5/5 - (14 votes)

(12.06.2018 – 17.06.2018) Mesto dýchajúce modernými technológiami, jazda metrom do hôr ako tatranskou električkou, kúpanie vo fjorde, plavba na zelené ostrovy alebo len taký chillout v parku či pri jazere. Toto a ešte viac môžete zažiť v krajine fjordov, v hlavnom meste Nórska, v modro-zelenom Osle.

Súhrn cien na osobu

Cena leteniek: 150€ | Dĺžka letu: Viedeň – Oslo: 2h 15min (sledujte lacné letenky)

Ubytovanie: 240€ / 6 nocí | MHD pass na 7 dní: 31€ | Vstupné na atrakcie: 22€ | Jedlo a pitie: 150€ | Spolu na osobu: 593€ | Kurz v čase našej návštevy: 1€ = 9,43 NOK

Podrobná mapa našich bodov záujmu

Obsah

Tipy – Praktické informácie
1.deň (12.6.) – Holmenkollen, Vigeland Park a pláž Huk
2.deň (13.6.) – Pláže Paradisbukta a Bygdøy Sjøbad
3.deň (14.6.) – Múzeá Fram a Kon-Tiki
4.deň (15.6.) – Ostrov Hovedøya, centrum mesta a jazero Sognsvann
5.deň (16.6.) – Ostrov Langøyene a štvrť Aker Brygge
6.deň (17.6.) – Prehliadka mesta s free city guide
BONUS – Konferencia NDC Oslo

Praktické informácie:

 • Do Nórska stačí občiansky preukaz
 • Aj keď Nórsko nie je členom EÚ, platí roamingová regulácia, t.j. dáta a volania čerpáte ako v EÚ
 • Oslo je jedno z najdrahších miest na svete, cena ubytiek sa pohybuje od 40€/noc/osobu (ak ste dvaja) alebo zdieľané izby od 30€/noc/osobu
 • Bezplatná prehliadka mesta so sprievodcom v angličtine (free city guide) začína každý deń o 10:00 pri soche tigra pred hlavnou stanicou
 • Oslo Pass v cene cca 42€/24hod sa oplatí ak navštívite za deň aspoň 3 múzeá
 • Svetlo v lete je približne od 4:00 do 23:00 a aj potom sa stmieva veľmi pomaly, takže program môžete plánovať od rána do neskorej noci 🙂
 • Na hlavnej stanici zaplatíte za WC 20 NOK (cca 2€), ale napr. v radnici je bezplatné
 • Všade sa dá platiť kartou, dokonca aj za spomínané WC
 • Tax-free shopping – pri nákupe v obchode s týmto logom si môžete na letisku uplatniť vrátenie dane, avšak tovar musí mať hodnotu z 1 obchodu aspoň 315 NOK (cca 33€)
 • Pivo a víno dostanete v supermarketoch len do 17:00 a tvrdý alkohol len v špecializovaných obchodoch Vinmonopolet

Doprava

 • Lístky na MHD sa dajú kúpiť aj cez aplikáciu RuterBillett, vtedy usporíte za čipovú kartu 50 NOK (cca 5€)
 • V rámci MHD passu máte zahrnutú dopravu metrom, busmi, električkami a loďami – POZOR – jediná výnimka je loď na polostrov Bygdøy
 • Najlepšie prestupné uzly sú radnica (Radhuset) a hlavná stanica (Jernbanetorget)
 • Na polostrov Bygdøy chodí iba bus č.30 – najlepšie od radnice (Radhuset) alebo z hlavnej stanice (Jernbanetorget)
 • Metro č.1 prekonáva najväčší výškový rozdiel na svete z -9m na 469m a má aj suverénne najkrajšiu trať prírodou (určite sa len tak prevezte na konečnú zastávku Frognersetteren)
 • Každé sedadlo v busoch je vybavené USB konektorom, takže sa oplatí nosiť so sebou kábel (v metrách sú tiež konektory na koncoch vozňov)

1.deň (12.6.) – Holmenkollen, Vigeland Park a pláž Huk

Kaplnka

Letenky z Viedne do Osla zoženiete za najlepšiu cenu cez lowcostovú spoločnosť Norwegian. Výhodou je, že pristanete na hlavnom letisku Oslo Airport Gardermoen, ktoré je vzdialené od mesta približne 50 km. Druhé letisko Oslo Torp, kam lietajú Ryanair alebo Wizz Air, je vzdialené až 100 km.

