5/5 - (2 votes)

Legendárny most Golden Gate Bridge, slávna väznica Alcatraz, pobrežie Tichého oceánu, Transamerická pyramída, historické električky, kontrast moderného, bohatého sveta s tým chudobným a k tomu hromadu uškatcov – to všetko a ešte viac môžete zažiť v San Franciscu. My sme sa tu zastavili na 3 dni počas cesty na Francúzsku Polynéziu a Bora Bora, takže sa vám pokúsime zhrnúť všetky naše tipy a naj atrakcie.

Podrobná Google mapa s atrakciami

Podrobná mapa našich bodov záujmu

Praktické tipy

  • Kde sa ubytovať – my sme bývali pri Union Square alebo dobré štvrte sú aj Chinatown a Fisherman’s Wharf. Odporúčame vždy prečítať recenzie k ubytku, kde sa hneď dozviete, či má daná lokalita problém s bezpečnosťou alebo nie
  • Nebezpečné štvrte – najbližšie štvrte k centru, ktorým sme sa podľa recenzií vyhýbali, boli Castro a Mission District (zaznačené aj na Google mapke)
  • Doprava z letiska – lístok na metro z letiska do centra si viete najšikovnejšie kúpiť cez kartu Clipper – V Google Wallet cez menu Pridať / Dopravná karta / Clipper, nabijete si ju potrebnou sumou cez platbu kartou
  • Doprava po meste – lístok na MHD v centre (autobusy, električky, metro) odporúčame kupovať cez mobilnú aplikáciu MuniMobile. Lístok stojí 2,50 USD / 1 jazda a dá sa platiť kartou
  • Historické električky – fungujú od roku 1873 a sú najstaršie ručne ovládané lanovky na svete. Lístok si kúpite taktiež cez aplikáciu MuniMobile alebo v cashi za rovnakú cenu 8 USD / 1 jazda
  • Dodatočné dane na tovar – ak sa pôjdete najesť do reštaurácie, alebo kúpiť oblečenie, treba si k nákupnej cene pripočítať ešte približne 9%-nú daň z obratu (sales tax) – neuvádzajú ju na cenovkách. Naopak, od dane sú oslobodené  nákupy napr. v potravinách alebo lekárňach

1. Golden Gate Bridge

Legendárny most Golden Gate (zlatá brána) bol postavený za 4 roky v rokoch 1933 – 1937. Do roku 1964 to bol najdlhší visutý most na svete. Jeho dvojičku Ponte 25 de Abril môžete vidieť v portugalskom hlavnom meste Lisabon. Zaujímavosťou je, že oceľ sa pokryla oranžovým náterom, ktorý mal slúžiť ako základ, ale nakoniec sa architekt rozhodol, že túto farbu ponechá. Prechod cez Golden Gate Bridge stojí pre autá od 9 USD a platí sa iba v jednom smere (na juh do San Francisca). Cyklisti a chodci majú prechod zadarmo. K mostu sa dostanete najlepšie autobusom č. 28, ktorý má zastávku pri Visitor’s centre. Ak si chcete most prejsť peši z jednej strany na druhú, rátajte s tým, že to bude trvať aj hodinu (je to 2,7 km). Nám bohate stačili vyhliadky z tejto strany mosta a ešte sme sa išli prejsť cestičkami smerom dole k mólu. Odtiaľto sa vám ukáže pláž Golden Gate Beach a popri móle môžete pozorovať plávajúce uškatce. 

2. Ostrov Alcatraz

Ostrov Alcatraz sa stal federálnym väzením 1. januára 1934. Počas 29 rokov existencie tu zadržiavali známych kriminálnikov ako Al Capone či Robert Franklin Stroud, prezývaný Bird. Väznicu zatvorili 21. marca 1963, pretože jej prevádzkovanie bolo oveľa drahšie ako prevádzkovanie iných väzníc v tej dobe. Väznica nezaznamenala žiaden oficiálny úspešný pokus o útek. Všetky pokusy boli buď neúspešné alebo skončili tragicky, pričom utečencov zastrelili, alebo sa utopili v ľadových vodách zálivu San Francisco. Ostrov je teraz turistickou atrakciou a každý rok sa sem hrnú turisti, aby preskúmali hlbiny väzenia. Cena lístkov začína od 41 USD.

