5/5 - (9 votes)

(5.5.2017 – 8.5.2017) Sarajevo budi se. Aj s takýmto nápisom sa môžete stretnúť v hlavnom meste Bosny a Hercegoviny – Sarajeve. Mesto, ktoré bolo dejiskom atentátu Františka Ferdinanda, usporiadateľom zimných olympijských hier v roku 1984, ale aj smutným pozorovateľom krvavého obliehania o necelých desať rokov neskôr, si prešlo naozaj všetkým. Sarajevo so symbiózou troch náboženstiev je dnes nazývané európskym Jeruzalemom. Bosniaci tvoria moslimskú časť, Srbi pravoslávnu a Chorváti zastupujú katolícku časť obyvateľov. Rovnako sú na čele štátu traja prezidenti.

Mapa
Podrobná mapa našich bodov záujmu

Súhrn cien / osobu

Cena leteniek: 22€ | Dĺžka letu: Budapešť– Sarajevo: 1h 15min
(sledujte lacné letenky do Sarajeva)

Ubytovanie: 30€ / 3 noci | Doprava: 5€ | Jedlo a pitie: 90€ | Spolu na osobu: 150€

Obsah

1.deň (5.5.) – Baščaršija a free city guide
2.deň (6.5.) – Bobová dráha a pozostatky pevností
3.deň (7.5.) – Sarajevo Tunnel
Bonus – Ceny potravín a pamiatok (05/2017)

1.deň (5.5.) – Baščaršija a free city guide

Sebilj

Nová linka Wizzairu Budapešť – Sarajevo je v prevádzke od apríla 2017. Letenky na predĺžený víkend piatok – pondelok sa dajú kúpiť v predstihu za neuveriteľných 20€. Nepotrebujete pritom ani pas, môžeme potvrdiť, že stačil občiansky.

Let z Budapešti trvá približne hodinu a okolo 11:10 pristávame na medzinárodnom letisku v Sarajeve. Letisko je naozaj malé a free wifi tu nenájdete.

Konvertibilná marka (KM) má pevný kurz 1KM = 0,51€, takže bankomaty aj zmenárne by mali mať všade rovnaký kurz. Pokúšali sme sa vybrať z bankomatu 500KM, ale transakcia bola neúspešná. Najviac sa nám podarilo na jeden výber 300KM. Po východe z letiska sa na vás vyrútia taxikári, ale nenechajte sa zlanáriť, odporúčame využiť trolejbus.

TIP: Najekonomickejší transport z letiska do centra je trolejbusom č.103, stačí vyjsť z letiska a prejsť asi 10 minút na najbližšiu zastávku

Jednosmerný lístok stojí 1,60KM a kúpite si ho v stánku oproti zastávke alebo priamo u vodiča za 1,80KM. Ako bonus máte ekologickejšiu prepravu, autentickosť miestnych trolejbusov a prehliadku mesta, kedže trasa vedie stredom mesta popri rieke Miljacka.

Vezieme sa na konečnú zastávku Trg Austria, odkiaľ je prístup do mesta cez najznámejší most Latin Bridge. Práve na rohu týchto ulíc sa odohral atentát na rakúsko-uhorského vojvodcu Františka Ferdinanda d’Este. Dnes stojí na tomto mieste múzeum. Jedno z európskych prvenstiev Sarajeva je zavedenie električkovej siete už v roku 1885. Najskôr boli vozy ťahané koňmi a v roku 1895 začala jazdiť električka. Až po tom, ako sa to osvedčilo v Sarajeve, prišli električky aj do Viedne. 🙂

Pôvodne sme si bookovali Hostel City Center Sarajevo, ale po prichode nás ubytovali v ešte lepšom Hostel Vagabond. Bývame v tom najúplnejšom centre na ulici Ferhadija. Na privítanie ideme vyskúšať tradičné národné jedlo čevabčiči v žemli s jogurtom. Podľa referencií tripadvisora sme si vybrali reštauráciu Željo.

V cenníku nájdete varianty 5kom, 10kom a 15kom, ktoré znamenajú počet šúlkov v žemli 🙂 Vedzte, že do konca výletu budete mať mastného čevabu dosť, ale treba vyskúšať. O to viac nám potom chutí lokálne pivo a káva. Mimochodom, pravá bosnianska káva je varená v kovovej nádobe – džezve a podávaná v malej šálke zvanej fildžan. Ak chcete kvalitný výklad o histórii mesta, odporúčame bezplatnú prehliadku mesta so sprievodcom.

TIP: Free city guide začína o 16:30 z miesta oproti múzeu pri Latinskom moste

Počas prehliadky sa dozvedáme bližšie informácie o atentáte na Františka Ferdinanda. Sprievodkyňa hovorí o 7 atentátnikoch z organizácie Mladá Bosna. Prví dvaja zmeškali svoju šancu, tretí síce hodil granát, ale zranil len civilných ľudí.