TIP: Najlacnejší a najrýchlejší spôsob dopravy z letiska Oslo Gardermoen na hlavnú stanicu je vlakom NSB (Nórske štátne železnice) za 23 minút a cenou jednosmerne cca 100 NOK (cca 10€)

Ak by ste išli taxíkom, po východe z letiskovej haly je elektronická tabuľa, kde si vyťukáte cieľovú adresu a vyhodí vám zoznam taxíkov podľa ceny. Následne stačí potvrdiť a do minúty máte taxík pristavený. Na ubytovanie máme dva tipy. Ak chcete luxus, odporúčame olympijské ubytovanie Scandic Holmenkollen Park. Ak idete na budget, dobrou možnosťou sú zdieľané izby (dormitory rooms), napríklad Oslo Vandrerhjem Haraldsheim.

Na prehliadku mesta odporúčame Free city guide. Prvou dnešnou zastávkou je oblasť Holmenkollen, najvyššie položená časť mesta, kam sa dostanete metrom č.1 smer Frognersetteren.

TIP: Metro č.1 má najzaujímavejšiu trasu do hôr, kde sa budete cítiť ako pri jazde tatranskou električkou, odporúčam zviezť sa smerom na konečnú zastávku Frognersetteren, ešte pred konečnou vystúpte na zastávke Skogen, odkiaľ je krásny výhľad na jazero.

Holmenkollen je známy najmä svojimi skokanským mostíkmi s ich najväčším Holmenkollenbaken, kde sa koná každoročne svetový pohár v skoku a behu na lyžiach. Pôvodný mostík pochádzal z roku 1892, v roku 2010 bol na jeho mieste postavený nový s dĺžkou kopca 134m (pre porovnanie, najväčší na svete je v nórskom Vikersunde s 240m). Súčasťou mostíka je múzeum Holmenkollen Ski Museum s vyhliadkou na Oslo, kde je vstupné 140 NOK. A aby mostík nestál ani v lete, vymysleli ďalšiu atrakciu v podobe zip-liningu (lanový sklz) z úplneho vrchu mostíka za 730 NOK.

V športovom areáli je ďalej trať pre bežkárov, romantická kaplnka a menší skokanský mostík Midtstubakken. Ľudia tu športujú od rána do večera.

Oslo z lietadlaHolmenkollenbakkenHolmenkollenbakken2KaplnkaTroll

Z Holmenkollenu sa presúvam do parku Vigeland. Najbližšia zastávka metra je Majorstuen, odkiaľ je to pár minút peši. Na začiatku parku je aj kúpalisko Frognerbadet. Vigeland park je najväčším sochárskym parkom na svete vytvoreným jedným umelcom Gustavom Vigelandom (1869 – 1943). Park obsahuje 212 súsoší a sôch s viac ako 600 postavami. Najznámejšou sochou, ktorú nájdete aj na pohľadniciach, je socha nahnevaného chlapca. Za mostom nasleduje fontána, ktorá bola v rekonštrukcii, takže neviem povedať aká je v  plnej kráse, ale určite to stojí za to. Šesť titánov nesie obrovskú misu, z ktorej sa bude liať voda. Vyvrcholením majstrovského diela je 17m vysoký monolit zo 121 postáv mužov, žien a detí v najrôznejšom veku. V tvare hviezdice sú potom ďalšie súsošia vo všetkých kombináciach ako muž-žena, muž-muž, žena-žena, žena-dieťa, rodina, atď. V zadnej časti parku môžete vidieť slnečné hodiny s 12 znameniami zverokruhu a kruh života vytvorený z ďalších sôch. Podľa dohody s mestom je v dome, kde býval a tvoril, Vigeland múzeum (vstupné 80 NOK).

