5/5 - (3 votes)

Tento článok je od čitateľky Zuzky. Chcel by si tiež prispieť? 🙂 Napíš nám na clanky@svetobeznici.sk

(10.03.2010 – 23.03.2010) Pre niekoho Mexiko znamená tequilu, pre iného skupinu hudobníkov so sombrérami, či tropický raj, v ktorom môžeme objaviť stopy po stratenej mayskej civilizácii, alebo si len vychutnávať odpočinok na bielych plážach azúrového Karibiku. V súčasnosti je Cancún na polostrove Yucatán najznámejšou dovolenkovou destináciou. Nájdete tu vlastne dve mestá, staré a nové, rovnako ako dva svety – mexický a druhý turistický. Voľakedy to boli len rybárske osady a mangovníkové porasty, dnes je to hlavne 25 km dlhá a živá „Zona Hotelera“.
(sledujte lacné letenky)

Hotel Grand Oasis

Moderný hotel Grand Oasis Cancún v tvare pyramídy leží priamo pri pláži s bielučkým pieskom, uprostred hotelovej zóny v centre Cancúnu. V rozľahlej hotelovej záhrade je k dispozícii obrovitánsky 450m dlhý bazén esovitého tvaru (najdlhší v Cancúne). Hotel ponúka all inclusive 24 hodín denne, vybrať sa dá denne z 15 reštaurácií a 12 barov s naozaj širokou ponukou jedál a nápojov od ázijskej kuchyne, stredomorskú až po mexickú. Hotel býva extrémne rušný, predovšetkým v čase vysokoškolských prázdnin, kedy ho využívajú prevažne študenti z USA na trávenie prázdnin podľa „svojich predstáv“, hlavne vo veku od 18-21 rokov. Chodia sa tam opíjať, lebo doma ešte nemôžu. (Zažila som ich jarné prázdniny a taký neskutočný randál v hoteli, ako dokázali vytvoriť cez deň, alebo v noci tam, som ešte v živote inde nezažila).

Hotel Grand Oasis Hotel Grand Oasis Hotel Grand Oasis Hotel Grand Oasis Hotel Grand Oasis

Nočný, ale i denný život je skutočne rušný a na svoje si prídu nie len priaznivci divokých barov a diskoték. V priestoroch hotelovej recepcie majú centrum rôzne lokálne cestovky, ktoré ponúkajú zvýhodnené vstupenky do viacerých barov za noc, občas sú v baroch koncerty (Coco Bongo), ponúkajú aj výlety do okolia a je tam aj možnosť prenájmu áut. Nákupné centrá a disco bary sú od hotela Grand Oasis cca 2 km a celá zóna Cancúnu je v pohode dostupná miestnymi busmi, alebo taxíkmi.

Hotel Grand Oasis Hotel Grand Oasis Hotel Grand Oasis Hotel Grand Oasis Hotel Grand Oasis

Výhodou hotela bolo, že sieť Oasis ponúkala v tom čase možnosť stráviť deň aj v ďalších dvoch iných hoteloch Oasis situovaných v rôznych častiach Cancúnu, kde platí all inclusive v baroch, reštikách, pri bazénoch, vymieňajú uteráky, využívate aj pláž a lehátka. Pre mňa bol najlepší náš hotel Grand Oasis, lebo mal najkrajšiu pláž s obrovskými vlnami a otvoreným morom, hotel a areál bol taktiež najväčší. Druhé dva hotely boli menšie, pokojnejšie pričom jeden bol situovaný v zóne barov, diskoték a obchodných centier a tretí bol pri prístave, pričom mal presne oproti na dohľad ostrov Isla Mujeres, takže okolo stále premávali lode a vlny tam neboli žiadne (skôr pre neplavcov).

Isla Mujeres (ostrov žien)

Na ostrov premávajú pravidelne počas dňa z prístavu pirátske lode. Voľakedy bol kľudný, dnes ostrov plný turistov, s ponukou rôznych atrakcií, reštaurácií, suvenírov, ale aj tu nájdete hlavne Azúrový Karibik, palmy a biele pláže bez pozadia hotelov a relax. Ostrov sa dá pohodlne a rýchlo zjazdiť na požičaných golfových vozíkoch. Dá sa tam ubytovať aj na noc v malých hotelíkoch a prespať na typickej pre Mexičanov hojdacej sieti. Siete sú v Mexiku veľmi rozšírené. Domáci ich mávajú zavesené krížom cez miestnosť v prievane a často krát sú jedinou časťou zariadenia ich spální.

