5/5 - (10 votes)

(4.11.2017 – 10.11.2017) Golden Gate Bridge, Socha Spasiteľa, adrenalínové historické električky, v ktorých vám bude tuhnúť krv v žilách. Áno, možno vás napadlo San Francisco alebo Rio de Janeiro, ale reč nie je vôbec o Amerike. Všetky tieto atrakcie máte na dosah v jednom z hlavných európskych miest  – Lisabone. Spolu s najväčšou technologickou konferenciou na svete – Web Summitom, ktorá sa koná každoročne v novembri, môžete spojiť príjemnú návštevu s technologickými novinkami. Na skok máte aj pútnickú Fatimu, kde sa pred sto rokmi v roku 1917 údajne zjavila Panna Mária.

Dĺžka výletu: 7 nocí  | Cena leteniek: 216€ | Dĺžka letov:  Viedeň – Madrid: 3h, Madrid – Lisabon: 1h 20 min | Časový posun v Lisabone: -1h (sledujte lacné letenky)

Ubytovanie: 210€ / 7 nocí | MHD Pass na 5 dní: 25€ | Vstupné na atrakcie: 22€ | Jedlo a pitie: 140€ | Spolu na osobu: 613€

Podrobná mapa našich bodov záujmu

Obsah

1.deň (4.11.) – Staré mesto Baixa a legendárna električka č.28
2.deň (5.11.) – Belémska štvrť a hrad Castelo de S. Jorge
3.deň (6.11.) – Rozprávkové hrady v Sintre
4.deň (7.11.) – Výťah Santa Justa, štvrte Bairro Alto a Oriente
5.deň (8.11.) – Pláže v Cascais a Socha Spasiteľa
6.deň (9.11.) – Pútnická Fatima
BONUS – Web Summit 2017

Zaujímavosti o Lisabone:

 • Lisabon postihlo jedno z najničivejších zemetrasení v histórií ľudstva v roku 1755, kedy zahynulo okolo 100 000 ľudí
 • Najslávnejší portugalský moreplavec Vasco da Gama podnikol v roku 1497 z Lisabonu prvú plavbu do Indie
 • Most Ponte 25 de Abril je európskou verziou mosta Golden Gate Bridge v San Franciscu (pôvodne Ponte Salazar dostal meno podľa Karafiátovej revolúcie 25. apríla 1974)
 • Most Ponte Vasco da Gama je najdlhší most Európy s dĺžkou vyše 17 km
 • 28-metrová socha Ježiša Krista dohliada na mesto už od v roku 1959
 • Lisabonské oceanárium je najväčšie v Európe
 • Mesto je postavené na siedmich pahorkoch, podobne ako Rím
 • Typickými dopravnými prostriedkami sú historické električky, pozemné lanovky a výťahy
 • Takmer všetky stavby zdobia jedinečné kachličky zvané azulejos
 • Typické sú malé koláčiky naplnené pudingovo-vanilkovou zmesou
 • Najzápadnejší bod Eurázie Cabo da Roca je od Lisabonu len hodinu a pol autom
 • Každoročne v novembri sa v Lisabone koná najväčšia technologická konferencia na svete – Web Summit

Staré mesto Baixa a legendárna električka č.28

Námestie Rossio

Ako už bolo spomenuté, nápad na tento výlet ovplyvnila konferencia Web Summit. S počtom účastníkov 60 000 sa tento rok zaradila medzi najväčšiu technologickú konferenciu na svete. Viac info si môžete prečítať v samostatnej sekcii na konci článku.

Možností leteniek do Lisabonu je viacero. Z Viedne lieta priamo len jediná spoločnosť TAP Portugal (ich lety predáva Austrian Airlines). Lacnejšia varianta je s prestupom v Madride, napr. cez Iberiu, ktorú sme využili aj my. Z Budapešti lieta priamo nízkonákladovka Wizz Air, ale keďže je to vychytená destinácia, treba počítať taktiež s vyššími cenami.