TIP: Alternatívou voči Vigeland parku je Ekebergparken, ktorý nie je taký mainstreamový, ale má tiež peknú zbierku sôch s výhľadom na ostrovy. Dostanete sa sem električkami č.18 a 19

Najkrajšie a najbližšie pláže sú na polostrove Bygdøy. Stačí sa zviezť na konečnú zastávku busu č.30 – zastávku Huk. Rovnomenná prvá pláž Huk je asi 5 minút od konečnej zastávky a je označovaná za najkrajšiu. Okrem viacerých zátok vyhráva aj vďaka jej dostupnosti. Pláž je pieskovo-kamenistá s tmavým pieskom.

Vigeland ParkVigeland ParkVigeland ParkPláž HukPláž Huk

Do vody sa môžete prebrodiť cez kamienkové dno, alebo od reštaurácie je rebrík priamo do hlbšej vody. Plavky som si bral len pre istotu, lebo voda mala mať podľa netu okolo 17C. Nakoniec mohla mať pri brehu aj 20C stupňov, takže som sa plnohodnotne kúpal 🙂 Na parkovisku pri zastávke Huk sa môžete pokochať elektromobilmi, keďže je tu nabíjacia stanica. Modely Tesla alebo BMW i3 sú na tomto polostrove viac ako obvyklé. Pláž Huk má aj svoju nudistickú časť, aby nebol nikto ukrátený. Zvyšné dve pláže Paradisbukta a Bygdøy Sjøbad si nechávam na ďalší deň. Po ceste domov absolvujem ešte rýchlu zastávku v mekáči. Cheeseburger dostanete v Osle za 15 NOK.

2.deň (13.6.) – Pláže Paradisbukta a Bygdøy Sjøbad

Pláž Paradisbukta

Busom číslo 30 sa opäť presúvam na polostrov Bygdøy. Z konečnej zastávky smerom doprava vedie cesta k pláži Paradisbukta. Je to príjemná prechádzka lesom s množstvom cestičiek, kde stretnete bežcov alebo cyklistov. Ak sa budete držať po hlavnej ceste, určite nezablúdite, okrem toho sú tam aj rozcestníky. Po asi 10 minútach ste na samotnej pláži. Ľavá časť je piesková, pravú tvoria kamenné tabule vyformované vodnou eróziou. Do vody je vstup ako inak aj cez rebrík, aby ste sa nemuseli toľko osmeľovať.

Pláž ParadisbuktaPláž ParadisbuktaPláž ParadisbuktaPláž Bygdøy SjøbadPolostrov Bygdøy

Ak pôjdete ďalej po pobreží, prídete na pláž Bygdøy Sjøbad. Je to opäť piesočná pláž so žltším pieskom a veľmi pozvoľným vstupom do vody. Oproti Huku je teda vhodnejšia pre rodiny s deťmi. Nevýhodou okrem dostupnosti je, že tam parkujú loďky, ale Nóri si určite potrpia, aby boli ekologické. Vrátiť sa môžete buď tou istou lesnou cestou naspäť alebo stredom ostrova po otvorených poľných cestičkách. Z lúky je výhľad na lesknúci sa skokanský mostík.

3.deň (14.6.) – Múzeá Fram a Kon-Tiki

Polárna loď Gjøa

Dnes má podľa predpovede pršať a tak si plánujem návštevu múzeí. Mimochodom dobrou appkou na počasie je nórska Yr. Tie najvýznamnejšie múzeá sú na polostrove Bygdøy. Za všetky spomeniem Fram múzeum, Kon-Tiki múzeum alebo Viking Ship múzeum.

