5/5 - (7 votes)

Chceli by ste sa okúpať v blízkosti Slovenska v krištáľovo čistej vode s piesočnatou plážou a nemerať pritom cestu až do ďalekého Chorvátska? Z Bratislavy sa pritom bavíme len o 3,5-hodinovej ceste a vzdialenosti približne ako do Vysokých Tatier. Reč je o Hornom Rakúsku a jeho dokonalých jazerách s kvalitou pitnej vody. K tomu si predstavte prostredie zasadené uprostred hôr s rodinnými farmami a čistým vzduchom. Navyše jazerá sa dajú spojiť s návštevou Bavorska a jeho rozprávkovými zámkami. Tak sme si to naplánovali aj my. Pripravili sme pre vás súhrn toho najlepšieho, čo by ste mali určite vidieť a nevynechať na tomto rakúsko-nemeckom road tripe.

Podrobná Google mapa s atrakciami

Podrobná mapa našich bodov záujmu

1. Mestečko Hallstatt

Mesto Hallstatt, zapísané v UNESCO, je jedno z najromantickejších miest v Európe a netreba ho nijak zvlášť predstavovať. Toto alpské mestečko natoľko zaujalo Číňanov, že si v roku 2012 postavili jeho vernú repliku. Za poldňový parking na začiatku mesta zaplatíte približne 10€. Následne sme sa odviezli lanovkou jednosmerne (11€) na vyhliadku Skywalk, odkiaľ máte unikátne zábery na mesto, jazero a okolité hory. Cestu dole sme zbehli pešo po spevnenom serpentínovom chodníku, kde sa nám naskytnú ďalšie výhľady na mesto a po ceste je aj jeden vodopád. Vychádzame na hlavnom námestí pri charakteristickom špicatom kostolíku, ktorý je dominantou mesta. Ak máte dostatok času, viete si zajednať plavbu po jazere Hallstätter See.

TIP: Pohľadnicový záber na mesto je smerom za kostolom Pfarrkirche Mariä Himmelfahrt

2. Jazero Attersee

Jazero Attersee má jednu z najčistejších vôd v Rakúsku, kde sa dokonca bavíme o kvalite pitnej vody. Na dĺžku má približne 20 km a tak je tu veľa platených aj neplatených miest. My sme si vyhliadli dedinku Unterach am Attersee, ktorú nazývajú aj „malé Benátky“ vďaka jej talianskemu nádychu a stredomorským vilám. Po ceste domov sme ešte vyskúšali druhú, severnejšiu dedinku Attersee am Attersee a miesto Freibadeplatz Sprinzensteinpark. Obidva kúpacie spoty boli super, takže sme presvedčení, že jazero je nádherné zo všetkých strán.

TIP: Pre vyhľadanie bezplatných miest na kúpanie použite kľúčové slovo “Öffentlicher Seezugang”

3. Jazero Wolfgangsee

Ako už názov napovedá, jazero bolo pomenované na počesť Wolfganga Amadea Mozarta, ktorý sa narodil v mestečku St. Gilgen. Opäť je tu viacero kúpacích spotov, platených aj neplatených. My sme vyskúšali platenú pláž v dedinke Strobl a bola rozhodne lepšia ako neplatené miesto Öffentlicher Badeplatz St. Wolfgang. Mólo s pozvoľným vstupom do vody, krásny panoramatický výhľad na hory a do toho sme leňošili na zelenej trávičke. Ako bonus bol na vode plávajúci pontón, kde sa dalo slniť.

4. Orlie hniezdo (Kehlsteinhaus)

Hitlerove Orlie hniezdo známe aj pod názvami Kehlsteinhaus alebo Eagle’s Nest nechal postaviť v rokoch 1937-1938 jeho osobný tajomník Martin Bormann pri príležitosti Hitlerových 50. narodenín. Práve z tohto miesta padlo rozhodnutie o začiatku 2. svetovej vojny. Orlie hniezdo môžete navštíviť v období od mája do októbra. Auto je potrebné odparkovať na spoločnom parkovisku (3€) a následne sa dá ísť hore už len autobusom alebo vyšľapať 3-hodinovú túru. Špeciálne upravené autobusy vyrážajú od 8:30hod a do 16:00hod a počas 15 minút prekonávajú prevýšenie 770 metrov a päť tunelov v skalách..Spiatočný lístok stojí 28€ a v cene máte potom už aj výťah z hornej stanice. Pozlátený výťah v skalnom masíve vás vyvezie ešte ďalších 124m do výšky 1834m. Po vyjdení z chaty sa vám otvoria dychberúce vyhliadky na okolitú krajinu a jazero Königssee. Po hrebeni sa dá prejsť a turistikovať ďalej podľa toho, koľko času budete mať.

TIP: Cestou dole k autobusu vynechajte výťah a choďte peši serpentínovom cestičkou s parádnymi výhľadmi

5. Zámok Hohenschwangau

Za približne 3 hodiny cesty autom z Orlieho hniezda sa dostanete k rozprávkovým bavorským zámkom v dedinke Schwangau. Vstupenky na oba zámky sa kupujú na presný čas buď vopred cez internet, alebo sa dajú aj na mieste. Treba však prísť hneď po otvorení ticket officu o ôsmej hodine, kedy majú k dispozícii ešte 200-500 lístkov. Žltý zámok Hohenschwangau bol postavený ako prvý v roku 1855 a slúžil ako oficiálna rezidencia dospievajúceho bavorského kráľa Ľudovía II. Z neho potom kráľ sledoval ďalekohľadom výstavbu svojho nového zámku Neuschwanstein. Najlepšia vyhliadka na zámok Hohenschwangau s názvom Jugend sa nachádza nad zámkom Neuschwanstein. Na tejto panoramatickej vyhliadke máte ako na dlani aj jazerá Alpsee a Schwansee.

TIP: Najviac sa oplatí kombinovaný lístok Königsticket na oba zámky za 32€ za mieste (cez internet je priplatok 5€) 

6. Zámok Neuschwanstein

Disneyho zámok skutočne existuje a nájdete ho v dedinke Schwangau. Človek, ktorý sa odhodlal vystavať takúto krásu v časoch, keď už jazdila parná lokomotíva, bol Ľudovít II. Bavorský. Neuschwanstein je zámok vybudovaný pomocou moderných technológii 19. storočia a už vtedy mal napríklad ústredné kúrenie, teplú vodu alebo výťah. Vybrané miesto na kopci je unikátne, lebo zámok je viditeľný odvšadiaľ a zároveň býva častokrát v hmle, čím pôsobí ešte tajomnejšie. Cesta hore kopcom k zámku trvá približne 30 minút pešo a pokračuje ďalej k vyhliadkam na oba zámky. Najlepší pohľadnicový záber je z mosta Marienbrücke. Samotná prehliadka zámku trvá prekvapujúco len 30 minút, nakoľko zámok nebol dokončený a tak je sprístupnená len určitá časť zámku. Interiérom ste sprevádzaní a dostanete aj vysielačku – k dispozícii je okrem NJ, AJ aj čeština.V interiéri zámku je zákaz fotenia.

TIP: Za parkovné pri zámkoch zaplatíte všade okolo 10€/deň, ale existuje aj bezplatné parkovisko pri jazere Schwansee, odkiaľ je to približne 20 minút pešo navyše