5/5 - (19 votes)

(10.6.2017 – 19.6.2017) Romantický ostrov uprostred Indického oceána, tyrkysová lagúna, privátna pláž s bielym pieskom, neporušený podmorský koralový svet, zelená palmová džungľa a autentické moslimské obyvateľstvo. Maldivský raj pozostáva z vyše tisícky malých ostrovov, z toho obývaných je vyše 200. Stačí si vybrať ten svoj a poponáhľať sa, lebo v roku 2050 už nemusia existovať.

Podrobná mapa našich bodov záujmu

Súhrn cien / osobu:
Letenky cez Flydubai:
376€ | Dĺžka letu: Bratislava (BTS) – Dubaj (DXB): 5,5h, Dubaj (DXB) – Male (MLE): 4,5h (sledujte lacné letenky na Maldivy)
Ubytovanie na Fulhadhoo a Fehendhoo s plnou penziou: 280€ / 7 nocí | Fakultatívne výlety: 128€ / 5 výletov | Lode, speedboaty a taxíky: 80€ | Ubytovanie, jedlo a suveníry v Hulhumale: 100€ / 2 noci | Spolu na osobu: 964€


!!! Ak sa chystáte na Maledivy, tak máme pre vás super správu 🙂
3 Hearts Guesthouse a Fehendhoo Stay prisľúbili našim čitateľom špeciálnu cenu na ubytko. Stačí nám napísať cez kontaktný formulár.


Obsah

1.deň (10.6.) – Rajský ostrov Fulhadhoo
2.deň (11.6.) – Zásnuby pri romantickej večeri
3.deň (12.6.) – Korytnačky a autentický život domácich
4.deň (13.6.) – Rybolov pri východe slnka
5.deň (14.6.) – Presun na ostrov Fehendhoo

1.deň (10.6.) – Rajský ostrov Fulhadhoo

Fulhadhoo z lietadla

Prílet na medzinárodné letisko Velana v Male máme okolo 7:00 miestneho času. Počas letu vypisujeme vstupnú kartičku, že nedovážame nejaké cennosti. Alkohol je striktne zakázaný, ale ak vám ho nájdu, nestane sa nič strašné, len vám ho zoberú a pri odchode vrátia späť. Pri vstupe do krajiny sa vás na letisku budú pýtať na názov hotela, takže je dobré mať pri sebe rezervačné potvrdenie. Naše ubytovanie 3 Hearts Guesthouse na ostrove Fulhadhoo sme si bookli cez agentúru Wild Maldives, ktorá nám dala najlepšiu ponuku a vybavila všetko od vyzdvihnutia na letisku, fakultatívne výlety až po vyčerpávajúce odpovede na naše otázky. Neplatili sme vopred žiadnu zálohu. Čo sa týka stravovania, vybrali sme si plnú penziu, lebo inde ako vo svojom ubytku sa aj tak nenajete.

A prečo sme si vybrali práve ostrov Fulhadhoo?

  1. Výborné recenzie guesthousov – aktuálne sú na ostrove štyri, pričom najlepšie recenzie majú 3 Hearts Guesthouse a Azoush Tourist Guesthouse.
  2. Väčšia časť ostrova je príroda – dve tretiny ostrova je džungľa, veľká biela bikini pláž, nemajú až taký problém s odpadkami.
  3. Nefrekventovaný ostrov – žiadne lokálne lode, speedboat chodí len 3x do týždňa na neďaleký ostrov Goidhoo.
  4. Súkromie – nechceli sme preľudnené ostrovy pre batôžkárov typu Maafushi, kde je väznica a problém s odpadkami.

Fulhadhoo IslandFulhadhoo z lietadlaAtolyPlavba speedboatom3 Hearts Guesthouse

Po kontrolách sme trošku stresovali. Náš letiskový sprievod akosi meškal a nevedeli sme sa dovolať ani na kontaktné číslo guesthousu. Ale nemusíte sa báť, určite na vás nezabudli, Maldivčania majú proste na všetko čas. My sme sa v tej chvíli rozhodli, že cestu poznáme a ideme do Male sami. Snažili sme sa kúpiť lístok na loď, ktorá stojí 1 USD, ale z 50 USD nám nemali vydať. Mladý chalanisko sa ponúkol, že nám nezištne lístky zaplatí. Ľudia sú tu jednoducho super.