Po prehryznutí kyanidovej kapsule skočil z mosta, ale neúspešne, lebo voda mala len pár centimetrov a navyše kapsula bola slabá. František sa rýchlo presunul do radnice a po ceste naspäť chcel pozrieť zranených v nemocnici.

Jeho šofér omylom zabočil pri latinskom moste doprava do uličky, kde kávičkoval Gavrilo Princip. Ten ho bez váhania chladnokrvne zastrelil spolu s jeho manželkou. Keďže mal Gavrilo vtedy len 19 rokov, odsúdili ho na najvyšší možný trest 20 rokov.

Latin BridgeGazi Husrev-beg MosqueReštaurácia ŽeljoMiesto atentátuRieka Miljacka

Z výkladu sa dozvedáme, že 80% obyvateľstva je moslimské, preto je tu toľko mešít. Prvou z nich bola Emperor’s Mosque z 15.storočia. Veľkou dominantou mesta je mestská radnica Vijećnica, ktorá slúži ako národná knižnica.

Počas Sarajevského obliehania bolo zničené obrovské množstvo kníh. O tom, ako si obyvatelia pomáhali už v minulosti, svedčí príbeh vzácnej židovskej knihy Hagaddah, ktorú ukryli počas druhej svetovej vojny v moslimskej mešite. Prehliadka pokračuje uličkami historickej štvrte Baščaršija. V preklade znamená baš – hlavné a čaršija – trhovisko a vplyvom rôznych náboženstiev sa tu budete cítiť ako v malom Jeruzaleme.

Jedným zo symbolov mesta je drevená fontána Sebilj, ktorú nájdete na väčšine magnetiek alebo taškách. Bežná cena za magnetku je 2KM = cca 1€. Hlavná tepna mesta, ulica Ferhadhija, začína od fontány Sebilj a končí pri večnom ohni Vječna Vatra. Na tejto ulici sídli aj najvýznamnejšia mešita zo 16. storočia Gazi Husrev-beg Mosque.

VijećnicaSebiljKatedrála Najsvätejšieho Srdca JežišovhoChrám Narodenia Presvätej BohorodičkyŠachy na námestí

Kúsok ďalej na podlaží môžete spozorovať nápis Sarajevo Meeting of Cultures, ktorý symbolicky rozdeľoval západnú a východnú kultúru. Free city guide končí dvomi najväčšími kostolmi – kresťanská Katedrála Najsvätejšieho Srdca Ježišovho a pravoslávny Chrám Narodenia Presvätej Bohorodičky. Za bohatý výklad si zaslúži náš sprievodca potlesk a nejaký ten bakšiš. Dnes večer nás Tripadvisor zaviedol do malej útulnej “obývačky” s názvom Cakum Pakum. Vynikajúce slané palacinky plnené mäsom môžeme len odporučiť.

2.deň (6.5.) – Bobová dráha a pozostatky pevností

Biela pevnosť

Dnešné doobedie máme v pláne bobovú dráhu zo ZOH 1984, resp. to čo z nej zostalo. Bola to vôbec prvá zimná olympiáda v socialistickej krajine.

TIP: Od Latinského mosta chodí 2x denne bus č.98 o 9:00 a 16:00

Počas trasy prekračujeme tabuľu Srbská republika, ale znamená to len územné členenie, nie naozajstnú hranicu. My sme sa zviezli podľa google maps až na konečnú, ale dráha začína na predposlednej zastávke. Bus sa točil naspäť okolo 12:00, čo úplne nesedelo s cestovným poriadkom, tak sa radšej spýtajte vodiča.

Peší okruh má približne 5km a trvalo nám to 2 hodiny aj s prestávkami. Dnešná bobová dráha je zubom času poznačený betón popísaný grafitami. Môžete si pustiť fantáziu na špacír, ako to tu asi mohlo vyzerať počas zimných olympijských hier. Po betóne sa dá vystúpať na začiatočný bod dráhy, ale nebolo to v o nič lepšom stave.

O zabudnutej turistickej atrakcii svedčí aj fakt, že sme tu nikoho nestretli. Naša cesta pokračuje vyhliadkami na mesto a najvyšším bodom Vidikovac s nadmorskou výškou 1200m. Popri ceste je nejedna tabuľa pozor míny (Pazi – Mine), takže ísť len tak do lesa nie je najlepší nápad.

Bobová dráhaBobová dráhaVyhliadka pri VidikovačiVyhliadka pri VidikovačiBosanska Punjena Šnicla

Šoféra stretáme na konečnej v krčme a uisťuje nás, že bez nás by neodišiel. A keďže máme ešte čas, jedno chladené pivko a kávička nezaškodia. Vysadáme pri Latinskom moste, odkiaľ pokračujeme do Sarajevského pivovaru.

