5/5 - (13 votes)

Ostrov Mykonos je známy ako grécka Ibiza vďaka svojmu párty životu a celebritám, ktoré ho navštevujú. Môžete si však požičať auto, poňať to plážovo-dobrodružne a dovolenka nadobudne úplne iný rozmer. S hlavným mestom Mykonos v štýle Santorini a nespočetným množstvom krásnych pláži si tento ostrov okamžite zamilujete. S autami tu platí, čím menšie, tým lepšie, lebo uličky na celom ostrove sú úzke a doprava divoká. A nezabudnite navštíviť supermarket pri letisku, kde hrá DJ 🙂

Podrobná Google mapa s atrakciami

Podrobná mapa našich bodov záujmu

Čo vidieť v hlavnom meste Mykonos?

Little VeniceHlavné mesto Mykonos je rozhodne najväčšou atrakciou celého ostrova. Modro-biele domčeky a uličky sú v štýle Santorini a žijú každý večer. Auto odporúčame odparkovať na bezplatnom záchytnom parkovisku v starom prístave (Mykonos Old Port). My sme sa tu pravidelne túlali úzkymi uličkami pri západoch slnka každý večer nášho pobytu 🙂 A aj tak sme si vždy našli iné miesto na dokonalý západ slnka a potom si vychutnali jedlo vo fajnovej reštike. Z TOP atrakcií spomeniem:

  • Little Venice (Malé Benátky) – najkrajšia časť mesta, malebné domčeky s farebnými drevenými balkónmi, obmývané vodou ako v talianskych Benátkach. Odporúčame sem prísť pred západom slnka a po západe sa už len túlať nekonečným labyrintom uličiek
  • Windmills of Mykonos – charakteristické mlyny stojace na vyvýšenine nad mestom, ktoré sú neoddeliteľnou panorámou mesta, odporúčame sem prísť pred západom slnka
  • Paraportiani Orthodox Church – biely kostol zo 17. stor. zložený zo 4 samostatných menších kostolíkov, ktoré sú stenami pripútané k sebe a poskytujú základ piatemu kostolíku na ich vrchole
  • Boni’s Windmill – veterný mlyn s kostolíkom, kde môžete pozorovať západ slnka, smerom hore je vyhliadka Mykonos Lookout Point a smerom dole zase pekné uličky a ďalší mlyn Anemómylos
  • Kastro Panigiraki – zrúcanina na ďalší pekný západ slnka, kde sa dostanete bezplatne. Nachádza sa pri vychýrenom bare 180º Sunset Bar, odkiaľ je vraj najkrajší výhľad na západ slnka, ale nechali si ho aj dobre zaplatiť (vstup na rezerváciu 50€/osobu, vstup bez rezervácie 20€/osobu, miešané drinky sa pohybujú od 20€ a vstupné je ako konzumné)
  • Matoyianni Street – obchodná ulica s luxusnejšími značkami, väčšina obchodov v meste býva otvorených až do polnoci, takže sa môžete túlať, koľko budete vládať

Západ slnka u Kastro PanigirakiWindmills of MykonosParaportiani Orthodox ChurchParaportiani Orthodox ChurchMykonos TownMykonos Town BeachBoni's Windmill

TIPY na reštaurácie v meste

  • Captain’s – Food for Sharing – výborné morské plody (majú aj bezlepkové verzie jedál)
  • Niko’s Taverna – dobrý pomer cena/výkon, ochutnali sme lobster salad
  • Souvlaki Story – ak chcete niečo menšieho, napríklad chutný kebab v placke
  • Baboulas Ouzeri – cenovo dostupná reštika pri vode s výhľadom na západ slnka

Lobster salad

Prehľad najkrajších pláží ostrova

Kapari Beach

Kapari Beach

Jedna z najkrajších pláži s bielym pieskom a veľkými plochými kameňmi, na ktorých sa dalo ležať. Na pláži nie sú žiadne služby ani slnečníky, takže tu máte dokonalý oddych na rozdiel od párty pláží. V našom období sme mali celkovo medúzky na plážach a výnimkou nebola ani Kapari Beach. Okrem plávania bez vĺn sa tu dalo aj pošnorchlovať. Zaparkovať môžete kúsok od pláže na príjazdovej off-road ceste.

Agia Anna Beach

Agia Anna Beach

Veľmi pekná a pohodová pláž na východnom pobreží. Len pár metrov od brehu sú pod vodou obrovské kamenné platne, kde sa dalo nenáročne šnorchlovať a v špárach medzi platňami boli desiatky rybičiek. Pláž má zvlášť prístup pre rezort s lehátkami a zvlášť pre bežných ľudí. Okrem toho si môžete vybehnúť na ostrovný cíp, kde je po ceste fotogenická kaplnka.