 3. Uškatce v prístave Pier 39

Uškatce alebo morské levy sa na mólo 39 (Pier 39) nasťahovali po zemetrasení v Loma Prieta v roku 1989. V priebehu niekoľkých krátkych mesiacov sa počet uškatcov zvýšil na viac ako 300 a v novembri 2009 dosiahol historický rekord 1701. Na konci prístavu je drevená terasa, kde môžete dosýtosti pozorovať tieto podarené zvieratká.

4. Turistický chodník Lands End Trail

Lands End je jednou z najlepších turistík v San Franciscu. Je to nenáročná trasa popri pobreží Tichého oceána s krásnymi vyhliadkami na Golden Gate Bridge a okolité pláže. Celý okruh nám zabral približne hodinu a pol. Keď budete mať čas, určite ju nevynechajte.

GPS trasa: https://www.strava.com/activities/7181612977

5. Lombard Street

Ulica Lombard Street je najkľukatejšia ulica na svete. Má osem zákrut a odporúčaná rýchlosť, ktorou ich máte prejsť, je 8 km za hodinu. Upozorní vás na to dopravná tabuľa v hornej časti serpentín. Cesta je obkolesená krásnymi záhradami a napeši vedie priamy chodník dole. Túto turistickú atrakciu navštívi ročne až 2 milióny návštevníkov a až 17 tisíc denne počas rušných letných víkendov (obyvatelia priľahlých bytov touto atrakciou asi až tak nadšení nebudú…)

6. Golden Gate Park a Ocean Beach

Ak by mala mať Kalifornia svoj newyorský Central Park, bol by ním jednoznačne Golden Gate Park. Každý rok navštívi Golden Gate Park 13 miliónov návštevníkov. Tento malebný priestor sa rozprestiera na ploche 412 hektárov a má veľa miest na objavovanie a oddych. Môžete objavovať jazerá, miesta na piknik, pamiatky, ihriská či záhrady. Naplánujte si cestu parkom smerom k pobrežiu, kde vás potom čaká nekonečná pláž Ocean Beach s krásnym bielym pieskom. Nedajte sa odradiť tabuľami, že tam stretnete šakala. Skôr stretnete Homo sapiens prechádzajúceho sa, oddychujúceho príp. športujúceho.

7. Salesforce Park

Salesforce Park je verejný park so živou strechou pod najvyšším mrakodrapom San Francisca (326 metrov) a zároveň centrálou firmy Salesforce. Jedinečný zakrivený chodník obklopujú lavičky, trávnaté porasty, tanečné fontány, detské ihrisko a amfiteáter. Park je domovom jemných rastlín a biotopov až 13 jedinečných ekosystémov. Hneď vedľa sa nachádza kuriózny potápajúci sa mrakodrap Millennium Tower. Do sanácie bolo vynaložených už 100 miliónov dolárov, čo zahŕňa aj odškodnenia majiteľov, ale pozitívny efekt sa stále nedostavil.

8. Námestie Union Square

Za pomyselný stred mesta možno považovať námestie Union Square. Obchodné a finančné centrum mesta tvorí na východ od Union Square ležiaci Financial District. Námestie sa počas posledných rokov stalo cieľom všetkých, čo tiahnu za dobrými nákupmi. Priamo na Geary Street, ktorú Union Square ohraničuje, sa nachádza 5-poschodový obľúbený obchod Macy’s. Takže večer máte o program postarané 🙂

9. Transamerická pyramída

Transamerica Pyramid je už 50 rokov dominantou San Francisca. S výškou 260 metrov a 48 poschodiami s predajnými a kancelárskymi priestormi bola do roku 2018, kedy bola dokončená Salesforce Tower, najvyššou budovou v San Franciscu. Budova má tvar špicatej pyramídy s dvoma pripojenými krídlovými komponentmi, ktoré majú stabilizovať budovu proti zemetraseniam. „Východné krídlo“ obsahuje výťahovú šachtu, zatiaľ čo v západnom „krídle“ je schodisko. Budova nie je prístupná verejnosti okrem vestibulu na prízemí.

10. Námestie Ghirardelli Square 

História námestia Ghirardelli Square je jednou z vecí, ktoré ho robia zaujímavým. Pôvodne to bola továreň na čokoládu, ktorú vlastnil a založil Domenico Ghirardelli. Časť oblasti bola uvedená v Národnom registri historických miest v roku 1982 ako Pioneer Woolen Mills a D. Ghirardelli Company. Na námestí bolo kedysi viac ako 40 špecializovaných obchodov a reštaurácií. Niektoré z pôvodných obchodov a reštaurácií stále zaberajú námestie. Stojí za to sa sem zatúlať.