4.7/5 - (7 votes)

(13.11.2015 – 24.11.2015) Ostrov Praslin je svetovým unikátom hneď z viacerých dôvodov. Môžete tu vidieť palmy Coco de Mer, ktoré nenájdete nikde inde na svete a ich plody sú vzácnym afrodiziakom. Pláž Anse Lazio je jedna z 10 najkrajších pláži sveta s unikátnym podmorským svetom. No proste nádhera. Poďte si prečítať.

Dĺžka výletu: 10 nocí | Dĺžka letu: Viedeň – Addis Abeba: 6h 30min, Addis Abeba – Mahé: 3h 30min | Cena leteniek: 504€ (sledujte lacné letenky)
Ubytovanie: 267€ / 10 nocí | Auto + benzín: 74€ | Lode: 156€ / 3 plavby | Spolu na osobu: 1000€ + jedlo + atrakcie

Naša špeciálna google mapka

Obsah

6.deň (19.11.) – Anse Volbert a Anse Lazio
7.deň (20.11.) – Vallée de Mai a Anse Georgette

6.deň (19.11.) – Anse Volbert a Anse Lazio

Loď z Mahé odchádza 7:30 a ešte predtým vraciame auto v prístave. Podľa všetkého stačí byť na mieste 15-30 minút pred odchodom. Veľkú batožinu treba odovzdať v office na lístky a pripravte sa, že vám ju nahádžu do železnej klietky. Vzhľadom na to, že počasie je priaznivé a oceán pokojný, je povolený nástup na hornú otvorenú palubu. Plavba indickým oceánom začína a nevieme sa dočkať, kedy sa začne črtať ďalší rajský ostrov.

Po asi hodine plavby indickým oceánom sa začíname približovať k nádhernému zelenému ostrovu Praslin. Vystupujeme v prístave s azúrovou vodou a dohadujeme si taxík pre 6 osôb. Zároveň si kupujeme lístky na trasu Praslin – La Digue. Teda lístkami sa to nedá nazvať, je to len jedna ručne napísaná účtenka, ktorú vám potom vymenia za modrú plastovú tabuľu. Ubytovanie Chez May Paule je len pár minút jazdy na sever a sme milo prekvapení, aký luxus na nás čaká. Za 32€/noc máme privátny domček s tromi kúpeľňami, klimatizáciou, terasou a krásnou plážou len 5 minút peši.

Nestrácame teda čas vybaľovaním a hor sa na pláž. Ak sme doteraz videli na Mahé tie najúžasnejšie pláže, tak Anse Volbert je ešte vyššia liga. Uhladený biely piesok, azúrové pásy s výrazným prechodom do modrej, opustený ostrov v strede a naľavo aj napravo nádherná zelená scenéria. Vrháme sa strmhlavo do vody, aj keď nás domáci upozorňoval na raje, ktoré sa môžu plaziť po dne a majú pŕhlivý chvost. Na tejto pláži sme nevideli žiadne, ale potom na ďalšej presne také, ako nám kreslil do piesku, takže treba byť opatrný. Je to guľaté ako tanier, s veľkými očami, dlhým chvostom, splýva to s pieskom a poskakuje po dne. Na tejto pláži by sme vedeli stráviť aj celý deň, ale keďže sme na Prasline iba dva dni, chceme stihnúť aj ostatné top miesta.

TIP: Ak máte dostatok času, tak nám ponúkali šnorchlovanie na ostrove St. Pierre, platí sa za cestu člnom + poplatok prírodnej rezervácii

Prístav Praslin Anse Volbert Anse Volbert Anse Volbert

Poobede máme na pláne jednu z 10 najkrajších pláži na svete Anse Lazio. Autobusová zastávka je síce hneď pri ubytku, ale chvíľu nám trvalo nájsť ten vyblednutý žltý náter na ceste. Čakanie na bus bolo v tomto prípade ako čakanie na smrť, vôbec sa nedá spoliehať na časové rozpisy a buďte tam radšej skôr. Jazda stojí obvyklých 5SCR a treba vystúpiť na zastávke Anse Boudin, lebo inak sa odveziete na vrchol ostrova Zimbabwe.