TIP: Kombinovaný lístok do múzeí Fram + Kon-Tiki stojí 220 NOK (samostatne by ste platili 120 NOK + 120 NOK)

Fram múzeum je najnavštevovanejším múzeom v celom Nórsku. Prehliadku celého múzea zvládnete v kľude za 2 hodiny. Fram znamená v preklade dopredu alebo vpred, čo dokonale vystihuje jej účel pri dobýjaní severného a južného pólu. Zaujímavé je, že múzeá boli vybudované okolo lodí a nie naopak. Na začiatku sa oplatí počkať na video, kde sa dozviete o histórii polárnych lodí Fram a Gjøa a slávnych nórskych bádateľoch Nansenovi a Amundsenovi. Nansen uskutočnil prvú plavbu na Frame do Arktídy v rokoch 1893-1896, kedy sa loď osvedčila v extrémnych podmienkach. Najslávnejšou bola tretia výprava v rokoch 1910-1912 pod vedením Roalda Amundsena, ktorému sa podarilo dobiť južný pól 14. decembra 1911. Predbehol tak anglického prieskumníka Roberta Scotta, ktorý tam dorazil o mesiac neskôr a jeho výprava žiaľ po ceste naspäť zahynula.

Prehliadka Framu začína na palube lode, kde si môžete chytiť kormidlo, alebo zazvoniť na zvone. Pokračujete schodmi do podpalubia, kde si môžete prezrieť kajuty, jedáleň alebo technické miestnosti. Z autentických predmetov je tu napríklad šijací stroj Singerka alebo klavír. Loď bola veľmi dobre utesnená voči bežným -40C teplotám na Antarktíde, takže po čase sme sa až potili. V prehliadke múzea si môžete pozrieť aj ľadového medveďa v živej veľkosti. Bol obávaným živočíchom všetkých polárnych bádateľov, pretože stretnutie s ním by znamenalo istú smrť. Dobrou správou je, že na Antarktíde nie sú žiadne ľadové medvede.

TIP: Zaujímavou atrakciou je simulátor chladu na prvom poschodí. Asi takto nejako sa cítili námorníci pri plavbe na južný pól. Určite to vyskúšajte, dá sa to prejsť v pohode v tričku a bunde. Na konci tunela vľavo pred východom si nezabudnite všimnúť ľadového medveďa.

Fram múzeumPolárna loď FramPolárna loď GjøaPolárna loď FramNansenova kajuta

Kon-Tiki múzeum sa nachádza hneď oproti Framu. Kon-Tiki bola plť z balzového dreva, na ktorej sa v roku 1947 nórsky dobrodruh Thor Heyerdahl preplavil s piatimi ďalšími mužmi z Peru až do Polynézie. Výprava trvala 101 dní a cieľom bolo dokázať, že osídlenie Polynézie bolo možné už v dávnych časoch.

Druhou loďou v tomto múzeum je loď Ra z rákosia (pomenovaná podľa egyptského boha slnka). Prvá expedícia v roku 1969 z Maroka do Barbadosu, ktorú viedol opäť Thor Heyerdahl, bola neúspešńá. Avšak títo dobrodruhovia to nevzdali a o rok neskôr s vylepšenou loďou Ra II prekonali celú cestu 6100 km za 57 dní.

Loď Kon-TikiLoď Kon-TikiPodmorské živočíchyJaskyňa podľa Veľkonočných ostrovovLoď Ra

Zo zvyšných plavieb tohto slávneho Thora spomeniem Galapágy, Veľkonočné ostrovy, Maledivy. V múzeu môžete vidieť sochy moai a dokonca jaskyňu z Veľkonočných ostrovov, ktorá bola vymodelovaná podľa skutočnej s autentickými maľbami.

4.deň (15.6.) – Ostrov Hovedøya, centrum mesta a jazero Sognsvann

Ostrov Hovedøya

Z prístavu pri radnici vyrážajú lode na ostrovy Lindøya-Nakholmen-Bleikøya, Hovedøya, Gressholmen a Langøyene. Všetko máte v rámci MHD passu, dokonca to hlási zastávky rovnakým hlasom ako by ste išli busom. Frekvencia je približne raz za 20-30 minút, takže sa nemusíte báť, že ostanete visieť na niektorom ostrove. Cestovné poriadky sa dajú pozerať aj cez google maps.

Na najbližší ostrov Hovedøya v tvare písmena H sa dopravíte za 10 minút. Plavba ide popri pevnosti Akershus Fortress, ktorú slúžila ako obranná pevnosť mesta od roku 1300. Po vystúpení z lode vás čaká príjemný zelený ostrov, kde sa môžete prechádzať, kúpať alebo len tak relaxovať. Z čistoty a poriadku by si mohol brať príklad nejeden štát. Stredom ostrova vedie cesta k zrúcanine kláštora Hovedøya Abbey z 12. storočia.

