5/5 - (4 votes)

Priamy let z Bratislavy do tureckého Dalamánu je prevádzkovaný Ryanairom od roku 2018 s menšou pauzou počas korony. Za dve a pol hodiny letu máte dostupné krásne pobrežie Egejského mora, priezračné pláže, majestátne hory, zelené údolia a v neposlednom rade aj malé ostrovy. Požičajte si miestne auto Fiat Egea, zajednajte tandemový paragliding v Ölüdenize a dobrodružstvo sa môže začať. Výletu do Turecka navyše nahráva pravidelne oslabujúci kurz tureckej líry (v čase našej návštevy bol kurz 1 EUR = 21,50 TRY).

Podrobná Google mapa s atrakciami

Podrobná mapa našich bodov záujmu

1. Sedir Island (Kleopatrin ostrov)

Ostrov Sedir, prezývaný aj Kleopatrin ostrov, je jedným z najdokonalejších miest v blízkosti Dalamánu. Legenda hovorí, že Kleopatra sa na tomto ostrove stretla so svojím milencom Marcusom Antoniusom a dlhé roky bol ostrov idealizovaný prepojením na jeden z najromantickejších príbehov v histórii. Organický piesok priviezli lode z Červeného mora špeciálne pre Kleopatru. Každé zrnko piesku je dokonalá guľa a z tohto dôvodu je pláž prísne chránená vládou, aby sa zabránilo odstraňovaniu piesku z pláže. Najbližší prístav na Kleopatrin ostrov je v dedinke Camli. Platíte za loď 150 TRY/os. (pri aspoň 6 ľuďoch) a vstupné za národný park na mieste 250 TRY/os.

2. Ölüdeniz a Kumburnu Beach

Ölüdeniz je jednou z najfotografovanejších pláží v Turecku, obklopená borovicovými lesmi a horskou krajinou. Modrá lagúna znamená v doslovnom preklade Mŕtve more (ölü = mŕtve, deniz = more), pretože voda je mimoriadne slaná. Táto pláž je ešte špecifická tým, že sem pristávajú paraglidisti, ktorí si túto nádheru užívajú z vtáčej perspektívy. Babadag (Otcovská hora) týčiaci sa nad Ölüdenizom je geologickým zázrakom, ktorý vytvára neuveriteľnú termiku a ideálne podmienky na paragliding. Oludeniz je údajne najlepším miestom v Európe, ak nie na svete, kde sa dá lietať na klzákoch krížom krážom v sólo aj v tandemovom režime. Tandemový let stojí približne 100 USD. Špičku celej pláže tvorí ďalšia kamienková pláž Kumburnu Beach, kde je pokojná voda s plytkým vstupom a množstvo plážových služieb (rovnako aj ľudí).

 3. Aşı Koyu Beach

Pláž Aşı Koyu patrí k tým menej turistickým miestam, pretože sem vedie nespevnená cesta. My sme to riskli aj s požičaným autom a nebolo to až také strašné, je to len ľahký off-road. Odmena potom ale stojí za to, čaká vás pokojná magická zátoka s tmavým pieskom. Okrem príjemného plávania bez vĺn tu bolo aj množstvo rybičiek pri krajných útesoch. Ponad pláž je naťahaný zipline, takže v sezóne to tu musí byť riadna atrakcia. Vstup na pláž je spoplatnená sumou 25 TRY/os., skešuje vás priamo majiteľ plážového baru.

4. Amyntas Rock Tombs

Mestečko Fethiye je známe svojimi historickými pamiatkami. Je pozoruhodné, v akom stave sa zachovali 2500 rokov staré skalné hrobky vytesané do útesov. Ak ste boli v jordánskej Petre, tak tieto lýkijské hrobky nám prišli ako ich miniatúrna verzia. K hlavnej hrobke na kopci sa platí symbolické vstupné. V meste pri prístave sa nachádza vyše 2000 rokov starý amfiteáter, ktorý bol objavený len náhodou počas stavby cesty. Jedná sa o divadlo, ktoré zažilo ešte vládu Alexandra Veľkého.

5. Údolie motýľov (Butterfly Valley)

Údolie motýľov alebo Butterfly Valley je mohutným údolím uprostred skál a zároveň magickým miestom. Viete sa tu poprechádzať alebo poturistikovať v spoločnosti motýľov a krásnej fauny a flóry. Na konci údolia je skrytá pláž, ktorú si viete pozrieť aj z vyhliadky nad údolím pri hlavnej ceste. Je to podobne úchvatný pohľad ako na Zakynthose na pláž Navagio Beach.

6. Iztuzu Beach

Pláž Istuzu je známym miestom vďaka korytnačkám Kareta obyčajná. Nachádza sa v prírodnej rezervácii na polostrove, ktorý je sčasti obmývaný morom a sčasti bažinatou deltou ústia rieky Dalyan. V dávnych dobách obyvatelia využívali pláž Istuzu ako prístav, ktorý bol dôležitým colným úradom a obchodným uzlom. Zaujímavosťou je, že sa tu môžete kúpať v sladkej riečnej vode, ako aj v slanej morskej vode, keďže pláž je pri ústí rieky. Vstupné na pláž s autom bolo 50 TRY.

7. Mesto Dalyan

Druhé mesto, kde môžete obdivovať lýkijské hrobky kráľov, ktoré sú vytesané do mohutných skál tiahnucich sa popri rieke. Odhaduje sa, že pochádzajú z roku 400 pred Kristom a sú miestom odpočinku kráľov zo starovekého mesta Kaunos. Nebude to taký blízky pohľad ako v meste Fethiye, ale s dobrým zoomom si ich viete pekne priblížiť. Popri hrobkách je hlavnou atrakciou vyhliadková plavba po rovnomennej rieke Dalyan.

8. Sarigerme Beach

Pláž Sarigerme je široká, jemnozrnná piesočnatá pláž s tyrkysovo modrým a plytkým morom, ktoré zostáva pokojné až do poludnia, s malými vlnami popoludní. Voda je chladnejšia ako na susedných plážach, pretože sa tu vlieva rieka Dalaman. Pláž je veľmi dobre vybavená službami, je tu množstvo lehátok a piknikových miest pre rodiny s deťmi. Vstupné na pláž peši bolo 15 TRY/os.

9. Kabak Beach

Pláž Kabak je pekná zátoka v tvare polmesiaca, obklopená borovicovými lesmi a horami. Voda je pokojná s krištáľovo čistou farbou a jemným pieskom. Môžete si prenajať kajak, potápať sa alebo jednoducho ležať na pláži a užívať si to. Vstup je bezplatný a návštevníci môžu prispieť na jej rozvoj ľubovoľnú sumu do určenej schránky.

10. Vyhliadka na mesto Marmaris

Z Kleopatrinho ostrova je to už len na skok do mesta Marmaris. My sme si ako posledný bod nášho výletu naplánovali práve vyhliadku Seyir Terası nad týmto mestom. Z vtáčej perspektívy je to nádherné  mesto pri mori uprostred zeleným hôr, takže ak budeme mať nabudúce dostatok času, určite ho pôjdeme preskúmať zblízka. Hoci je Marmaris známy svojim medom, jeho hlavným zdrojom príjmov je cestovný ruch.