5/5 - (6 votes)

(19.02.2015 – 22.02.2015) Vybrať sa v zime do ešte väčšej zimy to je také svetobežnícke. Vďaka lacnému Wizz Air si robíme výlet do švédskeho Malma za 30E. A práve tu môžete zabiť dve muchy jednou ranou. Odkedy bol postavený úchvatný most Oresund Bridge, máte totiž len na skok do Kodane. Malebné farebné domčeky, útulné kaviarničky, zóna s iba tromi pravidlami, kupovanie lístkov cez mobilnú aplikáciu a metro bez šoférov, to je len zlomok z toho, čo tu môžete zažiť. A pozor, ak vás niečo zrazí, tak to bude určite bicykel. Ľudia tu viac športujú a mesto vôbec nie je preplnené autami. No, máme sa čo učiť.

Dĺžka výletu: 3 noci | Dĺžka letu: Budapešť – Malmö: 1h 50min
Cena letenky: 30€ | Cesta do Budapešti: 20€ | Taxík z letiska: 20€ | Doprava: 45€ | Spolu na osobu: 115€ + ubytovanie + jedlo

Naša špeciálna google mapka

Obsah

1.deň (19.2.) – Malebné aj moderné Malmö
2.deň (20.2.) – Kodaň part 1
3.deň (21.2.) – Kodaň part 2
4.deň (22.2.) – Rozlúčka so severom

1.deň (19.2.) – Malebné aj moderné Malmö

Na letisko v Malme prilietame vo štvrtok 12:30. Do samotného mesta je to ešte 30km, takže ak ste štyria, oplatí sa využiť taxík Taxi23 s pevnou sadzbou 359SEK. Treba si ho zavolať na telefonickú objednávku a príde vás čakať s tabuľkou s menom. Ako ubytovanie využívame služby nášho spolužiaka z výšky a skvelého hostiteľa „Kompáča“, ktorý tu má prenajatý byt vo štvrti Bunkeflostrand. Nájomné za moderný 2-izbák sa tu pohybuje okolo 900-1200E/mesačne. Ak by ste chceli klasické ubytko cez Booking.com, tak počítajte s cenou aspoň 30E/noc. Najprv si skladáme veci u Kompáča, pripíjame si s whiskey a môže sa vyraziť do mesta. Naša prvá zastávka je pobrežie, odkiaľ si ideme pozrieť most Oresund Bridge. Je to najdlhší kombinovaný most v Európe s dĺžkou 16km, pričom 4km idú tunelom 10m pod hladinou mora a 4km po umelom ostrove. Slávnostné otvorenie bolo 1.júla 2000 a odvtedy je vyberané aj patričné mýto za každý prejazd. Klobúk dole pred týmto stavebným dielom. Po krátkej prechádzke a dostatočnom vyfúkaní švédskym vetríkom mierime na autobusovú zastávku. Využívame moderný systém a lístky si kupujeme cez mobilnú aplikáciu Skanetrafiken. V appke zaplatíte pohodlne kartou a lístok po aktivácii ukazujete priamo z mobilného telefónu vodičovi. Jediný háčik je, že na samotné zakúpenie potrebujete internet, aktivácia a platnosť lístka už funguje offline.

TIP: Najviac sa oplatí lístok Duo/Family pre 2 osoby za 40SEK a platí 70 minút kombinovane autobus/vlak

most Oresund Bridge Malmö

Vystupujeme na zastávke Hyllie, odkiaľ presadáme na vlak do centra Malma. V tejto oblasti je známa Malmö Arena a nakúpne centrum Emporia, kde si budeme každý deň dopĺňať potraviny. Cesta na hlavnú stanicu trvá necelých 20 minút. Po prejdení mosta sa ocitnete priamo na hlavnom námestí Stortorget. Najdominantnejšou budovou je radnica a v pozadí kostol svätého Petra. Pokračujeme ďalej na malé námestie Lilla torg, kde si môžete nafotiť taktiež pekné panorámy.

námestie Lilla torg námestie Lilla torg námestie Stortorget námestie Stortorget námestie Stortorget

