5/5 - (14 votes)

Island by sme kľudne nazvali krajinou krajín, pretože na jednom mieste zažijete Nový Zéland, Kanárske ostrovy, Jordánsko, Írsko, Švajčiarsko či Vysoké Tatry. Môžete vidieť obrovské ľadovce, zasnežené sopky, dychberúce vodopády, čierne lávové polia, ale aj zelené kopce, hlboké kaňony a niektorí môžu zažiť i polárnu žiaru. No a ak by ste nejaký vodopád zmeškali, tak nezúfajte, lebo ich je tu približne 10 000. Aby toho nebolo málo, v priemere každé štyri roky vybuchne nejaká sopka, ale je to skôr rarita, aby ste videli tečúcu lávu. V našom článku sa dozviete, ako si naplánovať hlavný okruh ostrovom a vidieť pritom maximum.

Podrobná Google mapa s atrakciami

Podrobná mapa našich bodov záujmu

Súhrn cien na osobu (pri 4 osobách)

Cena leteniek: 150€ | Dĺžka letu: Viedeň – Keflavik: 4h 25min (sledujte lacné letenky)
Ubytovanie: 550€ / 12 nocí | Auto + benzín: 250€ | Vstupné na atrakcie: 150€ | Jedlo a pitie: 300€ | Spolu na osobu: 1400€

Praktické informácie

  • Doklady a roaming – Island nie je síce v EÚ, ale postačuje občiansky preukaz a platí tu aj roamingová regulácia (volania, sms a dáta ako doma)
  • Ceny – pripravte sa na drahé reštiky (pizza alebo burger od 15€, ryby od 20€, pivo od 7€), drahšie ceny potravín (cca 1,5-2-násobné ako u nás), ako aj drahšie ceny benzínu (diesel 1,60€/l v 7/2021)
  • Platby kartou – 100% výletu sa dalo platiť kartou, takže netreba zamieňať žiadnu hotovosť, akurát si dajte pozor, aby ste mali kartu, ktorá si neúčtuje poplatok za konverziu meny (máme overený Unicredit alebo Cetelem)
  • Požičanie auta – pri požičaní auta netreba medzinárodný vodičský preukaz, skontrolujte si predné sklo a dajte si určite poistenie kvôli gravel roads (štrkové alebo poľné cesty, kde odfrkujú kamienky, nám sa dokonca odrazil vták od čelného skla). A extra pozor, keď otvárate dvere vo veľkom vetre, aby ich nevylomilo. Cesty pre 4×4 autá sú na mape označené ako F-roads, ale na hlavný okruh ostrovom vám stačí normálne auto.
  • Doprava – maximálna rýchlosť na celom ostrove je 90 km/h, v mestách 50 km/h, takže si dávajte pozor na pokuty, radary bývali hlavne v mestách – hneď za značkami o znížení rýchlosti
  • Parkovanie – parkoviská sú väčšinou bezplatné, platili sme len v národných parkoch Thingvellir (750 ISK) a Skaftafell (750 ISK), pri vodopádoch Seljalandsfoss (700 ISK) a kráteri Kerid (400 ISK)
  • Horúce pramene – čerešničkou na torte sú horúce pramene (vygooglite pod názvami hot pots, hot springs alebo swimming pools), kde sa môžete zohriať aj každý deň, teplota sa pohybuje okolo 38-42°C
  • Prírodné kúpele – známe ako nature baths, sú luxusnejšie platené horúce pramene, napr. Myvatn Nature Baths alebo náš tip – Vok Baths na východe ostrova
  • Polárna žiara – je viditeľná zvyčajne od skorého septembra až do marca, samozrejme treba mať aj šťastie

1.deň (26.6.) – Aklimatizácia v Reykjaviku

Island a ľadovec Vatna

Po prílete na Island sme absolvovali bezplatný PCR test a mali sme čakať približne 5 hodín na svojom prvom ubytovaní. Potom bola už absolútna sloboda bez masiek aj v interiéri, lebo Island mal v našom čase na konci júna takmer 0 prípadov. Auto sme si rezervovali cez booking.com a spoločnost Procar. Samotnú požičovňu majú pár minút od letiska, takže nás prišli vyzdvihnúť.

