5/5 - (8 votes)

(07.09.2012 – 10.09.2012) Štokholm je moderné európske hlavné mesto, ktoré sa rozprestiera na 14 menších ostrovoch. Letecky sa sem dostaneme za pár eur, ale potom sa pripravte na poriadnu drahotu. Nás vyšla spiatočná letenka z Budapešti na 10E. V septembri je tu klíma okolo 15-20 stupňov, takže tričko, bunda a môže sa ísť spoznávať čaro severnej Európy. Na jednej strane supermoderné európske hlavné mesto, kde okrem hotdogu v stánku takmer všetko zaplatíte debetnou kartou. Na druhej strane si predstavte dokonale vybudované historické centrum na samostatnom ostrove.

Dĺžka výletu: 3 noci | Dĺžka letu: Budapešť – Stockholm Skavsta: 2h (sledujte lacné letenky)
Cena letenky: 10€ | Vlak do Budapešti: 17€ | Bus z letiska 30€ | Ubytovanie: 110€ / 3 noci | Pamiatky: 47€ | Spolu na osobu: 214€ +/-

Naša špeciálna google mapka

Obsah

1.deň (7.9.) – Všetkými dopravnými prostriedkami
2.deň (8.9.) – Staré mesto Gamla Stan
3.deň (9.9.) – Vasa múzeum a Skanzen
4.deň (10.9.) – Rozlúčka so Stockholmom

1.deň (7.9.) – Všetkými dopravnými prostriedkami

Do Budapešti cestujeme ranným vlakom z BA na stanicu Keleti. Odtiaľ sa prepravujeme metrom M2 a M3 cez uzol Deák Ferenc tér až na konečnú zastávku M3 – Kőbánya-Kispest. Autobus 200E vás potom zavezie priamo na letisko pred terminál T2. Let Budapešť – Štokholm Skavsta trvá približne 2 hodiny. Z letiska Skavsta prevádzkuje autobusové spojenie do hlavného mesta jediná spoločnosť Flygbussarna. Tento monopol si vypýta za spiatočný lístok 259SEK a môžete ho zaplatiť kartou v halovom automate. Cesta trvá približne 1 hodinu a 20 minút. Ubytovanie sme si vybrali cez booking.com tak troška strategicky, aby sme mali staré mesto napeši. Hotel Fridhemsplan sa nachádza na ostrove Kungsholmen a zo stanice ho máme taktiež napeši. Slovíčko “holmen” znamená v doslovnom preklade ostrovček. Ideme priamou cestou cez stred ostrova a zastavujeme sa v parku kúsok od nášho hotela. Je krátko pred zotmením a ak dobre počítam, máme za sebou jazdu šiestimi dopravnými prostriedkami – električkou, trolejbusom, vlakom, metrom, autobusom a lietadlom. Večer už len ľahká prechádzka po mostoch do starého mesta a ideme spať, nech sme ráno svieži.

Štokholm Štokholm Štokholm Štokholm Štokholm

2.deň (8.9.) – Staré mesto Gamla Stan

Prebudenie do slnečného rána, no na kúpanie to asi nebude 🙂 Prechádzame pozdĺž pobrežia k majestátnej mestskej radnici Stockholm City Hall. Môžete tu absolvovať prehliadku samotnej radnice, alebo len výstup do veže. My si volíme výstup do veže za 40SEK. Prvý úsek idete výťahom a nakoniec si troška zašlapete. Za odmenu sa vám naskytnú vyhliadky na všetky svetové strany.

TIP: Pohľadnicový záber na Riddarholmen a Gamla Stan je robený práve odtiaľto

Výstup je absolvovaný so sprievodkyňou, takže keď zahlási, že sa ide dole, tak musíte poslúchať. Pofotíme sa pred radnicou so sochami a môže sa ísť ďalej smerom do starého mesta.

