4.9/5 - (10 votes)

(20.10.2017 – 23.10.2017) Sofia by sa dala označiť za srdce Balkánskeho polostrova. História siaha až do rímskych čias, kedy bolo staroveké mesto Serdica dôležitým centrom diania. Ako nová destinácia spoločnosti Wizz Air je Sofia ideálny tip na predĺžený víkend. Vďaka Ryanairu si to môžete skombinovať so Srbskom – poznávačkou Sofia – Niš.

Mapa
Podrobná mapa našich bodov záujmu

Súhrn cien / osobu

Cena kombinovaných leteniek: 12€ | Dĺžka letu: Bratislava – Sofia: 1h 35min, Niš – Bratislava: 1h 30min | Časový posun v Sofii: +1h
(sledujte lacné letenky do Sofie)

Ubytovanie: 24€ / 3 noci | Metro a taxíky: 8€ | Bus do Nišu: 12€ | Jedlo a pitie: 100€ | Spolu na osobu: 156€

Obsah

1.deň (20.10.) – Večerný prílet do Sofie
2.deň (21.10.) – Free city guide a Boyana
3.deň (22.10.) – Lanovka Simeonovo a parky
4.deň (23.10.) – Srbský Niš

1.deň (20.10.) – Večerný prílet do Sofie

Central Mineral Baths

Nová linka Wizzairu Bratislava – Sofia je v prevádzke od júna 2017. Letenky na predĺžený víkend sa dajú kúpiť v predstihu za neuveriteľných 20€. Do Sofie a Nišu nepotrebujete pas, môžeme potvrdiť, že stačil občiansky. Doprava z letiska je možná buď busom (free shuttle alebo bus č.84) a metrom alebo pri 4 osobách sa oplatil taxík. To, že na každom kroku vidíte žlté taxíky, nie je náhoda, pretože v meste je registrovaných okolo 5000 taxíkov.

TIP: Na taxíky odporúčame veľmi pohodlnú aplikáciu TaxiMe (niečo ako Uber), kde vidíte dopredu odhadovanú cenu, za registráciu karty získate zľavu 2 levy na prvých 5 jázd

Naše ubytovanie Apartment Dragolev je len kúsok od centra. Je to moderný plnohodnotný apartmán s dobre vybavenou kuchyňou. O pár uličiek ďalej je Lidl a vedľa neho si môžete nabrať kvalitnú termálnu vodu. Je naozaj chutná, nie je to typická „vajcovka“, ako sme zvyknutí z Piešťan. Voda ma vraj liečivé účinky hlavne na srdce. Vzhľadom na množstvo ľudí prichádzajúcich s veľkými nádobami na vodu, sme tomu celkom uverili. Mimochodom, voda je pitná aj z vodovodných kohútikov.

Námestie nezávislostiCentral Mineral BathsLokálne BurgaskoStaroveké rímske mesto SerdicaĎalej od centra

Na večeru sme na odporúčanie Tripadvisora zablúdili do reštaurácie Skaptobara, kde sme si šmákli na burgri v placke a lokálnom pive Burgasko. Po ceste naspäť sa zastavujeme v bare vedľa nášho ubytka. Prieskum cien hovorí, že je tu lacnejšie ako u nás. Za lokálne pivo zaplatíte 2,50 – 3,00 levy, za miešaný Long Island si pýtali 7,50. Keď sme pri tých značkách, najviac nám chutili lokálne pivá Kamenitza, Šumensko a Zagorka. Nedá sa prehliadnuť ani veľká ponuka českých pív ako Staropramen, čo pramení z histórie, kedy Česi pomáhali zakladať Bulharom pivovary. Priemerný plat v Bulharsku je 600 levov (cca 306€) a dôchodok sa pohybuje okolo 200 levov (cca 102€).

2.deň (21.10.) – Free city guide a Boyana

Church St. George

Free city guide sa koná každý deň v časoch 10:00, 11:00 a 18:00 (máj – október), resp. 11:00 a 18:00 (november – apríl) pod záštitou neziskovej organizácie Free Sofia Tour. Prehliadka začína pri justičnom paláci a trvá cca 2 hodiny. Hneď v úvode sa dozvedáme, že symbolom krajiny sú levy podľa národného hrdinu Vasila Levského. Nájdete ich od erbov, názvu meny – lev až po viaceré sochy v meste. Bulharská mena má pevný kurz 1BGN = 0,51€, podobne ako v Bosne a Hercegovine. Prehliadka začína na námestí Sveta Nedelya, kde sa nachádza rovnomenný pravoslávny kostol St. Nedelya Church. Vyše 80% obyvateľstva je pravoslávneho vyznania, takže ich kostoly tu prevažujú.