Aquaworld

Centrum neďaleko hotela Gran Oasis. Využila som u nich rýchlokurz potápania, ktorý obnášal výcvik v bazéne, test vedomostí a následne potápanie sa na otvorenom mori pri ostrove Isla Mujeres – ponor v hĺbke okolo 12 metrov. Pod hladinou mora sa nachádza podvodné múzeum, po dne s roztrúsenými rozmernými sochami a inými „rekvizitami “. Možno trocha gýčové, ale zaujímavé.

Aquaworld Aquaworld Aquaworld Aquaworld Aquaworld

Výlety na pamiatky

Dohodli sme sa partička 6 ľudí, aby sme si na pár dní prenajali auto a všetky pamiatky sme si prešli na vlastnú päsť. Cesty sú v pohode, len je to tam v celku trocha divokejšie (problémy v krajine súvisiace s pašovaním a obchodovaním s drogami). Zažili sme raziu, kedy sme museli všetci z auta vystúpiť, pričom nás obkľúčili ozbrojení policajti, mierili na nás zbraňami, pokým prehľadávali komplet všetky veci a batožiny v aute. Výlety boli celkovo super a cenovo nás vyšli aj s prenájmom, vstupmi, tankovaním skoro na polovicu ceny z ponuky CK. Hlavne program a návštevy pamiatok sme si časovo prispôsobili tak, ako sa to hodilo nám.

Mexičania, pomerne dosť holdujú nočnému životu a aj napriek tomu, že táto komunita patrí k chudobnejším národom, sú veľmi pohostinní a srdeční. To čo ich spája sú práve rôzne oslavy, tzv. Fiesty , ktoré sú časté a schádza sa tu celá rodina, či dedina. Na takúto oslavu nás napríklad pozvali veriaci z kostala pri návšteve jednej dedinky, kde sme sa išli do miestnej krčmy naobedovať a poprechádzať po okolí neďaleko Chichén Itzá.

Chichén Itzá

Najznámejšie a najslávnejšie mayské nálezisko patriace medzi „7 novodobých divov sveta“ leží v centrálnej časti severného Yucatanu, asi 2,5 hodiny jazdy od Cancúnu. Chichén Itzá znamená v preklade „na okraji studne Itzov“

Chichén Itzá Chichén Itzá Chichén Itzá Chichén Itzá Chichén Itzá

Je to predovšetkým pyramída Kukulkána, potom chrám bojovníkov spolu so Skupinou tisícky stĺpov, ihrisko na loptovú hru pelota (najväčšie v strednej Amerike), Plošinu orlov a jaguárov, Stena lebiek, Plošinu Venuše, posvätná cenote/jaskyňa.

Chichén Itzá Chichén Itzá Chichén Itzá Chichén Itzá Chichén Itzá

Takmer každý návštevník chce uvidieť slávnu pyramídu Kukulkána(okrídlený had), ktorá ho ochromí hneď za vstupom. Pôdorys v tvare štvorca je situovaný v smere svetových strán pričom pyramída má 9 stupňov, čo dokazuje maysku mytológiu, kde podsvetie malo 9 častí. Má 4 schodiská, každé s 91 plus jeden schod na vrchole k chrámu dáva dohromady 365, teda počet dní v roku. Každých 52 rokov sa konali „ohňové slávnosti“, kedy sa Mayovia lúčili so všetkým starým, vítali novo zrodené Slnko a stavali nové stavby, väčšinou na mieste tých pôvodných. Zrejme preto môžeme v Chichén Itzá nájsť vo vnútri veľkej pyramídy jednu menšiu, ktorá skrývala červený jaguárí trón a sochu Chac mola – obetný oltár. Pri jarnej a zimnej rovnodennosti môžeme obdivovať mystický zážitok, kedy lúče zapadajúceho slnka na hrane schodiska, ktoré je zakončené kamennou hlavou hada vytvárajú dokonalú tieňovú ilúziu plaziaceho sa hada. Ako by sa plazil dole.

Cenotes/jaskyne

Je ich tam mnoho. Najlepší zážitok je kúpanie v jaskyni cez obed, kedy zo stropného otvoru prúdi do jazierka stĺp svetla. V celku príjemná klíma, voda nebola moc studená. Nám sa podarilo do jaskyne dostať asi len hodinu pred záverečnou, takže sme sa kúpali za šera. Až neskôr sme sa dozvedeli, že otvor slúžil najmä na vhadzovanie ľudí za účelom obetovania bohom. Pri preskúmaní dna vedci objavili stovky utopených.