 Stockholm City Hall Stockholm City Hall Stockholm City Hall Stockholm City Hall Stockholm City Hall

Po hlavnom moste vedie aj trať metra a za tu minútu, kým sme prešli most, nám prefrčalo aj dvakrát. Stanice metra sú v Štokholme označené ako T-bana. Začíname prehliadkou ostrova Riddarholmen, ktorého dominantou je kostol Riddarholmskyrkan. Áno, správne sa domnievate, že slovo “kyrkan” znamená kostol. V kostole sa nachádzaju hrobky švédskych panovníkov a je podľa nás jednoznačne najkrajším kostolom, čo sme videli v hlavnom meste. Vstupy za jednotlivé pamiatky sú dosť vysoké, tak kostoly a katedrály nám stačili aj zvonku. Stockholm card, s ktorou máte bezplatné vstupy takmer všade, je na naše pomery tiež veľmi drahá a tých pamiatok zase nestihnete toľko pochodiť za deň, resp. dva. Po nadjazde ponad dráhu metra prechádzame do srdca Štokholmu – Gamla Stanu. Dokonale zladené farebné domčeky, históriou nadýchnuté úzke uličky a všadeprítomná stavebná rozmanitosť, tak to je až neuveriteľné, čo sa ľudom podarilo vybudovať na tak malom ostrovčeku. Prechádzame uličkami okolo najstaršej 700-ročnej katedrály Storkyrkan na námestie Stortorget. Práve tu sa nachádzajú dva najfotenejšie domčeky, červený a oranžový s číslami 18 a 22 🙂 Za kávičku pod jedným z nich platíme necelých 5E, ale ten zážitok je dokonalý a ocenili sme aj WC v podzemných priestoroch.

Staré mesto - Gamla Stan Staré mesto - Gamla Stan Staré mesto - Gamla Stan Staré mesto - Gamla Stan Staré mesto - Gamla Stan

O 12:15 sa všetko, čo má nohy, schádza na nádvorí kráľovského paláca, švédsky Kungliga slottet. Môžete si tu pozrieť slávnostnú výmenu stráží s vystúpením kráľovskej gardy. My sme tam boli v tom čase úplnou náhodou, ale určite si to naplánujte, je to lepšia podívaná ako samotná prehliadka paláca.

TIP: Slávnostná výmena stráží má harmonogram podľa mesiacov: Máj – august: každý deň 12:15, nedeľa a prázdniny 13:15, Apríl, september, október: streda a sobota 12:15, nedeľa 13:15, November – marec: streda a sobota 12:00, nedeľa 13:00

Po asi 40 minútovom vystúpeni pokračujeme prehliadkou samotného paláca. Táto atrakcia za 150SEK, mimochodom najdrahšia z nášho výletu, už ale nesplnila naše očakávania. V rámci prehliadky je sprístupnených len pár komnát a korunovačných klenotov, okrem toho je všade zákaz fotografovania. Prehliadka má viacero častí z róznych chodov budovy.

Kungliga slottet Kungliga slottet Kungliga slottet Kungliga slottet Kungliga slottet

Po náročnom chodení sme sa nechali nahovoriť na okružnú jazdu loďou, takzvané Hop-On Hop-Off Boat Tours. Môžete nastúpiť a vystúpiť hocikde a v priebehu dňa sa voziť dookola. Bolo už dosť hodín, tak nám dali ako bonus platnosť lístka aj na nedeľu. Počas jazdy je super výklad v angličtine a dozviete sa zaujímavé pikošky, ako napríklad najdrahšie apartmány v Stockholme. Previezli sme sa od kráľovského palácu až po konečnú zastávku gamla stan.

 Hop-On Hop-Off Boat Tours Hop-On Hop-Off Boat Tours Hop-On Hop-Off Boat Tours Hop-On Hop-Off Boat Tours Hop-On Hop-Off Boat Tours

Prechádzame cez most na ostrov Södermalm k vyhliadkováej veži Katarinahissen. Výťah bol už zavretý, tak sme sa zviezli výťahom v budove a prišli z opačnej strany. Vyhliadka ako sa patrí, naspäť schádzame peši uličkami Södermalmu, potom cez most a znova uličkami Gamla Stanu.