Prílet do Lisabonu majú perfektne vymyslený. Lietadlo najprv preletí za pevninu do šíreho Atlantiku, aby sa mohlo následne otočiť a mali ste pláže ako na dlani. Čerešničkou je prelet popri moste Ponte 25 de Abril, ktorý pripomína Golden Gate Bridge a Soche Spasiteľa Santuário de Cristo Rei, ktorá vyzerá ako socha v Riu de Janeiro. Lisabon má jediné letisko a to priamo v centre, takže budete mať pocit, že líznete podvozkom strechy budov. Ale nemusíte sa báť, všetko majú vyrátané 🙂

TIP: Golden Gate Bridge a Sochu Spasiteľa môžete vidieť po pravej strane lietadla, tak si sadnite správne 🙂

Lisabonské pobrežieMost 25. Apríla a Socha SpasiteľaLegendárna električka č.28 - štartNámestie ComércioStanica Rossio

Z letiska do centra chodí červené metro (linha Vermelha), pričom máte dve možnosti – prestúpiť na zelené metro (linha Verde) na zastávke Alameda, alebo sa zviezť na konečnú San Sebastiao a prestúpiť na modré metro (linha Azul). Lisabonské metro funguje od roku 1959. Okrem metra a električiek sú typickými dopravnými prostriedkami pozemné lanovky a výťahy.

Čo sa týka lístkov, tak najviac sa oplatí 24h lístok na metro / električky / autobusy / lanovky / výťahy za 6,30€ (Carris). Ak chcete navyše lode (Transtejo), cena je 9,35€ alebo za prímestské vlaky (CP) zaplatíte 10,50€. V rámci Web Summitu sa dal kúpiť špeciálny 5-dňový lístok za 25€, ktorý zahŕňal aj prímestské vlaky. Ďalšou možnosťou je karta Lisboa card (40€ / 72hod), ktorá nám ale neprišla až taká výhodná. Možno by bola, keby by ste chodili od rána do večera po pamiatkách a múzeách.

Ubytovanie Martim Moniz Guesthouse sme si vybrali strategicky pri centre. Martim Moniz je jedno z hlavných námestí a zároveň štartovacia zastávka legendárnej električky č.28. A prečo je taká legendárna? Na prvý pohľad historická električka, no pod kapotou vytunovaná mašina s posilnenými brzdami, vás povodí tými najužšími uličkami starého mesta. Trasa vedie okolo hlavných pamiatok a miestami budete vidieť ľudom až do kuchyne. Budú pred vami cúvať autá a z kopca vám bude tuhnúť krv v žilách, či to pán vodič ubrzdí. Vedzte, že tá jazda sa stane pre vás návyková.

TIP: Električka č.28 sa oplatí najviac v rámci 24h lístka za 6,30€, inak platíte u vodiča 2,90€ (bežný lístok na električky)

Lisabonská katedrálaVýťah Santa JustaNámestie RossioConvento do CarmoPozemná lanovka

Z električky vystupujeme pri námestí Praça do Comércio, ktoré znamená v preklade obchodné námestie. A presne na tento účel kedysi aj slúžilo. Je to najväčšie a podľa nás aj najkrajšie námestie v Lisabone. Vstupnou bránou z ulice Rua Augusta je majestátny víťazný oblúk Arco da Rua Augusta. V strede námestia je umiestnená socha kráľa Josého I., ktorý sedí na koni a symbolicky konským kopytom drví  hady.

Belémska štvrť a hrad Castelo de S. Jorge

Kláštor hieronymitov - nádvorie

Lisabon je okrem iného aj mestom moreplavcov. Všetky hlavné pamiatky na ich počesť sa nachádzajú v štvrti Belém. Dostanete sa sem električkou č.15 z námestia Praça da Figueira a vystúpite na zastávke Mosteiro dos Jerónimos. Asi polhodinová jazda vedie popri rieke Tajo a pôjdete aj popod slávny most Ponte 25 de Abril.