Cenotes Cenotes Cenotes

Valladolid

Je to relatívne malé mestečko, ktoré sme si prešli cestou naspäť z Chichén Itzá.

Valladolid Valladolid Valladolid Valladolid Valladolid

Xcaret

Pôvodne to bol prístav, ktorý spojoval pevninu s ostrovom Cozumel. Teraz eko-archeologický park Xcaret predstavuje pravé bohatstvo Mexika: Maysku kultúru, archeologické miesta, vodné aktivity a tiež možnosť zažiť kúpanie s delfínmi. Park je usporiadaný ako bludisko medzi tropickou faunou a flórou,. Budete sa môcť nechať príjemne unášať prúdmi dvoch podzemných kilometer dlhých riek, cestou objavíte jaskyne/cenotes, skalnaté útvary a morské skameneliny.

Tulum

Opevnené starobylé prímorské mesto, ktoré má záhadný pôvod sa týči na skale na jednom z najkrajších miest Mayskej riviéry asi 130 km od Cancúnu. Tam, kde sa slnečné lúče odrážajú v bielom piesku, rozhodli sa Mayovia založiť pevnosť, chránenú z 3 strán karibským morom, ktorého vlny narážajú na skalu, na ktorej pevnosť stojí. Je to jedno z mála miest, ktoré boli obývané ešte v dobe príchodu Španielov, ostatné boli dávno opustené a pohltené džungľou. Meno Tulum nie je pôvodné. Dali mu ho jeho objavitelia F.Catherwood a J.Stephens, ktorí ho našli v roku 1842. Pôvodne sa mesto volalo „Zamá“ teda úsvit, čo je príznačné, pretože slnko vychádza nad morom presne oproti hlavnému chrámu.

Tulum Tulum Tulum Tulum Tulum

Xel-Ha

Je magické miesto, ktoré v Mayštine znamená „Miesto, kde pramení voda“. Je to tropický park neopísateľnej krásy, kde je tyrkysovo modrá lagúna, mierne tečúca sladkovodná rieka a tiež bujná džungla. Tematický park Xel-Ha alebo Xplore podľa vlastného výberu so vstupom all inclusive, kde stojí za to šnorchlovať, či na pneumatike splavovať jaskynnú rieku, či len oddychovať… Treba tam vyraziť čím skôr ráno a počítať s tým, že tam človek strávi úplne celý deň.

Xel-Ha Xel-Ha Xel-Ha

Cobá

V mayskom preklade znamená „nepokojné vody“, čo poukazuje na päť okolitých jazier, alebo cenotes: Cobá, Macanxoc, Sacalpuc, Yaxlaguna a Xcanh a pamiatky zasadené hlboko do tropickej džungle. To všetko Vás spojí so starou myskou civilizáciou, ktorá ako by pospávala na kameňoch v pralese, čakajúc na vhodný okamih k znovuzrodeniu z dávnych hlbín času.

Cobá Cobá Cobá Cobá

„Nohoch Mul“ pyramída vysoká 42 metrov z jej vrcholu môžete obdivovať krásnu panorámu Ihrisko na rituálnu hru „pelota“. Vďaka úžasnej akustike, sa zvuk po tlesknutí vráti behom pár sekúnd naspäť. Na stenách okolo ihriska vidíme, ako sa pri hre používali ruky aj nohy a ako sa hráči snažili dopraviť loptu do železného kruhu. Asi vás zamrazí myšlienka, že hra ako vidieť na vyobrazeniach nekončila oslavou, ale obetovaním porazených.

Coba Cobá Cobá Cobá

V dnešnej dobe sa pre turistov robia aj naďalej ukážky, ale hráči už sa nemusia obávať o život.

Playa del Carmen

Playa de Carmen je menšie turistické letovisko, vzdialené 50 kilometrov južne od Cancúnu. Pôvodne to bola rybárska osada, ktorá sa postupne rozrástla. Na prvý dojem tu okúzli pokojná a priateľská atmosféra, ktorá je úplne odlišná od Cancúnu. Má pekné pláže a hlavne známu 5. Avenidu (5th av. V NY). Táto duša Playa, je pešou zónou plnou známych hotelov, reštaurácií, obchodov, kaviarní, barov, diskoték.

Playa del Carmen Playa del Carmen Playa del Carmen Playa del Carmen Playa del Carmen