TIP: Ak idete štyria, tak si určite požičajte combi auto. Na hlavný okruh ostrovom (Ring road) a malé zachádzky netreba vôbec 4×4.

V Reykjaviku žije približne 60% obyvateľstva, ale ako mesto nemá nič špeciálne, takže viac ako pol dňa nebudete potrebovať. Pozreli sme si povinné zastávky – kostol v tvare rakety Hallgrimskirkja, operu Harpa Concert Hall a dali najlepší hotdog v meste v Bæjarins Beztu Pylsur. Najlacnejšia sieť potravín na ostrove je Bonus, ale dajte si pozor, lebo bývajú otvorené len do 18-tej. Potom je tu ešte drahší 24-hodinový supermarket 24 Extra. Ubytiek v Reykjavíku je v ponuke veľa, vyberte si podľa recenzií.

Harpa Concert HallIsland a ľadovec VatnaKostol HallgrimskirkjaPrístav v ReykjavikuUlice Reykjaviku

2.deň (27.6.) – Potok Reykjadalur a okruh Golden circle

Potok Reykjadalur

Auto odparkujeme pri kaviarni Reykjadalur Café. Odtiaľto je to asi 4 km turistika kamenistým terénom s prevýšením približne 300m. Počas cesty sme videli bublajúci prameň, mnoho ovečiek, ako aj ohradu s koníkmi. K potoku síce prídete patrične spotení, ale o to rýchlejšie sa dáte do plaviek a hodíte do horúcej vody 🙂 Ako nás upozornili domáci, na konci potoka je voda až moc horúca na kúpanie, tak si zídite nižšie, kde sa mieša so studenším prítokom. Zážitok v studenom, pochmúrnom počasí a mrholení bol dokonalý (a navyše ešte lepší s plechovkou piva).  Naspäť sa schádza tou istou cestou ku kaviarni.

GPS trasa Reykjadalur: https://www.strava.com/activities/5538111861

Poobede máme v pláne stihnúť čo najviac zo zlatého okruhu (Golden circle). Prvou zastávkou je pestrofarebný kráter Kerid. Uprostred ničoho nachádzame obrovský, vulkanický kráter, ktorý má približne 3000 rokov. Na dne je jazero tvorené dažďovou vodou s hĺbkou až 55 metrov. Vďaka minerálom sa voda mení na krásnu tyrkysovú. Za parkovanie sa tu platí 400 ISK a na najvyšší bod vybehneš behom pár minút. Dá sa zísť aj dole ku kráteru.

Ďalšou zastávkou je katedrála Skálholt, ktorá je v porovnaní s väčšinou islandských kostolov pomerne veľká, jej rozpätie od dverí po apsidu je približne 30 metrov. Nová katedrála bola postavená v rokoch 1956 až 1963 ako súčasť miléniových osláv biskupského stolca.

Vodopád Faxi je prvým vodopádom, ktorý navštevujeme na Islande. Už na prvý dojem je mohutný, ale bude to nič v porovnaní s tými najväčšími, ktoré sme na Islande videli. Rozhodne menej turistická zastávka s príjemným výhľadom.

Vodopád Gulfoss (zlatý vodopád) je jeden z najznámejších vodopádov na Islande. Leží na rieke Hvítá, preteká 2 kilometre dlhým kaňonom a samotný vodopád tvorí dvojitá kaskáda, kde tok rieky postupne padá z výšky až 20 metrov. Ak máš šťastie na počasie a vyjde ti slnko, uvidíš neskutočnú dúhu.

Poslednou zastávkou sú gejzíry Geysir a Strokkur. Strokkur (v islandčine chŕliť) je najaktívnejší spomedzi gejzírov a vystrekuje vodu každých 5-10 minút do výšky až 20 metrov. Geysir je zas slávny „brat“ Strokkura, ktorý dal meno všetkým gejzírom. Jeho 

aktivita je nepravidelná a závislá na sopečnej aktivite celej oblasti. Zemetrasenie v roku 2000 gejzír opäť oživilo a na dva dni dosiahol výšku 122 metrov.

Večer sa ubytovávame v chatke Miðdalskot cottages.