Kláštor hieronymitov (Mosteiro dos Jerónimos) je veľkolepý kláštor v manuelínskom slohu, postavený na počesť zámorských plavieb do Indie. Prehliadka stojí 10€. Vyhnite sa nedeliam a sviatkom, kedy majú domáci vstup zadarmo . Hlavnou časťou je štvorcové nádvorie, ktoré lemujú do posledného detailu prepracované klenby a stĺpy. Dokonalý zážitok. Druhou časťou prehliadky je kostol Santa Maria de Belém, kde je pochovaný portugalský kráľ Manuel I. a je tu i náhrobok Vasca de Gamu.

Oproti kláštoru je park, ktorým prechádzame k Pamätníku objaviteľov (Padrão dos Descobrimentos). Pamätník tvorí 33 portugalských osobností a je to miesto, z ktorého sa vydávali moreplavci na svoje zámorské plavby. Na špici je vyhliadka, kam sa viete dostať buď výťahom za poplatok alebo peši po schodoch. Pri vode je železná konštrukcia v tvare veľkých písmen LOVE s pripnutými zámkami. Mozaiková dlažba pred pamätníkom zobrazuje mapu sveta, na ktorej sú vyznačené cesty portugalských moreplavcov. Mozaiku dostalo mesto v roku 1960 darom od Juhoafrickej republiky. Od pamätníka vedie promenáda popri rieke Tajo. Po ceste je cyklo-bežecká trať, Belémsky maják a z diaľky sa vypína Belémska veža.

Belémska veža (Torre de Belém) je opevnená veža zo 16. storočia, ktorá je jedným zo symbolov mesta. Veža stála pôvodne na malom ostrove, ale po rokoch riečnych náplav sa spojila s pevninou. Zaujímavosťou je, že prvý nosorožec dovezený z Indie síce zahynul pri stroskotaní lode, ale jeho  podobizeň sa zachovala na veži. Vstupné do Belémskej veže je 6€ a rovnako sa radšej vyhnite davom v nedele a sviatky.

TIP: Kombinovaný lístok do Kláštora hieronymitov a Belémskej veže stojí 12€

Belémska veža ako aj Kláštor hieronymitov sú v zozname UNESCO. Ak by ste mali dostatok času, tak sa zastavte na koláčik v Pasteis de Belém. Jedine v tejto štvrti nájdete tie podľa originálnej receptúry.

Kláštor hieronymitov - nádvorieKostol Santa Maria de BelémKláštor hieronymitovPamätník objaviteľovBelémska veža

Na poobedie máme naplánovaný hrad Castelo de S. Jorge, ktorý je najvyšším bodom Lisabonu. Priamo ku hradu ide bus č.737 z námestia Praça da Figueira. Druhou možnosťou, ktorú sme využili my, je – ako inak – legendárna električka č.28. Vystupujeme pri vyhladke Miradouro de Santa Luzia, kde sa môžete pokochať výhľadom na luxusné lode. Úzkymi uličkami smerom hore sa dostávame k hlavnému vstupu. Je to jediný vchod a vstupné činí 8,50€.

Prehliadka začína parkom a vyhliadkami na Lisabon. Z tohto miesta budete mať všetky hlavné pamiatky ako na dlani. Námestie Praça do Comércio, výťah Santa Justa Lift, kláštor Convento do Carmo alebo v diaľke Socha Spasiteľa Santuário de Cristo Rei a most Ponte 25 de Abril. Lisabon je mesto na siedmich pahorkoch, čo je badateľné už na členitosti starého mesta. Najnižšia časť je Baixa, nad ňou je párty štvrť Bairro Alto a my sme teraz v najstaršej štvrti Alfama. Okrem mesta máte na obzore všetky pristávajúce lietadlá.

Samotný hrad má nádych stredovekej pevnosti. Na vežiach vanie portugalská a lisabonská vlajka. Cez malý mostík vstupujeme do hradného nádvoria. Po schodíkoch vyšlapeme na hradby, kde sa dajú pozrieť všetky svetové strany. Najväčšia podívaná bol západ slnka nad Mostom 25. apríla. Poslednou časťou prehliadky je archeologické múzeum. Naspäť z hradu sa zvezieme busom č.737.