Cesta pokračuje ďalej k pieskovým plážam. Pohodové kúpanie, piknik alebo ďalšie blúdenie po ostrove, je to na vás. Smerom doľava sa môžete prejsť na najjužnejší cíp, odkiaľ je výhľad na ďalšie ostrovy. Doprava zase vedie cestička na vyhliadku s delami a nádherným panoramatickým výhľadom, keďže ostrov slúžil dlhé roky ako vojenská základňa. Určite odporúčam nevynechať. Toto je aj moja posledná zastávka a lesnou cestičkou prechádzam naspäť do prístavu. Odchod lodí je dobre pozerať dopredu cez google maps, aby ste tam zbytočne dlho nečakali.

TIP: Na ostrove vraj žije líška, ktorá je často fotografovaná a je známe, že príležitostne ukradne veci, ja som to šťastie stretnúť ju nemal (GPS trasa)

Zrúcanina kláštora HovedøyaOstrov HovedøyaOstrov HovedøyaOstrov HovedøyaOstrov Hovedøya

Po vystúpení z lode mám na programe krátku prechádzku stredom mesta. Od radnice prechádzam k národnému divadlu Nationaltheatret, kde začína pomyselná diagonála mesta. Na jednom konci je kráľovský palác, na druhom zase krásna budova nórskeho parlamentu. Bez výkladu to ale nie je ono, takže si určite naplánujte bezplatnú Free city guide, ktorá končí práve pri nórskom parlamente. Za parlamentom sa nachádza budova s veľkým nápisom Freia, čo bola vôbec prvá svetelná tabuľa v Osle.

Pokračovaním ďalej prídete ku Oslo Cathedral. Oplatí sa vidieť hlavne vitráže od Emanuela Vigelanda a výnimočný oltár s modelom poslednej večere a ukrižovania od Michaela Rascha. Za katedrálou sú už len nákupné centrá a hlavna stanica, takže to môžete kľudne strihnúť k opere.

Oslo Opera House je moderná budova v tvare vyčnievajúceho ľadovca. Unikátom je krásny dubový interiér (vstup je bezplatný) a strecha budovy, kde sa dá len tak vyšľapať, posedieť a pokochať výhľadmi. V budove je aj bezplatná wi-fi. V blízkosti opery sa nachádza blok budov známych pod názvom Barcode, ktoré z určitého uhla pripomínajú naozaj čiarový kód. Popri pobrežnej promenáde vedie cesta do luxusnej štvrte Sørenga, kde je jedna z dvoch mestských pláži Sørenga Sjøbad. Tou druhou je Tjuvholmen Badeplass v štvrti Aker Brygge. Vstupy do oboch sú bezplatné.

Oslo CathedralKúpalisko Sørenga SjøbadJazero SognsvannJazero SognsvannJazero Sognsvann

Posledným bodom programu na dnes je jazero Sognsvann. Stačí sa zviezť metrom č.5 na konečnú zastávku s rovnomenným názvom. Hneď na začiatku je množstvo kačičiek a čajok, ktoré neodmietnu vašu pohostinnosť. Jazero má po obvode 3 kilometre a stretnete tu najmä bežcov, keďže bicykle sú zakázané. Mólo a kúpacie rebríky do vody sú po ľavej strane jazera.

5.deň (16.6.) – Ostrov Langøyene a štvrť Aker Brygge

Ostrov Langøyene

Ostrov Langøyene je vzdialenejší neobývaný ostrov s oficiálnou možnosťou stanovania. Plavba trvá približne 20 minút s medzizastávkou na ostrove Gressholmen. Langøyene je ostrov v tvare písmena H rovnako ako Hovedøya. Rozdielom je, že stred ostrova nie je zalesnený a po veľkej lúke ste hneď na pláži. Vyskúšal som aj trasu lesom po ľavej strane ostrova, ale nie sú tam žiadne vyhliadky.

