5/5 - (5 votes)

Koncom októbra nás oslovili kamaráti z CzechTourism, či by sme nemali chuť na menší výlet. Na programe bola Praha a Stredná Morava, tak sme si povedali prečo nie, určite to bude stáť za to.

Prahu sme navštívili už veľakrát. Boli sme preto zvedaví, či je ešte niečo, čo nás v programe môže prekvapiť , veď snáď už Prahu poznáme ako vlastnú dlaň. Ako veľmi sme sa mýlili.

Večerné putovanie po Pražských legendách ponúka pohľad na stovežatú z celkom inej perspektívy. Zo Staromestského námestia sme vyrazili na 2 hodiny do ríše legiend a príbehov.

Na stránke www.strasidelnapraha.cz nájdete viac informácií o tejto prehliadke, bol to naozaj zážitok. A keďže sme veľmi pozorne počúvali, prinášame vám niekoľko legiend z nášho nočného putovania 😉

Reštaurácia U Pavouka

V reštaurácii U Pavouka sa hrával vychýrený kabaret. V roku 1920 bola v takmer celej Európe prostitúcia zakázaná. Reštaurácia U Pavouka bolo jedno z mála miest, kde sa dala nájsť ochotná slečna. Bolo však potrebné použiť špeciálne heslo, aby sa objektom záujmu nestalo slušné dievča. Heslo znelo: „Slečna, čím si zarábate peniaze? Pracujete, alebo ste v domácnosti?“. A dievča muselo odpovedať: „Ja nepracujem, pretože prenajímam svoju usadlosť“. Ďalším spôsobom ako obísť tento zákaz bolo otváranie masážnych salónov. V medzivojnovom období existovalo v Prahe okolo 200 takzvaných masážnych salónov.

Legenda o Golemovi.

Vždy v piatok večer pred Šabatom bolo Golemovi potrebné vybrať Šém spod jazyka. Tak sa malo zabrániť jeho deštruktívnym sklonom. Raz sa ale stalo, že rabín mal veľa starostí, zabudol na to a Golem začal ničiť všetko čo sa mu dostalo pod ruku. Po tejto strašnej skúsenosti sa rabín rozhodol, že už nebude pokúšať osud a Golema už nikdy neoživil. Uložil ho na pôde staronovej synagógy a hovorí sa, že Golem tam je uložený dodnes a stráži židovský poklad. Na pôdu synagógy je zakázané vstupovať. Vraj každý, kto sa pokúšal Goléma nájsť zomrel zvláštnou smrťou. Mali autonehodu, prípadne dostali smrteľnú chorobu. Neodporúča sa preto Golema hľadať.

Legenda o Turkovi

Do Prahy prichádzali kupci z ďalekých krajín aby tu predali svoj tovar. Pred rokmi, bolo to tak 300 rokov dozadu, prišiel do Prahy jeden Turek. Nie je divu že sa tu aj zamiloval. Zamiloval sa do jednej dievčiny. Láska to bola veľká. Rodičom sa to zo začiatku nepáčilo, nakoniec však súhlasili so svadbou. Turek sa ale musel pred svadbou vrátiť do Turecka niečo vybaviť. Táto predsvatobná cesta sa však pretiahla na štyri roky. Štyri roky sú predsa len dlhá doba, tak rodičia presvedčili svoju dcéru, aby naňho nečakala, že ju zradil. Ona sa teda vydala za Čecha. Bola veľká svadba ale vo chvíli, keď novomanželia vychádzali z kostola sa tam objavil Turek. Keď uvidel ako ho jeho milovaná zradila, s temperamentom jemu vlastným priamo pred kostolom vytiahol šabľu a odsekol jej hlavu. Netušil však, že týmto brutálnym činom sa odsúdil k večnému strašeniu v Českej zemi. Odvtedy, takmer každú noc ho môžete vidieť ako sa prechádza po námestí a po zemi ťahá hlavu svojej milej.

Obesenci

Bazilika Svätého Jakuba má v rámci Prahy niekoľko „naj“ . Je to jeden z najbohatších kostolov, nachádza sa tam najstarší organ a je tam tiež najlepšia akustika. Pražania ale poznajú tento kostol vďaka jednej veľmi zaujímavej legende. V 14. storočí mal miestny zlodej zálusk na cennosti z tohto kostola. Špeciálne ho zaujímal vzácny perlový náhrdelník, ktorý daroval jeden z veriacich Panne Márii. Dodnes je na hlave oltára soška Panny Márie, ktorej sa táto legenda týka. Vo chvíli, keď sa zlodej načiahol aby ukradol tento perlový náhrdelník, Panna Mária ožila a za tú ruku ho chytila. Takto ho držala až do rána. Ráno prišli veriaci, uvideli čo sa stalo. Nedalo sa urobiť nič iné než zavolať kata, ktorý mu tú ruku odsekol. To by nebolo nič zvláštne, keďže odseknutie ruky bol v tej dobe pre zlodejov bežným trestom. Nezvyčajné je ale, že tú ruku vzali a zavesili ju v kostole, kde visí až dodnes.

Kostlivec a ovocný trh

Kedysi dávno pôsobil na Karlovej univerzite jeden lekár, ktorý mal zvláštnu, až morbídnu záľubu. Zbieral ľudské kostry. Nezaujímali ho obyčajné kostry, priťahovali ho anomálie. Mal študenta, ktorý meral 2m. Na tú dobu to bolo niečo veľmi nezvyčajné. Rozhodli sa spolu uzavrieť zvláštny obchod. Doktor dal študentovi 30 zlatých, čo bola veľká suma na tu dobu. Na výmenu dostal sľub, že keď študent zomrie, bude si môcť jeho kostru vypreparovať a umiestniť vo svojej zbierke. Študent bol známy opilec a po tom čo dostal tieto peniaze, začal piť ešte viac ako predtým. Ako tak pil, tak sa upil na smrť. Pán doktor sa zaradoval a umiestnil ho vo svojej zbierke. Po čase sa ale začali diať čudné veci. V hodine duchov sa táto kostra strácala, nebola na svojom mieste. Doktor sa snažil zistiť čo sa deje . Nakoniec zistili, že kostlivec opúšťal zbierku a vydával sa žobrať na ovocný trh peniaze. Veril že ak sa mu podarí vyžobrať 30 zlatých, tak jeho duša bude zachránená. Legenda hovorí, že sa po trhu motá dodnes.