Katedrála SkálholtKráter KeridPri GeysireStrokkurVodopád Gulfoss

3.deň (28.6.) – Národný park Thingvellir a Plitvické jazerá

Národný park Thingvellir

Hneď z rána navštevujeme farmu Efstidalur, kde si môžete dať vynikajúcu domácu zmrzlinu. A popri jedení sa pozerať na kravičky, ktoré sa na nej podieľali.

Národný park Thingvellir nám zostal ako posledná časť zo zlatého okruhu. Parkoviská sú na oboch koncoch parku, takže si môžete vybrať, ktoré sa vám viac hodí po trase. Nám bolo lepšie parkovisko Öxarárfoss Parking. Park je pod záštitou UNESCO a pochodíte ho približne za hodinu. Hlavná cesta vedie roklinou s čiernymi skalami, ktorá je na rozhraní severoamerickej a eurázijskej tektonickej dosky. Zo zaujímavostí vypichnem, že sa tu natáčal seriál Hra o tróny alebo tu bol založený v roku 930 najstarší parlament v Európe. Na záver prechádzky nezabudnite zájsť ku krásnemu vodopádu Öxarárfoss.

GPS trasa Thingvellir: https://www.strava.com/activities/5542800067

V parkoch, ale aj pri vodopádoch sú piknikové stoly a tak si dávame obed z našich domácich zásob. Treba sa posilniť pred dlhšou cestou na severozápad k nášmu tretiemu ubytku. 

Po ceste máme ešte v pláne “plitvické jazerá”, čo je síce mierna zachádzka, ale stálo to za to. Akurát škrt cez rozpočet nám spravila off-road cesta č.52, kde sa dalo ísť tak maximálne 20-30km/h. Nakoniec to bol najhorší off-road z celého výletu.

Vodopády Hraunfossar sa naozaj podobajú tým chorvátskym. Voda vyteká dierami v skalách z lávovej sopky, ktorá vypukla pod ľadovcom. Barnafossar je menší kľukatý vodopád, ale s o to krajšou modrastou vodou.

Tretie ubytko sme si zvolili na polostrove Snæfellsnes, ktorý podľa recenzií ukrýva všetky elementy Islandu. Konkrétne Grundarfjörður Bed and Breakfast, ktoré leží v čarovnom meste Grundarfjörður s horskými masívmi. Dokonca ešte aj v lete sme bývali uprostred zasnežených kopcov.

Vodopád ÖxarárfossVodopád HraunfossarPolostrov SnæfellsnesNárodný park ThingvellirGerðuberg Cliffs

4.deň (29.6.) – Krásy polostrova Snæfellsnes

Prvou zastávkou je najfotogenickejšia hora Islandu Kirkjufell, ktorá je vysoká 463 metrov a v preklade znamená Kostolná hora. Jedná sa o jednu zo známych islandských filmových lokácií, ktorá si zahrala v slávnom seriáli Hra o tróny. Pohľad na samotnú horu umocňuje nádherný kaskádovitý vodopád Kirkjufellsfoss, kde sa nám pošťastilo vidieť aj dúhu. Parkovisku ku vodopádu je naľavo od hlavnej cesty.

Najzápadnejšiu časť polostrova tvorí Snæfellsjökull National Park, kde sme navštívili žltohnedú pláž Skarðsvík a kráter Saxhóll, na ktorý vedú elegantné železné schody. Na juhu obdivujeme skalné piliere Lóndrangar a kamenné mosty v Arnarstapi. Z tohto mesta máme zážitok s čajkami, ktoré na nás zaútočili a snažili sa ďobnúť do hlavy a skoro každému úspešne označkovali bundu svojim trusom 🙂

Po ceste ďalej je potom zaujímavý čierny kostol Búðakirkja a pláž Ytri Tunga, kde mali byť aj tulene, ale my sme to šťastie nemali. Pláž z jemného zlatistého piesku lemujú trávy a nízke duny.

Na záver dňa sa presúvame do štvrtého ubytka Dæli Guesthouse. Tu by som chcel vyzdvihnúť vonkajšiu vírivku, ktorú sme mali iba pre seba. Navyše je kúsok od tohto ubytka kaňon Kolugljúfur, ktorý sme navštívili hneď ráno pri odchode.