Počas plavby do Male mi prišla smska od nášho hostiteľa Mr. Simbeho, že máme čakať v prístave v Male. Hneď na to aj smska od chlapíka menom Hassan, že do 10 minút je v prístave, takže už sme kľudní. Spolu s ním prichádzajú ešte dve Rusky a to sme vlastne všetci noví turisti. Doprava na ostrov Fulhadhoo je trochu komplikovanejšia, lebo speedboat chodí len 3x do týždňa – pondelok, štvrtok a sobotu v rovnakom čase o 9:00. V prípade zlého počasia je alternatíva už len letecky na ostrov Dharavandhoo a odtiaľ privátnym transferom, čo vychádza cez 200 USD.

Plavba Male – Goidhoo – Fulhadhoo

Speedboat odchádza z prístavu na opačnom konci Male, takže na presun nám Hassan stopuje taxík. A nie hocijaký – trojkolka s korbou, kde neboli ani sedačky, takže sme sa viezli na stojáka na korbe. Presúvame sa krkolomnými uličkami Male a míňame futbalový štadión v strede mesta. Je to sranda, najmä keď sa musíme uhýbať konárom. V prístave máme nakoniec ešte pol hodinu času. Spolu čakáme 4 turisti a približne 30 domácich. Nalodia nám najprv batožinu, potom pani so zlomenou nohou, nasledujeme my a nakoniec domáci.

Pôvodne mala cesta trvať dve hodiny, ale loď sa nanešťastie pokazila. Motor prestal štartovať a my sme boli uviaznutí pri luxusnom rezorte Baros. Čakáme, čo sa bude diať. A keďže nám nedali žiadne oficiálne info, len hľadali nové a nové pracovné náradie, tak som napísal Simbemu o našej situácii. Do nejakej hodiny prišiel čln, ktorý doviezol náhradné lanko. Žiadne presadanie sa nekonalo.

Po tejto oprave je cesta nekonečná aj keď ide speedboat na plné obrátky. V kombinácii s rozbúrenými vlnami začínajú malé deti vracať. Najprv sme sa čudovali, prečo nerozdávajú vodu na takej dlhej ceste, ale potom sme pochopili, že domáci majú ramadán. Po asi 4 hodinách sme konečne dorazili na ostrov Goidhoo. Tu nás už čaká charizmatický pán Simbe. Spolu s jeho pomocníkmi nás prepravujú malým člnom na cieľový ostrov Fulhadhoo. Počas transferu sa nám otvárajú nádherné pohľady na ostrovy Fehendhoo a Fulhadhoo v tyrkysovej lagúne.

Vystupujeme v hlavnom prístave na juhu a batožinu nám nakladajú do vozíka. Privítanie v guesthouse od Elviry a Simbeho je veľmi srdečné, pripravujú nám kokosový orech, toasty a malinké banány. Ideme sa ubytovať a dať si vytúženú sprchu.

Cestička na plážFulhadhoo BeachCesta na koniec ostrovaFulhadhoo BeachDžungľa

Fulhadhoo v číslach:

Ostrov Fulhadhoo má približne 300 obyvateľov a je rozdelený na menšiu časť pre domácich vpravo a väčšiu turistickú vľavo. Od toho sa odvíjajú aj bikini pláže. V štvrti domácich môžu ísť muži v bežných plavkách a tričku, ale ženy by mali mať zahalené ramená aj kolená. Elektrinu pre celý ostrov generuje dieselový generátor. Loď so zásobovaním chodí raz týždenne na Goidhoo alebo domáci zvyknú používať pravidelnú linku, ktorou sme išli aj my. Na ich pomery je to ale drahá záležitosť, kedže priemerný plat je okolo 4000-5000 MVR (260-330 USD) a loď stojí okolo 30 USD.