Ak si máte niečo odniesť z tejto free city guide, tak je to poznatok, že mesto Sofia má štyri hlavné symboly:

  1. Žena s korunou – Statue of Sveta Sofia
  2. Kostoly – Saint Sofia Church
  3. Hory – Vitosha
  4. Termálne pramene – Central Mineral Baths

Niektoré mestské časti sa nachádzajú v nadmorskej výške až 700m, čo zo Sofie robí najvyššie položené hlavné mesto v Európe. Zaujímavé je, že Sofia nemá staré mesto. V strede mesta nájdete vykopávky z pôvodného starobylého mesta Serdica z rímskych čias. Serdica je krásnou ukážkou symbiózy náboženstiev podobne ako v Sarajeve. Nachádza sa tu malý stredoveký pravoslávny Sveta Petka Church, kresťanský Cathedral of Saint Joseph, židovská Sofia Synagogue a moslimská Banya Bashi Mosque. Mešita je jedinou zachovanou z pôvodne siedmich. Napravo od mešity sú termálne kúpele s fontánou a ďalším liečivým termálnym prameňom. Na zlomené srdce vraj ale nepomáha 🙂

Prehliadka pokračuje námestím nezávislosti, kde sídlilo bývale komunistické vedenie. Dnes sú to prevažne parlamentné budovy a hotely. Na nádvorí hotela Sheraton sa nachádza pravoslávny chrám Church St. George. Rotunda je najstaršou zachovanou budovou v meste. Bola postavená v 4. storočí. Pred prezidentskou kanceláriou stojí vládna stráž.

Statue of Sveta SofiaStarobylá SerdicaBanya Bashi MosqueBývalý dom Komunistickej stranyChurch St. George

Serdica je zároveň aj križovatkou liniek metra. Áno, Sofia sa pýši dvomi linkami metra, ktoré je v prevádzke od roku 1998. Lístky na metro kúpite vo vnútri metro stanice.Trochu nelogické je, že pri celodennom lístku si musíte pred každým vstupom do metra lístky znovu aktivovať v okienku, kde ste ich kupovali.

TIP: Celodenný papierový lístok na MHD stojí 4 levy (pozor, platí od polnoci, nie 24 hodín) alebo trojdňový lístok za 10 levov, ku ktorému si však treba kúpiť aj elektronickú kartu za 2 levy

Na záver prehliadky ďalšie tri kostoly:

  1. Church of St Nicholas the Miracle-Maker – pekný kostolík ruskej pravoslávnej cirkvi
  2. Saint Sofia ChurchMesto Sofia dostalo svoje súčasné meno práve podľa chrámu svätej Sofie, ktorý bol v tom čase katedrálnym chrámom mesta. Zaujímavosťou je, že v kostole neostalo miesto na zvon, tak je umiestnený na strome oproti 🙂
  3. Cathedral Saint Alexandar Nevski – Sofijská atrakcia č.1, Chrám svätého Alexandra Nevského je druhým najväčším svätostánkom pravoslávnej cirkvi na svete. Bohoslužby sa tu môže naraz zúčastniť až 10 000 ľudí. Je symbolom oslobodenia Bulharov od tureckej nadvlády.

Obedujeme na odporúčanie sprievodcu v lokálnej reštaurácii Mehana Izbata.

TIP: Kontrolujte si dôkladne bloky v reštikách, pretože nám tu naúčtovali navyše jedlo za 6,90 levov (a nebola to prvá ani posledná takáto skúsenosť)

Po obede si voláme taxík cez aplikáciu TaxiMe. Do Boyany nám to ukazuje priližne 10 levov. Hlavnou atrakciou je stredoveký UNESCO kostolík Boyana Church z 11. storočia. Areál s parkom je bezplatný, dovnútra je vstup 10 levov. Je to hlavne kvôli vzácnym freskám a foteniu.

Boyana je dobrý východiskový bod na turistiku, ale hlavne to nepodceňte ako my. Treba si vyhradiť aspoň pol dňa a v teniskách to vysoko neodporúčame. Na celý okruh vodopád + jazero sú optimálne 4 hodiny a je to 8 kilometrová trasa.

TIP: Na začiatku je odbočka doľava, kde si môžete doplniť vodu v pitnom prameni.

Cathedral Saint Alexandar NevskiChurch of St Nicholas the Miracle-MakerSaint Sofia ChurchBoyana ChurchCathedral of Saint Joseph

My sme si pre nedostatok času vybrali len vodopád, čo je kratšia, ale o to strmšia trasa. Cestička vedie lesom a najmä ku koncu pôjdete miestami až štvornožky. Za vodopádom je vyhliadka na mesto. O 18:00 sme naspäť v meste, aby sme stihli omšu v katedrále svätého Jozefa. Večeru s obrovským výberom jedál môžete zažiť v reštaurácii Happy Grill. Ale opäť pozor na bloček 🙂 Na záverečný drink ideme do nášho baru pri ubytku.

3.deň (22.10.) – Lanovka Simeonovo a parky

TV Tower

Dnes sme mali na pláne lanovku na horu Vitosha. Dostanete sa tam kombináciou metra na konečnú zastávku Vitosha a busom 122, ktorý stojí oproti pri nákupnom centre Paradise. Zablúdili sme sem do Starbucks a zo zvedavosti aj do pár obchodíkov. Na bulharské pomery sú ceny extrémne a nechápeme ako sa to môže uživiť. Busom číslo 122 sa treba zviezť opäť na konečnú. Lístky na kabínovú lanovku stoja 10, resp. 14 levov obojsmerne. Vrcholová stanica Aleko je v nadmorskej výške 1800m. Pre zdatnejších vedie potom trasa až na najvyšší vrch.