Skalné piliere LóndrangarPláž SkarðsvíkKráter SaxhóllKamenné mosty v ArnarstapiČierny kostol Búðakirkja

5.deň (30.6.) – Tulene pri Hvitserkur a vodopád Godafoss

Cesta na severný výbežok je off-road, ale nie je to až také zlé, ako sme zažili tretí deň. Dalo sa ísť aj rýchlejšie ako 30km/h. Po ceste sa zastavujeme pri pevnosti Borgarvirki, odkiaľ je panoramatický výhľad na celé okolie.

Našim hlavným cieľom je Hvítserkur, známy ako troll severozápadného Islandu, čo je 15 metrov vysoký čadičový kameň, ktorý vyčnieva zo zálivu. Skala má pri základni dva otvory, ktoré jej dávajú vzhľad pijúceho draka. Okrem tejto atrakcie je tu dlhá čierna pláž, z ktorej môžete pozorovať tuleňov. My sme videli jednak plávajúcich, ale aj lenivejších, ktorí sa len vyhrievali na plytčine. Cestičiek dole aj hore z pláže je viacero, preto si nevyberajte tú najstrmšiu. Na tejto pláži bolo dosť veterno, takže na dlhšie piknikovanie to nebolo. Keď sme spozorovali teritórium čajok, po poslednom zážitku sme mali pred nimi rešpekt 🙂

Po ceste severom máme naplánované zastávky pri kostole Víðimýri, ktorý je údajne najstarším kostolom s drnovou strechou na Islande a skanzene Glaumbær Farm & Museum, ktorý demonštruje spôsob života v 18. a 19. Storočí. V meste Akureyri dopĺňame zásoby jedla v supermarkete Bónus.

Krásnym zakončením dňa je vodopád bohov Godafoss, kde sme videli naozaj božský západ slnka. Teda skôr taký čiastočný, keďže v lete je vidno ešte aj o polnoci. Odtiaľto je to už len kúsok k ubytovaniu Guesthouse Storu-Laugar, kde budeme ďalšie 3 noci kvôli výhodnej polohe na celú oblasť Mývatn. Veľmi oceňujeme domáce raňajky a vonkajšiu horúcu kaďu, kde doteká voda priamo z termálneho prameňa. V blízkosti je reštika Dalakofinn, kde sme ochutnali pizzu, burger a ryby.

Vodopád bohov GodafossVodopád bohov Godafoss 2Tuleň pri HvitserkurSkanzen Glaumbær Farm & MuseumPláž Hvitserkur

6.deň (1.7.) – Okolie jazera Mývatn

V okolí jazera Mývatn je množstvo atrakcií, na ktoré si vyhradzujeme celý deň. Začíname prechádzkou po lávových poliach Dimmuborgir (v preklade temné hrady). Sú to nádherne tvarované útvary lávových polí, vulkanických jaskyní a skalných útvarov, pripomínajúcích kobky, kde by mohli prebývať ľudia. Trasy sú označené farbami, takže si môžete vybrať od menších okruhov až po tie väčšie. My sme dali stredný 4 km okruh po červenej.

GPS trasa Dimmuborgir: https://www.strava.com/activities/5558264510

Pred hlavným vchodom je kaviareň a suvenír shop. Z parkoviska sú viditeľné krátery na jazere Mývatn. Kúsok od Dimmuborgir je jaskyňa Grjótagjá, známa z Game of Thrones, ktorá disponuje horúcim prameňom, je vša zakázané sa v ňom kúpať. Zároveň je nad touto jaskyňou rozsiahly tektonický zlom.

Ďalšou zastávkou sú geotermálne pramene Hverir. Oslní vás oranžovo-hnedá hlina a privíta zápach síry, stúpajúca para a bublajúce bahná. Chodiť pomedzi tieto prírodné úkazy je zážitok a budete sa na chvíľu cítiť ako na Marse. Pokračujeme autom smerom na sever ku geotermálnej elektrárni Krafla. S 33 vrtmi sa považuje za najväčšiu islandskú elektráreň a je schopná ročne vyrobiť 500 GWh elektrickej energie s inštalovaným výkonom 60 megawattov. V kráteri rovnomennej sopky sa nachádza krásne jazero Víti, ktoré je plné nepriehľadnej teplej modrej vody bohatej na minerály. Keďže je to vo vyššej nadmorskej výške, ešte v júli bolo jazero sčasti pokryté snehom.