Pohodové prechádzanie uličkami nachvíľu prerušíme zastávkou v mekáči. Chickenburger za 10SEK a teplé kafíčko nám skrehnutým zimou prišli vhod. Aj keď je tu počasie stabilné vďaka teplému Golfskému prúdu a teplota sa pohybuje okolo 4C, pripravte sa na veterné a chladné počasie. Len miestni ľudia to vidia inak, pretože na bicykloch sa jazdí vietor-nevietor, dážď-nedážď alebo sneh-nesneh 🙂 Po podráždení chuťových buniek sa presúvame do parku Kungsparken. Ak si zoberiete chlebík, tak tu môžete nakŕmiť kačičky, ako aj náš Tomáš. Po chodníku prechádzame okolo veterného mlyna k hradu Malmo Castle. Hrad je postavený z červených tehál a na nádvorie sa dostanete bezplatne. Pomaly sa stmieva a nám ostáva už len posledný bod programu – štýlový pootočený mrakodrap Turning Torso. Táto obytná budova s výškou 190m je zároveň najvyššou budovou Švédska a kvôli svojmu súkromnému charakteru sa dnu bohužial nedostanete. Nasadáme na bus a ideme si nakúpiť suroviny do hypermarketu v Emporii. Večer sa nesie v znamení lososového tataráku, kvalitnej whisky a spoločenskej hry Strelený kachny. Nasledujúce dva dni máme na pláne Kodaň.

Kungsparken Kungsparken Malmo Castle Malmo Castle Turning Torso

2.deň (20.2.) – Kodaň part 1

Vstávanie po tak náročnom dni je vždy ťažké. Z bytu sa vychystáme okolo desiatej a môže sa vyraziť Bunkeflostrand – Hyllie – Copenhagen central station. Spiatočný lístok do Kodane Duo/Family stojí 189SEK a zároveň platí aj ako celodenná permanentka po Kodani, resp. Malme. Cesta vlakom je pohodlná a rýchla, po moste Oresund dokáže ísť rýchlosťou až 200km/h. V našom prípade v strede mosta spomaľujeme takmer na nulu, asi aby sme si mohli spraviť lepšie fotky 🙂 Po vjazde do tunela sa pripravte na mierne zaľahnutie v ušiach. Do centra sa môžete dostať dvomi spôsobmi – vystúpiť na letisku (Københavns Lufthavn station) a pokračovať metrom M2 alebo jednoducho ísť ďalej vlakom. My volíme druhú možnosť, keďže nám vyhovuje začať od hlavnej stanice. Na displeji pred stanicou svieti 10:59, počasie mierne mrholenie so snehom. Ako prvé sa zastavujeme v infocentre na rohu, kde si berieme mapky mesta a hneď oproti je známe Hard Rock Café. Naše kroky smerujú k mestskej radnici, ktorá je jedna z najvyšších budov v Kodani. V čase našej návštevy sa tu nachádza veľmi zaujímavá výstava modelov električiek a trolejbusov. Dokonca aj tú našu slovenskú električku sme našli. Platené prehliadky sú v časoch 11:00, 12:00 a 14:00. Keďže nám povedali, že najbližšia je až tá o druhej, tak sme to vzdali. Pokračujeme ďalej po obchodnej ulici Strøget, kde nájdete tie najluxusnejšie obchody a v rebríčku sa zaraďuje medzi top 10 nákupných ulíc sveta. Určite sa oplatí nakuknúť do obchodu Lego Store. Áno, práve lego, ktoré máme každý doma, vyrába dánska rodinná spoločnosť Lego Group. Lego si môžete kúpiť na gramáž ako ovocie alebo sa odfotiť pri prístave Nyhavn a potom o chvíľu porovnať naživo.