Po krátkom oddychu vyrážame do džungle spoznávať tento raj. Palmová džungľa má jednu hlavnú cestu a bočné cestičky na menšie pláže. Odporúčame si zobrať repelent kvôli komárom. Dá sa kúpiť aj v lokálnom obchode. Hlavná pláž je na juhu a tiahne sa pozdĺž celého ostrova. Prechádzame sa až na koniec ostrova, ale nestretli sme tu živej duše. Máme pocit, že máme celý ostrov len pre seba. Teda my a ešte nespočetné množstvo krabov 🙂 Menším mínusom je, že na konci ostrova nájdete odpadky ako plastové a sklenené fľaše. Kvôli povahe koralového ostrova zažijete len mierne vlny. Tie veľké 2-3metrové sa rozbíjajú o koralovú bariéru okolo celého atolu.

Po ceste späť sa zastavujeme na našej pláži, ktorú sme spoznali podľa lehátok s logom 3 hearts. V rámci prvého ponoru je vo vode množstvo koralov, ale viditeľnosť skôr priemerná. Typická maldivská večera pozostáva z polievky, ryby, prílohy, ovocia. Pripravujil nám ju kuchár z Filipín. Prvý aklimatizačný deň je za nami a zaspávame poriadne vyčerpaní.

2.deň (11.6.) – Zásnuby pri romantickej večeri

3 Hearts Beach

Naše prvé raňajky pozostávajú z párkov, omelety, džemu a nemôže chýbať ovocie. K tomu sladký banánový shake a voda. Ďalšou tradičnou pochúťkou býva skvelá tuniaková nátierka mas huni, ktorú si určite spravíme aj doma. Pozostáva zo strúhaného kokosu, tuniaka v oleji, cibule, limetky a podáva sa s čerstvo upečenými plackami roshi. Prvý výlet coral reef snorkeling máme naplánovaný o 8:00.

Na fakultatívne výlety chodí s nami osobne pán Simbe a šikovný mladý kormidelník. Čln máme zaparkovaný na severnej strane ostrova, kde parkujú aj domáci svoje člny. Okrem nich je tu dopravným prostriedkom skúter alebo motorka. Na bicykloch sme zatiaľ nestretli nikoho. V plytčine pri výjazde sme hneď pri prvej jazde zbadali korytnačku a malú raju. Miesto nášho šnorchlovania je naľavo od Fulhadhoo smerom k neobývanému ostrovu Innafushi.

Je skvelé, že Simbe šnorchluje s nami a edukuje nás ohľadne rybičiek a koralov. Videli sme parrotfish, butterfly fish, sergeant major fish a ďalšie. Z koralov napríklad rose coral. Celkovo šnorchlujeme asi pol hodinu a nasadáme naspäť do člna. Po ceste domov nás vysadili na našej pláži s lehátkami. Spravíme si pár záberov, pošnorchlujeme a ideme relaxovať. Obedy sme si mohli načasovať podľa nášho želania. Dnes máme rybu s rezancami a zeleninou.

Maldivské raňajkyCestička na pláž3 Hearts Beach3 Hearts Beach3 Hearts Beach

Poobede sa ideme vyvaliť na našu pláž. Tri lehátka sú v chládku pod prístreškom z palmových listov, dve na slnku, stačí si len vybrať. Na celej pláži sme opäť sami, tak si ju trochu poupratujeme od halúzok 🙂 Šnorchlovať sa dá hneď pri prvých koraloch, ale voda bola dosť mútna. Odvažujem sa vyskúšať vodotesné púzdro z ebayu, ale len so starým iPhonom. Prežil, no vďaka mútnej vode sa mi nepodarilo nič poriadne odfotiť. Následne som plával ďalej k druhým koralom, keď má zrazu začal svrbieť celý chrbát. Vzhľadom na pás cez chrbát má muselo niečo popŕhliť a ak som dobre videl, tak na dne sa pohybovala veľká raja. Neviem, čo to bolo, ale fakt je, že som zaplával asi najrýchlejšiu stovku v živote.

Zásnuby

Poberáme sa naspäť džungľou domov, dnes je totiž v pláne romantická večera na pláži. Prípravy vrcholia a keďže som to chcel spojiť s odovzdaním snubného prsteňa, bol aj menší stres. Je 18:30 a Elvíra nás vedie k slávnostnému stolu na pláži. Romantika pri sviečkach a kvetinovom srdiečku môže začať. Slávnostné menu v podaní krémovej polievky, ryby, placiek a ďalších príloh.