Deň zakončujeme relaxom v kúpeľoch Mývatn Nature Baths. Sú to druhé najznámejšie kúpele po Blue Lagoon, ale menej preplnené a cenovo dostupnejšie za 40€ vs. 60€+ Blue Lagoon. Na stránke GetYourGuide sme kúpili vstupenky dokonca za 37€. Areál tvoria dva veľké bazény s teplejšou aj studenšou vodou, nechýba bar vo vode a potom ešte samostatná kaďa, kde bola teplota vody nad 40°C. Kúpele sú v lete otvorené do 22:00 hod. a posledný vstup je o 21:30 hod.

Jaskyňa GrjótagjáJazero VítiLávové polia DimmuborgirMývatn Nature BathsTrhlina pri jaskyni Grjótagjá

7.deň (2.7.) – Veľryby v Húsavíku a okruh Diamond Circle

Island patrí k najlepším európskym miestam na pozorovanie veľrýb, pretože v okolitých moriach sa pohybuje takmer 20 rôznych druhov menších, či väčších veľrýb. No a suverénne najlepším miestom na Islande je práve Húsavík. Najväčšiu šancu máte medzi júnom a augustom, čo môžeme len potvrdiť. Na jednej plavbe sme videli okolo 10 vráskavcov dlhoplutvých (humpback whale).

Na výber máte z dvoch hlavných spoločností, ktoré robia plavby – Gentle Giants a North Sailing. My sme išli cez prvú spomínanú, ktorá nám dala na mieste ešte zľavu 10% (treba si ju len vypýtať :)) Hlavný rozdiel v cene je, či chcete klasickú loď a pozorovať veľryby z diaľky desiatok metrov, alebo rýchločln (speedboat), ktorý akonáhle zbadá veľrybu, páli za ňou na doslova pár metrov. Celý výlet tak stojí približne 76€/osobu za klasickú loď vs. 140€/osobu za speedboat. Plavba trvala približne 3 hodiny a ten zážitok je neopísateľný. Jedna z NAJ atrakcií celého Islandu. Okrem veľrýb budete vidieť malé morské vtáčiky puffins (po slovensky mníšik).

Z Húsavíku pokračujeme po hlavnej ceste po tzv. Diamond Circle. Dokonca ešte z hlavnej cesty je možné vidieť veľryby, vyhliadku sme poznačili do google mapy. Po približne hodine cesty sa zastavujeme v magickom ľadovcovom kaňone Ásbyrgi. Priehlbina v tvare podkovy je súčasťou národného parku Vatnajökull a meria približne 3,5 km na dĺžku a vyše 1 km na šírku. Strmé strany kaňonu tvoria útesy vysoké až 100 metrov. Na konci kaňonu je zelené jazierko a dá sa vyjsť na vyhliadku, odkiaľ máte všetko ako na dlani.

Ďalšou zastávkou je Hljóðaklettar – oblasť čadičových skalných útvarov. Parking 1 bol v našom čase uzavretý, takže sme museli ísť z parkingu 2, odkiaľ je to oveľa väčší okruh. Každopádne tie skalné formácie ako z inej planéty a lávový tunel stoja za pozretie.

Dnešný náročný deň zakončujeme vodopádom Detifoss (prepadajúci sa vodopád). Je to jeden z najmohutnejších vodopádov Európy a ten prietok vody je naozaj ohlušujúci. Boli sme skutočne ohúrení. Detifoss sa dá navštíviť zo západnej strany po asfaltovej ceste ako v našom prípade. Alebo z východnej strany len po štrkovej ceste, ktorá môže byť prejazdná len v lete. Keď sa budete vracať od vodopádu na parkovisko, skočte si ešte pozrieť vodopád Selfoss.

