5/5 - (14 votes)

More, jazerá, hory, národné parky, malé územie s veľkou rozmanitosťou a príjemnými cenami. To všetko ponúka jeden z najmladších európskych štátov, ktorý vznikol len v roku 2006 odtrhnutím od Srbska. Áno, možno už tušíte, že reč je o Čiernej Hore – Montenegro. Patrí jej prívlastok najekologickejšia krajina sveta vďaka 54 km2 nedotknutého lesa v národnom parku Biogradska gora. 60 % územia zaberajú pohoria s výškou nad 1000 m.n.m.

Podrobná Google mapa s atrakciami

Podrobná mapa našich bodov záujmu

Súhrn cien na osobu

Cena leteniek: 35€ | Dĺžka letu: Budapešť- Podgorica: 1h 5min (sledujte lacné letenky)
Ubytovanie: 30€ / 3 nocí | Auto + benzín: 62€ | Jedlo a pitie: 100€ | Spolu na osobu: 227€

Praktické informácie

 • Doklady, mena, roaming – stačí občiansky preukaz, mena je Euro, ale pozor, keďže nie sú v EÚ, neplatí tu roamingová regulácia (volania ani dáta)
 • Ubytovanie – dá sa zohnať veľmi lacno aj cez booking.com, napr. v jednom z hlavných letovísk Budva zoženiete od 10€ / noc
 • Letisko Podgorica – Wizz Air lieta na letisko Podgorica, ktoré je vzdialené od Budvy 65 km (cca 1h 10min cesty). Z letiska nepremávajú žiadne autobusy, buď si zaplatíte taxík alebo požičiate auto. Taxík z letiska do Budvy stojí okolo 35€ jednosmerne, takže my sme si radšej požičali auto.
 • Ceny – sú ako u nás, resp. ešte lacnejšie, napr. pivo v podniku 2,50€, čevapi s prílohou v reštaurácii 6,50€, magnetka 0,50-1€
 • Pláže – nájdete aj pieskové (napr. Mogren Beach) aj kamenné (napr. Sveti Stefan alebo Hawaii), odporúčame pribaliť topánky do vody
 • Služby – vzhľadom na masívny turizmus sú veľmi rozvinuté – supermarket majú aj 24-hodinové, všade sa dalo platiť kartou, lodných taxíkov, ktoré vám spravia výlet z Budvy, nájdete nespočítateľne veľa, atď.
 • Mýtne úseky – nie sú a nemajú ani diaľnice, iba za tunel Sozina sme platili 2,50€

Budva

Mesto Budva sme si vybrali ako centrálny bod, kde sa ubytujeme a odkiaľ máme na skok pekné pláže, ako aj UNESCO mesto Kotor. Naše ubytovania Apart Budva za 10€ / noc môžeme len odporučiť. Veľmi milý hostiteľ a výborná lokalita blízko centra a pláží. Auto sme si bookli prvýkrát cez booking.com od spoločnosti Surprice, lebo mali lepšiu cenu ako Ryanair car hire. Z letiska Podgorica do Budvy je to približne 65 km a po ceste máte jeden platený tunel Sozina. Trúbenie je tu asi bežné, keď idete podľa predpisov. Také sme zažili v tuneli, kde bolo 40 km/h 🙂 Do Budvy prichádzame okolo polnoci a sme milo prekvapení, že tu je 24-hodinový supermarket. Ceny sú už na prvý pohľad prijateľné, podobne ako u nás.

Mogren BeachMogren BeachBudva Old TownHawaii BeachMogren Beach

Plavba na HawaiiSlovenská PlažaVyhliadka z reštaurácie VistaOstrov Sv. Nikola

Čo vidieť v Budve?