Lego Lego mestská radnica mestská radnica mestská radnica

Nasleduje námestie s fontánou, kde odbočujeme doprava. Na ostrove Slotsholmen máme ďalší bod záujmu Christiansborg Palace. Sídli tu dánsky parlament, predseda vlády a najvyšší súd. Okrem prehliadky nádvoria sa dá zadarmo dostať do 106m vysokej veže. Výhľady a panorámy stoja za to, takže si to nenechajte ujsť. Na konci obchodnej ulice sa ešte zastavujeme v obchode Guinness World Records, kde nás pri vstupe víta vosková figurína najvyššieho človeka na svete Roberta Wadlowa. Námestie King’s New Square bolo v čase našej návštevy v rekonštrukcii, ale ako atrakcia slúži stena Happy wall, kde môžete venovať niekomu svoj farebný odkaz. Hneď za námestím začína idylický prístav Nyhavn a jeho neodolateľne malebné domčeky. Takže pripraviť foťák a nebudete vedieť, ktorý domček skôr fotiť. Obzvlášť krásna je panoráma čísel Nyhavn 9-17. Naspäť sa vraciame po druhej strane prístavu. Ak máte dostatok času, môžete si odtiaľto zakúpiť aj vyhliadkovú jazdu.

Happy Wall Christiansborg Palace Christiansborg Palace Nyhavn Nyhavn

Je čas neskorého obeda a my ideme hľadať niečo pod zub. Aplikácia TripAdvisor nás zavedie do reštaurácie Sporvejen. Prekvapení sa ocitáme vo vnútri starodávnej električky s originálnymi dánskymi dobovými cestovnými poriadkami. Usádzame sa vo „vozni“ a dávame si hovädzí/vegetariánsky burger s hranolkami (10E) a lokálne malé pivo (5E). Pomer cena/výkon sa zhoduje s recenziami a odchádzame maximálne spokojní. Ďalším bodom nášho programu je veža Round Tower. Pôvodne hvezdáreň zo 17. storočia, ktorú využíval svojho času aj slávny Dán Ticho de Brahe, slúži v súčasnosti ako vyhliadková veža. Z vyhliadky je vidno parlament, radnicu ako aj kodaňskú katedrálu. Na záver dňa sa zvezieme vlakom zo stanice Nørreport do Østerport. Odtiaľto je totiž najbližšie kodaňská atrakcia č.1 – Malá morská víla. Málokto vie, že táto bronzová socha, inšpirovaná rozprávkou Hansa Christiana Andersena o Malej morskej víle len nedávno oslávila 100 rokov. Na vyfotografovanie sa musíte postaviť do radu a aj keď sa už stmievalo a mrholilo, poradovník bol stále. Cestou na metro prechádzame cez hviezdicovú pevnosť Kastellet. V súčasnosti slúži ako vojenské kasárne a uprostred je námestie s kostolom a vanúcou dánskou vlajkou. Akurát sme to všetko stihli do zotmenia a teraz už priamy smer stanica Kongens Nytorv. Nasadáme na metro M2 na letisko a potom prestupujeme na vlak. V Hyllie si spravíme večerný nákup a dnes to bude pizza v podaní nášho hostiteľa. Ako spoločenskú hru sa dnes naučíme 7 divov sveta. Je to náročné na prvýkrát, ale ďalší deň to už ide ako po masle.

Hyllie Kastellet Malá morská víla Round Tower Round Tower


3.deň (21.2.) – Kodaň part 2

Budíček máme okolo 9 a z bytu sa vychystáme okolo 10. Aktivujeme si lístky v mobilnej aplikácii a vyrážame do Kodane po trase Bunkeflostrand – Hyllie – Københavns Lufthavn – Kongens Nytorv. Ako prvá je na pláne výmena kráľovskej stráže, ktorá sa koná každý deň o 12:00 pred kráľovským palácom Amalienborg. Prichádzame trošku skôr, takže si ešte pozrieme neďaleký kostol Frederik’s Church.

TIP: Naľavo od kostola je schovaná zaujímavá maľovaná stena, kde je na každom starodávnom obraze vtipne zakomponované niečo moderné navyše.

Dnes nám opäť mrholí a fúka vietor. V strede námestia pred 4 rovnakými budovami Amalienborgu sa napriek tomu začínajú zhromažďovať ľudia. Nová stráž s pešiakmi prichádza presne o 12tej z uličky od kostola. Nasleduje krátke asi 5-minútové predstavenie a potom by sme sa radi už aj niekde zohriali. Hneď za rohom je útulné Cafe Oscar, kde sa zastavujeme na kávičku a malé pivko. Na tejto ulici je zaujímavý ruský kostol Alexander Nevsky Church s pozlátenými vežičkami.