Lia Beach

Lia Beach

Lia Beach je ešte kúsok východnejšie od Agia Anna Beach. Pri vstupe do areálu vám budú chcieť zaparkovať auto, takže lepšie je nevojsť do areálu, obísť ho zľava  a zaparkovať si priamo na pláži. Lia je veľká otvorená pláž s bielym pieskom a dobrým vstupom do vody. My sme sa zložili naľavo pri skalách, pretože sme chceli byť v tieni, ale keď sme tu zbadali oddychujúcu vretenicu, hneď sme si to rozmysleli 🙂 Z tejto pláže vedie cestička cez kopec na menšiu pláž Mini Lia Beach, ktorá je útulnejšia a bez lehátok. Po ceste naspäť sú krásne výhľady na pláž Lia.

Agio Sostis Beach

Agio Sostis Beach

Ďalšia čisto prírodná pláž, kde nie sú žiadne služby. Agio Sostis je veľká zátoka na severe ostrova, kde môžete pohodlne plávať alebo šnorchlovať. V našom čase boli aj medúzy, tak si radšej pozrite dno okuliarmi. Po ľavej strane na útese je pekný kostolík. Zaparkujete bezplatne pri hlavnej ceste.

Psarou Beach

Psarou Beach

Táto pláž má nálepku celebritná pláž, lebo sem vraj chodia hlavne celebrity. A rovnako si vypýtajú aj celebritné parkovné 15-20€. Ak to chcete odparkovať bezplatne pri ceste, musíte sa vrátiť na hlavnú cestu pred serpentínami. Pred vstupom na pláž sú luxusné stánky s parfumami a samozrejme nemôžem vynechať luxusnú reštauráciu Nammos. Na druhej strane sa tejto pláži nedalo nič vytknúť – jemný biely piesok, hladké dno a ideálny vstup na  plávanie aj šnorchlovanie.

Panormos Beach

Panormos Beach

Pláž Panormos a jej podnik Principote bol pre nás kontakt s najdrahším podnikom na ostrove. V cenníku sme zahliadli šampanské Dom Pérignon 6L za 28 000€. To už akí žraloci sem musia chodiť 🙂 Tak sme si dali aspoň kávičku a nealko pivo za 20E. Čo sa týka pláže, je to väčšia zátoka s pekným bielym pieskom, ako aj pieskovými dunami a baywatch vežou.

Paradise Beach

Paradise Beach

Ako už názov napovedá, Paradise Beach je jedna z hlavných párty pláží ostrova. Je tu viacero podnikov, kde sa môžete zabávať do rána bieleho. V našom čase ale bola na Mykonose zakázaná hudba, takže sme si tu užili skôr pohodičku a párty si len mohli predstavovať. Samotná pláž má kúsok od brehu kamennú bariéru, ktorá láme vlny, čiže viete si zaplávať maximálne po tento vlnolam a potom už treba vyliezť na kamene.

Super Paradise Beach

Super Paradise Beach

Super Paradise Beach je menší brat Paradise Beach, ktorý je vyhľadávaný hlavne LGBT komunitou alebo nudistami. Konzervatívnejšia je vraj ľavá časť pláže s pokojnou zátokou bez vĺn, kde si môžete pohodlne zaplávať alebo šnorchlovať.

Ďalšie zaujímavé miesta

Armenistis Lighthouse

Armenistis Lighthouse

Maják leží severne od hlavného mesta a dá sa sem dostať autom. Poskytuje výhľady na šíre more a neďaleké ostrovy ako Tinos, Delos alebo Rhenia. Zaujímavosťou je, že je v prevádzke už vyše 120 rokov a mal špeciálny patent spojený s petrolejom, ktorý vyhral v Paríži špeciálnu cenu. 

Ano Mera

Malá dedinka v strede ostrova, kde môžete navštíviť centrálne námestie s radom chutných gréckych taverien. Z histórie sa zachoval kláštor Panagia Tourliani z roku 1542, ktorý je ale otvorený len v určitých hodinách.

Mestečko Ano MeraRozprávkový domčekTypický kostolík na ostrove

Ostrovy Delos a Rhénia 

Ak by ste mali dostatok času, odporúčam navštíviť ostrovy Delos (spiatočný lístok 20€), kde sú vzácne historické vykopávky a Rhénia (dá sa ísť len cez agentúru), kde sú pekné pláže.