Vyhladka Miradouro de Santa LuziaCastelo de S. JorgeVýhľady z hraduPrechádzka po hradbáchZápad slnka nad Mostom 25. apríla

Čo sa týka jedla, tak sme si obľúbili reštauráciu Restaurante Dom Joao, ktorá je pri hoteli Tesouro da Baixa. Ochutnávame výbornú paellu a zapíjame sangriou. Na raňajky sme sa viackrát zastavili na výborné seafood bagety. Je pravidlom, že v reštikách vám prinesú na stôl olivy a žemličky, aj keď ste si ich neobjednali. Následne to funguje tak, že ak ich nezjete, tak vám ich nezaúčtujú.

Štvrť Baixa je večer relatívne kľudná. Stretávame tu len zopár týpkov, ktorí nám chcú predať marihuanu alebo hašiš. Celkom pekne ich zaskočíte, ak ich vy prví zo srandy oslovíte “ponukou” 🙂

TIP: Ochutnajte lokálny nápoj ginjinha (skrátene ginja), je to niečo ako višňový likér

Naopak najrušnejšou štvrťou je Bairro Alto, kde sa večer presúvajú všetci mladí a pártychtiví. Možností, ako sa tam dostať, je viacero. Môžete ísť električkou č.28, výťahom Santa Justa Lift, pozemnou lanovkou Gloria Funicular alebo vyšlapať peši. Najistejšie to máte pozemnou lanovkou, ktorá premáva do polnoci. Výťah je v lete v prevádzke do 23:00 a v zime len do 21:00, ale mali sme skúsenosť, že sme prišli 20:45 a už bolo finito.

Nachádzame sa v štvrti Bairro Alto, ktorá je plná barov, tavern a reštaurácií. Dobrým stretávacím bodom je Cheers Irish Pub. Do podnikov vás budú lákať na special offer alebo free shots. Cena piva sa pohybuje medzi 2,50€ – 5€. Ak ste väčšia partia, podnik môžete mať prakticky pre seba a DJ vám zahrá v pohode aj slovenské pesničky. A nebudete jediní, ak to potiahnete až do rána bieleho 🙂

Rozprávkové hrady v Sintre

Palác Pena

Dnešný deň ideme na výlet mimo Lisabonu do rozprávkového mesta Sintra. Vlaky prevádzkuje spoločnosť CP a najlepšou nástupnou zastávkou je stanica Rossio. Jazda trvá približne 40 minút. Zo stanice treba prešlapať smerom vpravo na bus č.434. Hrady a zámky sú vo veľkých kopcoch, takže ak nechcete absolvovať celodennú turistiku, toto je jediná možnosť. Autobus robí okruh za 5€ (platiť sa dá iba v cashi), čo znamená, že vás vyloží pri hradoch a po prehliadkách nasadnete na ďalší, ktorý vás dovezie naspať na stanicu.

Počas jazdy míňame kráľovský palác Palacio Nacional de Sintra, ktorý je neprehliadnuteľný svojimi kuželovitými vežičkami. Našou prvou plánovanou zastávkou je stredoveký hrad Castelo dos Mouros. Bol postavený Maurami v 8. a 9. storočí a dnes je súčasťou UNESCO pamiatok. Vstup začína kamennou cestičkou, ktorá sa kľukatí do kopca. Z nádvoria sa dostanete na hradby, ktoré tvorí jeden dlhý stúpajúci pás. Po týchto schodíkoch do neba si trošku zamakáte, ale pri tých úžasných vyhliadkach ihneď zabudnete na únavu. Koniec pevniny a nekonečný Atlantik je čo by kameňom dohodil. Kráľovský palác v Sintre je taktiež ako na dlani. Vystúpame na najvyšší bod, z ktorého sa nám naskytá nádherný pohľad na susedný rozprávkový hrad Pena. Je to doslova Disneyho zámoček v žlto-červenej farbe a už sa tešíme, keď si ho pozrieme zblízka.

