5/5 - (16 votes)

Grécky ostrov Zakynthos je známy vďaka jednej z najkrajších pláží Európy –  Navagio Beach. Nie je to však ani zďaleka všetko, tento zelený ostrov vie toho ponúknuť oveľa viac. Majestátne útesy, dychberúce vyhliadky, modré jaskyne, sírové pláže, ako aj korytnačí ostrov môžete pochodiť behom jedného týždňa. Zašoférujete si na zabudnuté pláže, alebo spravíte zostupy po skalách. A ak budete mať šťastie, pošnorchlujete okrem rybičiek aj s korytnačkami karetami obrovskými.

Podrobná Google mapa s atrakciami

Podrobná mapa našich bodov záujmu

1. Navagio Beach & Viewpoint

Navagio Beach & Viewpoint

Kto ešte nepočul o jednej z najkrajších pláži Európy – Navagio Beach, tak vedzte, že keď sem raz prídete, dáte všetkým tým článkom za pravdu. Túto najfotografovanejšiu pláž Grécka zvyknú domáci volať aj Shipwreck, pretože je tu obrovský vrak stroskotanej lode (podľa legiend pašeráckej). Pláž odporúčame pozrieť najprv z vtáčej perspektívy – vyhliadka Navagio Beach View, kam sa dostanete pohodlne autom. Neoficiálnych vyhliadok je viacero, ale v našom čase bola otvorená len táto hlavná so železným mostíkom, kde si musíte vystáť radu. Pláž je skrytá za majestátnymi útesmi, takže najlepšie fotky spravíte okolo obeda, kedy tam dopadá priame slnko. Na samotnú pláž sa viete dostať len loďou z viacerých miest – my sme išli z najbližšieho prístavu Porto Vromi. Na užitie si rajského miesta máte potom približne hodinu.

2. Keri Viewpoint

Keri Viewpoint

Keri Viewpoint je famózna vyhliadka na útesy a fotogenickú skalu. Nespevnená vyhliadka je asi 10 minút peši od hlavnej cesty. Tá lepšia a bezpečnejšia je z reštaurácie Keri Lighthouse, kde sme si popri výhľadoch pochutnali aj na skvelom jedle a drinku. Asi nebudem zbytočne ďalej opisovať, pozrite fotku. Pre nás jedno z najromantickejších miest, kam sme sa museli vrátiť ešte aj posledný večer 🙂 Ako pikoška, pri reštaurácii sa nachádza stožiar s najväčšou gréckou vlajkou. Po ceste odporúčame ešte zastávku pri zaujímavej jaskyni Damianos Cave.

3. Korakonissi

Korakonissi

Oblasť Korakonissi je skalné údolie s kamenným oknom a zátokou na plávanie. Je to magické miesto ako z nejakého filmu. Pred zostupom k pláži je ešte štýlová panoramatická kaviareň. Zložiť sa dá na kameňoch a vstup do vody je najlepšie riešiť skokom 🙂  Dá sa tu fajn zaplávať a zároveň môžete šnorchlovať v strede zátoky popri kamennom útese. My sme mali dokonca šťastie a natrafili na dve červené hviezdovky. Cesty na západné pláže sú vo všeobecnosti dosť serpentínové, ale spevnené, takže opatrnou jazdou sa nemáte čoho báť.

4. Filipoi Beach

Filipoi Beach

Filipoi Beach bola pre nás jednou z najviac zabudnutých pláží na ostrove. Nachádza sa na severe ostrova a dostanete sa sem krkolomnou cestou s prudkým klesaním na záver. A možno aj preto tu zažijete božský pokoj v kamennej zátoke s priezračnou vodou. Nechýba plávanie v jaskyni alebo skákanie zo skaly.

5. Porto Limnionas Beach

Porto Limnionas Beach

Porto Limnionas a Porto Roxa sú zátoky obkolesené útesmi. Je tu krásna priezračná voda, množstvo jaskýň naokolo a dá sa tu skákať do vody. Leží sa na skalách alebo betóne. Zaujímavosťou bolo, že pri vplávaní do jaskýň bola omnoho studenšia voda. Na Limnionas Beach sa nachádza aj veľká taverna, takže sa tu môžete občerstviť.

6. Xigia Beaches

Xigia Beaches

Na Zakynthose nájdete aj netypické sírové pláže s názvom Xigia. Hlavná Xigia Beach sa nachádza pri reštaurácii Xigia Kanteen, kde sa dá aj zaparkovať. Je to malá zátoka so žltým pieskom, kameňmi a nabielo sfarbenou vodou. Je to trošku zvláštne plávať vo vode so sírovou vôňou, ale keďže má liečivé účinky, prečo nie. A ani plavky nakoniec až tak nesmrdeli, takže sa nemusíte báť, že ich môžete potom vyhodiť. Odporúčame ešte Tavernu Xigia, kde si vychutnáte veľké porcie chutného jedla s perfektným výhľadom na menšiu pláž Little Xigia. Majú tiež lokálne pivo Levante, ktoré vám zabalia na cestu.

7. Marathonisi Island

Marathonisi Island

Marathonisi Island alebo korytnačí ostrov je ostrov pri pláži Laganas. Príroda to tak zariadila, že ostrov je naozaj v tvare korytnačky a ak máte šťastie, viete s korytnačkami aj pošnorchlovať. Ochranári tu vytvorili rezerváciu, kde môžu karety obrovské klásť svoje vajcia. Fakultatívny výlet z Laganasu zahŕňa pozorovanie korytnačiek, šnorchlovanie pri jaskyniach a na záver plážovanie na samotnom ostrove. Máte sľúbené, že kapitán po ceste nejakú korytnačku iste nájde. Pri našej plavbe sme mohli sledovať nielen ako sa vynorila z vody, ale aj ako nám podplávala popod sklenené dno lode.

8. Laganas

Laganas

Letovisko Laganas je ideálnym východiskovým bodom po ostrove, kde sme sa ubytovali aj my. Ak by nebola korona, tak je to z tých rušnejších miest, kde je pozdĺž plážovej promenády množstvo barov a reštík. Za nás môžeme odporučiť bar Cubaneros a reštauráciu Filoxenia, ktorá je viac vo vnútrozemí. Laganas Beach je dlhá piesková pláž a má veľmi dlhý pozvoľný vstup do mora. Východnejšie nadväzuje na pláž Kalamaki Beach, kde môžete pozorovať pristávajúce lietadlá. Z Laganasu si určite zajednajte výlet presklenou loďou na korytnačí ostrov, cena sa dá zjednávať. 

9. Macris Gialos Beach

Macris Gialos Beach

Macris Gialos je pohodová a ľahko dostupná pláž v severnej časti ostrova. Má kamienkovú pláž, jaskyne a pekné výhľady na neďaleký ostrov Kefalóniu. Auto sa dá odparkovať pri hlavnej ceste a teda ju berte ako povinnú zastávku po ceste na sever ostrova. Lehátka sú platené.

10. Exo Chora olive tree

Exo Chora olive tree

V malebnom mestečku Exo Chora môžete nájsť tretí najstarší olivovník na svete. Má približne 2000 rokov a stále je v dobrej kondícii. V meste objavíte aj zachovalý kostol Agios Nikolaos zo 17. storočia, ktorý prežil značné zemetrasenie v roku 1953.