Odtiaľto je to peši asi 10 minút a očakávanie rajskej pláže stupňuje okolitá príroda. Sme tu, krásna zátoka s bielym pieskom, palmami, žulovými kameňmi po bokoch a samozrejme ostrovom v diaľke. Špecifikom pre túto pláž je vymedzená kúpacia zóna tvorená podmorskou sieťou až po dno, kde môžete šnorchlovať a vidieť húfy rybičiek. Ak by sme hľadali historický dôvod, tak v roku 2011 sa tu odohrali dva útoky žraloka na ľudí. Aby sme vás ale upokojili, je to extrémne zriedkavý útok na Seycheloch, ktorý sa odvtedy nezopakoval.

TIP: Suverénne naše najkrajšie šnorchlovanie na celých Seycheloch bolo práve na Anse Lazio pri kameňoch a pobreží vpravo.

Ak chcete mať úplný zážitok, tak to šnorchlovanie stihnite do 16tej, lebo potom začína byť voda rozmútená. Toľko pestrofarebných rybičiek, koralov všetkého druhu alebo morskú korytnačku sme nevideli na žiadnej inej pláži. Asi aj preto je zaradená medzi celosvetovú špičku. Relaxujeme na pláži takmer do zotmenia a po dnešných čakačkách na bus sme sa rozhodli, že domov jedine taxíkom. Zohnali sme voz pre šiestich a cestu domov máme aj s výkladom a zastávkou pri taxikárovej reštaurácii. Nakoniec sme však odolali a riešime večeru pri našej pláži. V tejto oblasti je aj množstvo bankomatov a potraviny, čo sa hodí na doplnenie zásob a vody.

Hláška dňa: „Stále ho očakávam zľava a on príde sprava.“ – Čo je to? Predsa seychellský autobus 🙂

Cesta na Anse Lazio Anse Lazio Anse Lazio Anse Lazio Anse Lazio

7.deň (20.11.) – Vallée de Mai a Anse Georgette

Po včerajších skúsenostiach vyrážame na zastávku o čosi skôr. Tentokrát ide bus plus-mínus načas a nasadáme na linku, ktorá ide do Vallée de Mai. V preklade Májové údolie, ktoré je pod záštitou UNESCO, je jedným z hlavných bodov dnešného programu. Cena vstupného je 20€ alebo 320SCR, čo sa oplatilo v čase našej návštevy viac v eurách. Ako sa dočítate na informačných tabuliach, polovica zo vstupného ide na druhú UNESCO oblasť – atol Aldabra, kde žije ohrozený druh gigantických korytnačiek.

TIP: Príplatok za sprievodcu (zjednali sme na 100SCR) rozhodne nebudete ľutovať

Praslin je domovom viacerých unikátov ako chameleón tigrovaný, čierny papagáj, rastú tu vzácne orchidey. Endemitické palmy Coco de Mer, ktoré nenájdete nikde inde na svete, sú jednou z najväčších atrakcií celých Seychelov. A čím sú tieto palmy take zvláštne? Palmy samičky majú plody, palmy samce zase penis a rozmnožujú sa trením o seba. Jedna takáto palma rastie 25 rokov a plod celých 7 rokov, tak si predstavte tú vzácnosť.

Na začiatku túry vám dá sprievodca ošahať všetky časti týchto paliem 🙂 Plod pripomína zadok alebo ženské lono a je ďalej predávaný ako afrodiziakum do ázijských krajín. Nie je náhoda, že princ William a Kate ho dostali ako darček na svadobnej ceste na Seycheloch. Vývoz je samozrejme zakázaný a ak by ste si ho chceli kúpiť legálnou cestou, tak stojí okolo 200€ plus príplatok za ďalšiu batožinu :). Dobrá správa je, že tento národný symbol dostanete zadarmo do pasu.