Castelo dos MourosPrechádzka po hradbáchKráľovský palác v SintrePrechádzka po hradbáchPalác Pena

Medzi hradmi sa presúvame peši, vďaka čomu  nemusíme čakať na ďalší bus. Palác Pena je jedným zo siedmich divov Portugalska a môžeme len súhlasiť. Toto hniezdočko lásky dal postaviť kráľ Ferdinand II. z rodu Sasko-Coubursko-Gothajského ešte v roku svojho sobáša. Pozval vychýrených architektov a zadal im úlohu postaviť palác ako z rozprávky. Rozprávkové vstupné brány, hodinová veža, nádvorie s orientálnymi klenbami ako aj vyhliadky na Atlantik a hrad Castelo dos Mouros sú úžasné. Z interiéru spomeniem kaplnku, kráľovskú jedáleň, poľovnícku zbierku a zaujímavá je aj kuchyňa.

Unikátnym je aj park v okolí hradu, ktorý má labyrintový systém ciest. Kráľ nariadil, aby tam boli vysadené stromy z rozmanitých vzdialených krajín. Tie zahŕňali severoamerickú sekvoju, cypruštek Lawsonov, magnóliu, tuju, čínske ginkgo, japonskú kryptomériu a širokú paletu papraďorastov a stromovitých papradí z Austrálie a Nového Zélandu. Hrad je od roku 1995 na zozname pamiatok UNESCO.

Palác PenaPalác PenaPalác PenaPalác PenaPalác Pena

TIP: Kombinovaný lístok Castelo dos Mouros + Palace of Pena je o 5% lacnejší ako keď kúpite každý samostatne

Ak by ste mali dostatok času, tak môžete navštíviť aj najzápadnejší bod Portugalska a zároveň celej Eurázie – Cabo de Roca. Zo Sintry sa tam viete dostať busom č.403 za pol hodinu.

Výťah Santa Justa, štvrte Bairro Alto a Oriente

Miradouro Park Eduardo VII

Výťah Santa Justa je najvýznamnejšou technickou pamiatkou mesta. 45 metrov vysoká železná konštrukcia je postavená v neogotickom štýle s rôznymi ozdobami naprieč poschodiami. Podobnosť s Eiffelovkou nie je vôbec náhodná, pretože ho navrhoval portugalský žiak Gustáva Eiffela. Výťah skrášľuje Lisabon od roku 1902. Už v prvý rok jeho otvorenia bola návštevnosť pol milióna ľudí a jeho popularita sa približovala popularite Eiffelovej veže. Pôvodne bol poháňaný obrovským parným strojom, ale v roku 1907 bol premenený na oveľa bezpečnejší a čistejší elektromotor, ktorý poháňa výťah dodnes. Drevené kabínky sú dve a autentickosť dotvára pán kormidelník v uniforme.

TIP: Výťah spolu s vyhliadkou máte v rámci 24hod. lístka, inak by ste platili 5,15€

Výťah okrem spojenia dvoch mestských častí Baixa a Bairro Alto ponúka nádherný panoramatický výhľad na celý Lisabon. Po vystúpení z kabínky nasleduje pár točitých schodov na vyhliadku. Naskytnú sa vám romantické výhľady na hrad Castelo de S. Jorge, na jedno z najkrajších námestí Rossio Square s národným divadlom, ako aj na ruiny kláštora Convento do Carmo, ponad ktorý pristávajú lietadlá. Z tohto miesta sa vám bude ťažko odchádzať a rozhodne sa sem oplatí prísť aj večer.

Výťah-Santa-JustaRuiny kláštora Convento do CarmoNámestie RossioIgreja de São RoqueMiradouro Park Eduardo VII

Z výťahu vedie cestička popri ruinách kláštora na námestie Carmo. Kostol kláštora býval jedným z hlavných lisabonských kostolov, ale po zemetrasení v roku 1755 skončil v troskách a už nikdy nebol zrekonštruovaný. Napriek tomu, že sa jedná len o ruiny, kostol patrí k hlavným lisabonským pamiatkam. Lomené gotické oblúky vypovedajú o jeho dávnej kráse. Dnes tu sídli aj archeologické múzeum.