Následne, po skvelej a ničím nerušenej večeri pri sviečkach so šumením mora, pristupujem k dôležitému bodu dnešného večera – zásnubám. Tajne som dúfal, že odpoveď na moju otázku bude kladná a naozaj bola…. Evka povedala áno 🙂 Odovzdávam snubný prstienok, urobíme pár skvelých fotiek a spoločne si užívame tieto krásne momenty na nádhernom mieste. K dnešnému bohatému programu nemám čo dodať. A že na Maldivách sa budete nudiť.

3 Hearts Beach3 Hearts BeachZápad slnkaRomantic dinnerZásnuby

3.deň (12.6.) – Korytnačky a autentický život domácich

Turtle snorkeling

Od dnešného rána sme zaviedli tradíciu ranných behov cez džungľu na koniec ostrova. Takže čítajte ďalej, dokedy nám toto predsavzatie vydržalo. Trasa dlhá približne 2,5 km je na začiatok akurát. Odporúčame vyraziť najneskôr 6:30, inak sa uvaríte ako my. Bežci sme tu zjavne jediní, domáci sa skôr vozia po džungli na motorkách. Niektorí sa pozdravia, niektorí sú skôr ostýchaví, najmä ženy.

Po behu dávame rýchlu sprchu a raňajky, lebo dnešný fakultatívny výlet máme dohodnutý na 7:30. Turtle snorkeling alebo šnorchlovanie s korytnačkami sa odohráva pri ostrove Goidhoo. Počas plavby sme zazreli aj delfíny. Zažívame asi 100-krát lepšie šnorchlovanie ako včera. Hneď na začiatku sme videli polmetrovú barracudu a prvú malinkú korytnačku. Priezračnosť vody na tomto mieste je ako v akváriu. Nespočetné húfy rýb a koralov. Celkovo sme videli 6 korytnačiek, z toho 2 veľké. Jedna dokonca spala na dne a prebrala sa až keď jej Simbe zaklopal na búdku 🙂 Sánka dole za toto miesto. Celý výlet trval dnes cca 2 hodiny.

Ranný behPieskové jazykyHanblivý krabTurtle snorkelingTurtle snorkeling

Poobede sme sa obliekli na prechádzku medzi domácich. Ideme pohľadať všetky ostatné ubytovacie zariadenia na ostrove – Fulhadhoo Inn, Azoush Tourist Guesthouse a Vilu Beach. Lokálne obchody sú malé a dostanete tam len základné potraviny. Čo nás trochu zarazilo, že vajíčka skladujú v regáloch bez chladenia. Sprej proti komárom stojí 25-30 MVR. Platíme dolármi a výdavok je v Maldivských rupiách. Dajte si pozor na kurz, zvyknú dávať nevýhodných 1:10.

Prechádzame ďalej uličkami na koniec ostrova, kde je pekná palmová alej. Čo už bolo menej pekné, je skládka na ľavej strane a vyzerá, že tie odpadky pravidelne spaľujú. Východný cíp ostrova zaváňa tiež odpadkami a domáci sa tu len sotva kúpu. Celkovo sme ich nevideli vôbec sa kúpať. Po ceste alejou stretávame Maldivskú sliepku. Popri pobreží sa šantia malé deti, ktoré boli veľmi radi, keď sme sa s nimi fotili. Na ostrove je jedna nemocnica a jedna mešita, ktorá je skôr dom než typický minaret.

Po prechádzke si ideme zaplávať na našu pláž. Na šnorchlovanie to o takomto čase už nie je. Nepríjemným prekvapením bolo, keď sme zbadali ako more vyplavuje aspoň 100-kilový kus betónového stĺpa. Vygúľali sme ho dvaja na breh, nech niekoho nezraní. Večer už len relaxujeme. Musíme isť skôr spať kvôli zajtrajšiemu programu.