 1. Mogren Beach – pláž Mogren je suverénne najkrajšia pláž v Budve so žltým pieskom. Je tvorená dvomi zátokami schovanými za centrom mesta a má krásnu zelenú scenériu s kopcami. Na začiatku každej zátoky sú platené lehátka alebo sa môžete zložiť bezplatne za nimi. Nechýbajú ani masáže na stole. Šnorchlovanie a rybičky popri skalách boli tiež fajn. Jediným mínusom je množstvo ľudí.
 2. Hawaii na ostrove Sv. Nikola – áno, v Čiernej Hore majú aj svoj Hawaii, presnejšie pláž Hawaii na ostrove Sveti Nikola. Loď premáva každú pol hodinu za 4€ / jednosmerne. Na ostrove je aj štýlový bar a množstvo lehátok. Keďže všetky pláže sú kamienkové, odporúčame topánky do vody.
 3. Vyhliadka z reštaurácie Vista – pre nás najkrajšia vyhliadka na mesto Budva, ostrov Sveti Nikola s plážou Hawaii, ako aj prírodnú pláž Mogren.
 4. Budva Old Town – staré mesto Budvy je netypicky situované na polostrov čnejúci do mora. Hradby a úzke uličky vytvárajú dokonalý nádych stredovekého mesta. Na konci mesta je kostol a citadela s výhľadom na more.
 5. Mestská promenáda – na promenáde je množstvo reštaurácii a zaparkovaných lodiek, ktoré vám spravia výlet podľa želania. Zhodou okolnosti tu nájdete aj Slovenskú plažu, v preklade to ale znamená „Slovinská pláž“.

Kotor

Kotor je krásne UNESCO stredoveké mesto s majestátnymi hradbami a úzkymi uličkami. Zátoka Boka Kotorská, pripomínajúca nórske fjordy, sa dokonca radí sa medzi TOP atrakcie celej Čiernej Hory a nájdete ju v každom bedekri. Mesto Kotor v sebe ukrýva paláce, kostoly, reštaurácie, ale aj múzeá. Najznámejšie je múzeum mačiek, keďže v meste je množstvo mačiek, ktoré priniesli námorníci a dodnes ich prikrmujú ľudia ako svojich obyvateľov. 

TIP: Bezplatné parkovisko sa nachádza kúsok pred mestom, viď. naša Google mapa

Po vstupe hlavnou bránou (Sea Gate) prichádzame na Námestie zbraní s hodinovou vežou zo 17. storočia. Zaujímavosťou sú zväčšeniny vecí ako lavička alebo stolová lampa, sťaby pre obrov. Nájdete tu aj kuriózne názvy ulíc a námestí. Ulica Pusti me prećo (Nechaj ma prejsť) je tak úzka, že by ňou neprešli dve osoby vedľa seba. Niekoľko námestí je pomenovaných zase podľa surovín – Trg od brašna (Námestie múky), Pjaca od mlijeka (Námestie mlieka) alebo Trg od Salate (Námestie šalátu). Najväčšou pýchou mesta je Katedrála sv. Tripuna s dvoma vežami z roku 1124, ktorá je najstarším románskym kostolom na Jadrane. V najznámejšom paláci Grgurina je námorné múzeum.

Castle Of San GiovanniKatedrála sv. TripunaMačka v KotoreNámestie zbraní s hodinovou vežouBoka Kotorská

Ponad mesto vedie viacero ciest. Po zaplatení 8€ sa nimi môžete vydať až k zrúcanine hradu Castle Of San Giovanni. Cesty sú značené tromi farbami – modrá trasa nad mestom je bezpečná, žltá je relatívne bezpečná so zvýšeným rizikom (schody bez zábradlia) a červená označuje zónu vysokého rizika. Prevýšenie 250 m sa dá zdolať za približne hodinu.

Sveti Stefan

Mestečko Sveti Stefan je známe najmä svojim ikonickým polostrovom, ktorý by sa dal nazvať aj ostrovom pre bohatých. Bez ubytovania, kde za noc dáte aj 800€, sa sem totiž vôbec nedostanete. Jeho krásu si zamilovalo mnoho celebrít – dovolenkovali tu herci Kirk Douglas, Liz Taylor, Sofia Loren, Sylvester Stallone, Claudia Schiffer alebo šachový veľmajster Robert Fischer.

A čo by to bol za skvost, keby nemal aj pekné pláže. Severné pieskové pláže sfarbené načerveno sú platené a keby si sem skúsite dať čo i len uterák, tak hneď vás budú chcieť zinkasovať. Dobrou správou je, že južná pláž je bezplatná. Z tejto kamienkovej pláže máte rovnako dobrý výhľad a pohľadnicové zábery:) Odporúčame topánky do vody. Šnorchlovanie popri skalách bolo tiež fajn a videli sme aj roje rybičiek. Za skalami ďalej, smerom na juh,  je nuda časť pláže.

TIP: Parkovať sa dá hneď po odbočke z hlavnej cesty, pričom k južnej pláži zídete rýchlo po kamenných schodoch