Za návštevu stojí nenápadný kostol jezuitov Igreja de São Roque zo 16. storočia. Nevýrazná fasáda kostola skrýva bohatý interiér zložený z niekoľkých kaplniek. Najextravagantnejšou je kaplnka Jána Krstiteľa (Capela de São João Baptista), ktorá bola postavená v Ríme s využitím najdrahších materiálov ako ametyst, alabaster, achát, lapis lazuli a carrarský mramor. Po vysvätení pápežom Benediktom bola kaplnka rozmontovaná a odvezená do Lisabonu.

TIP: Z námestia Praça Luís de Camões začína free city guide každý deň v zime o 10:00 a 15:00 (oktober až marec) a v lete 10:00 a 16:30 (apríl – september)

Jednou z najmodernejší častí Lisabonu je Oriente, kde sa koná aj konferencia Web Summit. Dostanete sa sem červenýn metrom cez prestupné uzly São Sebastião (modré metro) alebo Alameda (zelené metro). Stanica Gare do Oriente bola navrhnutá renovovaným španielskym architektom Santiagom Calatravom pri príležitosti výstavy Expo 98. Preslávila sa svojou ťažkou štruktúrou a konštrukciou pripomínajúcou kosti.

Námestie Rossio z výťahu Santa JustaCastelo de S. Jorge z výťahu Santa JustaČervené metro - linha VermelhaVasco da Gama Tower a mostUličky Bairro Alto

Po vyjdení z futuristickej stanice sa pred vami objaví veľké nákupné centrum Vasco da Gama, ktoré lemujú dva vežiaky v podobe plachetníc. Sú tu jedny z najdrahších apartmánov v meste. Nasleduje multifunkčný štadión Altice Arena, ktorý má kapacitu 20 000 ľudí. Napravo od štadióna je Lisabonské oceanárium, ktoré je najväčšie v Európe a predstavuje najnavštevovanejšiu atrakciu v celom Portugalsku. Vstupné je 16,20€.

Technologickú vyspelosť dotvára kabínková lanovka, ktorá premáva nad vodou medzi oceanáriom a vežou Vasco da Gama. Vasco da Gama Tower je so svojimi 145 m najvyššou budovou v Lisabone. Veža bola prestavaná v roku 2012 na luxusný hotel MyRiad, ktorý pripomína dubajský hotel Burj Al Arab. Z lanovky, ako aj z promenády je krásny výhľad na most Ponte Vasco da Gama. Most má predpokladanú životnosť 120 rokov a bol navrhnutý tak, aby odolal rýchlosti vetra 250 km/h a vydržal zemetrasenie 4,5-krát silnejšie ako historické zemetrasenie v roku 1755.

Pláže v Cascais a Socha Spasiteľa

Cascais

Cascais a Sintra sú dve hlavné turistické oblasti na skok od Lisabonu. Vlak do Cascais vyráža zo stanice Cais do Sodré, kam sa dostanete zeleným metrom. Cesta trvá asi 40 minút a vedie po pobreží popri Moste 25. apríla, Soche Spasiteľa ako aj rôznych plážach. Medzi najnavštevovanejšie pláže patrí Carcavelos Beach s impozatnou pevnosťou Forte de São Julião da Barra, ktorá je približne v dvoch tretinách cesty. Konečná zastávka v Cascais je hneď pri ďalších plážach – Praia da Conceição, Praia da Rainha a Praia da Ribeira. Pláže sú prevažne pieskové a veterné podmienky ocenia najmä surferi a windsurferi. Na pešej zóne nájdete množstvo moderných obchodíkov, krčmičiek, barov, kaviarní a reštaurácií s rybími špecialitami.