Samotný pivovar si síce prehliadnuť nemôžete, ale môžete navštíviť priľahlú pivnicu, kde je možné ochutnať miestne produkty a litrové čapované pivo. V jedálnom lístku si dajte pozor na steaky, pretože je to častokrát len zle preložený plnený rezeň (Bosanska Punjena Šnicla). Mne sa to stalo dvakrát 🙂

Na poobedie sme si naplánovali prehliadku pozostatkov dvoch pevnosti. Žltá pevnosť slúži dnes ako park s vyhliadkou na mesto. Dostanete sa k nej miernym stúpaním od radnice popri cintoríne. Výhľady na historické centrum a rieku Miljacka stoja za tie kvapky potu.

Hadžijska džamijaCintorín obetí obliehaniaVýhľad zo žltej pevnostiBiela pevnosťVýhľad z bielej pevnosti

Pokračovaním cez úzke uličky vystúpame k druhej pevnosti zvanej Biela pevnosť. Táto národná pamiatka Bosny a Hercegoviny bola historicky známa ako staré mesto Vratnik a dominuje východnému vstupu do Sarajeva. Po fotení kráčame uličkami naspäť do Baščaršije. Ani neviete ako vám tu ubehne čas a je zrazu večer. Na dnes to vyhrala reštaurácia Dveri, ktorá bola pre nás jedným z top gastronomických zážitkov.

3.deň (7.5.) – Sarajevo Tunnel

Pozor míny!

Na posledný deň sme si nechali to najzaujímavejšie – Sarajevo Tunnel alebo Tunel Spasa. Nachádza sa pri letisku a ak nechcete riešiť predražený taxík, sú dve možnosti dopravy. Električka 3 + bus 32 alebo trolejbus 103 + 30 minút peši. My sme si zvolili druhú možnosť. Vysadáme na konečnej trolejbusu 103 a obchádzame letisko zľava. Vstupné do areálu je 10KM za osobu.

Na začiatku si pozriete silné, smutné video o priebehu krvavého Sarajevského obliehania a postavení tunela. Tunel nádeje, vybudovaný za 4 mesiace a 4 dni popod letiskovú dráhu, bol dlhý 800 metrov a vysoký len 1,6 metra. Vybudovali sa tam železné koľaje, aby sa na vozíkoch mohli prevážať zásoby, lieky, zranení aj mŕtvi.

Rovnako slúžil na prepravu nafty a komunikáciu, keďže tam bol zavedený telefónny kábel. Od júla 1993 až do skončenia vojny v 1995 ním oboma smermi prešli zhruba 3 milióny ľudí. 

Cesta k tuneluVstupný dom na strane ButmirPozor míny!Sarajevo TunnelZničený parlament

Po videu nasleduje voľná prehliadka záhrady s muníciou a prechod samotným tunelom. Nie celým, ale len 20-metrovým úsekom. Obrovská vojenská presila Srbska je zobrazená počtami armády na tabuliach. Denne dopadalo na mesto vyše 300 granátov. Tieto miesta sú dodnes označené červenými slzami v dlaždiciach po meste. Na prehliadku tunela vám bude stačiť pol dňa.

Avaz Twist Tower a Sarajevo City CenterMiesto dopadu granátuPravá bosnianska kávaBaščaršijaGazi Husrev-beg Mosque

Poobede sa motáme opäť našou historickou Baščaršijou. Obed, kávička, námestie, kostoly a pár suvenírov. Ako sladký suvenír môžeme odporučiť čokoládové tortičky plnené slivkou, orechami, medom a škoricou. Nájdete ich v DMke pod názvom Mak Zara Natural Mix. Ak máte radi výškové budovy tak ako ja, oplatí sa tiež navštíviť mrakodrap Avaz Twist Tower (172m), ktorý je najvyššou budovou územia bývalej Juhoslávie. Vstup na vyhliadku je len 1KM.

Ceny potravín a pamiatok (05/2017)

Cena v KM
polievka 5-6KM
plnený rezeň (Bosanska Punjena Šnicla) 18KM
teľacie kotlety (Teleci Kotleti na Žaru) 15KM
ražničí (Sarajevski Mač) 18KM
plnená paprika 15,90KM
špagety so seafoodom 12KM
čevabčiči v žemli 10 ks 7KM
jogurt 1KM
veľké pivo 3-4KM
frťan tvrdého 3-4KM
fľaša vína 45KM
káva 1-4KM
zmrzlina 1-2KM
Sarajevo Tunnel 10KM
Avaz Twist Tower 1KM
lístok na MHD (v stánku) 1,60KM
lístok na MHD (u vodiča) 1,80KM