Alexander Nevsky Church Amalienborg Amalienborg Frederik’s Church Frederik’s Church

Po kávičke si to namierime k zámku Rosenborg. Vstupné 12E sa nám nechce platiť, takže si vychutnáme prechádzku v kráľovskej záhrade a Tomáš ako obvykle kŕmenie labutí a kačičiek. Popri zámku prechádzame ďalej do botanickej záhrady, kde sa nám len potvrdzuje, že tie najlepšie veci sú zadarmo. Záhrada je súčasťou prírodovedeckej fakulty Kodaňskej univerzity. Vo vonkajšej časti sa nachádza jazero obkolesené parkom a dva kopce, kde môžete obdivovať japonské záhrady s malými vodopádmi. Prekvapujúco, už vo februári sa hmýria kvetmi a rozkvitnutými stromami. Vnútorné časti tvoria skleníky a najväčší hlavný pavilón Palm House, ktorý je prístupný aj verejnosti. Môžete tu vidieť palmy, bambusy, cykasorasty, kaktusy alebo kakaovník. Točitými schodmi sa dostaneme na vrch kupoly, odkiaľ môžeme všetku tú krásu obdivovať z vtáčej perspektívy.

botanická záhrada Rosenborg Rosenborg Rosenborg

Po prehliadke pavilónov sa poberáme naspäť do centra na neskorý obed. TripAdvisor nám odporučil Mormors Café, kde si dávame bohato obložený sendvič a ochutnávame typické dánske koláče. Obed v pravom slova zmysle tam nenájdete, ale chceli sme skúsiť aj dánsku kuchyňu. Na zvyšok dňa máme vyhradenú štvrť Christianstown. Ako sme boli upozornení, je možné, že sa tam nebude dať platiť kartou, takže si vyberáme nejakú hotovosť. Metrom je to jedna zastávka, potom prejdete okolo kostola Church of Our Saviour a na rohu je vstup do slobodného mesta Christiania. Je to naozaj zvláštny pocit, lebo hneď pri vstupe vás upozorní tabuľa, že tu platia len 3 pravidlá – „Have fun, do not run, no photos“ – zabávaj sa, neutekaj a nefoť. Marihuana a hašiš sa predávajú v stánkoch na ulici zvanej Pusher street, čo sa dá voľne preložiť ako Dealerská ulica. V stánkoch podobných pouličnému predaju šperkov na jarmoku sa dajú kúpiť vybrané konopné deriváty, podobne ako v holandských coffee shopoch. My sme nenároční a chceme si niekde sadnúť na pivko.

TIP: Café Nemoland je asi jediný podnik, kde sa dá platiť kartou a práve tu sme zakotvili.

Pokiaľ sa chováte štandardne, netreba sa naozaj ničoho báť. Je to fajn skúsenosť, že aj niečo takéto existuje v Kodani. Príjemne unavení sa vraciame do Malma so zastávkou v Emporii. Náš posledný večer sa blíži a aj keď tu boli návrhy ísť ešte na diskotéku, veľmi rýchlo sme ich zavrhli. Zahráme si 7 divov sveta a padáme do postele.

Kaficko Christiania


4.deň (22.2.) – Rozlúčka so severom

Zákon schválnosti je, že práve v deň odchodu sa počasie umúdrilo, takže nám na rozlúčku svieti slnko. Kiež by sa tá letenka dala posunúť o deň a oblafnúť to počasie. Na rozlúčku si ešte zahráme Strelený kachny a voláme si náš Taxi23 na letisko. Odlietame z Malma o 13:00. Pred terminálom v Budapešti nás čaká naše odparkované autíčko. Je to naozaj pohodlné a parkovné za 4 dni nás vyšlo len na necelých 22E. Môžeme konštatovať ďalší úspešný a super výlet za nami.