Citadela Cascais je súbor opevnení postavených v 15. až 17. storočí na obranu pobrežia a na ochranu pred útokmi na hlavné mesto Portugalska. Citadela zahŕňa tri samostatné budovy – veža Santo António de Cascais, pevnosť Panny Márie svetla (Nossa Senhora da Luz de Cascais) a bývalá oblasť kráľovského paláca. Za citadelou je štvorhranný maják Santa Marta Lighthouse s netradičným múzeom majákov, ktoré založilo portugalské námorníctvo. Pokračovaním smerom na západ narazíte na pekelné ústa Boca do Inferno. Je to vysoký skalný útes, do ktorého voda vymlela rôzne útvary vrátane „pekelných úst“. V nich sa voda veľmi zaujímavo naráža a zmiešava a miestami máte pocit, že odtiaľ vychádza čistá pena.

CascaisPalácio SeixasPraia da RainhaSanta Marta LighthouseBoca do Inferno

Na podvečer sme si naplánovali návštevu monumentu Santuário de Cristo Rei. Socha Ježiša Krista stojí na druhej strane rieky Tajo v časti Alameda. Najlepšie dopravné spojenie, ktoré máte v rámci 24h lístka, je od pamätníka Marquês de Pombal busom č.753. Za Mostom 25. apríla vystúpite na prvej zastávke Portagem. Prejdete nadjazdom ponad cestu a zoberiete to najbližšími možnými uličkami smerom hore.

28-metrová socha Krista na 82-metrovom podstavci dohliada na Lisabon už od roku 1959. Bola postavená, aby vyjadrila vďačnosť za to, že Portugalci boli ušetrení od hrôz druhej svetovej vojny. Na podstavci si môžete všimnúť obrovský nápis obrigado = ďakujeme. Za výťah na vyhliadku sa platilo 5€. Vyhliadka je v spomínanej výške 82 m a poskytuje nádherný panoramatický výhľad na Lisabon a Most 25. apríla. My sme prišli tesne pred záverečnou, takže sme vymákli aj západ slnka a rozsvietenie celého mosta.

Socha SpasiteľaSocha SpasiteľaMost 25. aprílaMost 25. apríla 2Obrigado - ďakujeme

O tom, že v tejto lokalite žijú dobrosrdeční ľudia, sme sa presvedčili po ceste naspäť. Bolo veterno a tak sme sa zastavili v malej kaviarničke na pohárik ginje. Milý pánko sa nám ospravedlňuje, že sa nedá platiť kartou, takže sme vyhrabali posledné drobáky, čo sme mali. Následne sa s nami dal do reči a začal nám nosiť na pult rovno celé fľašky Ginjy a typických páleniek a že môžeme piť koľko chceme.. Aby toho nebolo málo, usadil nás ku stolu a ponuku doplnil o olivy, nakladané fazuľky a ďalšie pochutiny. Toto sa nám stalo asi prvýkrát v živote. Samozrejme na záver sme vyhrabali úplne všetky drobné, čo nám ostali a pekne sa poďakovali.

Pútnická Fatima

Bazilika Panny Márie z Fatimy

Od 13. mája do 13. októbra 1917 sa vo Fatime pri dube údajne zjavovala Panna Mária trom malým deťom – súrodencom Franciscovi, Jacinte a ich kamarátke Lúcii. Pravosť zjavení uznala katolícka cirkev v roku 1930. Od tej doby sem začali prúdiť tisíce kresťanov, aby si uctili Pannu Máriu ako kráľovnú posvätného ruženca.

Autobus do Fatimy chodí z dvoch miest – Sete Rios a Oriente. My sme išli z Oriente, keďže tam sa konala aj konferencia. Autobusové nástupištia sú opačným smerom ako nákupné centrum Vasco da Gama. V predajni spoločnosťi Renex sme kúpili spiatočný lístok za 22,60€. Dalo sa platiť iba v cashi. Cesta do Fatimy trvá približne hodinu a pol a ide sa prevažne po diaľnici. Autobusová zastávka vo Fatime je len pár minút od Baziliky Panny Márie. Stačí ísť po hlavnej ceste, nemáte kam zablúdiť.