Vodopád DetifossVeľryby v HúsavíkuVeľryby v HúsavíkuKaňon ÁsbyrgiHljóðaklettar

8.deň (3.7.) – Kúpele Vök a vodopád Hengifoss

Presun zo severu na juh bol suverénne najdlhší deň v aute, niečo vyše 550 km. Na východe nás nič neoslovilo natoľko, aby sme tu strávili noc a tak všetky dôležité zastávky máme v pláne popri tomto presune. Pri šoférovaní sme sa prestriedali všetci 🙂

Prvou a neplánovanou zastávkou sú kúpele Vök Baths. Neplánovanou preto, lebo sme ich našli úplnou náhodou v letáku a tak sme sa išli pozrieť, či vyzerajú aj naživo tak cool. Otvorené sú len od roku 2019 a cenovo stoja cca 42€, podobne ako Mývatn Nature Baths. Avšak zážitok bol niekoľkonásobne väčší. Celý areál kúpeľov je vydarený dizajnerský kúsok – jeden hlavný bazén s barom a dva menšie 6-uholníkové bazény postavené na rieke. Najprv sa vyhrejete v teplej vode 38-40°C a potom si rebríkom zídete zaplávať do rieky s 10-12°C. Postup opakujete, kým sa necítite blažene 🙂 Ak by sme si mali nabudúce vybrať, tak uprednostníme Vök pred Mývatnom (ale asi oba treba zažiť :)).

Vodopád Hengifoss je tretí najvyšší na Islande (128m) a pre nás bol celkovo najvyšším, ktorý sme navštívili. Tento mierne náročný trek dlhý necelých 5 km zvládne úplne každý a vodopád, ku ktorému vedie táto cesta určite stojí za to. Skaly, po ktorých steká vodopád Hengifoss, vám odhalia aj obrovský kus histórie Islandu, pretože jednotlivé farebné vrstvy boli tvorené rozdielnymi výbuchmi sopiek od počiatku vzniku ostrova. Cestou k vodopádu Hengifoss objavíte aj jeho menšieho brata – Litlanesfoss, ktorý obklopujú čadičové stĺpy vulkanického pôvodu.

GPS trasa k Hengifossu: https://www.strava.com/activities/5570192122

No a teraz nás čaká už len nekonečná cesta do ďalšieho ubytka Skyrhúsid Guest House. Zo slnečného severu sa presúvame do zahmleného a upršaného juhu. Krajina sa dnes zmenila aspoň 100-krát a keď už si povieme, že nezastavujeme kvôli fotkám, tak aj tak sme novou scenériou donútení zastaviť. Peknými zastávkami boli napríklad vodopád Folaldafoss alebo obrovská stolička Red chair. Na ubytovanie prichádzame niečo pred polnocou.

Vvodopád FolaldafossVodopád HengifossTakmer polnoc na IslandePrejazd východom ostrovaKúpele Vök

9.deň (4.7.) – Ľadovce Jökulsárlón a národný park Skaftafell

Navštíviť Island a nevidieť ľadovce, to ako by ste na Islande ani neboli. Ľadovec Vatna je najväčším ľadovcom Islandu a druhým najväčším v Európe. A práve vďaka jeho jazykom tiahnucim sa do údolí môžete vidieť ľadovce celkom zblízka.

Naše ubytko je len kúsok od nádhernej ľadovcovej lagúny Jökulsárlón (v preklade lagúna ľadovej rieky). Ľadové kryhy sa denno-denne odštiepujú z ľadovca a plavia do ústia lagúny, ktorá sa zase vlieva do oceánu. A práve toto prírodné divadielko je úžasne, lebo ak prídete ráno a potom večer, tak to zrazu vyzerá troška inak. Od 70. rokov sa veľkosť jazera zvýšila až štvornásobne, pričom v roku 2009 sa uvádzalo, že išlo o najhlbšie jazero na Islande (viac ako 284 m). My sme sa odvážili vliezť aj po kolená do vody. Veď čo nespraví človek kvôli dokonalej fotke 🙂 Zo zaujímavostí ešte spomeniem natáčanie filmov ako Tombraider, bondovka Dnes neumieraj alebo Batman začína.

S Jökulsárlónom je spojená aj druhá atrakcia – unikátna diamantová pláž Diamond Beach. Ľadové kryhy sú z vody vyplavované na čiernu pláž v podobe menších alebo väčších “diamantov”. Kontrast čierneho piesku s diamantovo žiariacimi ľadovcami vám poskytne dokonalé fotografie. O trochu menšia ľadovcová lagúna je Fjallsárlón, kde sme sa taktiež zastavili pozrieť.