TIP: Odporúčame dopredu pozrieť stránku Vitosha Ski, ktorá lanovka premáva (stránka sa nedá prepnúť do angličtiny, ale môžete si ju preložiť cez chrome).

Ako už asi tušíte, lanovka Simeonovo – Aleko v našom čase nepremávala. Vraciame sa naspäť busom 123 na konečnú, čo je zastávka metra G.M. Dimitrov. Odtiaľ jednu zastávku na Joliot Curie Station.

Náhradným programom je park Borisova Gradina. Park je najstarším parkom v Sofii a pôsobí značne komunisticky. Môžete tu vidieť televíznu vežu, hvezdáreň, pamätník Bratska mogila, leknové jazierko, národný štadión Vasila Levského, detské preliezky a množstvo monumentov z komunistického režimu. V susednom parku je komiksový monument s postavou supermana, nájdete ho pod oficiálnym názvom Monument of the Soviet Army.

TIP: V blízkosti parku odporúčame luxusnú reštauráciu Shtastliveca, interiérom pripomínajúca zámok a za normálne ceny.

Dnes poobede sa presúvame do srbského Nišu. Lístky na bus sa rezervujú trochu netradične cez telefonickú linku domáceho dopravcu MATPU na čísle +359899912906. Vedia plynule po anglicky, takže sa nemusíte báť. Pre istotu si ich ideme vyzdvihnúť hneď ráno, aby sme tam potom nezmätkovali. Najbližšia zastávka metra pri nás je Lavov Most. Prevezieme sa jednu zastávku na Central train station, odkiaľ sa pešo presunieme na autobusovú stanicu Serdika, kde je ticket office pod názvom MATPU – číslo kancelárie 107.

O 16:00 nasadáme na bus podľa plánu. Cesta by trvala sama o sebe dve hodiny, ale na hraniciach musíte vystúpiť a kontrolujú občianske, resp. pasy. Prirátajte zastávky na cikpauzu a cesta sa celkovo natiahne na 3 hodiny. Ubytovanie The Only One Suites je kúsok pešo od autobusovej stanice. Pri štyroch osobách to vychádza na neuveriteľných 6,25€/noc.

Metro stanica Lavov MostVitosha mountainTV TowerBratska mogilaČokoládovňa Tramvaj

Ak bolo v Sofii lacno, tak v Niši je ešte lacnejšie. Kurz v čase našej návštevy bol cca 1€ = 119,23 RSD. Na koláč sa nám osvedčil štýlový podnik Tramvaj, ich „tramvaj cake“ za 250 RSD by som pokojne vyhlásil za najkalorickejší koláč roka. Na miešané drinky výborne poslúžila reštaurácia Pandora. Čo nám ale vadilo, podniky nemajú nefajčiarsku časť.

4.deň (23.10.) – Srbský Niš

SúdNiš je mesto na rieke Nišava a so svojimi 260 tis. obyvateľmi je tretím najväčším mestom Srbska. Populárne pre Slovákov sa stalo najmä novou linkou Ryanairu z Bratislavy. Centrum je blízko a pochodíte ho pešo. Najväčšou atrakciou mesta je nepochybne pevnosť Niš. Vstup do areálu pevnosti je bezplatný. Môžete sa poprechádzať po hradbách, pozrieť starobylú mešitu Bali-Beg Mosque, lapidárium, vykopávky alebo sa len tak poprechádzať parkom.

Centrum začína námestím kráľa Milana so sochou s koňom a fontánou. V nákupných centrách sú ceny premrštené, namiesto toho radšej zbehnite do podzemnej pasáže.

TIP: Podzemná nákupná pasáž začína pri soche s koňom, platiť sa dalo iba v hotovosti v dinároch

Obľúbeným miestom obyvateľov Nišu ako aj turistov je Kazandžijsko, malá ulička so starým kamenným chodníkom a kaviarničkami po oboch stranách. Nás ale až tak neoslovila. Na luxusný obed skôr odporúčame reštauráciu Stara Srbija. Veľmi príjemné prostredie, milá obsluha a ľudové ceny. Za plnenú gurmánsku pleskavicu zaplatíte necelé 3 Eurá.

Ďalšie zaujímavé miesta, na ktoré sme sa chystali, ale nezostal nám čas, boli koncentračný tábor Crveni Krst, Bubanj Memorial Park a Skull Tower.

TIP: Na letisko chodí bus č.34A za 50 centov (60 RSD), zastávka je zaznačená na našej mapke. Nastupuje sa všetkými dverami a lístok si kúpite priamo vo vnútri od pracovníka.

Do Bratislavy odlietame 16:05 miestneho času. Ak by mal Ryanair ešte stále chybu pri online checkine, že sa dá vybrať len typ dokladu pas, tak vedzte, že my sme sa tiež tak checkinli, ale zadali sme tam číslo občianskeho. Nebol s tým žiadny problém.

Pevnosť NišBali-Beg MosqueLapidáriumUlička KazandžijskoSúd