Na druhom konci ostrova je veľká piesková pláž s pozvoľným vstupom do fjordu. Voda je tu evidentne studenšia ako na polostrove Bygdøy, ale bol by to hriech neokúpať sa. V strede zátoky je pontón, kde sa dalo doplávať a relaxovať. Po pravej strane pláže je stanové mestečko.

Ostrov LangøyeneOstrov LangøyeneOstrov LangøyeneOstrov LangøyeneVýhľad zo zastávky Skogen

TIP: Stanovanie na Langøyene je bezplatné, treba len dodržiavať základné pravidlá, môžete tu kludne stráviť aj celý pobyt a ušetriť pomerne veľkú časť na ubytovaní (GPS trasa)

Po ceste naspäť stretávam slováka z Oravy, ktorý robí programovanie CNC modulov. Síce v Osle pracuje od minulej zimy, ale na tomto ostrove bol tiež prvýkrát.

Aker BryggeAker BryggeMúzeum moderného umeniaPláž TjuvholmenPláž Tjuvholmen

Aker Brygge je modernou a luxusnou štvrťou pri radnici. Drevené móla, zaparkované jachty, futuristická architektúra, hovorím si, toto nebude pre bežného smrteľníka. Vyvrcholením je časť Tjuvholmen, ktorá bola pod rukami developera prebudovaná na urbanistickú zónu s umelou plážou, sochovým parkom a múzeom moderného umenia. Piesková pláž je skôr pre rodiny s deťmi, naopak drevené mólo má rebríky so vstupom priamo do fjordu. Ak by som mal porovnať so Sørengou, tak prostredie je krajšie, ale zas aj viacej ľudí.

6.deň (17.6.) – Prehliadka mesta s free city guide

Radnica

Oslo free tour začína každý deň o 10:00 a 13:00 spred budovy hlavnej stanice – hľadajte sochu veľkého bronzového tigra. Čas do desiatej odporúčam vyplniť napr. radnicou Rådhuset, ktorú otvárajú už o 9:00 a nie je tam ešte toľko turistov. Prehliadka hlavnej sály a poschodia je tak na pol hodinku. V radnici sa koná každoročne 10. decembra odovzdávanie Nobelovej ceny mieru. Na presun ku hlavnej stanici môžete potom využiť busy 30 alebo 31.

TIP: Pri radnici sa dajú kúpiť suveníry, magnetky a pohľadnice, je tu aj jeden tax-free shop

RadnicaRadnica zvnútraZačiatok free city guideOpera HouseChristiania Torv

Okolo sochy tigra sa už zgrupuje asi 20 ľudí. Prehliadku v angličtine máme so 100% nórskou sprievodkyňou. V úvode sa dozvedáme, že Oslo dostalo prezývku „Mesto Tigrov“ od nórskeho spisovateľa Bjørnstjerne Bjørnsona, ktorý ho opisoval chladným a nebezpečným miestom. Pri samotnej stanici je ešte monument veľkého kladiva, ktoré drví hákový kríž ako znak odporu voči nacizmu.

Prehliadka pokračuje ďalšími atrakciami:

 • Oslo Opera House – moderná budova v tvare vyčnievajúceho ľadovca. Unikátom je krásny dubový interiér (vstup je bezplatný) a strecha budovy, kde sa dá len tak vyšľapať, posedieť a pokochať výhľadmi. V budove je aj bezplatná wi-fi.
 • Oslo Stock Exchange – malá nenápadná burza
 • Radnica č.2 – dnes len chátrajúca budova
 • Christiania Torv – bronzová ruka s prstom, ktorý ukazuje na miesto, kde vtedajší dánsko-nórsky kráľ Christian IV rozhodol, že bude stáť nové Oslo po tom, čo predošlé mesto zachvátil obrovský požiar. Na tomto námestí boli vykonávané aj všetky súdy a popravy.
 • Radnica č.1 – naľavo od Christiania Torv, dnes slúži ako reštaurácia
 • Akershus Fortress – obranná pevnosť z roku 1300, dnes slúži ako múzeum s bezplatným vstupom
 • Socha Roosevelta – Franklin Roosevelt urobil veľký dojem na nórsky ľud, keď ich vykúpil z negatívneho vnímania Ameriky počas 2. svetovej vojny
 • Oslo City Hall – Radnica č.3 z roku 1950 je dnes ako hlavná radnica. V radnici sa koná každoročne 10. decembra odovzdávanie Nobelovej ceny mieru. O zvučné melódie sa stará každú hodinu 49 zvonov. Bezplatné WC.
 • Nationaltheatret – národné divadlo s premiérou v roku 1899 hlavnými zakladateľmi Ludvig Holberg, Henrik Ibsen a Bjørnstjerne Bjørnson
 • Carl Johan promenáda – pomyselná diagonála stredom mesta
 • Hard Rock Café – štýlová budova na protiľahlom rohu oproti národnému divadlu
 • Grand Hotel Oslo – luxusný hotel s neprestrelnými oknami, kde býval aj Barack Obama, oplatí sa nakuknúť do interiéru
 • Storting building – žltá budova parlamentu z roku 1866, dajú sa absolvovať prehliadky so sprievodcom v sobotu, resp. v lete aj v nedeľu (GPS trasa)

Ja som si free city guide rozšíril o prehliadku kráľovského paláca, ktorý je súčasnou rezidenciou nórskej kráľovskej rodiny. Môžete sa prejsť veľkým zeleným parkom s jazierkami a pozrieť výmenu stráží. Poslednou zastávkou, ktorú som mal po ceste na ubytko, bol stredoveký kamenný kostol Kirkelig fellesråd postavený v roku 1080. Je to najstaršia stavba mesta.

BurzaParlamentGrand Hotel OsloKráľovský palácKirkelig fellesråd

Môj severský výlet sa pomaly ale isto blíži ku konci. Na zastávke autobusu na letisko je QR kód, kde si viete pozrieť aktuálnu polohu autobusu. A keďže meškal, tak som bol kľudnejší, keď som ho videl na mape.

TIP: Cesta vlakom je o polovicu lacnejšia aj rýchlejšia, takže autobus zvoľte len, ak by ste bývali niekde od ruky

TIP: Na letisku si pýtajú za pollitrovú vodu 30 NOK (vyše 3€), ale sú tam aj bezplatné fontány, napr. pri gate D4 (ideálne, keď sa spýtate upratovača)

BONUS – Konferencia NDC Oslo

NDC konferencie vo svete

Čo je NDC koncept?

 • NDC je skratka pre Norwegian Developers Conference a v súčasnosti sa tento koncept koná vo viacerých mestách sveta – Oslo, Londýn, Sydney, Minnesota a Mini verzie v Porto a Kodani
 • Konferencia NDC Oslo sa koná každoročne v júni a má celkovo 5 dní, z toho 2 dni sú voliteľné workshopy (Radisson Blu Plaza Hotel) a 3 dni hlavné prezentácie (Oslo Spektrum Arena)

Koľko to stojí?

 • 13300 NOK na 3 hlavné dni = cca 1400€ (resp. 20300 NOK na celých 5 dní = 2140€)

Praktické tipy a triky

 • celá konferencia sa odohráva v komornejšom duchu na 1 štadióne a s lokálnymi prezentátormi (v porovnaní napr. s Web Summitom, kde bol najväčší zhluk CEO na svete)
 • po každej prednáške dávate feedback zeleným / žltým / červeným papierikom
 • konferencia má free all-day jedlo (výber od sushi až po burgre), takže nepotrebujete hotel s raňajkami
 • vo štvrtok večer býva vynikajúci kultúrny program:
  • PubConf – standup show (účinkujú prednášajúci)
  • live IT kapela – prespievané hity na IT texty
  • live kapela do polnoci
  • pivo zadarmo
 • v piatok končí konferencia o 17:00 (chýbal možno nejaký oficiálny záver)

Hlavné pódiumChutná čínaNDC konferencie vo sveteOtvorenie konferenciePoslucháreňPrednášková miestnosťŤažba kryptomienVystavovateliaZdravé rastlinkyKoncert