Našim druhým hlavným cieľom je národný park Skaftafell. Donedávna samostatný park je teraz súčasťou národného parku Vatnajökull, kde si vieme predstaviť ideálne miesto aj na stanovanie. Z parkoviska sa dá absolvovať viacero menších alebo väčších turistických trás od 1 hodiny až do 10 hodín. Najjednoduchší je 4 km okruh k vodopádu Svartifoss, ktorý sme si vybrali aj my. Čierny vodopád Svartifoss je tvorený jedinečnými čadičovými stĺpmi, pripomínajúcimi píšťaly orgánu. Ak budete mať dostatok času, zastavte sa pri ľadovci Svínafellsjökull, kde môžete počúvať pohyb ľadovcových krýh, natáčal sa tu aj film Interstellar.

GPS trasa k Svartifossu: https://www.strava.com/activities/5575416388

Po ceste na ubytko sa pre veľký úspech zastavujeme opäť v Jökulsárlóne. Večer sa nám pošťastilo pozorovať viacero plávajúcich tuleňov.

Vodopád SvartifossNárodný park SkaftafellLagúna JökulsárlónLagúna FjallsárlónĽadovce Jökulsárlón

10.deň (5.7.) – Kaňon Fjaðrárgljúfur a pláž Reynisfjara

Dnes sa presúvame na posledné ubytko Ásólfsskáli Cottage, kde strávime zvyšné 3 noci výletu. Po ceste máme viacero menších atrakcií, z ktorých odporúčame vodopád Stjórnarfoss, čadičový chodník Kirkjugólf a lávové polia Scenic Green Lava Walk. Pri každej z nich si nafotíte parádne fotky. Z väčších zastávok je to nádherný kaňon Fjaðrárgljúfur (kaňon rieky s perím), ktorý zaberie približne hodinu spiatočne. 100 metrov hlboký kaňon má doslova dychberúce výhľady a v kombinácii so zelenou farbou okolia je dokonalý. Na jeho konci steká vodopád, ktorý je viditeľný z vyhliadkovej plošiny. V roku 2019 museli dokonca kaňon uzavrieť po tom, čo sa objavil vo videoklipe Justina Biebera I’ll Show You.

GPS trasa Fjaðrárgljúfur: https://www.strava.com/activities/5578720637

V mestečku Vik dopĺňame zásoby jedla v supermarkete Kronan. Vik je zároveň aj najjužnejšie miesto Islandu a na tomto cípe je najznámejšia čierna pláž s dračími zubmi Reynisfjara Beach. Dá sa navštíviť z východu od Viku kde je známa ako Black Sand Beach, alebo z turistickejšej západnej strany, odkiaľ je fotogenickejšia. Pozdĺž pláže sa nachádza mystická morská jaskyňa a útes z čadičových stĺpov, ktoré sú obľúbeným miestom na fotku. Pláž je tiež známa nebezpečne veľkými vlnami, ktoré už zobrali viaceré ľudské životy, k čomu vás upozorní aj tabuľa. Z opačnej strany pláže je potom ešte vyhliadka Dyrhólaey. K majáku sa dá dostať len s autom 4×4.

Ubytovanie Ásólfsskáli Cottage sa nachádza na rodinnej farme v krásnej prírode s množstvom domácich zvierat. Dostanete vlastnú chatku s vonkajšou vírivkou a dostatočným súkromím v prírode. Pri kúpaní vám bude robiť spoločnosť hravý psík, ktorému sme museli neustále hádzať kamienky. Od chatky vedie lesná cesta ponad celé údolie s parádnymi výhľadmi. Toto ubytko bolo jednoznačne čerešničkou na torte.