Postupom času sa okolie duba premenilo na veľké námestie, asi dvakrát väčšie ako námestie sv. Petra v Ríme. Na jednom konci námestia stojí gigantická Bazilika Panny Márie z Fatimy, ktorá je vybudovaná v neoklasicistickom štýle s centrálnou vežou vysokou 65 metrov. Začali ju stavať v roku 1928 a dobudovaná bola v roku 1997. V bazilike sú hrobky Francisca a Jacinty, ktorí zomreli čoskoro po zjaveniach, tak ako im to povedala Panna Mária. V roku 2000 boli vyhlásení za blahoslavených pápežom Jánom Pavlom II. Tretia z nich, Lúcia dos Santos, zomrela v roku 2005 a v súčasnosti prebieha proces jej beatifikácie.

V blízkosti duba bola postavená Kaplnka zjavení, kde sú každodenne slúžené sväté omše v rôznych jazykoch, väčšinu z nich je možné sledovať online. V kaplnke je za sklom umiestnená socha Panny Márie. V korune Márie sa nachádza projektil, ktorý zasiahol Jána Pavla II. pri atentáte, ku ktorému došlo na výročie prvého dňa zjavenia 13. mája 1981. Strelu venoval Ján Pavol II. Panne Márii ako dar, lebo bol presvedčený, že to práve ona odstrčila ruku atentátnika v momente výstrelu a tak projektil tesne minul jeho aortu.

Druhú stranu námestia zdobí moderný Chrám Najsvätejšej Trojice, ktorého základný kameň požehnal Svätý Otec. Skala tohto základného kameňa pochádza z hrobu svätého Petra.

Bazilika Panny Márie z FatimyKaplnka zjaveníKaplnka zjaveníGigantický ruženecNámestie

Web Summit 2017

Web Summit

Web SummitAltice ArenaVasco da GamaWeb SummitWeb Summit

Čo je Web Summit?

 • najväčšia tech konferencia na svete – 60 000+ úcastníkov, 1200+ speakerov, 200+ startupov, 2600+ novinárov
 • najväčšia koncentrácia CEO, CTO, CIO, CPO, CMO na svete
 • 25 samostatných konferencií v štyroch pavilónoch
 • 1 hlavný stage na štadióne s kapacitou 20 000 ľudí, kde prebieha otvárací ako aj záverečný ceremoniál
 • prezentácia vyše 200 startupov a súťaž o najlepší startup celej konferencie
 • obrovské množstvo vystavovateľov ako Google, Amazon, Booking, atď.
 • stánky so street foodom
 • a možno je na mieste aj prívlastok najstráženejšia konferencia
 • Web Summit 2018 bude opäť v Lisabone

Koľko to stojí?

 • oficiálna cena za lístok je 850€ na všetky dni, jednodňové lístky neexistujú
 • v predstihu sa dajú kúpiť 2 lístky za cenu 1
 • ženy mali v určitom období akciovú cenu za 85€
 • pri registrácii si môžete zakúpiť aj zvýhodnenú permanentku na metro, busy, električky, výťahy a vlaky: 1-dňová za 10€, 3-dňová za 20€, 5-dňová za 25€ (najviac sa oplatí 5-dňová)

Praktické tipy a triky:

 • prvý deň je len otvárací ceremoniál a treba hneď zareagovať na pozvánku, ktorú dostanete na mail
 • vlastný timetable prednášok si môžete naklikať cez appku
 • na každodenný ranný vstup počítajte aspoň 30 minút, kým prejdete všetky security kontroly
 • vstup začína halou 4 a najďalej je hlavný stage, počítajte 15 minút na presun
 • vyhnite sa čakaniu v rade počas obednej špičky
 • keď je viac speakrov, je to diskusia, keď len jeden, je to prezentácia
 • prezentácie sú viac informačne bohaté a prezentujúci majú aj slidy, v diskusii ľahko stratíte niť
 • na záverečný ceremoniál prídite taktiež skôr, lebo uvidíte len tabuľku „full stage“
 • MHD pass si môžete kúpiť aj pre neúčastníka Web Summitu