Zohar Beach je pár minút južnejšie popri brehu Mŕtveho mora. Pláž bola unikátna množstvom vyplavenej soli až na breh ako aj soľným dnom. Nevieme povedať, či to tam je stále, ale bol to zážitok chodiť po tak hladkom dne. V diaľke v mori môžete spozorovať opustený strom. Mladá skupinka s dronom ho dokonca fotila zblízka a s tou soľou to vyzeralo dokonale.

3.deň (25.11.) – Dekel Beach, Coral Beach a spievajúca fontána

Coral reef

V Eilate je viacero mestských pláži. Chceli sme sa zamerať hlavne na tie nemestské, pretože sme sa domnievali, že čím bližšie k egyptským hraniciam, tým viac rýb a koralov. Ako sme zistili v posledný deň, nie je to tak úplne pravda, pretože aj priamo v Eilate sme videli krásne koraly a rušný podmorský život.

Prvou vzdialenejšou plážou od mesta je Dekel Beach. Je to novší ohradený areál so strážnikom pri vstupe, ktorý nám kontroloval ešte aj ruksaky. V areáli je bar, možnosť požičania lehátok, veľké šiatre proti slnku a pri vstupoch do vody sú gumené koberce, aby ste nedajbože nestúpili na nejaký kameň. Pri brehu sme toho veľa nevideli, ale keď zaplávate ďalej narazíte aj na pekné koraly. Videli sme napríklad zelenožlté šalátové koraly alebo čiernu lionfish, ktorá vyzerá ako dikobraz. Narazili sme ale aj na priesvitné medúzy s oranžovým vnútrom, ktoré boli dosť ťažko viditeľné.

Dekel BeachDekel BeachCoral BeachParrotfishesCoral reef

Coral Beach je prírodná rezervácia a národný park v Červenom mori. Pobrežie pokrýva najsevernejšie položený vyše 1km dlhý koralový útes. Vstupné do areálu je 35 ILS, ale rozhodne sme neľutovali. Pláž je piesková a do vody sa vchádza cez dva mostíky. Všetko ostatné je ohradené kvôli ochrane koralov. Rovnako je ohradený celý koralový pás, popri ktorom sa šnorchluje.

Je to trochu limitujúce, že máte rybičky za pásom, ale boli aj miesta, kde sa dalo viac priblížiť. Rýb sú tu húfy. Z tých netypickejších spomeniem napríklad clown coris alebo rusty parrotfish. Nemusí to byť pravidlo, ale najlepšie kúsky sme videli smerom k Eilatu. Vo vode sú porozmiestňované rúry, ktorých sa dá chytiť, ak by ste si chceli oddýchnuť. Stretávame tu aj množstvo potápačov, ktorí sa potápajú pri skalách ďalej od brehu.

Ak by ste mali dostatok času, môžete si ísť pozrieť najväčšie akvárium na strednom východe Coral World Underwater Observatory za 99 ILS, resp. za 95 ILS cez internet. Každú hodinu sa dá vidieť kŕmenie rôznych morských živočíchov.

Musical FountainMusical Fountain PyramidCentrum EilatuCentrum EilatuPartnerské mestá

Večer máme v pláne pozrieť mesto a spievajúcu fontánu Musical Fountain Eilat. Nachádza sa v parku pri začiatku letiska a magickosť tohto miesta dotvára kino v tvare pyramídy, nad ktorou bolo vidno mesiac.

TIP: Fontána hrá v utorky, štvrtky, piatky a soboty v dvoch časoch 19:30 a 20:30

Eilat má hlavné letisko v úplnom centre mesta a tak si každé lietadlo môžete užiť úplne zblízka. Lietajú sem hlavne vnútroštátne lety z Tel Avivu a Haify a len zopár medzinárodných, ktoré dokážu pristáť na kratšej eilatskej dráhe. V roku 2018 plánujú otvorenie nového medzinárodného letiska Ramon, ktoré nahradí Eilat aj Ovdu.

4.deň (26.11.) – Mestská Tarshish Beach

Tarshish Beach

Posledný deň sa toho už veľa nestíha. Check out, nahádžeme veci do auta a ideme na najbližšiu mestskú pláž Tarshish Beach. Zaparkovať sa dá pri nákupnom centre Mall Hayam za 5 ILS/hod. Napriek nízkym očakávaniam táto pláž príjemne prekvapila. Krásna viditeľnosť, zelenožlté koraly a množstvo rybičiek.

Presun na hlavnú autobusovú stanicu od požičovne Budget rátajte 5 minút. Ak máte kúpené lístky na Egged cez internet, treba si ich vymeniť v okienku vo vnútri stanice. Výhoda online bookingu je, že máte zaručené miesto aj sedadlá na konkrétny bus, v našom prípade o 9:20.

TIP: Na letisko Ovda príďte aspoň 3 hodiny pred odletom, kontroly z našej skúsenosti trvajú minimálne hodinu a pol.

Kontrol je celkovo až päť:

  1. pohovor s otázkami typu v akom ste vzťahu, kde ste bývali v Eilate, kto vám balil batožinu a pod.
  2. skener batožiny na rádioaktivitu
  3. osobná prehliadka a otvorenie batožiny
  4. klasický skener batožiny a kovov ako sme zvyknutí
  5. pasová kontrola

Za kontrolami je fontána s pitnou vodou. Odlet do Bratislavy máme o 13:05.

Tarshish BeachTarshish BeachOdbočka na Red CanyonOvda AirportMŕtve-more