ŠkolaMedzi domácimiLokálny obchodMaldivská sliepkaPalmová alej

4.deň (13.6.) – Rybolov pri východe slnka

Jackfish z rybolovu

Maldivian fishing nám Simbe naplánoval o 5:45. Aj keď sú to skoré ranné hodiny, rozhodne sa natrite, lebo prvýkrát sa nám podarilo spáliť práve dnes. Spolu s nami idú aj dve Rusky. Každý dostáva udicu, ale nie takú klasickú s navijákom, ale na plastovom kruhu navinutý silon a háčik s maketou ryby. Nahodíme návnady do vody a chytáme počas plavby ku ostrovu Goidhoo. Prvá ryba jackfish nenechala na seba dlho čakať.

Postupne nahadzujeme aj dva plaváky, ktoré vedia lepšie korigovať smer, ako naše priamo napnuté lanká. Máme podozrenie, že v smere motora sú ryby len odplašované, ale nakoniec sa aj nám zadarilo a chytili sme každý po jednej jackfish. Počas plavby späť spozorujeme vyskakujúcu mantu. V Goidhoo atole sú vraj 3 miesta na pozorovanie týchto obrovských, ale neškodných živočíchov.

Druhé kolo rybolovu spočívalo v tom, že na udice sme dali návnadu z dvoch ulovených rýb. V tomto kole nám rybičky len obžrali filety a nič sme nechytili. Aj tak to bol zážitok a naše úlovky nám ugrilujú na večeru. Cestou späť požiadame Simbeho, aby sme išli bližšie popri ostrovoch, lebo z plytčiny sa dajú nafotiť úžasné fotky Fehendhoo a Fulhadhoo.

Východ slnkaVýchod slnkaFulhadhooFehendhooMaldivian fishing

Po trojhodinovom rybolove nás čakajú zaslúžené raňajky. Následne sa ideme vyvaliť znova na pláž.

TIP: Okolo 12tej hodiny je voda najžiarivejšia a dnes sa mi podarilo nafotiť najkrajšie zábery.

Pozor lebo zároveň sa aj najrýchlejšie spálite. Naša plná penzia nás aspoň v tomto núti nebyť príliš dlho na najsilnejšom slnku. Dnes je dobrá viditeľnosť koralov a rybičiek aj na našej pláži. Po predvčerajšej skúsenosti šnorchlujeme opatrnejšie. Na záver dňa si ideme vychutnať západ slnka na koniec ostrova.

Maldivčania majú po celý rok slnečný svit približne od 6tej do 18tej. Po 18tej hodine sa už rýchlo zotmie a ísť tmavou džungľou už nie je taká sranda. Grilovanú rybu, čo sme si ráno ulovili, nám donesol Simbe v alobale. Je pekne naservírovaná na plátky a chutí fantasticky. Posledný večer je za nami a zajtra sa presúvame na susedný ostrov Fehendhoo.

Džungľa3 Hearts Beach3 Hearts BeachZápad slnkaJackfish z rybolovu

5.deň (14.6.) – Presun na ostrov Fehendhoo

Ranný beh

Deň začíname ranným behom. Oplatilo sa, lebo pri rannom odlive uvidíte na konci ostrova biele jazyky, ktoré by ste inak nevideli. Ak si myslíte, že komáre vás počas behu nemôžu doštípať, tak môžu. Po príchode rýchla sprcha, raňajky a hor sa baliť. Pred odchodom si ideme kúpiť ďalší sprej proti komárom. Odchod na ostrov Fehendoo máme okolo 11tej, takže ešte sa stíhame rozlúčiť s našou nádhernou tyrkysovou plážou.

Čo sa týka piesku, pokiaľ zbierate vzorky ako my, môžete, máme to odskúšané. Mušle a vyplavené kúsky koralov sú zakázané, ale aj tie nám prešli vo veľkej batožine. Mušlí tu ale veľa nie je, skôr nájdete ulitu s krabom. Rozlúčime sa so Simbeom, Elvirou a vonku nás už čaká Naeem z ostrova Fehendhoo. Tajné sme dúfali, že pôjdeme lagúnou medzi ostrovmi Fulhadhoo a Fehendhoo a naše prianie sa stalo skutočnosťou. Vďaka tomu som mohol urobiť také fotky, že som z nich doteraz paf 🙂

Ranný beh3 Hearts BeachFulhadhooFehendhooTyrkysová lagúna