Katarinahissen Katarinahissen Katarinahissen Katarinahissen Katarinahissen

Postupne sa stmieva a naše kroky smerujú do hotela. Pred ďalším dňom si ešte dopĺňame zásoby jedla v Lidli, ktorý je len pár metrov od hotela.

3.deň (9.9.) – Vasa múzeum a Skanzen

Ranný plán je jasný, presunúť sa čo najskôr do Vasa múzea, ktoré otvárajú o desiatej. Prechádzame popri pobreží okolo mestskej radnice až do gamla stanu, kde nasadáme na našu hop-on hop-off loď pri kráľovskom paláci. Spravíme asi dva hopy a vystupujeme na zastávke Vasamuseet na zelenom ostrove Djurgården.

TIP: Určite si pozrite na úvod krátke video z histórie Vasy

Vasa bola vojnová loď, ktorá sa potopila v roku 1628 pri svojej prvej plavbe pár metrov od prístavu, keď ju neúmerne preťažili. Trvalo ďalších 333 rokov, kým uzrela znova svetlo sveta. Zachovalo sa 95% pôvodných častí a tie, ktoré boli vymenené, sú farebne odlíšené. Vasa bola po vytiahnutí dlhé roky konzervovaná polyetylénglykolom. V roku 1990 bolo na základe architektonickej súťaže vystavané múzeum taktiež v tvare lode, v ktorom je dodnes. Múzeum má viacero poschodí, takže každý detail lode si môžete pozrieť zblízka, v podpalubí sú dokonca kostry a osobné veci posádky. Dnes je to najnavštevovanejšie múzem v Škandinávii.

Vasa múzeum Vasa múzeum Vasa múzeum Vasa múzeum Vasa múzeum

Po prehliadke lode sa presúvame do Skanzenu. Je to open-air múzeum domčekov a zoologická záhrada. Ak to chcete celé prejsť, tak si treba vyhradiť aspoň pol dňa. V každom domčeku vám odprezentujú svoje starobylé remeslo a môžete si zakúpiť ich výrobky. Boli sme napríklad v sklárni, železiarni, hrnčiarni, mechanickej dielni, taverne, pekárni alebo základnej škole 🙂 Po prehliadke domčekov pokračujeme zoologickou záhradou. Nájdete tu typické severské zvieratá ako losy, soby, medvede alebo plaché veveričky.

 Skanzen Skanzen Skanzen Skanzen Skanzen
 Skanzen Skanzen Skanzen Skanzen Skanzen

Príjemne unavení chodením pokračujeme do prístavu k zábavnému parku Gröna Lund. Pre milovníkov adrenalínových dráh ako stvorené, no my sme zrovna nechceli vidieť druhýkrát, čo sme mali na obed 🙂 Nasadáme na loď a zvezieme sa jednu zastávku. Vystupujeme na okraji ostrova Södermalm, odkiaľ sa ideme pokúsiť nájsť uličku Fjällgatan. Podarilo sa nám to aj s menšou pomocou jednej domácej pani. Po ceste nám ešte ukázala drevené domčeky z roku 1730 na ulici Åsögatan. Za odmenu sa nám otvárajú panoramatické pohľady na okolité ostrovy.

Södermalm Södermalm Södermalm Södermalm Södermalm

Hladní ako vlci si ideme niečo zahryznúť do Gamla Stanu, najlepšie nejaký hotdog alebo klobásku 🙂 Popritom sme ešte pobehali obchodíky so suvenírmy, keďže sme tu posledný deň. Na záver dňa ešte prechádzka po moste Langholmsgatan. Približne v strede mosta sú na zábradlí zamknuté stovky zámkov, tak môžete pridať ten svoj.

4.deň (10.9.) – Rozlúčka so Stockholmom

Na hlavnú stanicu sa presúvame severnou cestou cez ostrov Östermalm. Nástupné terminály Flygbussarny sú na turnikety a podľa informačných tabúľ ľahko nájdete ten svoj odchod. Cesta na letisko trvala podľa plánu, takže nám ostala ešte hodinka času poprechádzať sa kúsok od letiska. Odlet máme 14:45 a v Budapešti sme za dve hodiny. Potom už len presun večerným vlakom a sme doma.