Počas prehliadky parku sa treba držať vyslovene na chodníkoch, inak vám hrozí zavalenie 20kg kokosom. Popri výklade o palmách sa dozviete informácie o ďalších zaujímavých rastlinách a živočíchoch v tomto pralese. Sprievodca nám ukazuje vanilku, škoricovník alebo dáva ovoňať citrónovú trávu. Okrem toho to vyzerá, ako keby bol dohodnutý s každou jednou jašteričkou, ktorá nám pózuje. Zaujímavé boli príhody o tsunami, ktorú zažil ako malý chlapec, mýtoch o žralokoch alebo pôvode Seycheloch. Keďže Seychely nie sú sopečné ostrovy, domnievajú sa, že tvorili prakontinent Zeme. Keď stúpla voda v oceánoch, ostali len vrcholčeky ostrovov a preto majú Seychely také podobné špicaté tvary. Záver trasy tvorí vyhliadka na La Digue a okruh pokračuje dvomi cestami naspäť.

TIP: Na celú prechádzku pralesom počítajte 2 hodiny a pribaľte si aj repelent.

Vallée de Mai Časti palmy Palmy Coco de Mer Sprievodca a vylupnutý kokos Vyhliadka na La Digue

Vychádzame pred hlavný vchod a čakáme na bus, aby sme mohli pokračovať našu púť na severozápad Praslina. Počas jazdy ostrovom sa vynára nekonečný oceán, je tu minimálna domová zástavba a jedno menšie letisko. Všetko bez akýchkoľvek známok turistického ruchu. Vystupujeme za plážou Anse Kerlan, čo je jedna zastávka pred konečnou stanicou v kopcoch Mont Plaisir. Následne už musíme ísť peši cez vstupnú bránu do rezortu Lemuria. Po asi 10 minútach po asfaltke prichádzame na rázcestník. Naľavo je cesta k rezortným vilám a menšej pláži Petite Anse Kerlan, napravo dlhšia trasa na Anse Georgette. My sme si vybrali väčšiu tutovku a teda doprava, kde pokračuje cesta mierne do kopca. Nachádza sa tu jediné golfové ihrisko na celých Seycheloch, ktoré je prvotriedne udržiavané. Na pláž Anse Georgette je to ešte ďalších 10 minút, ale každá kvapka potu stojí za to.

Pred nami sa začína otvárať nádherná biela pláž s tyrkysovou vodou. Sme tu takmer sami, čo len znásobuje zážitok z rajského prostredia. Ovocný režim môžete doplniť z pestrej ponuky domácich, ktorí sú schovaní za kríčkami. Ak chcete aj šnorchlovať, tak lepšia voľba bude Petite Anse Kerlan. Je tu viacero návrhov na zakončenie dnešného dňa a aby sme vyhoveli každému, rozdeľujeme sa na tri tábory. Prvá skupina ide šnorchlovať na spomínanú pláž, druhá sa vydáva trailom na Anse Lazio a tretia ostáva na Anse Georgette. Keďže som v tej prvej skupine, na Petite Anse Kerlan sa dostávame po ceste naspäť prechodom cez rezortné vily.

TIP: Na Petite Anse Kerlan bola prvá aj posledná free wifi celej našej dovolenky

Na tejto malej útulnej pláži je najlepšie šnorchlovanie pri skalách v strede. Ešte, že sme tú wifi objavili až po rybičkách :). So skupinkou č.3 sme sa dohodli, že pôjdeme predposledným busom o 17:45. Počas jazdy, ktorá išla spodom ostrova, sa nám naskytol nezabudnuteľný západ slnka. So skupinkou č.2 sa stretávame približne v rovnakom čase na ubytku. Takisto si pochvaľovali a okrem peknej túry mali aj privátnu jazdu autobusom s dovozom až pred dom. Hmm, čím to asi tak bolo. Vyrážame na večeru do mesta, teda presnejšie na tú jednu ulicu pri pláži. Prvý pokus pri vstupe do reštiky zlyhal na našom oblečení, a tak to ideme skúsiť inam. Podarilo sa a môžem povedať, že som mal najlepšie octopus curry v živote. Náš pobyt na Prasline sa pomaly ale isto blíži ku koncu.

Hláška dňa: „Vždy keď mám nejaký životný problém, tak ho vyriešim aplikáciou.“ – hlboké myšlienky popri čakaní na bus

Golfové ihrisko Anse Georgette Anse Georgette Petite Anse Kerlan Octopus curry