Ubytovanie Ásólfsskáli Cottage s vírivkouKaňon FjaðrárgljúfurIslandské koníkyČadičový chodník KirkjugólfBlack Sand Beach

11.deň (6.7.) – Ľadovec Sólheimajökull, vodopád Skógafoss a kúpalisko Seljavellir 

Z ľahko dostupných ľadovcov navštevujeme ľadovec Sólheimajökull, ktorému hrozí, že sa kvôli globálnemu otepľovaniu úplne roztopí. Islandskí študenti tu každoročne namerajú úbytok niekoľko desiatok metrov. Ľadovec sa rozprestiera na dĺžke 11 km a jeho šírka sa pohybuje 1-2 km v rôznych častiach. Charakteristický čierny povlak je tvorený z popola zo sopečných erupcií. Na samotný ľadovec môžete vystúpať len v rámci výpravy, kde si musíte zapožičať špeciálnu výstroj v podobe mačiek, helmy a cepínov. My volíme len prechádzku k miestu, kde sa ľadovca dotkneme a môžeme sledovať ako sa topí s padajúcimi kvapkami.

GPS trasa k Sólheimajökullu: https://www.strava.com/activities/5584147231

Skógafoss alebo lesný vodopád je jedným z najväčších vodopádov v krajine so šírkou 25 metrov a spádom 60 metrov. Počas slnečných dní je zvyčajne viditeľná jednoduchá alebo dvojitá dúha, no my sme to šťastie nemali. Vodopád sa nachádza vo viacerých filmových záberoch, nakrúcali tu napríklad film Thor – Temný svet alebo seriál Hra o tróny. Napravo od vodopádu nájdete železné schody, vďaka ktorým máte možnosť si ho pozrieť aj z iných uhlov a aj úplne zvrchu. Cestička pokračuje popri rieke, kde sú ďalšie a ďalšie vodopády ako Steinbogafoss a Femri-Fellsfoss, až kým vás to neprestane baviť 🙂

Bazén Seljavallalaug z roku 1923 je najstarším termálnym kúpaliskom na Islande priamo pod sopkou Eyjafjallajökull. Svoju autenticitu si drží dodnes, keďže do prezliekárni sa budete báť vkročiť a vo vode plávajú zelené porasty. Ale zas netreba sa báť, bazén vraj čistia každé leto. Voda má celkovo príjemnú teplotu, lebo horúci prítok je len v jednom rohu. No a kúpanie v horách pod sopkou, ktorá bola aktívna ešte v roku 2010, nemáte každý deň.

GPS trasa ku kúpalisku: https://www.strava.com/activities/5585746859

Vodopád SkógafossVodopád SkógafossĽadovec SólheimajökullKúpalisko SeljavellirKúpalisko Seljavellir

12.deň (7.7.) – Vodopády Seljalandsfoss a Gljufrabui

Na posledny deň nám ostali vodopády Seljalandsfoss a Gljufrabui, ktoré sú takmer pri sebe. Parkovné sa platí len pri prvom z nich, takže ak chcete ušetriť, zaparkujte pri tom druhom a prešlapte.

Seljalandsfoss alebo vodopád predanej zeme je jedným z najfotenejších vodopádov Islandu. Je napájaný riekou Seljaland z ľadovcovej sopky Eyjafjallajokull a padá z útesov z výšky 60 metrov. Zaujímavosťou je, že pri tomto vodopáde sa viete dostať priamo za padajúci prúd vody, čo vám poskytne celkom nový pohľad a neuveriteľný zážitok. Vodopád sa objavil vo videoklipe Justina Biebera – I’ll Show You.

Gljúfrabúi je menej známy vodopád a nie je ani viditeľný z cesty, pretože padá do jaskyne. Dostanete sa k nemu ak prejdete po rieke, na ktorej je z kameňov vybudovaná cestička. Ocitnete sa priamo pod vodopádom a suchí odtiaľ určite nevyjdete, no ten zážitok za to stojí. Ak ste doteraz neotestovali nepremokavé oblečenie, tak toto je super príležitosť:)

Vodopád SeljalandsfossVodopád Seljalandsfoss Vodopád GljufrabuiSopka EyjafjallajökullIslandské koníky

Čo dodať na záver? Island nás dostal svojou faunou a flórou, nespútanosťou, majestátnosťou, rôznorodosťou, čistotou, dymiacou zemou a vodou, ľadovcami a farebnosťou. Už chápeme slová ľudí: To sa nedá úplne opísať, to treba zažiť 🙂